Valentín vo svete: Ako sa oslavuje Valentín v iných krajinách?
Vedeli ste, že Valentín sa neoslavuje na celom svete rovnako? Kde dostávajú darčeky len ženy a kde naopak len muži? A v ktorých krajinách sa sviatok zamilovaných nekoná vôbec alebo inokedy ako vo februári?
Američania nedajú na Valentína dopustiť
Hoci má Valentín korene v Európe, Američania si ho veľmi obľúbili a 14. februára oslavujú všetky podoby lásky. Drobnejšie (kvety, bonboniéry) i nákladnejšie darčeky (šperky, oblečenie a elektroniku) si v USA nevymieňajú len partneri, ale aj priatelia a členovia rodiny. Najmä deti rady vyrábajú priania (valentínky), ktoré venujú kamarátom, rodičom, prarodičom, učiteľom a dokonca aj domácim miláčikom.
Francúzsko kolískou valentínskych prianí
Vo Francúzsku údajne vzniklo prvé valentínske prianie, ktoré v roku 1415 poslal svojej manželke Karol, vojvoda orleánsky, keď bol uväznený v londýnskom Toweri. A tradícia posielania zamilovaných odkazov sa vo Francúzsku zachovala dodnes. Okrem toho zamilované páry navštevujú medzi 12. a 14. februárom dedinku St. Valentin, ktorá je vyzdobená kvetinami a usporadúvajú sa tu najrôznejšie „valentínske“ aktivity, vrátane svadieb v tamojšom záhradnom altánku.
V Taliansku sú najobľúbenejším valentínskym darčekom čokoládové pusinky
Hovorí sa im Baci Perugina a ide o čokoládové pralinky s orieškami, zabalené do obalov, ktoré sú ozdobené milostnými citátmi. Okrem čokoládových bonbónov si Taliani dávajú rôzne ďalšie darčeky a chodia na romantické večere.
V anglickom Norfolku rozdáva darčeky tajomný Jack Valentine
Táto záhadná postava, ktorej sa tiež hovorí otec Valentín alebo matka Valentína, necháva 14. februára na prahu darček a mizne preč. Úlohu tajomného Jacka obvykle hrajú rodičia, ktorí chcú tento sviatok spestriť svojím deťom. Predtým si na Valentína ženy v celom Anglicku dávali pod vankúš päť listov vavrínu - s nádejou, že v snoch uvidia svojho budúceho manžela.
Valentínske rozmaznávanie mužov v Japonsku aj na Taiwane
V Japonsku ženy 14. februára zahŕňajú svojich partnerov a kamarátov darčekmi, najčastejšie čokoládou, na znamenie lásky, úcty alebo spoločenského záväzku. A aby im to nebolo ľúto, 14. marca sa oslavuje tzv. Biely deň, kedy darčeky rozdávajú muži svojim ženám. Väčšinou v podobe oblečenia, spodnej bielizne, šperkov i spomínaných čokolád. Platí tu však nepísané pravidlo - hodnota darčeka by mala byť dvakrát až trikrát vyššia než tá, ktorú mal valentínsky darček od ženy. S Valentínom a Bielym dňom sa stretnete aj na Taiwane, ale v opačnom poradí. Na Valentína tu dostávajú čokoládu ženy a v marci zase muži.
Južná Kórea oslavuje Valentín každý mesiac!
Čítate správne. V tejto krajine je 14. deň každého mesiaca spojený s určitou oslavou lásky a zamilovanosti. Klasický Valentín sa oslavuje 14. februára, v máji prichádza Deň ruží, v júni Deň bozkov, v decembri Deň objatí a veľmi zaujímavý je Čierny deň v apríli, ktorý je určený všetkým nezadaným. Tí sa v tento deň stretávajú pri obede a pochutnávajú si na tradičnom juhokórejskom pokrme - bielych rezancoch s omáčkou z čiernych fazulí.
Vo Fínsku a Estónsku je Valentín dňom priateľstva
Fíni mu hovoria „Ystävän Päivä“, Estónci zase „Sõbrapäev“, čo znamená „Deň všetkých priateľov“. Tí si medzi sebou vymieňajú rôzne darčeky a priania so slovami „Krásny Deň všetkých priateľov“. Okrem toho je tu 14. 2. obľúbeným dátumom na zásnuby a svadby.
V Brazílii majú Deň všetkých zamilovaných 12. júna
Hovorí sa mu „Dia dos Namorados“ a zamilované páry si v tento deň dávajú priania, kvety i čokoládu. Zároveň sa konajú rôzne hudobné festivaly a náklonnosť si prejavujú aj priatelia a rodinní príslušníci, ktorí usporadúvajú spoločné večere. A prečo neoslavujú Brazílčania Valentína vo februári? Pretože sa v tento mesiac koná svetoznámy brazílsky karneval.
Svadba na Filipínach? Jedine na Valentína!
Okrem klasických valentínskych osláv si tento deň Filipínci spestrili originálnou tradíciou hromadných svadieb. 14. februára si povedia spolu svoje áno stovky párov, a to pokojne uprostred nákupných centier alebo na iných verejných miestach.
Dáni a Nóri podľahli vtipným veršovaným valentínkam
Označujú ich slovom „Gaekkebrev“ a ide o anonymné priania, v ktorých je ukrytá nápoveda o autorovi. Ženy musia do Veľkej noci odhaliť, kto im prianie poslal. Ak dotyčná uhádne, vyhráva veľkonočné vajíčko. V opačnom prípade musí darovať vajíčko tomu, kto sa v období Veľkej noci prihlási k autorstvu valentínky.
V Slovinsku je svätý Valentín symbolom jari
Slovinci mu hovoria „Zdravko“ a považujú ho za koniec zimného obdobia. Valentín je pre nich ideálnym dňom, kedy začať s prácou na poliach alebo na viniciach, pretože sa rastliny prebúdzajú zo zimného spánku.
Zaujala vás niektorá zo svetových tradícií? A ako tento rok oslávite Valentína vy?