25 zaujímavostí o šperkoch a drahých kameňov
- V niektorých kultúrach ľudia celkom bežne jedli perly, aby sa tak zbavili bolestí brucha či iných tráviacich ťažkostí. Perlový prášok je dodnes uznávanou čínskou medicínou, ktorá ľudí údajne upokojuje, prináša blahodarný spánok a zároveň má protizápalový a detoxikačný účinok.
- Najväčšia perla na svete má takmer 6,5 kila! Tento jemný doplnok nazývajú tiež „Alahova perla“ a jej odhadovaná hodnota je približne 30 000 euro.
- Šperkovnica anglickej kráľovnej Alžbety II. je plná klenotov v celkovej hodnote viac ako 40 miliónov eur! Kráľovná uschováva všetky svoje klenoty v špeciálnej miestnosti pod Buckinghamským palácom, ktorá je veľká asi ako bežný zimný štadión.
- Srdce oceánu, jediná vec, ktorú má na sebe Kate Winslet v nezabudnuteľnej scéne Titanicu, nebolo až tak vymyslené. Na obrovskej lodi údajne skutočne bol jeden pomerne veľký zafír, ktorý sa zrejme potopil spolu s ňou.
- Všetky diamanty sa časom premenia na grafit. Len škoda, že to nefunguje i naopak, inak by sme si mohli miesto zásnubákov dávať ceruzky!
- Diamanty sú považované za najtvrdšiu prírodnú látku a jediné, čo ich dokáže poškriabať, je len iný diamant. Niektoré umelo vytvorené nanomateriály sú ale omnoho tvrdšie.
- Diamanty sú tvrdé, no to ešte neznamená, že sú i pevné. Ak by ste po diamante poriadne udreli kladivom, celkom určite by ste ho zničili.
- Vraví sa, že v opáloch sú ukryté cele svety – a možno je to pravda. Tak ako aj náš svet, aj opál tvorí zo značnej časti voda. Niektoré opály môžu dokonca obsahovať až 30 % vody.
- Platinu priniesol do sveta šperkov francúzsky klenotník Cartier v roku 1896.
- Vysokokvalitné smaragdy sú drahšie ako diamanty.
- Čisté zlato má vždy žltú farbu, tá sa zmení len pridaním ďalších kovov. Zaujímavé tiež je, že tak obľúbené biele zlato sa začalo vyrábať len pomerne nedávno – po druhej svetovej vojne.
- Až 20 miliónov ton zlata sa nachádza v oceánoch našej planéty.
- Len každá desaťtisíca ustrica vytvorí perlu.
- Z milióna vyťažených diamantov sa len jeden jediný stane skutočným šperkom.
- Všetky diamanty sú staršie ako 3 miliardy rokov.
- Náhrdelník, ktorý mala na sebe Nicole Kidman vo filme Moulin Rouge, je najdrahším šperkom, aký bol kedy vytvorený pre filmové plátna. Jeho cena sa odhaduje na 700 000 eur.
- Dvanásť drahokamov podľa znamení zverokruhu má svoj pôvod v 1. storočí nášho letopočtu, keď židovský učenec Flavius Josephus priradil každému znameniu jeden kameň. V danom mesiaci mal taký kameň svojmu nositeľovi prinášať silu a čarovné schopnosti. Dvanásť kameňov je spomenutých i v Biblii, kde symbolizujú dvanásť židovských kmeňov.
- Zásnubné prstene nosíme na prstenníku, pretože týmto prstom ľavej ruky viedla žila priamo k srdcu, aspoň podľa našich predkov.
- Tradícia požičiavania si drahých šperkov od luxusných klenotníctiev na slávnostné odovzdávanie Oscarov sa prvý raz uskutočnila v roku 1944, keď si herečka Jennifer Jones požičala šperky od Harryho Winstona.
- Jeden z najväčších a najznámejších doteraz objavených opálov na sveta našli, predstavte si, na Slovensku! Kúsok s menom Harlekýn má 607 gramov a bol objavený v 17. storočí, v koryte rieky Dubník, len pár kilometrov od Prešova.
- Napriek tomu, že najviac zákaziek majú klenotníci na Valentína, väčšina párov sa zasnúbi koncom roka. December je najčastejším mesiacom na zásnuby.
- Až tri zo štyroch neviest dostanú pred svadbou zlatý zásnubný prsteň s diamantom.
- Nedávna štúdia ukázala, že viac ako štvrtina žien by bola schopná ponuku manželstva odmietnuť LEN kvôli tomu, že sa im nepáči zásnubný prsteň!
- V minulosti si snúbenci na svadbe nevymieňali obrúčky, prsteň dostala len žena. Prstienok pôvodne slúžil – celkom neromanticky – na označenie ženy ako majetku muža. Romantickú tradíciu začal Maximilián I. Habsburský, ktorý daroval zásnubný prsteň svojej budúcej manželke Márii Burgundskej.
- Z nášho slnka bude za miliardy rokov pravdepodobne jeden obrovský diamant.
Zdroje obrázkov: mymodernmet.com, carstenburmeister.com, news.nationalgeographic.com, emeraldengagementringsonline.com