Vzťahy podľa poradia narodenia
Rodičia si často najlepšie spomínajú na svoje prvé dieťa. To úzkostlivo sledovali na každom kroku. Prvorodené deti majú rodičov celých len a len pre seba. Dieťa, ktoré sa narodí po prvorodenom, preto je často zvyknuté na panovačnosť svojho staršieho súrodenca. Pri ďalšom dieťati už rodiča nemajú veľké tendencie ho toľko piplať, často nevenujú druhému dieťaťu prehnane veľa pozornosti a tiež mu viac dovolia. To, ako sa správame k iným ľuďom je značne ovplyvnené tým, aké sme mali vzťahy s úplne prvými ľuďmi, ktorých sme kedy poznali a aj tým, ako sa k nám v detstve správali rodičia. Prečítajte si o rôznych poradiach narodenia a o tom, ako vplývajú na naše vzťahy.
Úspešní prvorodení
Prvorodené deti bývajú svedomité, ambiciózne, majú radi poriadok a vo vzťahoch sú zväčša dominantné. Najstarší zo súrodencov majú radi veci pod kontrolou, sú to detailisti a perfekcionisti, často veľmi snaživí a zodpovední. Najstaršie dieťa si vyskúšalo, aké je to byť jedináčikom, stredobodom záujmu svojich rodičov. Druhý súrodenec akoby ho „zosadil z trónu“, čo môže spôsobovať zvýšené úsilie o prevzatie vedenia, alebo, naopak pocity menejcennosti.
Ako i pri iných poradiach narodenia i pri prvorodených je dôležité vziať do úvahy pohlavie. Najstarší synovia sa radi stavajú do pozície lídrov, šéfov, často berú veci do svojich rúk. Najstaršie dcéry zas bývajú panovačnejšie, sebavedomejšie a agresívnejšie než ich mladší súrodenci.
Prostrední plní kompromisov
Prostredné deti je ťažké podrobnejšie analyzovať. Najstarší a najmladší je vždy len jeden, no prostredných detí môže byť viacero. Na druhej strane sa od nich dá očakávať veľká flexibilita. Sú ako nultá krvná skupina – kompatibilní so všetkými ostatnými. Vo všeobecnosti sú veľmi dobrí v dosahovaní kompromisov, čomu sa naučili pri stretoch s panovačnými staršími a pozornosti sa dožadujúcimi mladšími súrodencami. Niektoré prostredné deti však môžu byť tajnostkárske a uzavreté. Prostredné deti bývajú veľmi citlivé na nespravodlivosť a v kolektíve zväčša obľúbené.
Spoločenskí najmladší
Benjamínkovia! Obľúbení, chránení, hýčkaní… a často rozmaznávaní viac ako ich ostatní súrodenci. Na rozdiel od prvorodených, ich nikto nikdy „nezosadil z trónu“, rodičia pri nich upustili zo svojich nadmerných výchovných požiadaviek a tak si užívajú liberálnejšiu výchovu. Tú sa najmladšie deti naučia využívať vo svoj prospech, už odmalička sú perfektnými manipulátormi.
Typické najmladšie deti bývajú najmenej zodpovedné, majú sklony k lenivosti a niekedy predstierajú bezmocnosť a využívajú tak svoje okolie. Na druhej strane však vedia starosti prehodiť z pleca na plece a nepotrebujú byť stoj-čo-stoj nadradení ako ich najstarší súrodenci.
Iné to však môže byť, ak je medzi predposledným a najmladším dieťaťom veľký vekový rozdiel, vtedy sa môžu povahovo viac vykryštalizovať ako jedináčikovia či najstaršie deti. Je to akoby nimi rodina opäť ožívala, začínala odznova.
Opační druhorodení
Tu je treba spomenúť ešte deti druhorodené – teda také, ktoré sú síce najmladšie, no mali len jedného staršieho súrodenca. Súrodenecké dvojice majú tendenciu sa výrazne odlišovať vo svojich vlastnostiach. Druhorodené deti si chcú v rodine nájsť svoje miesto, túžia sa od svojho brata/sestry čo najviac odlišovať. Ide o veľmi dobrých pozorovateľov, ktorí si užívajú spoločnosť iných ľudí. V živote sa snažia presadiť v oblastiach, ktoré ich súrodenca nezaujímajú.
Osamelí jedináčikovia
O jedináčikoch sa často hovorí, že sú rozmaznávaní a zvyknutí na pozornosť, preto nemajú radi, keď nie sú stredobodom pozornosti. No nie každý jedináčik je takýto. Mnoho jedináčikov sa povahovo viac podobá na prvorodených. Bývajú zodpovední a pomerne vyspelí. Často dospievajú omnoho skôr než ich rovesníci a to najmä vďaka času, ktorý trávia v spoločnosti dospelých. Jedináčik je individualista, chce aby sa veci robili podľa neho.
Partnerské dvojice: kto sa ku komu hodí?
Ako spolu ľudia rôzneho poradia narodenia vychádzajú? Ku komu sa hodíte a s kým by ste vo vzťahu mali skôr problémy?
Dvaja prvorodení
Skvelým príkladom by boli Hillary a Bill Clintonovci. Silný a vplyvný pár, dvaja prvorodení, ktorí túžia po moci, dominantní a snaživí. Takéto páry sa môžu často hádať v bežných i najzákladnejších veciach – kam večer pôjdeme, ako vychovávať deti, či kde budeme žiť. Tieto problémy sa samozrejme objavujú i u iných párov, no pri dvoch prvorodených budú hádky častejšie, keďže ide o ľudí, ktorí sú zvyknutí robiť veci po svojom.
Tip pre váš vzťah: Myslite na to, že tak ako záleží na niečom (napríklad kam pôjdete na dovolenku) vám, tak na tom záleží aj vášmu partnerovi. Pokúste sa to vždy vziať do úvahy, aby ste váš vzťah udržali stabilný a pevný.
Najstarší(a) a prostredný(á)
Táto kombinácia je jednou z najlepších! Prostredné dieťa má však tendenciu prispôsobiť sa svojmu partnerovi a vzdávať sa svojich snov. Veľa samozrejme záleží na tom, o aké „typické“ prostredné dieťa ide. Treba si pamätať, že i pohlavie a vekový rozdiel hrajú veľkú úlohu. Prostredné dieťa s malým vekovým rozdielom od svojich mladších súrodencov sa správa viac ako typické prostredné dieťa.
Tip pre váš vzťah: Ak patríte medzi prostredné deti, využite svoju prirodzenú schopnosť dosahovať kompromisy. Niektoré veci nechajte na svojho partnera, o iných rozhodnite vy. A nezabudnite konečne otvoriť ústa a povedať nahlas svoj názor! Ak ste najstaršou sestrou, myslite na to, že váš partner, prostredný zo svojich súrodencov, často nahlas nepovie, čo si myslí. Nedovoľte mu, aby vás nechal zakaždým vyhrať!
Najstarší(a) a najmladší(a)
Takýto pár je pomerne dobrou kombináciou: najmladšie dieťa je opatrované, kým najstarší súrodenec je rád vo vedení. Ten, kto sa narodil posledný, často túži po pozornosti. Naopak, prvorodení, ktorí strávili istý čas v pozícii jedináčika, nepotrebujú vyhľadávať pozornosť, dostalo sa im jej dostatok.
Tip pre váš vzťah: Ak ste si vzali najmladšieho, nerozčuľujte sa nad jeho nezodpovednosťou. Radšej sa s ním pustite do dobrodružstva. Ak ste, naopak, najmladšia, ktorá má za partnera najstaršieho, môžete sa od neho priučiť, ako brať život trochu serióznejšie.
Prostredná a prostredný
Štúdie ukazujú, že prostredné deti sú skvelými partnermi a pri vzťahu dvoch takýchto detí to snáď platí dvojnásobne. Na druhej strane by ste si ale v takomto vzťahu mali dať pozor na nedostatok komunikácie.
Tip pre váš vzťah: Pokúste sa častejšie si sadnúť, porozprávať sa a povedať si veci na rovinu – o všetkom od finančných záležitostí, cez sex až po výchovu detí. Nedovoľte, aby sa vaše potreby stratili v mori kompromisov, ktoré s partnerom robíte.
Najmladší(a) a prostredný(á)
Prostredné deti bývajú zväčša v partnerstvách bezproblémové, no pri kombinácii s najmladším dieťaťom môžu nastať nezhody. Je to preto, že prostredné deti sa zvyknú prispôsobiť životnému štýlu svojich súrodencov – prostredné dieťa so súrodencom (alebo súrodencami) omnoho mladšími môže mať tendenciu správať sa viac ako najmladší a naopak.
Tip pre váš vzťah: Pokúste sa zistiť, či preferujete skôr mať veci pod kontrolou (v takom prípade dávajte pozor na to, aby ste na svojho partnera nekládli vysoké nároky), alebo či ste obaja skôr trošku detinskí.
Najmladšia a najmladší
Tak v takomto zväzku bude kopa zábavy – bezstarostná dvojka, ktorá rada riskuje a život si užíva plnými dúškami. Má to však jeden malý háčik: nikto z dvojice nechce o veciach rozhodovať a už vôbec nie pri veľkých životných otázkach. Pri rodičovstve môžete naraziť na ďalšie úskalia: obaja sa chcete s deťmi skôr kamarátiť než ich vychovávať, čo môže vaše manželstvo ohroziť.
Tip pre váš vzťah: Zistite, ktorý z vás je v čom dobrý (napríklad rodinný rozpočet alebo výchova detí) a rozdeľte si povinnosti ako aj zodpovednosť. Nespoliehajte sa na to, že váš partner všetko vyrieši za vás, on totiž rozmýšľa rovnako.
Vzťahy jedináčikov
Na rozdiel od ostatných poradí narodenia, jedináčikom sa zatiaľ vo výskume toľko pozornosti nevenovalo. Väčšina ľudí sa domnieva, že jedináčikovia povahovo pripomínajú prvorodené deti, keďže v podstate sú narodení prví. Do úvahy však treba vziať aj to, že jedináčikovia nikdy nemali na starosti mladšieho súrodenca, teda sa im ťažšie stavia napríklad do úlohy poradcu, no môžu mať ťažkosti i s usmerňovaním ostatných. Jedináčik si bude rozumieť s prvorodeným len za predpokladu, že nepôjde o typického prvorodeného. S najmladším zas môže mať jedináčik problémy pre jeho benjamínovskú túžbu po pozornosti, na ktorú si jedináčik nemal ako a kde zvyknúť. Prostredné deti a jedináčikovia sú často veľmi dobrou kombináciou, pretože prostredné deti vedia robiť kompromisy a sú zvyknuté na vlastnosti starších i mladších súrodencov.
Tip pre váš vzťah: Ak ste sa zamilovali do jedináčika, mali by ste zistiť, či sa viac podobá na prvorodeného, alebo najmladšieho v rodine. To vám pomôže s ním lepšie vychádzať. Ak ste sama jedináčik a doma ste vždy túžili po súrodencovi, potom budete dobre zvládať vzťah s partnerom ktoréhokoľvek poradia narodenia.