Niečo staré, nové, modré a požičané

Či už vás čaká svadba moderná alebo tradičná, v lete alebo v zime, luxusná alebo nízkonákladová, obrovská či naopak len komorná, pravdepodobne už vám hlavou prebleskla zvyklosť „niečo staré, nové, modré a požičané“. Možno práve premýšľate, kde sa vzala, čo znamená a čo všetko obnáša.

Za kolísku tejto tradície je považované Anglicko 18. storočia. Všetko sa točí okolo štyroch predmetov, ktoré by mali byť zakomponované v nevestinom svadobnom outfite. Tie potom majú novomanželskému páru do života prinášať najmä šťastie a hojnosť. Zaujíma vás ako? Poďme sa na tieto štyri sväté grály pozrieť podrobnejšie.

Niečo staré

Svadba znamená okrem iného koniec jednej životnej etapy – zo slobodnej slečny sa stane vydatá pani. Preto táto svadobná tradícia kladie neveste na srdce, aby so sebou vo svadobný deň mala tiež niečo staré. Niečo, čo jej bude pripomínať odkiaľ pochádza, aby pamätala na svojich rodičov, výchovu a rodinné zvyky. Pôvodná anglická verzia tohto zvyku dokonca prikladá onomu starému kúsku ochrannú moc, ktorá ochráni prípadné budúce deti.

Vzhľadom na dedičnosti túto tradíciu najčastejšie napĺňajú rodinné šperky. Starou proprietou môže byť aj mamičkin závoj alebo jej svadobné šaty, ktoré si môžete nechať u krajčírky poupraviť podľa svojich potrieb.

To, že nevesta definitívne opúšťa svoj doterajší život, potvrdzuje podpisom novým menom. Niet pochýb o tom, že je to veľký a dojemný krok, pri ktorom zostane máloktorej oko suché. Práve preto býva ďalším adeptom na starú vec látková, vyšívaná vreckovka po babičke alebo mamičke. Vec veľmi praktická pri obrade a oveľa elegantnejšia než jeho papierová alternatíva.

Niečo nové

Každý koniec je zároveň novým začiatkom. V prípade svadby je to začiatok v podobe štartovacej čiary manželského maratónu. Nie vždy pobežíte po rovine. Prídu strmé kopce, po ktorých bude potrebné vyšplhať sa hore a potom zase brzdiť na ceste dole.

Určite sa zhodneme na tom, že na každom začiatku, a tom manželskom obzvlášť, sa hodí mať nejaké to euro. Napríklad na vybavenie potrebné pre následnú spoločnú cestu. A práve preto by nevesta mala zakomponovať do svojho svadobného odevu tiež niečo nové. Niečo, čo podľa tradície zaistí novomanželom financie na ich súžitie a žene bude pripomínať začiatok novej éry.

Veľa neviest rieši tento zvyk zadovážením svadobným šiat na mieru alebo zakúpením parfému, spodnej bielizne či topánok priamo na tento slávnostný deň. Ďalšou možnosťou je obstarať si niečo, čo sa neskôr stane „starým“ alebo „požičaným“ pre vaše deti. Napríklad nové náušnice. A keď siahnete po tých s modrým zafírom, máte rovno splnenú aj nasledujúcu tradíciu.

Svadobné šaty na ramienku
Svadobné šaty zdedené po mamičke či babičke skvelo poslúžia ako „niečo staré“
Svadobné boty
Novým doplnkom môžu byť napríklad svadobné črievičky

Niečo modré

V mnohých kultúrach je modrá farba spájaná s Pannou Máriou, a tak sa tiež stala symbolom nevestinej čistoty. Dokonce i svadobné šaty bývali pôvodne modré. Prvotný anglický zvyk navyše uvádza, že práve modrá je znakom dlhého spoločného životamanželov a ich lojality.

Niečo modré sa ľahko môže stať stredobodom svadobnej pozornosti, pokiaľ siahnete po svadobných šatách v tejto farbe. Hovoríte si, že modré šaty sú už cez čiaru? Ruku na srdce, ktorá z nás nepocítila túžbu ísť proti konvenciám, keď videla outfit Blaženy Škopkovej zo známej komédie „Slnko, seno“? :) Pokiaľ je však na vás celomodrý odev príliš, nevadí. Povestnú farbu môžete využiť napríklad v podobe ozdobnej stuhy okolo pásu alebo ju zakomponovať do svadobnej kytice, slávnostnej manikúry či pedikúry.

A že vám modrá neladí s vašou primárnou svadobnou farbou? Choďte na to šalamúnsky a schovajte ju pod šaty. Najčastejšie býva táto farba používaná na podväzku. Prípadne sa inšpirujte u vojvodkyne Kate – tá mala drobnú modrú mašličku všitú do jednej zo spodničiek.

Ďalším variantom sú opäť aj šperky s modrými drahokamami. Na docielenie decentného a nežného vzhľadu voľte náušnice s akvamarínom. Pokiaľ sa naopak výrazné farby nebojíte, vyberte si obľúbený drahokam samotného Tiffanyho a vyberte niektorý z tanzanitových šperků.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Niečo požičané

Hovorí sa šťastná manželka = šťastný život. Ako sa ale tou šťastnou ženou stať? Tradícia velí, požičať si nejakú vec od optimistickej a dobre vydatej ženy, aby sa kúsok jej šťastia preniesol aj na nevestu. Taká vec má tiež poistiť priazeň manželovej rodiny a zároveň symbolizuje, že si nevesta nechá v prípade nutnosti poradiť od ostatných blízkych. Staršie verzie tejto zvyklosti prisudzovali „niečomu požičanému“ magickú moc, ktorá mala nastavajúcej neveste zaistiť plodnosť. Toho sa malo docieliť zapožičaním si družičkinej spodnej bielizne.

Mnoho neviest však siaha po hygienickejšej verzii, napr. po zapožičaní svadobných šiat. Avšak vzhľadom na to, že u týchto šiat chýba element šťastne vydatej ženy, vytipujte si radšej jednu z dobre vydatých kamarátok či príbuzných a poproste ju, či by na chvíľu mohla postrádať napríklad niektorý zo svojich klenotov či vlasových doplnkov.

Nevesta s modrými šperky class=
Modrými šperkami nielen splníte tradíciu, ale tiež skrášlite svadobný outfit
Ozdoba do vlasov pre nevestu
Zapožičať si môžete sponu do vlasov či iný podobný doplnok

Ďalšie zvyklosti

Každá tradícia sa vďaka prúdu času a putovaniu svetom rôzne obmieňa a dopĺňa sa. Preto došlo k transformáciám aj tohto pôvodného zvyku a dnes môžete naraziť aj na ďalšie jeho varianty.

  • Niečo darované: Rovnako ako vec požičaná má tento artefakt obdarovať nevestu kúskom šťastia do nadchádzajúceho obdobia. Môže to byť čokoľvek, napríklad spomínaný podväzok, šperk, ozdobná spona do vlasov alebo napríklad luxusné samodržiace pančušky.
  • Niečo do topánky: Väčšina spomínaných zvykov mala novomanželom priniesť najmä šťastie. Ale čo blahobyt? Ten mala zaistiť strieborná minca v ľavej nevestinej topánke. Staršia anglická verzia so strieborným pätníkom potom chránila novomanželský pár pred zlom páchaným ohrdnutými nápadníkmi. Pokiaľ sa obávate, že by peniaz v topánke nebol zrovna pohodlný a uspokojíte sa „len“ s večným a šťastným manželstvom, vymeňte ho za štvorlístok alebo ďatelinu.
  • Niečo so švu šiat: Žijeme v dobe, ktorá je charakteristická dostatkom jedla, nie vždy to tak ale bolo. Preto si nevesty do švov šiat nechávali zašiť maličký kúsok kôrky chleba a kocku cukru, čo im malo priniesť sladký život v hojnosti.

Ako sedliakova múdra dcéra

Vecí, ktoré by mala nevesta podľa tejto tradície obsiahnuť, je pomerne dosť. Pokiaľ ale popustíte uzdu fantázií, môžete zabiť nieľko múch jednou ranou. Napríklad takým podväzkom: oblečte si nový čipkovaný kúsok s modrou stužkou, darovaný šťastne vydatou kamarátkou a prišite naň napríklad perličky z roztrhnutého starého náramku. Potom si už stačí požičať z rodinnej šperkovnice nejaký klenot, ktorý vám ozdobí uši, krk alebo zápästie a môžete smelo vykročiť v ústrety k tomu slávnemu „a žili šťastne až do smrti“. Držíme vám palce!

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky