Prepichovanie uší a nastreľovanie náušníc - všetko, čo musíte vedieť
Keďže je u nás stále zvykom darovať dievčatám pri krste detské náušničky, rodičia často dávajú bábätkám prepichovať uši pomerne skoro s dobrým úmyslom, že tak malé dieťa si bolesť pamätať nebude. Niektorí lekári však odporúčajú s týmto zákrokom vyčkať aspoň do absolvovania prvého tetanového očkovania, aby sa znížilo riziko infekcie a aby bol ušný lalôčik dostatočne vyvinutý na tento zákrok.
Sú ale aj rodičia, ktorí čakajú do vyššieho veku, kedy sa bábätko pohybuje viac samostatne, pretože kým dieťa leží, uši sa menej vetrajú a sú častejšie pod tlakom hlavičky. Väčšie deti si nebudú tak často chytať čerstvo prepichnuté ušká a ranky sa budú lepšie hojiť.
No a niektorí rodičia nechávajú rozhodnutie o prepichnutí uší na svoje deti, až dosiahnu dospelosť a budú chcieť náušnice alebo piercing do ucha.
Ako prebieha prepichovanie a nastreľovanie náušníc?
Keď si vyberáte zákrok, väčšinou máte na výber klasické prepichnutie ihlou, alebo nastrelenie náušnice. V oboch prípadoch sa ale najskôr ušný lalôčik vydenzifikuje a špeciálnou fixou sa naznačí miesto vpichu. Potom sa vykoná samotný zákrok. Prepichnutie je podľa mnohých ľudí jemnejšie a ľahšie sa hojí. Napríklad prepichnutie chrupavky ucha je veľmi častý zákrok.
Nastreľovanie náušnice je zase otázkou niekoľkých sekúnd, kedy sa pomocou malého nástroja do ušného lalôčiku vstrelí vami vybraná náušnica. Väčšinou ide o napichovacie náušnice z chirurgickej ocele, ale môžete si zakúpiť aj zlaté náušnice alebo platinové náušnice. Výhodou nastrelenia je, že ranka zvyčajne nekrváca.
Nová detská náušnica by ale v oboch prípadoch mala byť hlavne ľahká a z hypoalergénneho kovu, aby sa uľahčilo liečenie.
Starostlivosť o pokožku po prepichnutí uší
Novou náušnicou v uchu sa to ale nekončí. Ako pri každom zásahu do tela, aj v tomto prípade by ste mali dodržiavať niekoľko hygienických pravidiel. Na prepichnuté miesto siahajte iba čistými rukami a občas jemne pohybujte náušnicou dopredu a dozadu, aby ste uvoľnili prischnutý tkanivový mok, ktorý vznikol po zákroku. Miesto vpichu ošetrujte antibakteriálnym mydlom alebo soľným roztokom. A aspoň na 3 týždne si odpustite bazén, kde by mohlo dôjsť k infekcii.
Pár tipov na záver
- Prepichnutie ucha určite nenechávajte na mamu, sestru, kamarátku či dokonca na seba samu. Vždy je lepšie skočiť k odborníkom
- Uši vám profesionálne prepichnú v niektorých lekárskych ordináciách, u dermatológa, alebo vám ich môžu nastreliť aj v zlatníctve, tetovacom, alebo piercingovom štúdiu
- U malých detí je vhodné náušnice najskôr sterilizovať. Prvé náušnice by mali byť aspoň zo 14 karátového zlata, aby sa zabránilo možnej alergii na kov
- Po prepichnutí uší vždy dodržiavajte hygienické odporúčania a v prípade, že sa podráždenie pokožky v mieste novej náušnice zhorší, určite vyhľadajte pomoc lekára alebo dermatológa