Darček pre mamu na Deň matiek
Každú druhú nedeľu v máji oslavujeme Deň matiek – sviatok, ktorý si snáď každý pamätá už od škôlky. Kto z nás pre svoju mamičku vtedy nemaľoval obrázok alebo nevyrábal drobný darček? V tento deň oslavujeme materstvo a všetky matky. Pozornosť by sme teda mali venovať aj babičkám a prababičkám, veľká vďaka patrí aj nevlastným a adoptívnym mamám. Mnoho dospelých ľudí sa počas tohto sviatku vyberie za svojimi ženskými príbuznými a obdarováva ich kvetinami, či bonboniérami. Často sa na rad dostanú aj honosnejšie dary, ako sú prívesky, náhrdelníky či náušnice.
Pôvod Dňa matiek
Postava matky, ako darkyne života sa oslavovala už v starovekom Grécku a Ríme. Pocty patrili matke všetkých bohov, teda buď gréckej bohyni Rhee alebo Rimanmi prevzatej frýgskej Kybelé a už vtedy sa tieto oslavy konali v máji. V 16. storočí sa tento sviatok uznával napríklad v Anglicku, kde sa uctievala tzv. Materská nedeľa (Mothering Sunday), ktorá pripadala na pôstne obdobie pred Veľkou Nocou. Sluhovia dostávali v tento deň voľno, aby sa mohli vybrať na návštevu domov za svojou matkou.
Tradícia osláv Dňa matiek, tak ako ju poznáme dnes, sa vracia na začiatok 19. storočia. Zrejme už nikdy nezistíme, ktorá žena si môže pripísať zásluhy zakladateľky. Mnohí veria, že pri zrode sviatku v Spojených štátoch amerických stáli Julia Ward Howe a Anna Jarvis. Iní prvenstvo pripisujú Juliet Calhoun Blakely, žene ktorej v tento deň vzdávali hold jej synovia, ktorí naliehali aj na ostatných, aby ukazovali svojim matkám úctu. Okolo roku 1870 prišla s nápadom oslavovať Deň matiek oficiálne Julia Ward Howe. Sviatok v sebe okrem iného skrýval aj myšlienku pacifizmu. Oslavy sa uchytili a ľudia nasledujúcich desať rokov oslavovali svoje matky. Sviatok bol však dotovaný, takže po odchode sponzora sa tradícia bohužiaľ opäť vytratila.
Na začiatku 20. storočia sa Anna Jarvis rozhodla usporiadať súkromnú oslavu pamiatky jej mamičky. Tiež organizovala pracovné kluby Dňa matiek, ktoré sa starali o čistotu a poriadok v prostredí, v ktorom pôsobili. Neskôr sa Anna snažila o rozšírenie osláv Dňa matiek a o oficiálne uznanie sviatku v celom americkom štáte Západnej Virgínii a nie len v ňom. Jej kampaň neskôr podporil aj filadelfský veľkoobchod s oblečením a Anna tak získala skutočnú podporu.
Anna Jarvis potom stála aj pri spojení Dňa matiek s náboženskými oslavami – v roku 1908 prišlo do metodistického episkopálneho kostola v západovirgínijskom Graftone 407 matiek s deťmi, aby oslávili svoj novozískaný sviatok. Dnes je táto cirkevná budova svätyňou Dňa matiek a je vyhlásená za národnú pamiatku. O niekoľko rokov neskôr aj americký Kongres uznal Deň matiek a povýšil ho na celonárodný americký sviatok. V roku 1912 vznikla Medzinárodná asociácia Dňa matiek a sviatok týmto prenikol do celého sveta. U nás sme ho začali oslavovať až roku 1923 a to najmä vďaka pozornosti, ktorú mu venovala dcéra prvého československého prezidenta Alica Masaryková. Zrejme kvôli podobnosti so západnou tradíciou bol sviatok v 50. rokoch 20. storočia zaradený k oslavám Medzinárodného dňa žien. Deň matiek sa vo svojej pôvodnej podobe obnovil až po páde železnej opony.
Väčšina krajín prebrala oslavy Dňa matiek z USA. Mnoho krajín už podobný sviatok slávilo, takže ho len rozšírili o niektoré zvyklosti (dávanie darčekov, posielanie pohľadníc, výroba ručných darčekov deťmi, ...). Deň matiek sa však na celom svete naďalej oslavuje v rôzne dni a spája sa s inými udalosťami, či už historickými, alebo náboženskými. Jeho popularita sa v rôznych štátoch líši. V niektorých krajinách je opomenutie tohto dňa výslovnou urážkou, v iných mu venuje pozornosť málokto. Slovensko patrí k štátom, ktoré Deň matiek uznáva. Podľa nášho názoru si mamičky za svoju obetavosť, starostlivosť a prínos skutočne zaslúžia špeciálny deň, počas ktorého im pomôžeme s chodom domácnosti, dáme im pusu na tvár a večer im urobíme radosť nejakou drobnosťou, či už niečím dobrým pod zub, kvetinou, alebo vlastnoručne vyrobeným prianím doplneným milým citátom o materstve.
Kedy je Deň matiek?
Na Slovensku naše mamičky každoročne oslavujeme druhú májovú nedeľu, a to bez ohľadu na to, na aký dátum v mesiaci tento deň pripadá. Rovnakú tradíciu dodržiavajú aj v USA a mnohých ďalších štátoch. Napríklad v Británii, kde je Deň matiek spätý s Veľkou nocou, by sme ho však oslavovali na štvrtú pôstnu nedeľu.
V nasledujúcich rokoch pripadá na Slovensku Deň matiek na tieto dátumy:
- 9. mája 2021
- 8. mája 2022
- 14. mája 2023
Darček ku Dňu matiek
Existujú rôzne spôsoby, ako na Deň matiek svojej mamičke poďakovať. Patria medzi ne napríklad biele karafiáty, ktoré za oficiálny symbol dňa považovala samotná Anna Jarvis. Dnes sa však už dá za znak tohto sviatku pokladať akákoľvek kvetina či drobné darčeky, ako napríklad čokoláda alebo priania. Vašu mamičku iste poteší aj slávnostná večera, počas ktorej sa stretne celá rodina a ktorú nebude musieť sama pripravovať.
Šperky ku Dňu matiek
Prajete si svoju mamičku potešiť niečím hodnotnejším a trvalejším, než sú sladkosti a kytice? Ideálny darček ku Dňu matiek, ktorý žene vydrží naveky, je šperk. Tým oceníte všetku starostlivosť a pochopenie, ktorého sa vám počas detstva, ale aj dospelosti dostalo. Pozrite sa nižšie na pár tipov na tradičné kategórie šperkov, ktoré sa najlepšie hodia ako poďakovanie mamičke.
Prívesky so symbolom materstva
Decentné, symbolické a ako stvorené pre Deň matiek. Také sú šperky so symbolom matky a dieťaťa, ktoré presne vyjadria, ako moc si svoju mamičku vážite. Zlatý či strieborný prívesok znázorňujúci toto jedinečné puto vykúzli úsmev na tvári každej matky. Môžete zvoliť minimalistický celokovový prívesok, ak však chcete pridať trochu na lesku, neváhajte vybrať model s farebným drahokamom. V ponuke nájdete širokú škálu odtieňov a drahý kameň môžete vyberať napríklad podľa obľúbenej farby vašej mamičky. Pohrať sa potom môžete s kombináciou kameňa a kovu – rubín napríklad krásne rozsvieti žlté zlato, zatiaľ čo nežný morganit ide ruka v ruke s ružovým kovom. Pokiaľ ste naklonený lacnejšiemu variantu, zvoľte chladivé striebro.
Personalizované šperky
Viete si predstaviť akú radosť mamičke urobí klenot, o ktorom bude vedieť, že bol vytvorený priamo pre ňu? Personalizované šperky s vyrytými iniciálami či iným gravírovaním podľa vášho priania bývajú v rodinnom kruhu často darovanou a veľmi populárnou voľbou. A nie je sa čomu diviť – jemný prívesok s krátkym láskyplným odkazom či náramok s vyrytými iniciálami mena predstavujú ideálny darček ku Dňu matiek. Prostredníctvom takého šperku venujte svojej mamičke nielen blyšťavú ozdobu, ale aj originálny dar s hlbším významom a spomienkou. Personalizované šperky sú navyše tvorené s dôrazom na minimalizmus, doplní tak štýl každej ženy bez ohľadu na jej vkus.
Medailóny
Čo je to vlastne medailónik? Tento pojem používajú nielen literáti, ale aj klenotníci. Najčastejšie si pod týmto slovom predstavíme práve guľatý alebo oválny prívesok (hoci tvary môžu byť rôzne, napríklad aj srdiečko), ktorý je na povrchu ozdobený reliéfom či kameňmi. Tento typ šperku začal byť populárny už v staroveku, kedy často plnil funkciu amuletu. Novodobý rozmach zažili medailóny v renesancii, kedy sa objavili otváracie verzie. Na začiatku 20. storočia už išlo o najbežnejší ľudový šperk. Medailón predstavuje perfektný darček, do ktorého môžete vložiť fotku, či už svoju, alebo celej vašej rodiny. Mamička vás tak bude môcť nosiť neustále kúsok od svojho srdca. Nebojte sa byť trochu sentimentálny, veď to k tomuto sviatku patrí.
Strieborné šperky
Šperky zo striebra patrili dlhú dobu medzi najrozšírenejšie klenoty na celej západnej pologuli. Jedným z hlavných dôvodov bola estetickosť: striebornú farbu totiž vnímame ako čistú a neutrálnu. Aj preto patria strieborné šperky medzi ideálne darčeky ku Dňu matiek. Každá žena určite ocení ich eleganciu aj to, že jej bude klenot veľmi dobre ladiť s ostatnými doplnkami a oblečením. Môžete si vybrať model v klasickom dizajne, ale nebojte sa ani nevšedných detailov. Striebro vyzerá veľmi pekne aj v kombinácii s drahokamami a perlami, pretože svojou farbou nezatieňuje ozdobný prvok. Cenovo dostupný kov má mnoho obdivovateliek a striebornými náušnicami alebo náramkom rozhodne nič nepokazíte.
Zlaté šperky
Už od čias antiky sa traduje, že zlato vzniklo spojením slnečných lúčov a vody. Pokiaľ vyberiete pre svoju mamičku zlatý šperk, môžete sa spoľahnúť na vysoko kvalitný dar, ktorý jej bude robiť radosť dlhé roky. Tento kov je ideálny tiež preto, že ho môžete vyberať hneď z troch farieb – tradičnej žltej, modernej ružovej a elegantnej bielej. Elegantne pôsobí už samotná jemná retiazka, luxusný nádych jej však dodá zdobený a prepracovaný zlatý prívesok. Vhodnú voľbu predstavujú taktiež drahokamové náušnice alebo štýlový náramok. Zlato urobí radosť nielen starším generáciám, ale zaujme aj mladšie ročníky.
Šperky s perlami
Perly sú fascinujúcou hračkou prírody: relatívne obyčajná ustrica a nezaujímavé zrnko piesku sa spojí a dajú vzniknúť niečomu takému nádhernému a úžasnému, ako je perla. Existujú odrody sladkovodné, prírodné a kultivované, perly Akoya či tahitské, varianty biele, ružové, čierne, perly guľaté, oválne či barokové. Toľko farieb, tvarov a druhov! Pokiaľ hľadáte ten pravý spôsob poďakovania maminke, iste pre ňu medzi perlami nájdete tú správnu kombináciu. Tieto drahokamy sú nadčasové a ich ladná, chladná elegancia nás nikdy neprestane udivovať. Najlepší darček pre mamičku, ktorá uprednostňuje klasiku, sú určite biele perly, v ponuke ale objavíte aj menej tradičné broskyňové, levanduľové alebo striebristé. Perlový náhrdelník je najvďačnejším darčekom už po stáročia, ale potešia aj náušnice, či prsteň ozdobený jednou dokonalou perlou.
Či už slávite Deň matiek tradične alebo netradične, nezabudnite potešiť svoju mamičku pokojne len drobnosťou. Nič jej neurobí väčšiu radosť, ako keď uvidí, že na ňu myslíte a že ju máte radi. Dajte jej to najavo a pripravte pre ňu niečo pekné a milé. Veď mama je tým najdôležitejším človekom v našom živote na veľmi dlhú dobu, ak nie navždy.