5 pravidiel ako sa zachovať, pokiaľ musíte odmietnuť pozvanie na svadbu
Svadba je veľkou udalosťou a každý si na nej praje mať všetkých, na ktorých im záleží. Pokiaľ obdržíte svadobné oznámenie a daný termín vám vyhovuje, je to skvele! Ovšem môže sa naopak stať, že s dátumom svadby sa vám kryje niečo iné, častokrát naozaj dôležité, a tak musíte pozvanie odmietnuť. Ako sa ale v tejto situácii zachovať? Či už je dôvodom fakt, že máte iné plány, či sú to snáď cestovné výdaje do cieľovej destinácie svadby, ktoré si nemôžete dovoliť, alebo ide o svadbu kolegu, ktorého zatiaľ dobre nepoznáte, vždy existuje spôsob, ako zdvorilo povedať “nie”. Akokoľvek, je nutné mať na pamäti niekoľko zásad, na ktoré sa teraz spoločne pozrieme.
1. Pošlite im svoj pozdrav
Pokiaľ sa na svadbu nemôžete dostaviť, bolo by vhodné zaslať budúcim novomanželom aspoň svoj pozdrav. Pokiaľ máte ratolesti, nebojte sa dať šancu ich umeleckým vlohám a nechajte ich tento pozdrav ozdobiť. Text môžete tiež doplniť aj o nejaký citát, ktorý poukazuje na manželstvo. A keď môžeme poradiť, tento pozdrav píšte ručne. Nielenže nevesta a ženích ocenia snahu, ale tiež v tom necháte kúsok seba.
2. Vyhnite sa klamstvám, či obsiahlemu vysvetľovaniu
Viete, ako sa hovorí - lož má krátke nohy. Každý, kto sa ku klamstvu odhodlá tuší, že pravda raz vyjde najavo. Preto toto pravidlo znie jednoduchšie - neklamte! Tým, že budete klamať o dôvode , prečo sa nemôžete zúčastniť, častokrát dávate neveste či ženíchovi príležitosť nájsť spôsob, ako vyriešiť tento daný problém a zaistiť tak vašu účasť na svadbe. Je takmer isté, že pokiaľ sa budete snažiť uhrať svoju plánovanú neprítomnosť na to, že vám nemá kto postrážiť deti, alebo, že sa na miesto svadby nemáte ako dostať, zaručene sa nájde niekto z blízkeho okolia, kto vás zvezie, alebo sa na jeden deň o vaše ratolesti postará.To isté platí aj pri vysvetľovaní dôvodu vašej neprítomnosti. Snažte sa nezachádzať do detailov, alebo v lepšom prípade použiť bez udania dôvodu stručnú vetu ,,nemôžem sa zúčastniť”. Väčšina snúbencov si odmietnutie pozvania na svadbu nebude brať osobne. Vo finále im v tom celom zhone ide hlavne o zistenie konečného počtu svadobčanov, zaistenie pokrmov, miesta a všetkého podstatného.
3. Úprimnosť je na mieste v prípade rodiny či blízkeho priateľa
Vyššie uvedené pravidlo nám síce ponúka možnosť neuviesť dôvod prečo sa nemôžeme zúčastniť svadby, avšak výnimka potvrdzuje pravidlo. Pokiaľ ide o rodinu, alebo naozaj o blízkych priateľov, ktorých budete v budúcnosti pravidelne vídať, vyplatí sa povedať im pravý dôvod prečo sa ich slávnostného zrieknutia slobody nezúčastnite.S oznámením tohoto faktu je vhodné tiež dodať, ako veľmi by ste si priali byť v tento veľký deň s nimi, alebo dokonca napísať prípitok, ktorý na svadbu doručíte po známom, ktorý sa svadby zúčastní. Týmto spôsobom síce na svadbe osobne nebudete, ale duchom a myšlienkami budete ako vy s nimi, tak aj oni s vami.
4. Pozvanie neignorujte a s vyjadrením neotáľajte
Bohužiaľ je pre nás normálne a bežné, že sa snažíme zlé správy a ich oznámenie oddiaľovať tak dlho, ako je to len možné. V tomto prípade, ale pozor! Pokiaľ sa jedná o pozvanie na svadbu, očakáva sa, že v rámci plánovania celého dňa bude finálny počet svadobčanov jasný možno čo najskôr. Zoberte preto do ruky telefón a dajte nastávajúcemu páru vedieť, že nemôžete doraziť. Pokiaľ sa budete snažiť pozvanie ignorovať, nakoniec vás pravdepodobne tak či tak budú kontaktovať za účelom získania odpovede na pozvánku sami snúbenci, a verte, alebo nie, v tejto situácií vám bude ešte menej príjemné im povedať, že prísť nemôžete.
5. Zvážte poslanie svadobného daru
A je to tu - svadobné dary. Pokiaľ sú snúbenci vašimi blízkymi priateľmi, alebo členmi vašej rodiny, rozhodne neváhajte, vyberte im svadobný dar a nechajte im ho poslať, či odovzdať iným účastníkom svadby. Budete mať aspoň o trochu menej výčitiek zo svojej neúčasti, ale snúbencov zároveň potešíte tým, že na nich myslíte, aj keď s nimi nie ste. Čo tak zvoliť ako darček napríklad nejaký šperk z našej špeciálnej svadobnej ponuky?