Manžetové gombíky a ako na ne
Ak hľadáte vkusný a štýlový módny doplnok, ktorého pomocou by ste rozžiarili svoj outfit, splnili prísny dress code špeciálnych udalostí alebo len vyjadrili svoj postoj a nápaditosť, ponorte sa spoločne s nami do sveta manžetových gombíkov. Vycibrený šperk, ktorý neunikol pozornosti ani najväčších klenotníkov sveta, z ktorých náhodne spomenieme Fabergého, Cartiera či Tiffanyho, sa v pánskych šatníkoch objavuje už celé roky. Pozrime sa, kde sa manžetové gombíky vôbec vzali, ako ich nosiť a ako vybrať zo širokej ponuky trhu tie správne. Nezabudnime, že manžetové gombíky patria k tomu málu pánskych šperkov, ktoré sú naozaj elegantné a nadčasové.
Trochu histórie
Hovorí sa, že manžetové gombíky brázdia vody svetovej módy už skoro 800 rokov. Z pôvodne iba ozdobných detailov sa v 13. storočí stali praktické prvky na zapínanie manžetových rukávov. Počas renesancie popularita manžetových gombíkov narástla, ale až na konci 17. storočia zažili skutočný boom. Anglická a francúzska smotánka sa totiž začala vo veľkom pýšiť farebnými gombíkmi zo skla, ktoré v manžete prepojovala retiazka. Je otázkou, kto s novým trendom prišiel, pretože obaja tradiční rivali pripisujú zásluhy svojej krajine.
Manžetové gombíky predstavovali klenotnícke skvosty, pretože sa vyrábali zo zlata, striebra a drahých kameňov. Z najvyšších kráľovských kruhov sa medzi šľachtu rozšíril práve lacnejší sklenený variant. S príchodom sklenenej keramickej zmesi, ktorú tvorilo brúsené sklo, tak podobné pravým diamantom, nesmel tento pánsky šperk chýbať žiadnemu džentlmenovi. Ak muž vlastnil manžetové gombíky s monogramom alebo rodovým erbom, stával sa vtedy dokonalým exemplárom dandyho. Fabergého vylepšenie pece na vypaľovanie smaltovaných klenotov potom na začiatku 19. storočia viedlo k masovej výrobe manžetových gombíkov a ich vývozu do celého sveta. Manžetové gombíky postupne prenikli aj do dámskeho šatníka a dnes predstavujú zaujímavý detail predovšetkým minimalistického pánskeho štýlu.
Pôvodne manžetové gombíky tvorili dve ozdobené strany so spojivom a trvalo dlhé roky, kým sa prešlo na dnešnú podobu: gombík s jedinou zdobenou stranou a otočným kolíkom na prichytenie v manžete.
Kam s nimi?
Manžetové gombíky oslňovali svojím leskom dlhé roky v klasických manžetách, než sa objavil nápad na ich zdvojení. Za pôvodcu tejto geniálnej idey sa tradične pokladá Alexander Dumas, ktorý vo svojom slávnom románe Gróf Monte Christo popisuje jedného z hlavných zloduchov, baróna Danglarsa, ako milovníka tohto špeciálneho typu manžety. Francúzsky krajčíri sa myšlienky chytili a pustili sa do výroby vo veľkom. Možno práve odtiaľ pochádza označenie tohto typu manžety, ako manžeta francúzska (angl. French cuff).
Správna manžeta na manžetové gombíky je predĺžená a dá sa zahnúť na ideálnu dĺžku. Nechýbajú jej štyri obšité dierky, pomocou ktorých sa dá dokonca regulovať dĺžka rukávu o jeden až dva centimetre.
Dnes, po 150 rokoch vzrastajúcej a klesajúcej popularite francúzskych manžiet, sa dá zaobstarať košeľa s univerzálnymi manžetami. Na špeciálne rokovania alebo večer v spoločnosti potom jednoducho vymeníte klasické gombíky za elegantné manžetové gombíky. Ako nosiť tento klenot je teda už len na vás.
Ako si nasadiť manžetové gombíky?
Manžetový gombík sa dá pripnúť veľmi ľahko. Aj napriek tomu však môže prísť k nedorozumeniu a faux pas, preto sa správnemu osadeniu pánskeho šperku pozrime na zúbok.
Zaujíma vás teda, ako si nasadiť manžetové gombíčky? Gombík sa prestrčí oboma dierkami francúzskej alebo obyčajne manžety tak, aby ozdobená časť bola vidieť na vrchnej časti manžety. Stačí pred seba natiahnuť ruku dlaňou dolu a gombík zvrchu pretiahnuť. Zospodu sa potom otvorí otočný kolík, ktorý spojí a zaistí manžetu. Nakoniec už len stačí zatiahnuť za koniec manžety a lepšie v nej gombík zafixovať.
Nezabudnite, že časť manžety s manžetovým gombíkom by mala byť vidieť, preto pri výbere košele aj saka venujte pozornosť dĺžke rukávov. Pretože, prečo nosiť šperk, ktorý nakoniec neukážete?
Ako dobre kúpiť a neprehlúpiť
Manžetové gombíky si vyberajte podľa svojho obľúbeného kovu, príležitosti a toho, k čomu tento doplnok spravidla nosievate. V ponuke bývajú gombíky zlaté, strieborné i platinové. Na bežnejšie nosenie dobre poslúžia aj lacnejšie varianty z nerezovej ocele potiahnuté rhódiom, ktoré zvyšuje tvrdosť a odolnosť materiálu. Rhódiom sa z týchto dôvodov upravujú tiež strieborné manžetové gombíky, rovnako ako aj tie, ktoré sú vyrobené z bieleho zlata. Dôležité je taktiež zapínanie šperku, napríklad pružinka vydrží dlhšie než otočný kolíček. Zapínanie môže byť i neohybné, ale potom sa radšej pri nasadzovaní manžetových gombíkov neponáhľajte a nechajte si dostatok času, než chytíte ten správny grif. U neohybného zapínania si buďte istí, že nedôjde k jeho zaseknutiu alebo k inému poškodeniu v tú najnevhodnejšiu chvíľu.
Rovnako sa držte klasických guľatých, štvorcových, obdĺžnikových a oválnych dizajnov, ktoré sa našťastie v ponuke pánskych šperkov objavujú najčastejšie. Verte, že predovšetkým so štvorcovými a guľatými gombíkmi nešliapnete vedľa, pretože práve ony najviac zodpovedajú predstave decentného kúsku. S tvarmi, napr. v podobe futbalovej lopty či iných úzko definovaných línií, budú experimentovať hlavne odvážni módni nadšenci, ktorí vedia, ako na to.
Zaujímavú príležitosť predstavuje tiež výroba platinových, zlatých alebo strieborných manžetových gombíkov na zákazku. Každý kúsok si môžete nechať ozdobiť podľa vlastného vkusu: skúste drahokam či diamant v obľúbenom odtieni, objavujte rôzne fonty používané napríklad pri gravírovaní iniciálok a nenechajte si ujsť originálne a osobité možnosti. Vašej predstavivosti sa medze nekladú!
Aké manžetové gombíky sa hodia na akú príležitosť?
Na slávnostnú udalosť (promócie, svadby, oslavy výročia a narodeniny, plesy) vyberajte manžetové gombíky výrazné, lesklé, so žiarivými kameňmi a diamantmi. Správnou voľbou budú platinové alebo zlaté manžetové gombíky doplnené drahokamami či čírymi alebo farebnými diamantmi. Zaujímavú variáciu predtavujú luxusné gombíky ako s kamienkom, tak s gravírovaním na želanie.
Do zamestnania, alebo na obchodné rokovania sa hodia manžetové gombíky matné, menej výrazné a konzervatívne. Príliš okázalý šperk by nepôsobil dostatočne decentne a profesionálne. Ideálnu voľbu predstavujú guľaté alebo štvorcové gombíky zo striebra, bieleho zlata alebo platiny, ozdobené jediným drahokamom, prípadne monogramom.
Výber farby a tvaru gombíkov je vhodné prispôsobiť aj ďalším šperkom a doplnkom, ako sú napríklad hodinky, okuliare, pracka opasku, zips a zapínanie na aktovke, alebo svadobný prsteň. Všeobecne platí, že kovová časť manžetového gombíku (zlatá, strieborná, výnimočne čierna) by mala mať rovnakú farbu, ako ostatné kovové časti outfitu. Skutočná fashion výzva potom prichádza so stále obľúbenejšími bicolor hodinkami, ktoré kombinujú striebornú a zlatú.
Za módneho guru sa budete môcť označiť, pokiaľ sa farba zdobenia gombíkov bude blížiť napríklad farbe prúžkov, či kociek na kravate alebo košeli. Farby sa dajú miešať buď kontrastne, alebo tón v tóne. Pokiaľ sa rozhodnete pre kontrast, máte škálu možností vlastne neobmedzenú. Ladenie tón v tóne so sebou nesie nutnosť zachovávania hlavného nápadu a vyhnutie sa protikladom. Farba manžetových gombíkov by nemala byť úplne rovnaká ako iná súčasť odevu, a to s jedinou výnimkou: sponou do viazanky, alebo iným šperkom. Avšak všetkého veľa škodí a to platí aj o prehnanom ladení. Na toto si dávajte predovšetkým pozor pri výbere manžetových gombíkov na svadbu. Počas svojho veľkého dňa predsa len chcete byť dokonalý.
Zaujímavosti
V roku 1788 sa po prvýkrát objavuje označenie manžetový gombík (angl. cufflinks).
Najdrahšie manžetové gombíky darovala svojmu budúcemu manželovi k príležitosti korunovácie Wallis Simpson. Edward VIII. sa tak mohol pýšiť platinovými manžetovými gombíkmi osadenými diamantmi, ktorých aukčná cena sa vyšplhala na 440 000 dolárov.
Silk knots: hodvábne farebné uzlíky na gumičke sa vyrábajú v množstve farieb a ľahko sa zladia napríklad s kravatou. V rámci neformálneho outfitu sa nimi dajú nahradiť klasické kovové manžetové gombíky.
Stredne veľké manžetové gombíky vážia 12–14 gramov.
V 60. rokoch 20. storočia vniesol manžetové gombíky do svetiel reflektorov Sean Connery, ktorého dokonalé obleky by bez tohto drobného šperku neboli tým pravým orechovým.
Nezabudnite, že najdôležitejšie je, ktoré manžetové gombíky sa páčia vám a ako sa v nich cítite. A pokiaľ žiadny dizajn neodpovedá vašim predstavám, nechajte si vytvoriť manžetové gombíky na prianie a objavte kúzlo originality a výnimočnosti.
Zdroj: bespokeunit.com, firemountaingems.com, benjamincufflinks.com, nytimes.com