Fandíme mamám po celý rok! S blížiacim sa Dňom matiek o čosi viac
Príbeh každej mamy je iný - každá má iné skúsenosti, postrehy, výchovné metódy, rituály, denné režimy, stravovacie návyky... Všetky mamy majú však jedno spoločné, a to nekonečnú lásku k svojim deťom.
Niektorým mamám nebolo dopriate a na výchovu detí zostali samy. Byť zároveň mamou a otcom na plný úväzok nie je ľahké. Zložitú situáciu samoživiteliek si uvedomujú aj Petra Květová Pšeničná a Žaneta Slámová, zakladateľky dobročinného spolku Fandi mamám. Ten pomáha zabezpečiť samoživiteľkám základné materiálne veci podľa ich konkrétnych potrieb.
Aj my v Eppi si neľahkú situáciu samoživiteľov a samoživiteliek uvedomujeme, a preto sme vytvorili kolekciu šperkov, z predaja ktorých darujeme 10 % výťažku projektu Fandi mamám.
Keď budete hľadať darčeky pre vaše mamičky, medzi našimi klenotmi nájdete šperky, ktoré nielen potešia vašich blízkych, ale aj podporia mamičky v neľahkých životných situáciách. A ak si nevyberiete v našej kolekcii, môžete projekt podporiť napriamo.
Ako projekt Fandi mamám vznikol a ako sa zrodila kolekcia šperkov?
Na to a ďalšie témy sme sa spýtali zakladateliek Žanety Slánovej a Petry Květovej Pšeničnej v nasledujúcom rozhovore:
- Čo vás motivovalo k založeniu Fandi mamám?
Žaneta: „S Petrou sme obe mamy a uvedomujeme si, ako dôležité a často aj ťažké je zvládať práve túto rolu, o to viac, keď je na to žena sama. Našim cieľom bolo jednak zaistiť mamičkám samoživiteľkám materiálnu pomoc a tiež predstavením ich príbehov, ktoré zverejňujeme u nás na webe, ukázať, že sú to hrdinky, ktoré by mali byť spoločnosťou viac oceňované.“
Petra: „Chceli sme, aby sme nielen materiálne pomohli ženám, ktoré sa ocitli v situácii, kedy všetko musia zvládať samy, ale tiež sme chceli ukázať, aké to je byť samoživiteľkou, čo tieto ženy riešia, s čím sa potýkajú. A že je potrebné tejto chudobou ohrozenej skupine podať pomocnú ruku. Nápad vzišiel jednoznačne z toho, že sme si uvedomili, aké náročné materstvo je.“
- Samoživiteľky sú hrdinky. Sú niektoré mamičky, ktoré sú pre vás SUPERhrdinkami?
Žaneta: „Pre mňa sú to hlavne tie samoživiteľky, ktoré sa dokázali vymaniť z toxického prostredia alebo domáceho násilia a (aj keď často s veľkými obavami a neistou budúcnosťou alebo strachom) nakoniec odišli, aby mohli začať znova. Priala by som si, aby samoživiteľky neboli v spoločnosti vnímané ako tie, ktoré niečo nezvládli, ale naopak tie, ktoré dokážu niekedy až nemožné.“
Petra: „Všetky mamy, ktoré starostlivosť, výchovu i zabezpečenie chodu rodiny zvládajú bez partnera, sú pre mňa hrdinky. A tie superhrdinky sú navyše tie ženy, ktoré k tomu všetkému musia zvládať napríklad starostlivosť o choré dieťa alebo deti. To je pre samoživiteľku naozaj veľká skúška, veľká výzva. Majú môj obrovský obdiv.“
- Ako je rola samoživiteliek v súčasnosti vnímaná spoločnosťou? Je napríklad rozdiel v Čechách a v zahraničí?
Žaneta: „Podľa mňa ide všeobecne o status ženy v spoločnosti a od tej sa potom odvíjajú aj ďalšie role ženy, ako je rola samoživiteľky. Myslím, že česká spoločnosť má často potrebu súdiť, hodnotiť, a to na základe zažitých vzorcov, ktoré sú, bohužiaľ, plné predsudkov. Práve zverejňovaním príbehov, ktorých máme dnes vo Fandi mamám už viac ako dve stovky, sa snažíme proti týmto predsudkom vystupovať a tak meniť pohľad ľudí na samoživiteľky.“
Petra: „Máme ako spoločnosť voči ženám starajúcim sa o deti veľký dlh. Je potrebné hovoriť o tom, že starostlivosť o deti a s tým spojená starostlivosť o domácnosť, je v podstate plnohodnotná práca, ktorá je ale dvadsaťštyri hodín denne. A mala by byť tiež náležite oceňovaná, a to ako finančne, tak spoločnosťou. Samoživiteľky sa kvôli neľahkej finančnej situácii potrebujú naozaj čo najskôr opäť zapojiť do práce, aby rodinu uživili, ale je preto potrebné vytvoriť zázemie - mala by byť bežne dostupná možnosť skrátených úväzkov, dostupnosť jaslí, škôlok, stráženia a pod.“
- Pomáhate s konkrétnou materiálnou pomocou, čo je skvelé. Nie je ľahšie skrátka mamičkám poslať peniaze, nech si nakúpia, čo potrebujú?
Žaneta: „Môže to tak pôsobiť a určite by to aj pre nás ako organizáciu bolo ľahšie. My sme si ale hneď na začiatku stanovili, že chceme, aby náš projekt bol transparentný, konkrétny a materiálny. Každý vie, ako presne môže pomôcť a komu. A tá konkrétna pomoc, ak niekomu napríklad treba nakúpiť potraviny, aktovku pre dieťa alebo pošlete zachovalé oblečenie po svojich deťoch, má aj iný dopad na vás ako darcu. Máme veľa príbehov, kedy sa z darcov a mamičiek stali priatelia, a o to v našom projekte aj ide, o tú medziľudskú podporu a prepojenie.“
Petra: „Materiálna pomoc je niečo, čo nás od iných charitatívnych organizácií odlišuje a chceli sme túto možnosť ľuďom, ktorí majú chuť pomáhať, ponúknuť. A opäť sa do toho premietli skúsenosti materstva - je toľko vecí, ktoré dieťa využije len párkrát a človeku je ľúto ich vyhodiť. Preto by predsa bolo ideálne, keby tie veci našli nový domov u niekoho, komu môžu ešte dobre poslúžiť, ale aj pomôcť. Ale už na začiatku nášho projektu sme mali jasno v tom, že nechceme, aby nám niekto niekam vozil vrecia s oblečením, ale aby sa uspokojil konkrétny dopyt konkrétnej mamičky, aby si sama napísala o to, čo naozaj v danej chvíli potrebuje.“
Máme veľa príbehov, kedy sa z darcov a mamičiek stali priatelia, a o to v našom projekte aj ide, o tú medziľudskú podporu a prepojenie.
- Ako funguje darcovstvo a ako sa môžu ľudia do projektu zapojiť?
Žaneta: „Každý môže pomôcť. Stačí si na našich webovkách www.fandimamam.cz nájsť zoznam prianí mamičiek samoživiteliek a niektoré z nich splniť. Podporiť náš projekt, aby sme mohli napríklad zamestnávať mamičky samoživiteľky, môžu ľudia aj cez Darujme.cz. Po novom sa tiež môžete pridať k finančnej zbierke na materiálnu pomoc samoživiteľkám prostredníctvom platformy Donio.cz. A ak chcete urobiť dvojnásobnú radosť, potom je to jasné! Kúpte vašej mamičke niektorý zo šperkov z kolekcie Eppi, ktorá vznikla práve du Dňu matiek a tiež za účelom podpory mamičiek samoživiteliek z nášho projektu Fandi mamám.“
Petra: „Uvítame aj dlhodobú podporu pre mamičky. Môžete sa tak stať dlhodobým darcom/darkyňou a aj niekoľko mesiacov vami vybranej mamičke posielať oblečenie, drogériu, hračky, vziať ju na nákup a pod. Viac informácií je na našom webe Fandi mamám - dlhodobé darcovstvo.“
- Dostávame sa ku spolupráci s Eppi a ku kolekcii Fandi mamám. Ako kolekcia vznikla? Ako spoluprácu a kolekciu hodnotíte?
Žaneta: „Vo Fandi mamám máme vždy radosť, keď sa k nám pripojí partner a podporovateľ, ktorý má záujem s nami pomáhať a pomôcť meniť situáciu samoživiteliek. Eppi takým partnerom je. Sme na jednej vlne. Spoločná pomoc je potom radosťou a sú za ňou vidieť aj výsledky. Takže ďakujeme, že ste sa rozhodli podporiť práve samoživiteľky z projektu Fandi mamám a že fandíte s nami!“
Petra: „Je skvelé, keď aj firmy myslia na druhých a snažia sa svoje aktivity smerovať aj do spoločenskej zodpovednosti. Máme radosť, že nás firma Eppi oslovila a vážime si každej podpory, ktorá smeruje aj k podpore fungovania organizácie ako takej. Pretože bez financií by sme nemohli pomáhať.“
- Blíži sa Deň matiek. Čo pre vás tento sviatok znamená - či už z pohľadu projektu Fandi mamám, ale aj osobne?
Žaneta: „V detstve som na Deň matiek vždy behala po vonku a snažila sa natrhať mame kvety, aby som jej urobila radosť a ukázala jej, že ju mám rada. Keď som sa stala sama mamou, pochopila som veľa vecí o mojej mamičke aj sama osebe, o ktorých som dovtedy toľko nepremýšľala.“
Petra: „Dodnes dávam svojej mamke na Deň matiek nejakú drobnosť, ktorá ju poteší, väčšinou kvety. Svoju mamku si veľmi vážim, máme spolu krásny vzťah, obdivujem ju pre veľa vecí, ktoré vo svojom živote robila a robí. A čím je staršia, tým viac si uvedomujem, že taký vzťah nie je samozrejmosťou. Teraz je moja mamka aj skvelou babičkou. A to, že je Deň matiek, si dnes už užívam aj z toho titulu, že sama som mama. A moji chlapci mi vždy tiež donesú nejakú tú drobnosť. Uvidíme, ako dlho to bude ešte trvať, zatiaľ nie sú v puberte :).“
- Aké máte s projektom Fandi mamám plány? Kam by sa mal podľa vás projekt posunúť v horizonte niekoľkých rokov?
Žaneta: „Našou víziou a zároveň snom je, aby v budúcnosti organizáciu Fandi mamám viedli práve samoživiteľky, ktoré by pomoc ostatným mamičkám, ktoré zostali na svoje deti samy, mali ako svoju prácu a zároveň istotu rodinného rozpočtu. Aktuálne niekoľko mamičiek zamestnávame na dohodu a už teraz vieme, že to funguje.“
Petra: „Ukazuje sa nám, že to má naozaj svoje výhody, keď samoživiteľky pomáhajú samoživiteľkám. Chápu ich situáciu, ich životné peripetie, dokážu im poradiť, previesť ich procesom overovania, dokážu s nimi komunikovať bez predsudkov a môžu im tiež opísať svoju skúsenosť s našou organizáciou. Verím, že táto cesta má naozaj zmysel. Priala by som si, aby sa nám podarilo v budúcich rokoch posunúť zmýšľanie spoločnosti tak, aby sa na samoživiteľky nepozeralo ako na ženy, ktoré si za svoju situáciu môžu samy, aby sa ľudia nedivili nad tým, že samoživiteľka má tri deti, aby sa samoživiteľka nebála povedať, že stretla novú lásku a pod. A aby sme im vždy dokázali pomáhať, bez ohľadu na to, ako sa do situácie dostali. Nakoniec ide predsa predovšetkým o deti, ktoré v neúplnej rodine vyrastajú. A tie potrebujú vidieť, že ich mamičke niekto pomohol, že je možné sa aj z bezvýchodiskovej situácie dostať.“