Základné druhy netradičných diamantov
Diamant. Všetky ženy o ňom snívajú a túžia po ňom. Čo si však predstavíte, keď sa toto slovo povie? Najskôr asi číry trblietavý kameň guľatého tvaru, ktorý sa skvie v elegantnom zásnubnom prsteni. Verte neverte, ale pod pojmom diamant sa toho ukrýva omnoho viac než len tradičné brilianty. Matka príroda dokázala vo svojom vnútri stvoriť širokú farebnú paletu, ktorou populárne drahokamy vyfarbila. Majstri klenotníci vedia šikovnými rukami vybrúsiť aj iné tvary než len okrúhle. A tak popusťte uzdu fantázii a vydajte sa s nami do ligotavého sveta diamantov.
Netradičné diamanty podľa farby
Diamanty sa hodnotia podľa tradičných 4C parametrov. Tie určujú, že kameň by mal byť čo najpriezračnejší, najčistejší, najdokonalejší, čo najsymetrickejšie vybrúsený a čo najväčší. Takých sa však dá získať a opracovať naozaj len pár, a tak sa ponuka klenotníctiev, našťastie, neobmedzuje už len na nich.
Salt’n’pepper diamanty
O čo vlastne ide? O kamene, ktoré získali prezývku podľa svojich inklúzií. Soľ (salt) odkazuje na biele nedokonalosti, kdežto čierne korenie (pepper) na čierne. Pri zbežnom pohľade sa zdajú hodvábne šedé.
Prečo za to stoja? Každý z týchto diamantov je skutočný originál. Má vlastné prirodzené kúzlo. Niektoré iskria, iné pôsobia zastrene, v ďalších sa pôsobivo preplietajú inklúzie, zatiaľ čo iné vyzerajú ako keby boli bodkované. Vždy však vynikajú neoddiskutovateľnou eleganciou a sú omnoho dostupnejšie než ich priehľadní bračekovia.
Ako sa hodnotia? Určite odhadnete, že nie podľa 4C. „Nečistoty“ totiž patria k ich hlavným a žiadaným prednostiam. Klenotníci i ženy milujúce neobyčajné šperky, oceňujú rovnomerne rozloženú inklúziu. Cena diamantov je priaznivá aj u vyšších karátových hmotností.
Sú ekologické? Ak sa zaujímate o životné prostredie, určite vás poteší, že salt’n’pepper kamene sa radia medzi tie, ktorých ťažba v porovnaní s čírymi okolie nezaťažuje. A rozhodne ich neobjavíte na zozname krvavých diamantov.
Viac sa dozviete v našom článku.
Pár zaujímavostí na záver:
- Spravidla sa brúsia do ruty, inak povedané rozety.
- Nájdete ich aj pod názvom galaxy (väčšie kúsky pripomínajú nedokonalosti hviezdy v galaxii).
Fancy farebné diamanty
O čo ide? O kamene, u ktorých sa necení bezfarebnosť, ale sýtosť zafarbenia. Farebná škála sa pri fancy diamantoch pohybuje od svetlomodrej po tmavočervenú.
Ako sa hodnotia? Tu už je možné využiť klasické 4C. Iba pri farbe sa pozerá na to, aby bola čo najvýraznejšia.
Odkiaľ sa farby berú? Spôsobujú ich prímesi, ide buď o bór alebo dusík, prípadne prírodne vplyvy typu radiácia.
Aké farby sú najvzácnejšie?
- Ružový diamant – veľmi módny, predovšetkým od chvíle, keď prsteň s ružovým diamantom začala nosiť Jennifer Lopez. Patrí k najvzácnejším a najcennejším.
- Zelený diamant – žiarivo krásne nerasty, ktorých hĺbka odtieňa závisí od intenzity a množstva radiácie, ktorá ich zasiahla. Netreba sa však obávať ožiarenia. Než sa stihli dostať dostatočne blízko k zemskému povrchu, aby mohli byť vyťažené, všetkého nebezpečenstva sa zbavili.
- Červený diamant – extrémne vzácne a unikátne kamene. Ťažia sa v Brazílii, Austrálii a Južnej Afrike.
- Žltý diamant – farba slnka je spôsobená prítomnosťou dusíka. Tvrdí sa, že podporujú kreativitu a intuíciu.
- Modrý diamant – takisto veľmi vzácne zafarbenie, ktoré symbolizuje čistotu a vnáša harmóniu do vzťahov. Ťaží sa predovšetkým v oblasti južnej Afriky.
Objavíte však aj zaujímavé kamene vo farbe šampanského, koňaku alebo čokolády, prípadne biele či šedé.
Čierne diamanty
O čo ide? Aj kamene v čiernej farbe sú pravými diamantmi. Niektoré výskumy im prisudzujú mimozemský pôvod. Na svetových náleziskách týchto vzácnych nerastov totiž čierne kamene zatiaľ objavené neboli. Zistilo sa, že obsahujú stopy dusíka a vodíka, ktoré vedú k domnienke, že vznikli pri hviezdnych explóziách – supernovách.
Odkiaľ vzali svoju farbu? Väčšina prirodzene čiernych diamantov získala svoj odtieň vďaka veľkému množstvu mrakov, inklúzií a vnútorných zlomov. Skutočné sfarbenie tela býva takmer bezfarebné, hnedé alebo olivovo zelené. Nepriehľadnosť a vysoký lesk dávajú kameňom takmer kovový vzhľad.
Ako sa oceňujú? Na základe hodnotiacej škály pre farebné fancy diamanty. No keďže sú nepriehľadné a plné nedokonalostí, neurčuje sa ich čistota. Brus a karátová hmotnosť však áno.
V akých tvaroch ich zaobstaráte? K tým najobľúbenejším patrí nielen briliant (round brilliant), ale aj vankúšik (cushion), trojuholník (triangle), ruta/rozeta (rose-cut) a princezná (princess). Originálny kameň si predsa zaslúži nevšedný brus a tvar, nemyslíte?
Čím sú výnimočné? Ako prvá vám určite napadne farba. Punc jedinečnosti im však dodáva aj neobvyklá kombinácia karbónových a grafitových atómov, ktorá narušuje štandardnú kryštalickú mriežku diamantov. Brúsenie tohto najtvrdšieho nerastu rozhodne nepatrí k najjednoduchším, býva veľmi časovo náročné. Preto verte, že ak si zaobstaráte takýto kameň, brusiči mu venovali veľa trpezlivosti a lásky.
Pár zaujímavostí na záver:
- Čierny diamant ozdobil aj zásnubný prsteň Carrie Bradshaw zo známeho seriálu Sex v meste.
- Niektorí obchodníci zámerne vystavujú zelené diamanty radiácii, aby získali hodvábne lesklé čierne kamene. Týmto trikom upravujú ich farbu.
Netradičné diamanty podľa brusu
Ruta/rozeta (rose-cut)
Ako vyzerá? Diamanty v tomto bruse svojím designom pripomínajú púčik ruže. Typický je rovný pavilón, z ktorého vystupuje koruna. Verí sa, že pochádza z Indie.
Čím zaujme? Vzhľadom na to, že nestráca hmotu v hlbokej spodnej časti, vyzerajú rutové kamene väčšie. Navyše umožňujú zachovať omnoho viac nerastu a zanechávajú menej odpadu.
Prečo za to stoja? Predovšetkým preto, že diamantovým šperkom prepožičiavajú rustikálny vintage vzhľad.
Brioletka (briolette)
O čo ide? O brus, ktorý charakterizuje hruškovitý tvar. Celý povrch pokrývajú trojuholníkové alebo šesťuholníkové fazety. Práve tie dokážu z kameňa vykresať prekrásnu iskru a zvýrazniť jeho farbu.
Čím je výnimočná? Ako jeden z mála brusov umožňuje diamant zavesiť, nie osadiť do kovového lôžka. Svetlo tak prechádza a láme sa v kameni za veľmi špecifických podmienok a podporuje neobyčajnú hru farieb.
Pár zaujímavostí na záver:
- Pôvodne bola brioletka brusom pre šľachtu. Napoleon daroval cisárovnej Márii Luise náhrdelník zdobený desiatimi takto vybrúsenými kameňmi.
- Patrí k najstarším brusom vôbec.
Netradičné diamanty podľa tvaru
Ako sme už spomínali vyššie, mnohí z nás si ako prvý predstavia diamant v briliantovom bruse a guľatom designe. Svojím neopakovateľným kúzlom si však hromadu priaznivcov v posledných desaťročiach získavajú aj stále nové a nové diamantové tvary. Vedľa takmer už klasiky v podobe princezien (princess), markíz (marquise), smaragdov (emerald), Asscherov, sĺz (pear), žiarivých (radiant), oválov (oval) a vankúšikov (cushion), sa presadzujú aj bagetky (baguette), trilióny (trillion) alebo napríklad snehové vločky (snowflakes).
Množstvo designov sa zdá nekonečné a milovníčky originality sa nemusia obávať, že by dizajnéri neprišli každú chvíľu s niečím novým.
Netradičné diamanty podľa typu
Brúsené diamantové korálky
O čo ide? Jednoducho povedané, hovoríme tu o korálkach vybrúsených z kúskov farebných diamantov. K najobľúbenejším farbám patria odtiene modrej, zelenej, ružovej a žltej. Rozmery sa pohybujú v rozmedzí od 2 mm do 8 mm.
V akom tvare ich zaobstaráte? Obvykle sú guľaté, diskovité, trubičkové.
Čím zaujmú? V prvom rade svojím ligotom a nevšedným designom.
Nebrúsené diamanty
O čo ide? Jednoducho povedané, ide o odštiepky vznikajúce pri opracovávaní diamantov. Ľahko ich rozpoznáte, pretože neprešli žiadnou úpravou. Nie sú brúsené a ani leštené.
Čím zaujmú? Úplnou prirodzenosťou. Keď chcete ísť až na dreň, túžite po absolútnom a surovom zážitku a dojme, sú nebrúsené diamanty dokonalé.
Kde ich využiť? Veľmi pekne vyzerajú v svadobných obrúčkach i zásnubných prsteňoch, rovnako tak ako solitéry náhrdelníkov alebo náušníc. Keď sa prevŕtajú, ľahko ich navlečiete a získate osobitý náramok alebo choker.
Kúzlo netradičných diamantov
Všetky vyššie spomenuté druhy netradičných diamantov nepokrývajú celú škálu toho, čo trh okrem klasických briliantov ponúka. Predstavujú ale výber toho najzaujímavejšieho a uspokojujú svojím záberom aktuálne trendy. Výnimočné kúsky priťahujú nielen generáciu označovanú ako mileniáli, ale všetkých, ktorí pátrajú po niečom jedinečnom a originálnom. Každý šperk ozdobený netradičnou variáciou vzácneho kameňa vytvára podmienky pre výnimočný zážitok z nosenia takéhoto kúska.
Napadlo vám, čím si netradičné diamanty získavajú toľko priaznivcov?
- Minimalizmus – často sa osadzujú veľmi jednoducho, aby kov nezatienil ich krásu.
- Výnimočnosť – neobvyklé kamene sa na trhu ešte len presadzujú a širšiemu publiku sa predstavujú postupne, určite nejde o masovú záležitosť.
- Neopakovateľnosť – málokedy sú tieto dva diamanty rovnaké. Príroda otlačí do každého zvlášť kvapku svojej fantázie, ktorou dokáže zlatníkom pri výrobe náušníc pekne zamotať hlavu.
- Univerzálnosť – klenoty ozvláštnené netradičnými drahokamami svojím designom perfektne doladia akýkoľvek outfit a štýl. Aj vo svojej jednoduchosti bývajú výrazné.
Veríme, že sa nám podarilo poodhaliť rúško tajomstva, ktoré zahaľuje neobvyklé diamanty. Zoznámili sme vás s tými najzaujímavejšími a najľahšie dostupnými na trhu. Ukázali sme vám bohatstvo, ktorým gemologický svet oplýva. Pred niekoľkými rokmi patrili salt’n’pepper diamanty k zavrhovaným, keďže sú plné nedokonalostí, dnes však patria k horúcim trendom.