Diamant ako symbol večnej lásky, bohatstva alebo jedinečnosti

Symboly sa prihovárali k ľuďom od najstarších dôb. Už dávne kultúry vedeli, ako nahliadať na prírodu ako na zrkadlo vnútorných procesov, ktoré sú spravidla neviditeľné. To bolo dôležité hlavne kvôli nutnosti syntetizovať rôzne aspekty ľudstva a prírody. Zvieratá, rastliny, drahokamy, prvky a symboly stvorené ľuďmi boli využívané ako nositelia významu aj mimo zreteľnej formy. Viac než raz je možné objaviť paralely medzi rôznymi kultúrami, ktoré od seba delí nie len geografická vzdialenosť, ale aj priepasť času. Jazyk symbolov je dodnes najbohatším jazykom stvoreným človekom a neprestáva nás na rôznych úrovniach ovplyvňovať.

Diamant – drahokam aj jednoduchý prvok

Čo je vlastne diamant? Drahý kameň zasadený unikátnym spôsobom do šperku? Jedinečná látka s osobitými fyzikálnymi vlastnosťami a chemickým zložením? Hodnotný tovar, s ktorým sa obchoduje na svetových trhoch, presúva sa z rúk obchodníkov do rúk brusičov, zlatníkov a vzrušených zákazníkov? Aké ďalšie významy v sebe diamant skrýva?

Diamant je čistý uhlík. Rodí sa v zemskom vnútri – v hĺbke okolo 150-250 km pod povrchom a za veľmi vysokých teplôt pohybujúcich sa okolo 1 000-2 000 °C. V prírode nájdený kameň na prvý pohľad nepripomína nádherný diamant. Aby získal svoj lesk, musí prejsť komplikovaným procesom brúsenia, čistenia a leštenia.

Drahý kameň odpovedá tým, ktorí sa narodili v apríli a ľuďom, ktorí sú v znamení Leva či Býka. Jeho tvrdosť a pevnosť odráža ich nezlomnú vôľu a tvrdohlavosť. Dodáva im vytrvalosť a chráni ich pred namyslenosťou. Ponúka im čistotu a krásu duše.

Diamant je ideálnym kameňom k 60. výročiu svadby. Nesie v sebe všetky vlastnosti, ktorými vynikajú partneri, ktorí spolu dokázali zostať viac než pol storočia.

  • Eternity prsteň s rubínmi a diamantmi Briony
    Eternity prsteň s rubínmi a diamantmi Briony
  • Platinový eternity prsteň s diamantmi Aichell
    Platinový eternity prsteň s diamantmi Aichell
  • Zlatý prsteň s alexandritom a diamantmi Turul
    Zlatý prsteň s alexandritom a diamantmi Turul
  • Zásnubný prsteň s diamantmi Nabyne
    Zásnubný prsteň s diamantmi Nabyne
  • Zásnubný prsteň s certifikovaným fancy blue lab-grown diamantom Aiza
    Zásnubný prsteň s certifikovaným fancy blue lab-grown diamantom Aiza

Trochu mytológie a histórie

Gréci pokladali diamanty za slzy bohov, zatiaľ čo Rimania v nich videli čriepky hviezd spadnutých na zemi. Celá rada zaniknutých kultúr týmto drahým kameňom pripisovala božské či mystické vlastnosti, ktoré by vysvetľovali ich zvláštnu krásu a brilanciu. Hinduisti napríklad používali diamanty ako oči náboženských sôch. Kamene považovali za dary priamo od bohov, a preto sa o nich tak starostlivo starali. Západné kultúry v diamantoch zas vidia tradičný symbol nebojácnosti a morálnych kvalít.

K porozumeniu histórie diamantu potrebujeme pochopiť aj význam ich mena, lebo už v ňom sa skrýva silný symbolizmus. Názov najtvrdšieho nerastu v sanskrite znie „dyu“, čo znamená lesklá a jasná vec, ktorá predstavuje múdrosť a svetlo. Podľa niektorých historikov poznali diamanty v Indii v 19. storočí pred n. l. a odtiaľ sa vraj tieto nádherné kamene dostali do zvyšku sveta. V Grécku sa traduje príbeh, že to bol Alexander Veľký, kto narazil v nížine okolo rieky Indus na prvé nálezisko.

Pôvod západného označenia pre diamant je možné hľadať v gréckom „adamas“, čo v preklade znamená „ten, koho si nie je možné podmaniť“, alebo „ten, ktorý je bez chyby a nezničiteľný“. Výraz „adamas“ sa v priebehu času zmenil na „adamant“ či „diamante“, a odtiaľ už je to k diamantu len krôčik.

Diamanty sa stali predmetom snov ľudí, ktorí túžili po šťastí a majetku. V očiach mnohých odpovedajú definícii dokonalosti. Králi ich nosili ako symbol moci, odvahy a bohatstva.

Diamant – symbol večnej lásky

Ľudia po celé storočia poznali diamanty ako univerzálny symbol večnej lásky a záväzkov. Tradícia vychádza z gréckej viery v to, že boh túžby, zamilovanosti a erotickej lásky Amor vlastnil šípy s diamantovými špičkami, pomocou ktorých spojoval srdcia a inšpiroval ľudí k romantickej láske. Gréci rovnako prišli s tým, že oheň hrajúci vo vnútri diamantov reflektuje plameň lásky.

V 2. polovici 15. storočia sa po prvýkrát diamant objavil na zásnubnom prsteni. Arcivojvoda Maximilián daroval diamantový prsteň Márii Burgundskej. Svojím romantickým činom ovplyvnil vyššie spoločenské vrstvy svojej doby. Nasledujúcich 400 rokov však boli prstienky s diamantom obmedzené iba pre tých, ktorí si mohli niečo tak drahé dovoliť. Až objav diamantových baní v Južnej Afrike viedol k zvýšeniu dostupnosti a predaja v Európe aj Spojených štátoch. Od tej doby sa stalo obyčajom používať tieto nádherné kamene nie len ako ústredný prvok zásnubných prsteňov, ale taktiež ako perfektný darček pre každú ženu. Dnes až 78 % prstienkov, ktorými sa muži snažia nakloniť si šťastenu pri žiadosti o ruku, zdobí diamant – romantický symbol pravej lásky a večnosti. Ako hovorí slávny slogan známej ťažobnej firmy De Beers: „Diamant je navždy“.

Diamant – symbol pravej identity

Domorodí Američania považujú diamanty za symbol motýľa, ktorého indiánske kultúry identifikujú ako znak nesmrteľnosti. Motýle migrujú podľa špecifických vzorcov a cestujú stovky kilometrov, aby sa vrátili domov. V domorodej ideológii sa na tento pôvabný hmyz pozerá ako na veľmi silný symbol. Ich cesta domov sa interpretuje ako cesta duše na správne miesto.

Ako ľudia vstupujeme do sveta, ktorým sa bez zastávky rútime k smrti bez hlbšieho náhľadu na našu existenciu. Motýľ a s ním aj diamant slúžia ako pripomienka dôležitosti hľadať našu pravú identitu a tú správnu cestu každého z nás. Zanechávame za sebou dedičstvo a nesmrteľnú stopu, a to predovšetkým keď ide o prírodu.

Spolu s nesmrteľnosťou a bytím úprimný sami k sebe v sebe diamant nesie posolstvo znovuzrodenia, obrodenia a premeny. To nás núti neustále snažiť sa, aby sme lepšie poznali sami seba a aby sme sa zbavili minulých zábran a pochabosti. Diamanty nám umožňujú hľadať pravdu a vlastným úsilím sa zlepšovať. V indiánskej perspektíve diamant okrem iného symbolizuje slobodu, rovnosť, jednotu a večnosť.

  • Náušnice s výberom karátovej váhy lab-grown diamantov Meix
    Náušnice s výberom karátovej váhy lab-grown diamantov Meix
  • Elegantné diamantové náušnice Romaine
    Elegantné diamantové náušnice Romaine
  • Zlaté diamantové trojlístky Odrianel
    Zlaté diamantové trojlístky Odrianel
  • Kruhové náušnice zdobené diamantmi Aba
    Kruhové náušnice zdobené diamantmi Aba
  • Strieborné napichovacie náušnice s lab-grown diamantmi Fionola
    Strieborné napichovacie náušnice s lab-grown diamantmi Fionola

Diamant – symbol zeme, ohňa, vody a vzduchu

Alchymisti videli v diamantoch predovšetkým spôsob lámania svetla a ako taký pre nich predstavoval cestu duše za vyšším porozumením. Cieľom ľudstva je kráčať chodníkom, na ktorom naše duše zažiaria rovnako jasne ako tento vzácny kameň. Vybrúsené uhly a fazety odkazujú na nepredvídateľné zákutia labyrintu. Pokiaľ sa vydáme životom s čistým srdcom a pokiaľ si na svojej púti budeme vedomí toho, že všetko sa nám vráti ako bumerang, naplníme svoj osud.

Symbol diamantov je poskladaný z trojuholníkov, ktoré je možné variovať a objavovať ďalšie a ďalšie kultúrne významy. Astrologický symbol zeme predstavuje jeden zo živlov: zem, oheň, voda a vzduch. Korene zemskej mágie tkvejú v predstave, že všetko sa rodí zo zeme a že všetko naplňuje ich energiu. Diamant symbolizuje harmóniu, stabilitu a jednotu všetkých vecí – reprezentuje základný prvok svornosti a zdravia.

Alchymisti považovali trojuholník diamantu za stavebný kameň všetkej hmoty. Všetko, čo vidíme, sa skladá z tohto tvaru. Rovnako tak diamant tvorí uhlík, ktorý je základom všetkého živočíšneho.

Diamant – symbol poriadku, čistoty a trvalosti

Grécky filozof Pytagoras učí, že ľudská múdrosť sa skrýva v schopnosti poznať pravé morálne hodnoty a v správnom poradí ich vložiť do hmoty. Podobne uhlík začína ako obyčajný grafit a pri správnom postupe sa premieňa v diamant. Hlavný rozdiel medzi grafitom a drahokamom tkvie vo vnútornom usporiadaní a organizácii. Z toho je možné odvodiť, že diamanty sú vlastne správne zložené molekuly. Každý brusič tak vie, že aby kameň zažiaril, musí najprv nájsť ideálny tvar a opracovať surovú hmotu. Človek hľadajúci drahokam života by mal zostať v spojení so svojím okolím a premieňať ho v harmonické miesto. Prostredie umožňuje vyniknúť vnútornej kvalite. Špinavá nádoba nikdy neobsahuje číru a čistú vodu. Kryštál diamantu svojím usporiadaním odráža kozmický princíp „ako hore, tak dole“, zobrazujúci jednotu v prírode.

V budhistickej tradícii diamant symbolizuje vývoj ľudskej bytosti. Proces očistenia. Proces transmutácie a zmeny, ktorá robí človeka lepším. Podobne diamant začína ako čierna hmota, ktorá sa pretvára v priesvitný kameň. Špeciálna štruktúra diamantu necháva biele svetlo nerastom prechádzať, láme ho a ukazuje celé spektrum dúhy. Rovnakým spôsobom človek pri rozširovaní svojho vedomia a vnímania kráča z temnoty, ktorá pohlcuje všetko svetlo, k jasu, ktorý sa premieňa v klasické svetlo.

Pevnosť a odolnosť diamantu symbolizuje trvalú a nemennú podstatu prírody: večné archetypy, nesmrteľné cnosti a nekonečné cesty, ktoré navždy zostanú tými pravými chodníkmi, po ktorých by mali ľudia kráčať. Diamanty existujú v zemských hlbinách a v meteoritoch, ktoré nás vedú k porozumeniu vývoja vesmíru. Trvalosť diamantov charakterizuje ich výnimočná schopnosť vytrvať aj vo veľmi vysokých teplotách a odolať kyselinám a korózii. Malinký diamant v elektrickom obvode zaručuje, že sa obvod nikdy neprehreje a neprestane fungovať.

  • Srdiečko zo zlata s diamantmi v prívesku Letty
    Srdiečko zo zlata s diamantmi v prívesku Letty
  • Náhrdelník s baguette a round lab-grown diamantmi Kaitlin
    Náhrdelník s baguette a round lab-grown diamantmi Kaitlin
  • Náhrdelník s diamantom Anjelské čísla
    Náhrdelník s diamantom Anjelské čísla
  • Prívesok anjel s diamantmi Alexis
    Prívesok anjel s diamantmi Alexis
  • Náhrdelník s 3 písmenami vašej voľby a lab-grown diamantom Lupe
    Náhrdelník s 3 písmenami vašej voľby a lab-grown diamantom Lupe

Diamant – symbol osvietenia a pravdy

Dva diamanty v briliantovom bruse spojené špičkami k sebe evokujú presýpacie hodiny – symbol osvietenia a konečnej pravdy. Pre staré severské kultúry predstavuje tento znak svitanie. Schematický náčrt v podobe dvoch trojuholníkov je vlastne jednou z rún, ktorá znamená prelom a reprezentuje dosiahnutie zmyslu života: osvietenie, spokojnosť a božiu pravdu. Teda predovšetkým to, po čom každý hľadajúci najviac túži. Niektorí v takto zobrazovanom symbole vidia aj prebudenie, náhľad pod povrch vecí, vysvetlenie vesmíru, prebudenie vnútorného ja, otvorené podvedomie, zjavenie božích právd, nové začiatky a hlbšie spojenie s mystickými vecami.

Magické diamanty

Diamant je drahý kameň nie len z hľadiska hodnoty, ale taktiež ako metafora mágie života. Jeho žiariace svetlo nám dáva dôkaz našej vnútornej vôle, ktorá nám pomáha dosiahnuť našich vrcholov. Podľa niektorých filozofických teórií západu a východu sa človek môže sám zmeniť a zdôrazniť svoje vysoké kvality a krásu. To diamant nám pripomína, že sú aj takéto zázraky, aj keď nie zázraky v zmysle niečoho nadprirodzeného. Sú to zázraky života samotného.

V duchovnom živote sa často ocitáme obklopení hustou „hmlou“, ktorá nám bráni vidieť svet jasne. Odvolaním sa k pochopeniu tajuplných významov diamantovej symboliky si otvárame cestu nazerať na veci bez klapiek na očiach. Ľahko sa nám darí činiť ťažké rozhodnutia a dešifrovať náročné úlohy. Správnu cestu môže každý z nás nájsť v inej fazete brúseného drahého kameňa.

Zaujímavosti:

  1. Najvyšší židovskí kňazi nosili pri obradoch v chráme diamant ako jeden z hoshen kameňov.
  2. Ľudia v staroveku si mysleli, že diamanty majú väčšiu silu než všetky ostatné drahokamy a že človeka skutočne silne ovplyvňujú ako spirituálne, tak fyzicky. Diamant ako symbol čistoty a nevinnosti pôsobil ako ochrana pred zlom.
  3. Rimania verili, že diamanty chránia pred šialenstvom. Starovekí astrológovia sa domnievali, že diamanty ovplyvňujú predovšetkým ľudí narodených v dobe vlády Marsu – tým pomáhal v duševnej koncentrácii a posilneniu lojality.
  4. Diamant sa vždy považoval za kameň posilňujúci odvahu, harmóniu a lásku predovšetkým u tých, ktorí ho nosili vľavo. Verilo sa totiž, že sila diamantu rastie k severu, ktorý je po ľavej ruke, keď sa človek postaví čelom k východu, strane vychádzajúceho slnka.
  5. Diamant sa pokladal za univerzálnu medicínu, ochranu pred zlom a strachom a považoval sa za nositeľa víťazstva. Pomáhal kontrolovať túžby a fantázie.
  6. Mnohé kultúry vnímajú diamant ako symbol evolúcie.
  7. Slávna talianska rodina Medicejských má vo svojom znaku diamant, ktorý má symbolizovať večnú božiu lásku.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky