Ako osláviť MDŽ alebo 5 spôsobov pre úžasné ženy
Ako každý rok, aj tentoraz sa v marci na celom svete pripravujú oslavy Medzinárodného dňa žien. Osmý deň v tomto mesiaci oslavujeme ekonomické, politické a sociálne úspechy žien po celom svete. V niektorých krajinách dokonca majú v tento deň štátny sviatok. Čo máme teda ako oslávenkyne robiť? Prečítajte si naše nápady a užite si NÁŠ deň!
1. Doprajte si deň voľna
Predstavte si, že napríklad v takej Číne dostanú 8. marca všetky ženy voľno. Muži musia pracovať ďalej a uctiť si svoje drahé polovičky! Tohto roku vyšiel Deň žien na štvrtok, takže voľný deň žiaľ nemáme. To ale neznamená, že po práci budete doma pracovať ako inokedy! Rodine oznámte, že žiadne upratovanie, varenie, pranie a žehlenie sa z vašej strany na Deň žien nekoná. Nechajte ich, nech vám ukážu, aká ste pre nich dôležitá a nech sa o vás tentoraz pre zmenu postarajú oni. Vy robte to, čo vás baví. Choďte na dobrý film, dajte si ľahkú prechádzku, vyjdite si na pohárik vína alebo kávy s kamarátkou, prípadne skočte na obľúbené jedlo, alebo si doprajte dobrý kúpeľ so zaujímavým časopisom.
2. Uctite si dôležité ženy vo vašom živote
Spomeňte si na dôležité ženy vo vašom živote. Kto vás najviac ovplyvnil, kto vám pomohol a ukázal správnu cestu, keď ste boli stratená? Tento deň sa nesie v znamení silných, vplyvných, pracovitých a obetavých žien, bez ktorých by sme tu dnes neboli. Ak máte to šťastie a takúto ženu ešte stále vo svojom živote máte, neváhajte jej v tento deň poďakovať. Nebuďte prekvapená, ak zase niekto poďakuje vám.
Mimo iné by sme ale mali v tento deň myslieť i na silné ženy dneška a minulosti. Poďakujme sa tým, ktoré popri materstve a starostlivosti o rodinu bojovali za naše práva. Tým, ktoré sa obetovali, aby sme sa my mali lepšie, aby sme mohli voliť, študovať, pracovať a robiť tisícky maličkostí, ktoré sú pre nás dnes samozrejmosťou. Podporme ženy vo svete, ktoré stále takéto možnosti nemajú.
3. Poriadne si užite silu žien pri hudbe alebo seriály
Na plné pecky si pustite pesničku božskej Beyoncé: Run the World (Girls), v ktorej oslovuje dievčatá, ktoré vládnu svetu. Pozrite si úžasný videoklip a spievajte s Beyoncé o tom, ako si muži majú ctiť našu nekonečnú ženskú silu.
Ešte staršia a možno oveľa zaujímavejšia pieseň o sile žien je pesnička od legendárneho Jamesa Browna: It's A Man's, Man's, Man's World. Refrén piesne hovorí o tom, že „Toto je svet mužov, toto je svet mužov. Ale nebol by nič, nič bez žien a dievčat.” - „This is a man's world. This is a man's world. But it would be nothing, nothing. Without a woman or a girl.” Pieseň krásne prespievali aj v seriály Glee, kde ho prespievala predstaviteľka seriálovej Quinn Fabray.
Prípadne si pozrite jeden zo svojich obľúbených seriálov a príjemne si oddýchnite. Avšak podľa nás najsilnejší seriál o sile žien a možno aj ženského priateľstva je Grey's Anatomy, po slovensky Klinika Grace. Časť dejovej línie rozpráva silný príbeh medzi Meredith Grey a Christinou Yang. Je to príbeh o sile a schopnosti žien spoločne prekonať prekážky, ktoré nám život prináša. Taktiež aj o schopnosti a vytrvalosti ženského priateľstva napriek vzdialenosti. Legendárne je ich spojenie: „You´re my person“ (Si môj človek). Preto dúfame, že aj vy máte vo svojej najlepšej kamarátke svojho „človeka“.
Varovanie: Nečudujte sa, ak pri počúvaní týchto pesničiek a pozretí seriálu skutočne uveríte tomu, že my ženy ovládneme svet a možno ani nebudeme tak ďaleko od pravdy. :)
4. Pozrite si film, za ktorým stojí žena – režisérka
Či už si ho pozriete sama alebo s niekým, pohľadajte v televízii a na internete filmy od dobrých režisérok. Ak by ste hľadali dobrý film, ku ktorému môžete prípadne zasadnúť aj s dcérami (ale jasné, že aj so synmi, manželom, priateľom alebo kamarátkami), rozhodne to nebude zlý nápad, ako môžete stráviť deň žien.
Režisérka filmu Frozen, Jennifer Lee
Jennifer Lee vytvorila jeden z najoriginálnejších disneyovských filmov, Oscarmi ovenčený animovaný film – Ľadové kráľovstvo, v anglickom origináli Frozen. Podarilo sa jej navyše vytvoriť prvý ženou režírovaný film, ktorý presiahol svojim ziskom sumu 1 miliardu dolárov. Táto nádherná rozprávka nielenže konečne má (viac ako jednu) silnú ženskú postavu, ktorá k vyrozprávaniu svojho príbehu nepotrebuje „silného a úžasného chlapa“. Film vám ale dopraje aj krásnu lovestory, taktiež aj pieseň oslavujúcu ženskú silu a schopnosť prekonávať prekážky, ktorá sa stala aj soundtrackom k filmu. Ako chuťovku si môžete pozrieť úžasnú viacjazykovú verziu piesne Let it go (v slovenskom preklade sa pieseň volá Von to dám).
Režisérka filmu Julie a Julia & Láska cez internet: Nora Ephron
Nora Ephron bola známa režisérka hlavne romantických a zábavných komédií. Pochádzala z kultúrnej rodiny, jej otec bol scenárista, matka dramatička a i jej dve sestry boli tiež dramatičkami. Nora pracovala tiež ako žurnalistka. Narodila sa i zomrela v New Yorku. Za svoje filmy bola trikrát nominovaná na cenu Oskara. Jej tvorba obsahuje tieto legendárne komédie: Keď Harry stretol Sally, Bezsenné noci v Seattli a mnohé iné. Žiaľ skutočnú sošku zlatého, nahého a plešatého muža nikdy nezískala.
Julie a Julia. Film je príbehom dvoch žien, Júlií. Jedna je známa kuchárka, druhá nadšená amatérka. Čo tieto dve ženy spojilo? Julie Powell sa jedného dňa rozhodne uvariť všetky recepty z klasickej kuchárky Julie Child. Je tam rovných 524 receptov, čo vyžaduje poriadnu dávku trpezlivosti a prostriedkov na umývanie riadov. S počiatočným nadšením si založí blog Julie/Julia project a dá sa do práce. Po niekoľkých dňoch Julie takmer svoju netradičnú náročnú úlohu vzdá a takmer sa vráti k instantným polievkam, ale to by jej odhodlane nikdy neodpustilo.
Láska cez internet. Dvaja rivali v oblasti kníhkupectiev sa do seba zamilujú. Energická mladá Kathleen je majiteľkou malého obchodíku s knihami, zatiaľ čo Joe vlastní knižný veľkoobchod. Obaja sa nenávidia, vždy keď sa stretnú, tak sa pohádajú. Avšak obaja si svoje srdce vylievajú svojej spriaznenej duši doma, na počítači – obaja majú totiž tajnú lásku cez internet. Ani jeden však netuší, že osoba, s ktorou si tak rozumie, je zároveň osoba, s ktorou denne bojuje o zákazníkov. Avšak ani najväčší rival nedokáže zabrániť skutočnej láske dvoch ľudí!
Režisérka filmu Piano, Jane Campion
Jane je 61ročná novozélanďanka, ktorá je mimoriadne uznávaná. Najviac na sebe upozornila práve filmom Piano, za ktorý získala Oskara za scenár. Taktiež získala Zlatú palmu za najlepší film v Cannes. Čo je u režisérky ohromný úspech. Jej tvorba sa vyznačuje hlavne príbehmi o ženách v neľahkom postavení a s feministickými názormi.
Piano je filmom o tom, že ak nás niekto odtrhol od našej najdrahšej veci na svete, urobili by sme čokoľvek, aby sme ju získali naspäť. Ada prichádza na Nový Zéland, kde má dohovorenú svadbu s neznámym mužom. Od šiestich rokoch je nepočujúca a hovorí skrz svoje piano, ktoré so sebou priviezla do novej krajiny. Jej manžel ho ale odmieta vziať do domu a predá ho kupcovi, ktorý sa do Ady zamiluje a začne využívať jej lásku k pianu. Postupne jej ho odpredáva a Ada za to platí rastúcou povoľnosťou, až sa nakoniec tento podivný vzťah prehupne k niečomu, ako je láska a túžba.
5. Buďte rada, že ste žena
Niekedy to máme v živote ťažké – matka príroda nám do vienka nadelila omnoho viac bolesti, často máme pocit, že sa trápime omnoho viac, ako naše polovičky, často nás podceňujú a mnohokrát musíme robiť v živote rozhodnutia, na ktoré muži ani nepomyslia. V mnohých sférach sa na skutočnú rovnosť pohlaví stále ešte len čaká. Byť ženou je ale fajn a prináša to mnohé úžasné momenty. V 21. storočí si už predsa len môžeme dovoliť omnoho viac ako kedysi a akýkoľvek pokrok v tomto je dôvodom na oslavu. Tešme sa, že sme súčasťou obrovskej skupiny úžasných žien – matiek sveta, ale aj skvelých zamestnankýň, umelkýň, športovkýň… a tento deň patrí NÁM!