Ako zistiť správnu veľkosť prsteňa (aj tajne)
Aspoň raz v živote pre každého z nás nastane chvíľa, kedy by sme radi obdarovali niekoho z našich blízkych krásnym prsteňom. Lenže v tú chvíľu nám sťaží nejedna ťažká chvíľka. Ako určiť veľkosť prsteňa, aby sme kúpili skvele padnúci krúžok? Nebojte sa, ani tentoraz vás v tom nenecháme, ale poodhalíme vám ďalšie rady zo sveta lesklých šperkov! Nasledujúce tipy sme pripravili s veľkou pomocou našich zákazníkov, ktorí sa s nami podelili o svoje skúsenosti. Niektoré sú pomerne ľahké, iné sú skutočne rafinované, ale veríme, že medzi nimi nájdete taký, ktorý vám pri výberu toho presne padnúceho prstienku pomôže. Ak by ste sa náhodou netrafili, tak nezúfajte. Aj s takými prípadmi počítame, a preto u nás máte úpravu veľkosti zlatých a platinových prsteňov zadarmo.
Obdarovaná o prsteni vie (alebo obdarovávate sama seba)
Pokiaľ ste sa so svojím zámerom danej osobe zverili, máte takmer vyhrané. V očakávaní krásneho prsteňa vám pri výbere správnej veľkosti bude určite nápomocná. Prezradíme vám pár trikov ako spoľahlivo zistiť potrebnú veľkosť prsteňa, čo sa vám bude hodiť i v prípade, že si chcete kúpiť prsteň sami pre seba.
1. Navštívte klenotníctvo
Navštívte jednoducho s obdarovanou osobou vyhliadnuté zlatníctvo a prsteň si môžete vyskúšať priamo na mieste. V niektorých menších obchodoch a eshopoch, ako napríklad u nás v Eppi :), si môžete dohovoriť osobnú schôdzku s profesionálnym poradcom, ktorý vám rád pomôže s výberom šperku aj s tým, ako zistiť veľkosť prsteňa. Naviac vám o svete šperkov porozpráva veľa zaujímavostí.
2. Premerajte si prsteň zo šperkovnice
Poradiť si môžete i bez návštevy pobočky obchodu, stačí, keď s obdarovanou spoločne odmeriate niektorý z jej prsteňov, ktorý má v šperkovnici. Ale pozor, u merania prsteňov je potrebné merať vždy vnútorný rozmer, a to či zvolíte premeranie obvodu, alebo priemeru prsteňa. Rozmery merajte na milimetre a potom už podľa nich ľahko nájdete prsteň, ktorý padne ako uliaty.
3. Využite špeciálny merací prúžok
Príde vám meranie popísané vyššie zložité a bojíte sa, že nebudete presný? U nás v Eppi máme pre prsteňov chtivých zákazníkov i sofistikované riešenie v podobe meracieho prúžku, s ktorým si môžete veľkosť prsta zmerať v pohodlí domova! Merací prúžok prsteňa je nastaviteľný plastový krúžok, ktorý si navlečiete na prst a utiahnete ho ako kravatu a to do takej miery, aby vám bol krúžok na prste príjemný. Takto pohodlne by vám mal padnúť i prsteň, ktorého veľkosť zistíte práve vďaka meradlu. Určite tiež vyskúšajte, či nastavené meradlo z prsta pohodlne stiahnete. Pokiaľ máte väčšie kĺby, je potrebné tomu prispôsobiť i veľkosť.
4. Použite povrázok
Pokiaľ potrebujete zistiť veľkosť prsteňa čo najrýchlejšie, mohla by vám prísť vhod pomôcka, ktorá s trochou námahy poslúži ako náhrada meracieho krúžku. V niekoľkých jednoduchých krokoch vám ukážeme, ako zmerať veľkosť prsteňa pomocou obyčajného povrázku alebo stužky.
- Vezmite si dostatočne veľký kus povrázku, s ktorým sa vám bude dobre manipulovať a prevlečte ho pod meraný prst.
- Povrázok okolo prsta obtočte a zľahka (!) utiahnite.
- V strede prsta na povrázok vyznačte pomocou pera bod tak, aby ste označili obe jeho časti.
- Nakoniec povrázok natiahnite a rovnomerne priložte k pravítku – vyznačené rozmedzie udáva veľkosť vášho prsteňa.
Psst! Prsteň je tajná záležitosť!
A teraz začína ten pravý adrenalín. Ako spoznať veľkosť prsteňa, pokiaľ má byť jeho kúpa tajomstvom? Pokiaľ premýšľate nad tým, ako zistiť veľkosť zásnubného prsteňa, alebo chcete šperk darovať ako tajný darček, musíte premerať jeho veľkosť bez pomoci priateľky alebo inej milovanej osoby. Nebude to síce jednoduché, ale vďaka pár nasledujúcim osvedčeným tipom, ktoré sme zozbierali na základe našich osobných skúseností, alebo skúseností našich zákazníkov, by sa vám to malo podariť.
5. Nenápadne sa pýtajte
Pokiaľ máte na nákup prsteňa dosť času, môžete sa s predstihom na veľkosť prsteňa opýtať, alebo použite malú lesť. Ako zámienka vám môžu poslúžiť blížiace sa narodeniny niektorého člena vašej rodiny a priateľku alebo inú obdarovanú osobu môžete požiadať o pomoc s výberom darčeka v podobe prsteňa. Odporúčame vybrať si za terč takého rodinného príslušníka, ktorý má podobnú veľkosť ruky ako dotyčná. Spoločne vyberiete „darček“, ktorý vám nakoniec odhalí veľkosť, ktorá padne i jej.
6. Opýtajte sa priateľov alebo z niekoho z rodiny
Priateľov obdarovanej alebo napríklad sestru svojej priateľky môžete spoľahlivo zasvätiť do svojich zámerov a môžu vám byť pri zisťovaní veľkosti prsteňa veľmi nápomocní. Môžu sa na veľkosť nenápadne opýtať, alebo môžu navrhnúť spoločné nákupy s dotyčnou a návštevu klenotníctva a pri skúšaní šperkov zistí správnu veľkosť prsteňa a potom vám ju prezradí.
7. Požičajte si prsteň zo šperkovnice
Nenápadne si vypožičajte jeden z prsteňov, ktorý vaša milovaná osoba rada nosí a máte istotu, že jej bez problémov sadne. Podľa tohto prsteňa potom hravo vyberiete správnu veľkosť a možno sa inšpirujete i podobným štýlom. Odporúčame potom nepožičať si taký prsteň, ktorý je pre ňu obzvlášť dôležitý, pretože pri zaznamenaní jeho straty by ste jej spôsobili zbytočné citové napätie. Ani zapožičanie prsteňa na dlhšiu dobu nie je ideálne, pretože pri jeho navrátení do šperkovnice by ste u něj mohli vzbudiť podozrenie o vašich zámeroch. Jeden až dva dni by teda mali byť dostačujúce. Dávajte tiež pozor na to, aby prsteň sedel na správny prst a na správnu ruku. To je obzvlášť dôležité, pokiaľ kupujete zásnubný prstienok.
8. Obkreslite si zapožičaný prsteň
Pokiaľ nechcete zapožičaním prsteňa vzbudiť podozrenie, alebo sa obávate, aby ste prsteň nestratili, malo by vám stačiť obkreslenie krúžku prsteňa na papier. Vždy obkresľujte krúžok prsteňa tak zvnútra, tak i zvonka obvodu a vytvorte viac kresieb, aby ste mali istotu, že vám pri obkresľovaní neušla ruka. Skúsený zlatník by podľa tohto nákresu mal namerať správnu veľkosť prsteňa. V prípade núdze môžete prsteň navliecť na svoj prst a označiť si miesto, kam až ste prsteň pohodlne navliekli. V klenotníctve potom premeriate obvod tejto časti prstu pomocou meracích krúžkov.
9. Porovnajte veľkosť s iným prsteňom
Niekedy sa nemusí žiadna z predchádzajúcich metód podariť a budete si musieť vystačiť s odhadom veľkosti. V takom prípade môžete milovanú osobu nenápadne prehovoriť, aby si vyskúšala váš prsteň (ak taký máte), a potom voľným okom porovnajte, ako by mal vyzerať prsteň s ideálnou veľkosťou. U priateľky môže poslúžiť zásnubný prsteň jej kamarátky, ktorý si môže vyskúšať. Tým získate nie len predstavu o veľkosti jej prsteňa, ale môžete sa rovno opýtať, aký štýl zásnubného prsteňa by sa jej páčil.
10. Porovnajte si ruky
Ďalšia metóda, kedy budete veľkosť iba odhadovať, ale ani to nemusí byť na škodu. Tento spôsob sa dá dobre použiť pokiaľ vyberáte prsteň pre osobu opačného pohlavia. Rozdiel vo veľkosti ruky ženy a muža je značný, takže napríklad pánsky malíček zodpovedá veľkosti dámskeho prstenníka. Naopak dámsky prostredník bude mať zhruba veľkosť pánskeho prstenníka. Nemusí to tak ale byť vždy, takže skúste ruky svojho náprotivku poriadne obhliadnuť.
11. Odmerajte veľkosť, keď spí
Tí najodvážnejší z vás sa môžu pustiť do výzvy v podobe merania veľkosti prsteňa až bude vaša milá spať. Prvou možnosťou je zamerať priamo veľkosť prstu, na ktorý bude prsteň určený. K tomu vám môže poslúžiť buď merací prúžok alebo povrázok (viď tipy č. 3 a 4). Bude to ale vyžadovať skutočne hlboký spánok a vysokú mieru šikovnosti a obratnosti z vašej strany. Inak môžete priateľku alebo manželku zobudiť a tiež nepríjemne vydesiť.
Druhou možností je změřit prsten, což využijete v případě, že ho vaše partnerka nesundavá během dne z ruky, ale odkládá ho pouze během spaní, koupele či mytí nádobí. Právě její spánek je pro vás tou nejlepší příležitostí, kdy si můžete prstýnek „vypůjčit“ a změřit jeho rozměry jedním z výše popsaných způsobů (viz tipy č. 2 nebo 8).
12. Jednoducho sa opýtajte
To, že sa milovanej osoby na rovinu opýtate na veľkosť jej prsteňa, ešte neznamená, že ste vyzradili celé prekvapenie. Pokiaľ sa jedná o darček, bude sa iste o to viac tešiť. Pri nákupe zásnubného prsteňa navyše ani netuší, kedy a pri akej príležitosti jej prsteň dáte, takže prekvapenie určite nepokazíte.
Je potrebné pripomenúť, že aj najlepšia zvolená metóda tajného merania nikdy nezaručí, že bude prsteň perfektne sedieť. To zistíte až vo chvíli, kedy prsteň milovanej osobe odovzdáte a tá si ho bude môcť vyskúšať. Vždy teda počítajte s možnými úpravami, a pretože je jednoduchšie upraviť menší prsteň na väčší, zvoľte radšej o trochu menšiu veľkosť. V prípade úprav veľkosti záleží aj na type prsteňa a taktiež na tom, o koľko veľkostí, respektíve mm bude prsteň upravovaný. Prstene s jedným kameňom sa spravidla upravujú celkom bez problémov. Prstene, ktoré majú v sebe viac kameňov, je ťažšie modifikovať, lebo hrozí deformácia prsteňa či vypadnutie kameňov. Rovnaké riziko hrozí, ak zväčšujeme/zmenšujeme prsteň o niekoľko veľkostí. Úpravy o viac než 3 veľkosti (napr. zväčšenie prsteňa z veľkosti 49 na veľkosť 53) bývajú problematické u všetkých modelov. Každú žiadosť o úpravu veľkosti preto posudzujeme individuálne. Skúste teda byť pri meraní a zisťovanie správnej veľkosti čo najpresnejší, aby sme predošli prípadným komplikáciám.
Zaujímavé fakty o veľkosti prsteňov
Naše dominantná ruka (teda tá, s ktorou píšeme) je vždy trochu väčšia a širšia než ta druhá. Dajte teda pozor na to, ktorú ruku meriate a pre ktorý prst bude prsteň určený.
Načastejšia veľkosť prsteňa je 52 a 53.
Prstene so širokým krúžkom bývajú zvyčajne tesnejšie než útle prstene, preto pre odmeranie veľkosti vyberte prsteň s šírkou, ktorú plánujete zvoliť i pre vami zakúpený prsteň. V prípade úzkeho krúžku bude stačiť menšia veľkosť, pokiaľ kupujete masívnejší prsteň, je potrebné počítať s rezervou, ktorá môže byť 2–3 mm. To platí predovšetkým v prípade pánskych prsteňov, ktoré bývajú obvykle silnejšie a masívnejšie než tie dámské.
Veľkosť prsteňa sa tiež môže meniť v priebehu dňa, alebo podľa ročného obdobia v závislosti na prekrvení našich rúk, čo by sme pri určovaní správnej veľkosti mali brať na zreteľ. Napríklad ráno máme prsty ľahko opuchnuté a s nasadením prsteňa môžeme mať problém. V takom prípade pomôže umytie studenou vodou. Naopak v zime máme zmrznuté prsty oveľa tenšie a prsteň sa nám na ruke môže mierne pretáčať.
Aké sú veľkosti prsteňa inde vo svete?
V článku sme uvádzali veľkosti a rozmery prsteňov v milimetroch, ktoré sa používajú u nás a v Českej republike a ktoré máme uvedené i pri našich produktoch. V iných krajinách sa ale môžete stretnúť s odlišným číslovaním, nezabúdajte preto tiež zohľadniť medzinárodné veľkosti prsteňov. Pokiaľ sa chystáte na dovolenku a radi by ste si ako suvenír priviezli nejaký krásny prsteň, pripravili sme si pre vás tabuľku, v ktorej nájdete prevod veľkostí prsteňov. Vďaka nej zmeraný priemer v milimetroch ľahko prevediete na zodpovedajúce číslovanie, ktoré označuje vnútorný obvod prsteňa.
Tabuľka veľkostí prsteňa
Pokiaľ si chcete tabuľku vytlačiť, verziu na tlač nájdete tu.