Všetko, čo by ste mali vedieť o typoch náušníc
Od drobných diamantových kôstok po veľké dramatické kruhy – náušnice patria medzi šperky, ktorými sa ženy zdobia už od nepamäti. Prvé zmienky spadajú do časov starovekej Perzie a Egypta, kedy náušnice označovali predovšetkým náboženský status a spoločenské postavenie svojej majiteľky či majiteľa. Po „dobe temna“ sa na výslnie opäť dostali v 17. storočí a od začiatku 20. storočia náušnice neopúšťajú ušné lalôčiky väčšiny žien. Tie ich milujú pre ich univerzálnosť, ľahké nasadzovanie a obrovský výber. Pomocou vzhľadu ozdoby môžu pracovať s tvarom tváre, podčiarknuť farbu očí či odvádzať pozornosť od skutočných či údajných nedostatkov.
Pokiaľ aj vy hľadáte perfektné náušnice a premýšľate, kde s výberom začať, čítajte ďalej. V nasledujúcich riadkoch vás zoznámime s najbežnejšími typmi tohto šperku, ako sú napichovacie, kruhy či náušnice visiace. Predstavíme vám tiež jednotlivé štýly, z ktorých si môžete vyberať. Nakoniec sa pozrieme aj na druhy zapínaní, ktoré často pri výbere náušníc patria k najdôležitejším faktorom.
Typy náušníc
Napichovacie náušnice
Tradičné "napichovačky" uzreli svetlo sveta už v časoch starého Egypta. Dodnes napichovacie náušnice reprezentujú najmenší, najjednoduchší a zároveň najobľúbenejší typ náušníc. Vyskytujú sa v rôznych variáciách – od jednoducho zasadených kameňov či periel po hroznovito zoskupené diamanty a drahokamy tvarom pripomínajúce kvetinu. Zapínanie najčastejšie tvoria puzety (motýliky či disky), niekedy šperk v uchu uchycujú šrúbky.
Jednoduché napichovacie náušnice (stud earrings)
V prípade jednoduchých kôstok zdobí ušný lalôčik jediný šikovne vybrúsený diamant alebo drahokam vložený do krapničiek či kovovej lunety, prípadne je samotný drahý kov vytvarovaný do zaujímavého dizajnu. Vzadu náušnicu najčastejšie pridržiava puzeta v tvare motýlika alebo disku, drahšie kúsky už pred vypadnutím a stratou chráni šrúbka. Obyčajné napichovacie náušnice patria k nadčasovým ozdobám a pre mnoho žien predstavujú univerzálnu voľbu, ktorá je decentná a pritom vkusná. Tento typ náušníc bezpochyby nechýba v žiadnej šperkovnici, lebo pristane každej z nás.
Hroznové náušnice (cluster earrings)
Hroznové náušnice môžeme uviesť ako zvláštny typ napichovacích náušníc. Tento model sa objavoval už v časoch pred naším letopočtom na Kréte a Cypre. V kovovom lôžku sú vedľa seba umiestnené jednotlivé, spravidla rovnako veľké kamene alebo jeden ústredný obklopený niekoľkými menšími. V uchu ho zvyčajne drží puzeta (motýlik alebo disk) či šrúbka. Hroznové náušnice svojím dizajnom často pripomínajú kvetinu alebo hrozno. Jemný a elegantný šperk zaujme predovšetkým ženy praktické a romantické. Náušnice sa ľahko nasadzujú a veľmi dobre sa nosia, pretože sa nezachycujú do šatiek a šálov.
Visiace náušnice
Okrem kôstok patria aj visiace náušnice k stáliciam dámskych šperkovníc. Ľahko visia z uší dolu, jemne sa pohupujú a dodávajú nádych elegancie a ženskosti aj strohým outfitom. Dĺžka tohto šperku sa strieda od krátkych náušníc až po klenoty, ktoré svojimi koncami šteklia na ramenách. Šperkári sa v ich dizajnoch dokážu naozaj vyblázniť: ponúkajú decentné retiazky s drahokamom na konci, netradičné geometrické tvary, kúsky z drahého kovu vytvarované do neuveriteľných podôb, náušnice zdobené diamantmi alebo farebnými kameňmi. Spravidla sa zapínajú na puzetu (motýlik alebo disk) či šrúbku alebo bezpečný dámsky patent. Dlhé visiace náušnice, ktoré sa hodia skôr na večer a slávnostné príležitosti, bývajú často na africký háčik, ktorý lepšie vyváži ich dĺžku a váhu.
Krátke visiace náušnice (drop earrings)
Krátke visiace náušnice sú už od ušnej dierky zdobené kameňmi a visia takmer nehybne kúsok pod ušným lalôčikom. Nádherne vyniknú s vyčesanými vlasmi a odhalenou šijou. Obľúbeným zapínaním sú predovšetkým puzety (motýliky a disky). Tento šperk si príliš nerozumie s huňatými zimnými šálmi a vysokými goliermi, pretože sa do nich občas zamotáva a zachytáva.
Hojdacie náušnice (dangle earrings)
Tento typ spadá pod klasické visiace náušnice, len býva zdobenejší a výraznejší. Náušnice z ušných lalôčikov visia a jemne sa pohupujú. Je možné ich zakúpiť v mnohých tvaroch a veľkostiach. Spravidla sa zapínajú na patent, nech už dámsky alebo ruský, ku ktorému je pripevnený ozdobný prívesok. Možnosťou prichytenia je aj africký háčik, príležitostne doplnený silikónovou koncovkou pre väčšie bezpečie. Ich dĺžka sa pohybuje od centimetra či dvoch až po ramená. Tieto náušnice pôsobia veľmi žensky a príťažlivo. Ich jemné cinkanie, mihotanie a lesk pútajú pozornosť, preto sa hodia skôr na večer a slávnostné akcie.
Lustrové náušnice (chandelier earrings)
Lustrové náušnice sa taktiež zaraďujú medzi tie visiace, ale už na prvý pohľad pritiahnu pozornosť svojím výrazným a ozdobným dizajnom. Smerom dolu sa rozširujú a žiaria nádherne vybrúsenými kameňmi v prepracovaných motívoch. Názov týchto náušníc sa odvodzuje od ich vrstevnatosti, ktorou pripomínajú luxusné krištáľové lustre. Perfektne nimi doplníte večerné šaty a budete sa cítiť ako princezná, až sa vám šperk bude ľahko otierať o krivku čeľuste alebo vás jemne pošteklí na odhalených ramenách. So statement lustrovými náušnicami vás v žiare reflektorov alebo sviečok naozaj nikto neprehliadne.
Slzičky (teardrop earrings)
Fascinujúci druh visiacich náušníc stelesňujú slzičky, ktoré tak veľmi milujú predovšetkým nevesty. Klasický kvapkovitý kameň v kovovom lôžku býva prichytený k menšiemu kameňu, od ktorého vedie zapínanie na puzetu (motýlik alebo disk) či šrúbku. Často sa stretávame tiež s jednoduchšou podobou, kedy diamant alebo drahokam vybrúsený do tvaru slzy visí na africkom háčiku. Na druhej strane existujú aj veľké kamene zdobené menšími bračekmi, ktoré zbožňujú práve ženy a dievčatá pripravujúce sa na svadbu.
Kruhové náušnice
Medzi kruhové náušnice už dnes radíme nielen tradičné kruhy, ale v podstate všetky tvary, ktoré sú uzavreté, teda začínajú pred ušnicou a končia za ňou. Tieto náušnice môžu byť jednoduchšie kovové, alebo vykladané diamantmi, či drahými kameňmi. Kruhové náušnice nájdeme okrem iného aj v retro štýle. Zvláštnym variantom sú malinké kruhy zvané objímky a stále obľúbenejšie polkruhové náušnice vylepšené radom blyšťavých drahokamov.
Kruhy sú považované za vysoko elegantné a nadčasovou voľbou. Podľa veľkosti a spracovania môžu byť univerzálnym šperkom, ale aj statement kúskom na štýlovú party.
Klasické kruhy (hoop earrings)
Jeden z najobľúbenejších typov náušníc znovu zažiaril a vynoril sa z priepasti dejín v 90. rokoch 20. storočia. Guľaté alebo oválne náušnice môžu byť malé aj veľké, zdobené aj hladké. Väčšie kúsky bývajú spravidla duté, aby ušný lalôčik toľko nezaťažovali. Bežnejšie typy kruhov sa zatvárajú pomocou tenkého drôtika alebo tyčinky, ktoré sa zasunú do priľahlej trubičky. Menej zvyčajné je zapínanie na francúzsky zámok, kedy sa drôtik zacvakne do protiľahlej vidlice. Občas je možné naraziť na kruhy, ktoré sa v uchu upevňujú pomocou drobného žliabku, do ktorého zapadá kolík.
Objímky (huggies)
Malým krúžkom sa hovorí objímky, pretože ušný lalôčik doslova objímajú – nepleťte si ich teda so sortimentom železiarstva :) Popularitu si tieto náušnice získali predovšetkým pre svoju decentnosť a praktickosť. Výborne doplňujú elegantné dámske kostýmy a môžete sa nimi ozdobiť pri rade neformálnych a formálnych príležitostí; záleží iba na výraznosti zdobenia šperku. Objímky najčastejšie doplňujú diamanty a drahokamy za sebou zasadené do rady. Mávajú veľmi príjemné a bezpečné zapínania: uprostred ich delí mechanická časť (kĺb) a potom už stačí, aby kolík so žliabkom zapadol do dierky.
Polkruhy (semi-circular earrings)
Názov tohto typu je sám o sebe vypovedajúci. Ide o kruhové či oválne náušnice, ktoré však nie sú dotiahnuté až do konca a po zapnutí tak nepôsobia nekonečne. Šperk zdobia dramaticky brúsené diamanty alebo drahokamy a v uchu ho drží tradičná puzeta (motýlik či disk) alebo šrúbka. V polkruhových náušniciach sa môžete vydať do práce, na večierok aj školský zraz.
Štýly náušníc
Náušnice v štýle solitér
Klenot zdobený jediným drahokamom – také sú náušnice solitér, ktoré patria k najuniverzálnejším kúskom šperkárskeho sveta. Svoje nositeľky teší elegantnou jednoduchosťou a najčastejšie ich vídať v podobe decentných kôstok so zapínaním na puzetu. Na svoje si so solitérnymi náušnicami ale prídu aj ženy, ktoré dávajú prednosť výraznejším kúskom. Jediný drahokam sa totiž pokojne môže skrývať tiež v pôsobivom visiacom modele.
Náušnice v halo štýle
Tieto náušnice s éterickým pomenovaním patria k zdobenejším typom, pretože sú vždy posiate väčším množstvom kameňov. V ich strede je umiestnený jeden väčší drahokam, ktorý je dokola lemovaný menšími bračekmi pripomínajúcimi svätožiaru. Centrálny kameň je často výraznejší a farebnejší, zatiaľ čo tie okolité bývajú číre. Výnimkou ale nie je ani čisto diamantový model. Tento štýl je typický pre napichovacie, ale aj visiace náušnice a jeho zapínanie sa zvyčajne odvíja od konkrétneho modelu.
Náušnice v tvare srdca
Romantické, kúzelné a nesmrteľné. Presne také sú náušnice, ktorým dominuje tvar srdiečka. Do podoby tohto zamilovaného motívu môže byť vytvarovaný ako kov, tak vsadený drahokam (prípadne oboje). Náušnice v tvare srdca najčastejšie vídať v podobe kôstok s puzetovým či šrúbkovým zapínaním. Patria k obľúbeným darčekom k výročiu, narodeninám či Valentínovi.
Náušnice inšpirované prírodou
Matka príroda s obľubou inšpiruje umelcov všemožných odborov. Inak to nie je ani vo svete šperkov. Náušnice s prírodnými motívmi ponúkajú svoj pôvab a lesk predovšetkým ženám, ktoré majú slabosť pre rastliny a zvieratá. Jednoduché aj starostlivo prepracované symboly sa skrývajú v elegantných napichovacích aj ohromujúcich visiacich modeloch. Často sú zdobené farebnými drahokamami, ktoré svojim usporiadaním pripomínajú nežné kvietky.
Minimalistické náušnice
Ak hľadáte niečo decentné a nadčasové, neprehliadnete minimalistické náušnice. Jemné modely, ktoré svojím spracovaním doplnia každý outfit, môžu mať podobu drobných kôstok, ale aj nenápadných kruhov. Vo svojom elegantnom dizajne ponúkajú svojim nositeľkám dlhotrvajúcu radosť a sprevádzajú ich ako na pracovnú schôdzku, tak do divadla.
Basic náušnice
Ako už názov napovedá, v tejto kategórií nájdete základné kúsky, ktoré by nemali chýbať v žiadnej dámskej šperkovnici. Nech už ide o jednoduché perlové náušnice, diamantové napichovacie náušnice alebo nesmrteľné kruhy... Tieto modely sú skrátka klasikou – vďaka ním budete pripravení na akúkoľvek príležitosť. Bez problémov si medzi nimi vždy vyberiete tie pravé na večer v divadle, pracovný pohovor aj popoludňajšie posedenie s priateľmi.
Náušnice 2 v 1
Nemôžete sa ráno rozhodnúť, či zvoliť obyčajné zlaté napichovacie náušnice alebo visiace náušnice? Či si vybrať jednoduchú napichovačku s jediným brúseným kameňom alebo radšej ozdobnejší kúsok s centrálnym drahokamom? Potom pre vás určite budú pravou voľbou náušnice 2 v 1. Tento model najčastejšie tvorí klasická napichovacia náušnica a oddeliteľná spodná časť, a to buď v rovnakom dizajne, alebo s rozpracovaným motívom základnej časti šperku. Existuje ale aj trochu netradičný typ, ktorý predstavujú obyčajné napichovačky, ku ktorým je možné ako k stredu margarétky doplniť ozdobný prvok. Náušnice sa spravidla zapínajú na puzetu (motýlik alebo disk) alebo na šrúbku. Flexibilitu a nápaditosť šperku určite oceníte, keď z práce vyrazíte rovno do divadla alebo na schôdzku a zatúžite po výraznejšej ozdobe.
Obojstranné náušnice (double Dior earrings)
Nie je to tak dávno, čo svet dobyli jednoduché perlové napichovacie náušnice, ktoré mali vzadu namiesto klasickej puzety väčšiu perlu. Ušný lalôčik tak nebol skrášlený iba spredu, ale aj zozadu. Model pre Dior vytvorila návrhárka Camille Miceli, ktorá sa nechala inšpirovať piercingmi primitívnych kmeňov, ktoré si veľmi často zdobia práve i zadnú časť ucha. Efektnému a jednoduchému dizajnu podľahli ženy celého sveta a klenotníci už okrem menšej a väčšej perly prichádzajú s rôznymi variáciami na tento základný typ. V náušniciach à la Dior môžete vyraziť do práce, ale i na večierok či ples. Pokiaľ zbožňujete tradičné napichovacie náušnice a hľadáte niečo nového a originálneho, potom vám obojstranné náušnice určite učarujú.
Lemujúce náušnice (crawler/climber earrings)
Jeden z novších trendov zo sveta náušníc je celkom výstižný svojmu názvu: od ušnej dierky šplhá pozdĺž ušnice nahor. Ľahko prehnutý šperk môže byť buď jednoducho kovový, alebo zdobený za sebou posadenými kameňmi, ktoré sa cestou dohora vyzývavo trblietajú. Lemujúce náušnice oslovujú jednoduchosťou a minimalistickým vzhľadom, a preto sa hodia k akémukoľvek outfitu a príležitosti. Zdá sa, ako keby odolávali gravitácii, že?
Typy zapínania náušníc
Rovnako ako existuje veľké množstvo typov a štýlov náušníc, existuje aj celá rada spôsobov, ako šperk uchytiť v ušnom lalôčiku. Niektoré zapínania sú bezpečnejšie, s inými sa zas ľahšie manipuluje. V nasledujúcich riadkoch sa vám pokúsime predstaviť najbežnejšie a najpoužívanejšie druhy uzáverov na náušnice. U bižutérie a lacných šperkoch sa môžete stretnúť aj s inými typmi (napr. magnetickým zapínaním), ktoré sa však pre svoju nízku spoľahlivosť u drahších šperkov neodporúčajú.
Puzety (push)
Obľúbený typ zapínania sa využíva predovšetkým u kôstok a ďalších náušníc menšej veľkosti, kde by snáď ani nič iného použiť nešlo. Mechanizmus spočíva v tom, že na driek (tyčku) náušnice, ktorý sa pretiahne ušnou dierkou, sa vzadu nasunie puzeta. Tá má najčastejšie tvar motýlika (butterfly) alebo disku (post). Náušnice s puzetovým zapínaním sa ľahko nasadzujú aj dávajú dolu. Nevýhodu predstavuje riziko straty puzety. Výhodou je decentnosť a malé rozmery.
Šrúbky (screws)
Zapínanie sa podobá puzetám a niekedy sú oba typy zlučované a prezentované ako jeden. Hlavný rozdiel však spočíva v tom, že driek doplňujú na konci závity, na ktoré sa našrubuje tzv. balónik (matička), ktorý zabraňuje strate náušnice. Nasadzovanie šperku je pomalšie, ale predovšetkým u drahších kúskov sa nemusíte obávať straty klenotu. Toto pevné zapínanie si vydobylo obľubu aj u detských náušníc.
Dámsky patent (leverback / omega back closure)
Jeden z najznámejších a najpočetnejších typov zapínaní v Európe sa používa u dlhších visiacich aj kratších náušniciach. Tento uzáver sa objavuje aj pod ďalšími názvami: zapínanie kontinentálne, klasické, patentové či klapkové, klasický záves, páčka alebo klapka. Po nasadení do ušnej dierky sa háčik uzavrie mechanickou klipsou, a tým sa zabráni vypadnutie šperku. Väčšina zlatníkov dokáže na požiadanie zvýšiť bezpečnosť už tak bezpečného zapínania vypracovaním poistky (zámku). K výhodám patrí predovšetkým rýchlosť nasadenia.
Africké háčiky (French / fish hooks)
Africké háčiky sa využívajú primárne u visiacich náušniciach, ktoré zaťažujú ušný lalôčik tak, že šperk nevypadne. Príležitostne sa ešte háčik zaisťuje silikónovou koncovkou. Toto zapínanie v súčasnosti zažíva veľký boom, kedy z dielní tvorcov bižutérie prenikol aj do sveta zlatníkov a drahých kovov. Šperky s africkými háčikmi je potrebné pred spaním odkladať. Tento typ si obľúbia predovšetkým milovníčky hojdacích a lustrových náušníc, pretože klenot jednoducho prevlečú ušnou dierkou a môžu vyraziť na ples.
Ruský patent / francúzske zapínanie (latch back)
Ruský patent je možné označiť za obdobu dámskeho patentu a niektorí výrobcovia a ženy mu dávajú prednosť. Vhodnejší je pri kratších náušniciach a dalo by sa povedať, že pôsobia elegantnejšie, pretože zapínanie je celkom skryté ušným lalôčikom a nezasahuje do podoby šperku. Základom mechanizmu je kolík zakončený jemným žliabkom, do ktorého sa zaklapne pohyblivá časť. Opäť sa tu bavíme o zapínaní, ktoré vedie k nutnosti náušnice pred spaním odložiť.
Klenotnícka klipsa (French back closure)
Nie celkom časté zapínanie sa hodí predovšetkým pre ťažšie náušnice. Mechanizmus funguje na báze drieku, ktorý sa prevlečie ušnou dierkou a následne sa zaistí klapkou. Pohodlné a jednoduché zapínanie niekedy môže v uchu trochu tlačiť. Praktickosť a istota však pomôžu drobné nepohodlie prekonať, lebo sa nebudete musieť obávať, že drahocenný šperk stratíte. Pred spaním sa odporúča šperk dať von a uložiť späť do krabičky alebo šperkovnice.
Zapínanie kĺbom (hinge closure)
Pri malých krúžkov zvaných objímky sa najčastejšie pristupuje k použitiu kĺbového zapínania, ktoré funguje na princípe lámania v kĺbe a zacvakávania tyčinky do náprotivnej časti šperku. Naozaj bezpečný uzáver vyžaduje pri zapínaní trochu viac námahy než iné typy, ale zas sa na neho môžete plne spoľahnúť.
Detská brizúra
Detská brizúra bola vyvinutá priamo pre detské náušnice. V Čechách a na Slovensku toto zapínanie výrazne dominuje a objavuje sa ako pri šperkoch pre bábätká, tak aj pri náušničkách pre dievčatká do 6–8 rokov. Na zdobenej časti náušnice sa nachádza očko, do ktorého sa vpredu jednoducho uchytí pohyblivá časť. Šperk tak v detskom ušku drží a nehrozí, že vypadne. Pre istotu ešte môžete nechať na zapínanie vyrobiť malý zámok.
Ak ste si úspešne vybrali tie pravé náušnice pre seba či niekoho blízkeho, možno príde chvíľa, kedy ich budete chcieť doplniť padnúcim náhrdelníkom. Aj pri jeho výbere je vám k dispozícii podrobný sprievodca, v ktorom sa zoznámite napríklad s tým, ako najlepšie zvoliť štýl prívesku, dĺžku náhrdelníka alebo typ retiazky.