Roly svadobčanov pod drobnohľadom

Svadba sa dá označiť za mimoriadnu udalosť nielen v živote snúbencov, ale aj ich rodín a priateľov. Pokiaľ sa neberiete so svedkami na úrade, ide vždy o logisticky a často aj finančne náročnú záležitosť. Niežeby malá svadba nebola tiež tvrdým orieškom, ale u väčších akcií treba zjednotiť rozvrhy viacerých osôb, spísať obsiahlejšie zoznamy hostí, pripraviť súpis svadobných darov, aby ste nedostali väčšie než malé množstvo žehličiek a mopov, zariadiť občerstvenie, vybrať tortu, rozhodnúť sa, ktorý dátum bude ideálny, aké svadobné šaty najviac pristanú a budú najlepšie vyzerať na svadobných fotografiách atď. Aby prípravy aj samotný obrad s hosťami prebiehali v pokoji a bez stresu, je rozumné rozdeliť jednotlivým účastníkom ich role na svadbe včas a pripomenúť si, čo ktoré postavenie vlastne obsahuje. Ak svadbu chystáte alebo ste na ňu pozvaní, poďte sa s nami pozrieť, čo sa od vás vo vašej úlohe bude očakávať.

Svadobné role je vhodné prideľovať po starostlivej úvahe, predovšetkým čo sa postavenia a významu svedkov a družičiek týka. Táto pocta patrí tým najbližším, ktorí vás poznajú najlepšie. Pokiaľ si nenajmete profi svadobnú koordinátorku, zverte úlohu organizátora niekomu naozaj zodpovednému a spoľahlivému. Nedočkáte sa tak nemilých prekvapení.

Nevesta

Táto rola patrí k jednej z dvoch hlavných. Očakáva sa od vás, že v sprievode otca prípadne iného rodinného príslušníka prejdete za zvukov hudby k oddávajúcemu a poviete áno. A zaujíma vás, kde stojí nevesta počas obradu? Predsa vždy po ženíchovej pravici. Nevesta totiž býva najhonosnejšie oblečenou ženou, na ktorú sa sústredí pozornosť všetkých účastníkov oslavy, a preto by vždy mala byť na čestnom mieste. Spolu so ženíchom prijíma gratulácie, svadobné dary a prípitky, tiež sa zúčastňuje tradičných hier a zvykov, z ktorých náhodne spomenieme rozbíjanie taniera, spoločné krájanie torty či prvý novomanželský tanec nasledovaný sólom s otcom.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Nevestine šaty sa radia medzi stredobody celej svadby. Ich výberu sa venuje veľa času, rovnako tak úsiliu, mať do nich tú správnu figúru. Dnes už nie je biela povinnosťou, prím hrajú aj odtiene krémové, slonovinové, a dokonca aj výrazné farby. Tradičný závoj sa dá nahradiť aj klobúčikom alebo fascinátorom. Šaty a doplnky plne závisia od vkusu nevesty, len pri svadbe v kostole sa nesmie zabúdať, že zvolený model by nemal byť prehnane odhaľujúci. Dostatočnú pozornosť venujte aj decentným a jemným šperkom.

Ženích

Druhý hlavný aktér svadby pred oltárom sleduje príchod svojej nastávajúcej a po vyslovenom áno a výzve od oddávajúceho sa môže zhostiť prvého manželského bozku. Následne spolu s nevestou preberá dary a prijíma gratulácie. Novomanželke po boku prechádza prvotnými nástrahami, ktoré vychádzajú z tradícii kraja alebo rodiny, a zúčastňuje sa obľúbených hier. So ženíchom a nevestou sa vždy počíta na čele hlavného slávnostného stola; dáma bez výnimiek sedí vpravo.

Z praktického hľadiska na ženíchových bedrách leží okrem ďalších predsvadobných úloh aj platba za obrad a zaistenie ubytovania pre hostí z ďaleka.

Ženích
Ženích patrí spolu s nevestou k najdôležitejším rolám na svadbe

Oblek volí ženích buď univerzálny čierny, ale pri obrade počas dňa je vhodnejšie rozhodnúť sa pre svetlejšie farby (šedá, béžová, modrá, biela). Strih sa nosí skôr priliehavý, "krabicové" obleky sú už hudbou minulosti. Dostatočne vysoké ponožky, aby pri sedení skryli lýtka, môžu byť vo farbe obleku alebo svadby (nikdy však biele). Za samozrejmosť pokladajte topánky aj opasok v rovnakom odtieni, jednofarebnú svetlú košeľu (najlepšie so slávnostnými manžetovými gombíkmi) a strieborno-šedú či strieborno-modrú kravatu. Na smoking zabudnite, ten sa nosí až po 7. hodine večer.

Matka nevesty

Rola nevestinej matky sa postupom času výrazne premenila. Pôvodne sa predpokladalo, že to bude práve ona, kto všetko okolo svadby zorganizuje a zariadi. Dnes však skôr pomáha dcére realizovať jej priania a vízie týkajúce sa jej veľkého dňa. Nevestu podporuje pri hľadaní a objednávaní miesta obradu aj hostiny, asistuje pri tvorbe zoznamu hostía preberá s ňou rozpočet, pretože podľa tradície by svadbu mala platiť rodina nevesty (dnes sa na ňu väčšinou skladajú rodičia oboch aj sami snúbenci). V emočne vypätých okamihoch plánovania je dcére oporou a vyhýba sa kontroverzným témam a presadzovaniu vlastných predstáv (čo občas býva dosť náročné).

V prípade, že sa rodičia nevesty a ženícha doposiaľ nestretli, vychádza iniciatíva k zoznámeniu sa práve zo strany nevestinej matky. Prvá si tiež vyberá šaty na svadbu a o svojej voľbe informuje ženíchovu matku, aby sa obe dámy, čo sa týka outfitu, mohli zladiť. Očakávajú sa šaty či kostým v tmavých farbách (modrá, bordó, bronzová, nikdy však čierna alebo biela). Strih by mal zodpovedať veku a postave mamky, zároveň aj prostrediu, kde sa veselica koná.

K jej hlavným úlohám na samotnej slávnosti sa radia:

  • vítanie hostí a ich prípadné zoznamovanie;
  • prijímanie gratulácii spolu s nevestiným otcom;
  • sedenie na čestnom mieste pri svadobnom stole (prípadne na čele druhého hlavného stola);
  • spustenie tanečného sóla pre rodičov novomanželov s partnerom;
  • zdržanie sa až do konca osláv a vyprevádzanie hostí, ktorým ďakuje za účasť.
Nevesta
Maminka neveste často pomáha pri prípravách na samotnú udalosť

Otec nevesty

Hoci pôvodne niesol náklady na celú svadbu práve on, dnes sa o účty delia všetci – snúbenci aj ich rodičia. V svadobný deň sa oblečie podľa dress codu, teda do tmavého alebo svetlého obleku podľa ženíchovej voľby, a má tú česť viesť svoju dcéru uličkou k jej nastávajúcemu. Na hostine sedí pri stole s novomanželmi alebo na čele tretieho hlavného stola.

Vedenie nevesty k oltáru nie je jedinou dôležitou úlohou hrdého otecka. Za obvyklú súčasť sa pokladá aj prvý tanec otca s dcérou. Preto nie je od veci, aby si oteckovia po dohode s nevestou zopakovali kroky zvoleného tanca: najčastejšie valčíku, waltzu alebo foxtrotu. So svojou ženou potom začína sólo pre rodičov.

Tradíciou býva, že sa prihovára s jedinečným slávnostným prípitkom, ktorý oslavuje novomanželov, niektoré nevesty však požiadajú svojho otca rovno o príhovor. Niet sa však čoho báť – prečítajte si náš špeciálny článok, v ktorom vám radi poradíme, ako si taký príhovor na svadbu pripraviť a čo by mal obsahovať. Nevestin otec patrí k posledným, ktorí opúšťajú svadobný večierok. Lúči sa s hosťami a uisťuje sa, že všetky účty sú vyrovnané.

Matka ženícha

Nevesta matku ženícha často zapojí do plánovania svadby. Matka ženícha a jej pomoc sa cení hlavne pri tvorbe zoznamu hostí a zasadacieho poriadku za snúbencovu stranu. Podporiť a prispieť radou a návrhmi môže aj pri výbere dekorácii, miesta obradu alebo svadobného menu.

Ona je tým, kto vedie ženícha k oltáru a následne počas ceremónie sedí v prvej lavici spolu so svojím partnerom. Podobne ako nevestina matka pomáha so zoznamovaním členov svojej rodiny s ostatnými hosťami. V prvom tanci pre rodičov novomanželov si zatancuje sólo so svojím synom. Sedieť by mala pri hlavnom stole, prípadne s nevestiným otcom pri treťom čestnom stole.

Traduje sa, že ženíchova matka sa nesmie obliecť do inej než béžovej. Pravdou však je, že jej outfit musí ladiť s nevestinou matkou a tematickými farbami, v ktorých sa svadba nesie.

Otec ženícha

Vzhľadom na to, že tradične patrila príprava svadby do kompetencie nevestiných rodičov, ktorí celú slávnosť aj hostili, nemal ženíchov otec žiadnu pevne stanovenú rolu a povinnosti. Po dohode sa však môže podieľať na výdavkoch za hostinu a pripraviť si, a aj predniesť slávnostnú reč. Zasadací poriadok ho umiestňuje vedľa nevestinej matky buď k novomanželskému, alebo k druhému čestnému stolu. Tiež prijíma gratulácie.

Jeho oblek odtieňom odpovedá synovmu.

Dekorácie na svadbe
Rodičia nevesty a ženícha sedia na hostine najčastejšie pri hlavnom manželskom stole

Svedkyne a svedok na svadbe

Pýtate sa, čo robí svedok na svadbe? Potom verte, že svedkovia (jeden ženíchov a jeden nevestin) sú neoddeliteľnou súčasťou celej udalosti a bez nich by k uzavretiu zväzku nedošlo, pretože musia svojim podpisom potvrdiť ceremóniu. Preto si nesmú zabudnúť občiansky preukaz a byť plnoletí. :)

Stále častejšie rola svedka na svadbe preberá úlohy družby a družičiek a zahŕňa tak aj ďalšie povinnosti, ku ktorým patrí napríklad rozlúčka so slobodou a prípadne aj prvý prípitok na oslave. Záleží len na vás, na čom sa dohodnete, či budete najímať koordinátora a svojich blízkych poverovať rolami družby a družičiek.

V prípade, že na svadbe chýba platený organizátor, preberajú jeho rolu nevestina mamka a ženíchov svedok. Ten teda pomáha s hladkým priebehom celej svadby, pretože:

  • dohliada na to, aby sa ženích dostavil včas a riadne oblečený pred oltár;
  • myslí na to, aby sa nezatúlali svadobné obrúčky a často ich má na starosti;
  • na oslave asistuje nevestinej matke a pomáha jej s organizáciou celého dňa (napr. pri oznamovaní ďalších chodov jedla, organizácii svadobných zvyklostí atď.);
  • počas hostiny sa stará o nápoje a na menších akciách môže aj dolievať víno;
  • prednáša prvý prípitok postojačky (novomanželia si ho vypočujú sediac) a tradičný preslov svedka, ktorého zámerom je hlavne pobaviť ostatných;
  • plánuje a pripravuje zábavu na hostine, informuje o zmenách v programe (v dnešných dňoch týmto nahrádza bývalých družbov a družičky);
  • z hostiny vyprevádza novomanželov, či už mieria na svadobnú cestu alebo do izby.

Svedkyňa zase býva poruke neveste ako pred svadbou, tak v samotný deň D. Ešte predtým poskytuje svoju podporu pri výbere svadobných šiat a všetkom plánovaní. Jej hlavná rola tkvie v tom, že:

  • pred obradom už od skorého rána pomáha pri obliekaní, make-upe, príprave svadobného účesu a zaisťuje dobrú náladu;
  • pozná program svadby a dohliada na jeho dodržiavanie;
  • pri oltári a pri podpisovaní dokumentov neveste drží kyticu;
  • má poruke „krabičku poslednej záchrany“, s ktorej pomocou rieši prípadné krízy, ako je rozmazaný make-up, natrhnuté šaty, roztrhnuté pančušky, chýbajúce vreckovky a pod.;
  • počas celej svadby býva v blízkosti nevesty a následne jej môže hovoriť všetko, čo si ona sama vo víre udalostí, povinností a emócii nestihla všimnúť.
Svedkyne na svadbe
Svedkyňa by mala byť podporou nevesty pri celom plánovaní svadby i v jej priebehu

Svedkami sa stávajú súrodenci alebo najlepší priatelia. Nezriedka túto rolu prijímajú dvaja muži, dve ženy obvyklé nie sú. Čestná úloha svedka na svadbe ho alebo ju zaväzuje aj k zakúpeniu nákladnejšieho svadobného daru. Tiež sa očakáva, že svojim outfitom budú svedkovia ladiť s nevestou a ženíchom a farebným štýlom celej svadby. Zasadací poriadok ich umiestňuje k čestnému stolu hneď vedľa rodičov a prípadne starých rodičov novomanželov.

U svedkyne sa očakáva, že sa rozhodne, čo si oblečie, po dohode s nevestou. Biela farba je tabu, ale šaty by mali byť dlhé, najlepšie v odtieňoch svadby. Pokiaľ sa ale svadba koná na radnici a nie je príliš formálna, môžu byť šaty krátke. Ani v jednom prípade však na seba nesmie strhávať pozornosť. Rovnaké pravidlo platí i pre svedka – nikdy by sa nemal obliecť lepšie než ženích, pokiaľ sa chce vyhnúť faux pas. Samozrejmosťou pre neho je zladený outfit a oblek tmavý alebo svetlý, a to podľa voľby ženícha.

Družba a družička

Rola družby a družičiek pre naše zemepisné pásmo nie je úplne typická, pokiaľ pre svoju svadbu nehľadáte inšpiráciu v anglosaských krajinách či vidieckych tradíciách. Pri svadobnej tabuli im prináležia čestné miesta za hlavným stolom buď na mieste svedkov, alebo vedľa nich.

Pôvodnou rolou družičiek však bolo už od pohanských čias zmätenie zlých duchov, mali byť v rovnakom veku ako nevesta, slobodné a podobne odeté, nie však v bielom. V sprievode šli pred nevestou, svojím vzhľadom plietli démonov a odvádzali ich pozornosť od tej pravej.

Dnes družičky (najviac 12) nie sú len malé dievčatká, ktoré nosia košíčky, z ktorých rozhadzujú okvetné lístky čestnou uličkou k oltáru, ale aj nevestine dospelé kamarátky, ktoré si obliekajú dlhé (pri menej formálnych svadbách krátke) róby vo farbách, do ktorých je ladená celá udalosť. Šaty družičky najčastejšie vyberá alebo ich výber ovplyvňuje a schvaľuje sama nevesta. Úlohou družičiek je:

  • pomáhať s obliekaním a udržiavaním dobrej nálady;
  • postarať sa o svoje mladšie kolegynky;
  • byť poruke hlavnej družičke.

Hlavná družička (maid of honor) v anglicky hovoriacich krajinách predstavuje kombináciu svedkyne a organizátorky svadby, pretože asistuje pri všetkých dôležitých rozhodnutiach pri príprave obradu aj následnej svadobnej hostine. Pokiaľ by ste teda po tejto role na svojej svadbe túžili, vedzte, že k najvýznamnejším úlohám hlavnej družičky sa radia:

  • rozlúčka so slobodou – spravidla potajme naplánovaná dámska jazda, na ktorej nákladoch sa okrem nevesty podieľajú všetky zúčastnené a ktorej program sa volí podľa povahy a záľub nevesty;
  • výber svadobných šiat – okrem mamky a ďalších vybraných členov rodiny a kamarátok, sprevádza nevestu do obchodov a požičovní, kde svojou radou prispieva k správnej voľbe a príjemnej atmosfére;
  • doprovází nevěstu do obchodů a půjčoven, kde svojí radou přispívá ke správné volbě a příjemné atmosféře;
  • predsvadobné zariaďovanie – pomáha pri hľadaní dokonalého svadobného oznámenia a pozvánok a výbere farieb, podieľa sa na zháňaní kontaktov na svadobné firmy (koordinátorky, DJi, cukrári, kvetinári, hotely, kostoly atď.) a sprevádza nevestu na ochutnávku tort a skúšobné líčenie a česanie;
  • náhrada koordinátorky – pokiaľ nemáte najatú svadobnú organizátorku, jej povinností sa môže ujať práve aj hlavná družička (dodržiavanie a prispôsobovanie programu, riešenie konfliktov a ďalších nečakaných udalostí, ktoré môžu nastať a pod.);
  • platenie účtov – ak touto úlohou nie je poverený otec nevesty alebo svedok ženícha, postará sa o dorovnanie nezaplatených faktúr od poskytovateľov služieb v deň svadby práve hlavná družička.

Úloha družby v súčasnosti splýva s rolou svedka a svadobnej organizátorky, a preto sa od neho očakáva zladený oblek buď v tmavých, alebo svetlých farbách - záleží, pre čo sa rozhodne ženích. Ako samostatná funkcia sa tak družba spravidla objavuje nanajvýš na tradičných vidieckych svadbách, kde má zvykom určené povinnosti v rámci celej ceremónie. Okrem iného organizuje všetko pred aj v priebehu svadobnej veselice:

  • pomáha s výberom miesta a štýlu obradu;
  • nechýba mu prehľad o najlepších ponukách salónov, autopožičovní, hotelov, kvetinárstiev, fotografov atď.;
  • na hostine usádza hostí a dohaduje sa s personálom reštaurácie.

V minulosti túto pozíciu zastával brat alebo najlepší kamarát, ktorý sa okrem iného staral aj o zábavu. V minulom storočí dokonca pomáhal pri dvorení, ako prostredník pri dojednávaní vena a ďalších majetkových záležitostiach, ktoré sa museli pred svadbou usporiadať k spokojnosti oboch hláv rodín.

Svadobný organizátor/koordinátor

V dnešnej zrýchlenej dobe si máloktorá nevesta či jej mamka nájde dostatok času, aby sama pripravila väčšiu svadbu, na nič nezabudla a nezrútila sa. Také svadobné plánovanie totiž zaberie veľa času, a pokiaľ nechcete odsunúť prácu, priateľov a koníčky na vedľajšiu koľaj, život vám uľahčí svadobný koordinátor. Je možné dohovoriť sa s kýmkoľvek z rodiny či priateľov, s kým dobre vychádzate a kto bude mať dostatok voľna na všetky dôležité drobnosti, alebo si najať profesionálnu agentúru. V tejto role vynikne človek diplomatický, organizačne zdatný, spoločenský, empatický a zábavný.

Ľudia na svadbe
Svadobný koordinátor sa postará okrem iného o bezproblémovú organizáciu hostí

Koordinátor z rodiny alebo priateľov

Výhody:

  • nízke náklady;
  • možnosť tráviť viac času so svojou kamarátkou / mamkou / vybraným človekom;
  • osobný prístup;
  • znalosť rodiny a prípadných chúlostivých situácií.

Nevýhody:

  • vyššie riziko konfliktov počas plánovania.

Profesionálny koordinátor

Výhody:

  • dlhoročné skúsenosti s plánovaním svadieb;
  • schopnosť upozorniť na detaily, ktoré by vám nikdy nenapadli;
  • profesionálny prístup;
  • pomoc s výberom všetkých poskytovateľov služieb;
  • riešenie krízových situácií počas hostiny;
  • služby od uzavretia zmluvy po ukončenie svadby.

Nevýhody:

  • vyššie finančné náklady.

Svadobný koordinátor odvedie veľa práce ešte pred dňom D, ale počas samotnej udalosti býva vidieť najviac, pretože vynakladá všetko svoje úsilie na to, aby všetko prebiehalo tak, ako má. Vie úplne presne, kto, kedy a kde má byť, dohliada na všetkých dodávateľov a najatý personál a stará sa o posledné detaily. Novomanželov aj svadobčanov zbavuje stresu a nervozity a umožňuje im si celú svadbu bezstarostne užiť. Vymenujeme aspoň niekoľko základných povinností, ktoré na svojich bedrách nesie práve koordinátor:

  • vítanie a predstavovanie hostí spolu s rodičmi nevesty;
  • výzdoba áut;
  • zdobenie hostí myrtou so stužkou a ozdobným špendlíkom alebo stužkami vo farbách svadby;
  • organizácia radenia áut a svadobčanov;
  • starostlivosť o zasadací poriadok v autách a na hostine;
  • organizácia príjazdov a odjazdov;
  • odovzdávanie svadobných výslužiek.

Svadobný koordinátor (najčastejšie žena) sa svojím odevom prispôsobí štýlu svadby. Decentné a nenápadné šaty jej pomáhajú splynúť a z diaľky všetko organizovať.

Deti

Či už ide o deti vaše, alebo malých súrodencov prípadne potomkov príbuzných a priateľov, na každej svadbe sa s nimi stretnete.

Tým najbližším z rodiny sa nebojte určiť nejaké úlohy, pretože deti vycítia špecifickú atmosféru slávnosti a rady si pripadajú zapojené. Dievčatká môžu ako družičky zasypávať čestnú uličku okvetnými lístkami, dievčatá aj chlapci si potom zaiste užijú hádzanie ryže alebo vyfukovanie bublín z bublifukov na novomanželov cestou od oltára. Väčšie deti smú pomáhať pri zdobení svadobčanov myrtou.

V prípade, že detí sa vám na svadbe zíde viac, zvážte, či pre ne nezaistiť stráženie a vlastný program. Vyvarujete sa tak namrzeným postavičkám, uslzeným očičkám a hnevaniu sa. Ideálnym riešením zasadacieho poriadku pri hostine je vyčlenenie samostatného stola pre deti.

Deti na svadbe
Deti sú v mnohých prípadoch neoddeliteľnou súčasťou svadobnej veselice

Pokiaľ už máte vlastné deti, nezabudnite sa s nimi odfotiť, pretože práve takéto fotografie budú tie najpôvabnejšie. Vyskúšajte si obrázky detí len s nevestou alebo so ženíchom a ďalšie kombinácie, ktoré vám napadnú. Tiež sa svojim potomkom venujte, aj keď program svadby bude nabitý. Nechcete predsa, aby sa cítili odstrčení.

Účasť detí z predošlých vzťahov je vhodné riadne zvážiť a nikoho do ničoho netlačiť.

Neobvyklé role na Slovensku

Kvetinárka

Ide o dievčatko vo veku štyri až osem rokov, ktoré kráča uličkou pred nevestou a z elegantného košíčku na cestu sype ružové lístky. Jeho šatôčky a ďalšie propriety hradia jeho rodičia, pretože byť kvetinárkou na svadbe je veľkou poctou.

Nosič prstienkov

V tomto prípade ide o malého chlapca, ktorý má za úlohu doniesť uličkou k oltáru svadobné obrúčky. Tie bývajú spravidla umiestnené na zamatovej poduške, ku ktorej sa dajú priviazať stužkou, pokiaľ hrozí, že by ich nosič cestou vytrúsil. Prstienky od neho následne preberá svedok a svedkyňa.

Nosiči chuppah

Na tradičnej židovskej svadbe nesmú chýbať nosiči chuppah alebo posvätného svadobného baldachýnu, ktorý symbolizuje nový domov novomanželov. Väčšinou nimi bývajú muži, ale vlastne to môžu byť akýkoľvek štyria ľudia, ktorí sú páru blízki.

Rozsvecovači sviečok

Na katolíckej svadbe sa môžete stretnúť s tínedžermi, ktorí kostolnou uličkou kráčajú pred nevestinou a ženíchovou matkou a rozsvecujú sviečky na oltári.

Áno, svadba je veľké predstavenie, v ktorom hlavnú úlohu hrajú nevesta so ženíchom. Ostatní členovia rodiny a priatelia sa ujímajú mnohých ďalších rolí, ktorých povinnosti sme si vyššie pripomenuli. Dúfame, že sme vám pomohli ujasniť si, čo sa práve od vás na svadbe očakáva, a že si svoju rolu užijete so všetkým.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky