Achát

Za pôvodom názvu achátu sa musíme vypraviť do 4. storočia pred n. l. Jeho meno sa vraj odvodzuje od sicílskej rieky Achates (dnes Dirillo), podľa ktorej ho nazval známy grécky filozof Theophrastus. Podľa iného tvrdenia pochádza názov oslnivo farebného vzorovaného kameňa z gréckeho slova „ἀγαθός“, čo znamená dobrý, ušľachtilý.

Nadčasový achát si svojimi žiarivými odtieňmi a dych vyrážajúcim vrstvením získava ľudí už celé tisícročia.

Achát patrí k odrodám chalcedónu a je kryptokryštalickou formou kremeňa. Vyznačuje sa širokou škálou živých farieb, ktoré spôsobuje stopové množstvo oxidov železa, mangánu, titánu, chrómu, niklu, vápnika a ďalších prvkov. Jeho nádherný lesk a pevnosť ho predurčuje na vznik šperkov. Klenotníci dokážu využiť fascinujúce farebné pásy kameňa, ktoré vznikali v skalných dutinách vyvretých hornín stratou vody z roztokov oxidu kremičitého.

Achát na prvý pohľad pripomína kaleidoskop. Jeho rôznorodé farby a vzory sú vždy jedinečné a očarujúce. Drahokam sa v rôznych variantoch nachádza takmer po celom svete, dokonca aj na Slovensku, a po vyleštení sa stáva neprehliadnuteľným. Kto by nemiloval jeho odtiene a tajuplnosť?

Achát

Základné informácie

  • Drahokamová rodinaKremeň
  • Drahokam znameniaBlíženci a Panna
  • Tvrdosť (Mohsova stupnica)
  • NáleziskáUSA, Brazília, Mexiko, Uruguaj, Rusko, Namíbia, India, Madagaskar, Nemecko.
  • Drahokam mesiacaMáj
  • Farba
    Všetky farby, najčastejšie zelená, žltá, hnedá, červená a ružová.

Gemologické parametre achátu

  • Chemické zloženieSiO2 (oxid kremičitý)
  • Relatívna hustota2,58 až 2,64
  • Kryštalografická sústavaHexagonálna
  • Index lomu1,530 až 1,540
  • Dvojlom 0,004

Kupujeme achát

Farba (color)

Achát sa preslávil svojím ohromujúcim spektrom vzorov a farieb, ktoré sa môžu pohybovať od zemitých hnedých a červených tónov po žiarivo zelené, žlté a modré. Jedinečný vzhľad kameňa je výsledkom rôznych minerálov a nečistôt primiešaných do jeho hmoty počas vzniku. Vrstvy nerastu sa líšia podľa zakrivenosti, plochosti, hrúbky, farby a priehľadnosti. Existuje veľké množstvo odrôd, často nazvaných podľa miesta nálezu. Zoznámte sa s tými najzaujímavejšími využívanými v klenotníctve.

    • Mechový achát (moss agate): V priehľadnom až mliečno bielom kameni sa objavujú mechové zelené tvary, ktoré pripomínajú drobné rastlinky alebo mech skryté vnútri drahokamu. Komplikovane vetviace sa vzory predstavujú oxidy železa alebo mangánu. Zdroje sú predovšetkým v USA, Indii a Rusku.

    • Jahodový achát (strawberry agate): Ružový achát zaujme jemnou farbou zvýraznenou inklúziami. Každý kameň vyniká unikátnou kresbou.

    • Modrý čipkový achát (blue lace agate): Charakterizujú ho jemné modré a biele až sivé prúžky, ktoré odkazujú na čipku. Vznikol pri presakovaní vody bohatej na minerály do dutín v sopečnej hornine. Bežne sa vyskytuje v Namíbii.

    • Pestrý čipkový achát (crazy lace agate): Jeho zložité vzory pripomínajú tkanú čipku a sfarbuje ich železo a hliník. V kameni víria krémovo hnedé, čierne, sivé, zlaté, ružové alebo červené odtiene. Biely základ ho robí aktraktívnejším. Nachádza sa hlavne v Mexiku.

    • Dendritický/stromčekový achát (dendritic/tree agate): Na svetlom podklade vynikajú typicky čierne a hnedé stromčekovité inklúzie, ktoré pripomínajú vetvy a korene stromov alebo paprade.

    • Ohnivý achát (fire agate): Kameň odkazuje na žiaru mihotavých plameňov a patrí medzi najvzácnejšie a najžiadanejšie formy. Tenké farebné vrstvy tvoria prímesi železa a mangánu. Odrážajúce svetlo vytvára dúhový efekt. Vyskytuje sa primárne na juhozápade USA a v Mexiku.

    • Pruhovaný achát (fortification agate): Prstencové alebo paralelné kľukaté prúžky napodobňujú pôdorys pevnosti. Patrí k najbežnejším a najľahšie rozpoznateľným achátom. Prúžky vykryštalizovali do vrstiev, ktoré kopírujú tvar dutiny. Nachádza sa napríklad v Brazílii a Uruguaji a má rôzne pododrody, najčastejšie označované podľa náleziska. Za zmienku stojí achát z Horného jazera (Lake Superior agate), ktorý vyniká žiarivo červenými, oranžovými a žltými pruhmi bohatými na železo. Po okolí Horného jazera v USA sa rozšíril pri pohybe ľadovca pred 10 000 až 15 000 rokmi.

    • Pierkový achát (plume agate): Vyznačuje sa pierkovými alebo vejárikovými inklúziami, ktoré vyzerajú ako oblaky dymu alebo mraky. Môžu byť nielen biele a sivé, ale aj rôznofarebné. Významným zdrojom sú USA.

    • Dúhový achát (iris agate): Nádherne sfarbený kameň vzniká, keď sa tenko vrstvia priehľadné prúžky chalcedónu a ďalších minerálov cez tmavšiu nepriehľadnú horninu. Svetlo, ktoré prechádza transparentnou časťou kameňa, sa láme a rozptyľuje a vytvára tak spektrum farieb od modrej cez zelenú a fialovú až po žltú.

    • Botswanský achát (Botswana agate): Kameň sa preslávil decentnými pruhmi v teplých odtieňoch sivej, bielej, ružovej a hnedej, ktoré pripomínajú západy slnka. Podľa názvu je jasné, že sa vyskytuje v Botswane.

    • Achát Turritella (Turritella agate): Pozná sa podľa tmavohnedej alebo čiernej farby skamenených slimákov rodu Turritella vo svetlejšom kameni. Ulity môžu byť milióny rokov staré. Pochádza z Wyomingu v USA.

Čistota (clarity))

K achátom v otázke čistoty pristupujeme inak než k ostatným drahokamom. Až na pár výnimiek ide o kamene priesvitné alebo polopriesvitné, ktoré prepúšťajú svetlo. Čím čistejší achát je, tým vyššia býva jeho cena. Keď podržíte kameň proti svetlu a neuvidíte v ňom žiadne inklúzie alebo čierne škvrny, potvrdíte si jeho kvalitu. Pravidlo neplatí pre odrody ako mechový alebo dendritický achát, ktoré lákajú práve originálne tvarovanými inklúziami.

  • Náhrdelník s jahodovým achátom, olivínom a tsavorit granátom Luca
    Náhrdelník s jahodovým achátom, olivínom a tsavorit granátom Luca
  • Elegantný prsteň s machovým achátom a moissanitmi Rikki
    Elegantný prsteň s machovým achátom a moissanitmi Rikki
  • Elegantný prívesok s machovým achátom Mindy
    Elegantný prívesok s machovým achátom Mindy
  • Set prsteňov s achátom Celeste
    Set prsteňov s achátom Celeste

Šperky s achátom

Brus (cut) a tvar (shape)

V šperkárstve sa acháty najčastejšie pieskujú a leštia do rôzne tvarovaných kabošonov a geód. Cieľom je, aby čo najlepšie vynikla kresba vrstvenia alebo inklúzie kameňa. Zberatelia si často cenia aj vyrezávané kamene s detailnými vzormi.

Opracovanie achátu

Acháty sa často a ľahko vďaka poréznosti kameňa dofarbujú. Obvykle ide o stabilný proces, ktorý drahokam nepoškodzuje. Ako prví začali s priemyselným vylepšovaním odtieňov achátov v Nemecku v Idar-Obersteine v 19. storočí, hoci kamene sa farbili už o celé stáročia skôr. Najčastejšie sa vylepšuje odtieň sivých achátov a premieňa sa v jasné tóny modrej a červenej.

K tepelne upravovaným a dofarbovaným kameňom sa často radí aj dračí achát(dragon vein agate), ktorý zaujme výrazným vzorom víriacich čiar a bodiek pripomínajúcich dračie šupiny alebo žily.

Existujú aj laboratórne vyrábané acháty, ktoré však nedosahujú zaujímavosti a rozmanitosti kresby vznikajúcej prírodne.

Cena

Hodnotu achátu určuje predovšetkým farba v kombinácii so vzorom. Všeobecne ide o kameň dostupný v stredných cenových reláciách (podľa farby a veľkosti od niekoľkých dolárov po niekoľko stoviek dolárov). Najvyššie sa šplhajú kvalitne sfarbené dúhové acháty alebo mechové a dendritické acháty so zaujímavou kresbou. K najdrahším variáciám patrí špecificky modrá odroda tvorená 43 minerálmi ťažená len v štáte Washington.

  • Jedinečný prsteň s jahodovým achátom Floki
    Jedinečný prsteň s jahodovým achátom Floki
  • Náhrdelník s machovým achátom, diamantom a moissanitom Luca
    Náhrdelník s machovým achátom, diamantom a moissanitom Luca
  • Jedinečný prsteň s machovým achátom Lacy
    Jedinečný prsteň s machovým achátom Lacy
  • Set prsteňov s achátom a diamantmi Celeste
    Set prsteňov s achátom a diamantmi Celeste

Mýty a legendy

Achát človek používa ako drahokam odvtedy, čo začal vyrábať šperky. Predovšetkým v staroveku bol vysoko cenený a verilo sa, že uhasí smäd a že chráni pred horúčkou. V písomných záznamoch sa objavuje ako prvý drahý kameň. Najstaršie umelecky opracované acháty pochádzajú z Mezopotámie a nájdené vyrezávané zvieratá sa datujú do čias medzi rokmi 2000 a 1001 pred n. l. Sumeri z achátu vyrábali šperky, nástroje a obradné predmety už 3000 rokov pred n. l.

Už pred viac ako 3 500 rokmi získavali Egypťani acháty na Sicílii, a preto veľmi často zdobí ich kráľovské klenoty a hrobky. V perzskej kultúre verili, že achát svojho nositeľa ochráni pred prírodnými katastrofami a že odhalí nebezpečenstvo ešte pred jeho príchodom, ako píše rímsky historik Plinius Starší. Rimania čakali, že ich kameň urobí neviditeľnými a vyrábali z neho pečatné prstene a riady. Spolu s Grékmi achát tiež drtili na prášok a používali ho ako protilátku na hadie uhryznutie a bodnutie škorpiónom.

Islamské kultúry spájali achát s ochranou a používali ho na odvrátenie zlého a predchádzanie tragédiám. Kameň tiež uvoľňoval emocionálnu bolesť. Dodnes sú u nich veľmi obľúbené prstene s achátom a s menom majiteľa spolu s veršom z Koránu. Podobne ho vnímali aj starí Číňania, ktorým pomáhal dosiahnuť duchovné vedomie a mierniť úzkosť.

Z 50. rokov 20. storočia pochádza objav ohnivého achátu v západných častiach Severnej Ameriky. Modrý čipkový achát objavil na začiatku 60. rokov 20. storočia v namíbijskej púšti Kalahari George Swanson.

  • Unikátny zásnubný prsteň s machovým achátom a diamantmi Celeste
    Unikátny zásnubný prsteň s machovým achátom a diamantmi Celeste
  • Jedinečný zásnubný prsteň s machovým achátom Floki
    Jedinečný zásnubný prsteň s machovým achátom Floki
  • Unikátny zlatý prsteň s machovým achátom Kitana
    Unikátny zlatý prsteň s machovým achátom Kitana

Achát a jeho účinky

Mnohí považujú achát za uzemňovací kameň. Hovorí sa, že upokojuje, tíši a pomáha vyrovnávať pozitívnu a negatívnu energiu. Ľudia sa domnievajú, že je drahokamom sebareflexie a vnímania, ktorý človeku umožňuje zlepšiť jeho duševnú pohodu a identifikovať výzvy a vytvára príležitosti na ich prekonanie. Počas zmien pomáha udržať realistické očakávania.

    • Mechový achát harmonizuje vnútorný stav a zvyšuje sebavedomie. Upokojuje a navracia k prírode.
    • Jahodový achát uvoľňuje stres a pomáha cítiť sa komfortne a bezpečne.
    • Ohnivý achát prináša energiu a iskru ohňa. Pomáha vymaniť sa zo stagnujúcej situácie alebo vzťahu. Inšpiruje k opusteniu rutiny a hľadaniu nových príležitostí.
    • Modrý čipkový achát viac upokojuje a zlepšuje komunikáciu. Vyvažuje negativitu a nepriateľstvo v práci i doma.
    • Dendritický achát pomáha zostať emočne vyrovnaný a silný. Dodáva pokoj mysle.
    • Botswanský achát posilňuje zdravie a uľahčuje prekonávanie rôznych prekážok. Podporuje nadväzovanie vzťahov a odstraňuje strach a úzkosti.

Všeobecne platí, že achát je dobrý pre centrálne časti tela, tráviaci systém, dýchací systém a srdce. Podporuje aj nastávajúce a čerstvé mamičky.

Achát pomáha Blížencom cítiť sa oveľa vyrovnanejšie a poskytuje im hlbšiu dôveru počas rozhodovania o vlastnom živote. Ponúka im možnosť nájsť vnútorný hlas a odhaliť aj skryté schopnosti. Pozitívny vplyv má kameň aj na kritické a premýšľavé Panny, ktorým prináša harmóniu a otvára im srdce.

Najznámejší achát z ranča Burrus

V roku 1967 bol v lome v blízkosti Licking v štáte Missouri objavený obzvlášť veľký a pôsobivý achát, ktorý vážil viac ako 200 libier a meral viac ako tri stopy v priemere. Svoj názov získal podľa ranča, kde ho našli. Vyniká nápadnými farbami, zložitým pruhovaným vzorom a mimoriadnou tvrdosťou. Zberateľ si ho kúpil za stovky tisíc dolárov, čo ho radí medzi najdrahšie predané acháty.

Ďalšie zaujímavé acháty

Bojový achát z Pylu

V blízkosti Nestorovho paláca v gréckom Pyle bol v hrobe gryfino bojovníka z doby bronzovej z roku 1450 pred n. l. nájdený malý achát zobrazujúci scénu s dvoma bojovníkmi bojujúcimi proti sebe a tretím bojovníkom ležiacim na zemi. Drahokam je široký 3,5 cm a jeho objav pochádza z roku 2015. Veľmi detailná rytina vznikla podľa vedcov na Kréte.

Rubensova váza z achátu

V petrohradskej Ermitáži sa nachádza neskoro antická, prípadne byzantská váza vyrezaná z jediného kusu achátu. Názov získala po flámskom maliarovi, ktorý v 17. storočí zhotovil jej perokresbu. Uchá vázy s rozmermi 18,6 x 18,5 x 12 cm zdobí Panova hlava s akantovými listami stočenými nahor. Predpokladá sa, že predmet si objednal okolo roku 400 byzantský cisár v Konštantínopole. Prešiel zbierkami vojvodov z Anjou, cisára Karola V., Petra Paula Rubensa i mughalského cisára Jahangira.

Achátový pohár v tvare býčej hlavy dynastie Tang

O pôvode výnimočného umeleckého diela sa vedci stále dohadujú. Podľa niektorých ho vyrobili umelci čínskej dynastie Tang (6.–10. storočie n. l.), podľa iných je dôkazom čulého obchodu Číny so západnými krajinami. Vyrezávaný achátový pohár má tvar býčej hlavy (6,5 x 15,6 cm) a zdobí ho pozlátený náustok. Predstavuje krásny príklad práce s červenými a bielymi vrstvami drahokamu. Pohár bol vykopaný v roku 1970 pri dedine Hejia a dnes sa nachádza v múzeu histórie v provincii Shaanxi.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky