7 mýtov o zásnubných prsteňoch
Nákup zásnubného prsteňa sa podobá nákupu auta. Zásnubný prsteň ani auto si nevyberáme len tak impulzívne, keď uvidíme reklamu, alebo na základe svojej obľúbenej farby. Pred nákupom auta si zistíme čo najviac informácií - o značke auta, motore, spotrebe, výkone. Dôkladne zvážime svoje požiadavky a predstavy, určíme si, koľko môžeme na nákup auta minúť a ako ho budeme financovať. Pri nákupe auta je samozrejme dôležitý i náš osobný vkus a preferencie, ale rozhodovať by sme sa mali na základe zistených informácií. Tak to platí i pri nákupe zásnubného prsteňa.
V prvej rade je potrebné sa o svete šperkov niečo naučiť a pri nákupe sa potom riadiť pomerom kvality a ceny. V tomto článku vás zoznámime s niekoľkými mýtmi, s ktorými sa pri zisťovaní informácií o zásnubných prsteňoch môžete stretnúť, ale ktorými by ste sa nemali pri nákupe nechať ovplyvniť.
1. Zásnubný prsteň musí byť drahý, jeho cena by mala zodpovedať aspoň 2-3 mesačným platom
Presný údaj o počte mesačných platov, ktoré by ste mali investovať do zásnubného prsteňa, je asi najčastejším mýtom, s ktorým sa pri nákupe zásnubného prsteňa stretnete. Mnohí oceňujú, že majú jasnú predstavu, akú finančnú čiastku by za zásnubný prsteň mali minúť, a preto sa nad nezmyselnosťou tejto dogmy ďalej nezamýšľajú. V skutočnosti je toto odporúčanie premysleným marketingovým ťahom.
Drahý diamantový zásnubný prsteň je vskutku romantická vec. Len do chvíle, než zistíte, že si nemôžete dovoliť pozvať na svadbu všetky sesternice a bratrancov, konečne si kúpiť novú kuchynskú linku a ísť na medové týždne k moru, pretože zásnubný prsteň vás stál toľko, že po zásnubách vám na ďalšie investície nezostane ani euro. Pri nákupe zásnubného prsteňa je potrebné nenechať sa uniesť krásou šperku, ale je dobré myslieť na rozpočet, ktorý ste si na nákup šperku stanovili. Nie na rozpočet, ktorý vám určí predávajúci šperku. Viac o tom, koľko by ste mali na prsteň minúť, si môžete prečítať v tomto článku.
2. Zásnubný prsteň musí mať diamant
Rovnako ako predchádzajúci mýtus i táto povera bola premysleným marketingovým ťahom na zákazníkov amerického klenotníctva (a tiež baníckej spoločnosti) De Beers. Pri výbere zásnubného prsteňa sa vôbec nemusíte obmedziť na diamanty. Aj iné drahokamy môžu na ruke vykúzliť nádherný klenot! Medzi tie najtradičnejšie patrí zásnubné prstene so smaragdom, prstene s rubínom alebo obľúbené zásnubné prstienky sozafírom. Vyberať si môžete ale i z ďalších drahokamov. Muži s obľubou siahajú po perlových zásnubných prsteňochi topásových prsteňoch. Populárnou voľbou bývajú tiež zásnubné prstene s tanzanitom či prstienky s turmalínom. Predstavivosti sa medze nekladú a pokiaľ si neviete dať rady, podľa čoho drahokam vybrať, skúste zvoliť drahokam podľa jej mesiaca narodenia, podľa znamenia zverokruhu alebo podľa síl a schopností jednotlivých drahokamov.
Na inšpiráciu sa môžete pozrieť i na ďalšie netradičné typy zásnubných prsteňov.
3. Čím väčší diamant, tým lepšie
Pri diamantoch skutočne platí, že na veľkosti nezáleží. Pokiaľ ste pevne rozhodnutý pre diamantovú klasiku, odporúčame preferovať kvalitu (vyšší stupeň čistoty, lepšia farba a výbrus, certifikát) nad kvantitou (váha v karátoch). Tiež si overte, že za svoje peniaze dostanete adekvátne služby - napríklad dodatočnú úpravu veľkosti prsteňa v prípade, že sa netrafíte do tej správnej, alebo doživotnú záruku a ochotu predávajúceho pomôcť vám i po nákupe. Čo s obrovským diamantom, keď je nekvalitný a nedá sa reklamovať? Podrobnejšie informácie a tipy na nákup diamantov si prečítajte v diamantovej nápovede.
4. Žlté zlato sa nenosí
Je pravdou, že biele zlato, platina a iné moderné kovy sú momentálne veľmi in a mnohé ženy ich preferujú. Štatistiky ukazujú, že až 75 % prsteňov je vyrobených z bieleho zlata. Nenechajte sa avšak ovplyvniť módnymi trendmi - prstienok sa predsa nenosí jedno leto, ale celý život a preto by mal v prvom rade vyhovovať vkusu svojej nositeľky, nie podliehať módnym trendom. Pri výbere kovu sa riaďte i tým, aké ďalšie šperky vaša priateľka nosí. Pokiaľ sa chcete o rôznych kovoch dozvedieť viac, pozrite sa na tento článok.
5. Zásnubný prsteň má mať jeden kamienok
Nenechajte sa ovplyvniť dogmami, ktoré vám predpisujú, ako by mal zásnubný prsteň vyzerať! Prsteň bude len váš a tak by mal vyzerať tak, ako chcete vy. Nemusí to nutne byť prsteň s jedným stredovým diamantom, zamerať sa môžete aj na zásnubné prstene s postrannými kamienkami či zásnubné prstene s troma kameňmi. Stále obľúbenejšími sa stávajú tiež zásnubné prstene v štýle halo či prstienky inšpirované prírodou.
6. Zásnubný prsteň má byť prekvapením
Ženy začnú nad prípadným manželstvom často uvažovať omnoho skôr než ich partneri. Preto je viac než pravdepodobné, že keď začal na zásnubami rozmýšľať muž, tak ona o nich sníva už dlhšiu dobu. Zdá sa vám, že každý muž prekvapí svoju partnerku so zásnubným prsteňom ako v amerických romantických filmoch? Zdanie klame, pretože až 60 % párov vyberá zásnubný prsteň spoločne.
7. Zásnubný prsteň je potrebné kupovať v značkových kamenných klenotníctvach
Miesto nákupu prsteňa je tiež len a len na vás a na vašich preferenciách. Veľa ľudí sníva o prstienku konkrétnej značky. Avšak je potrebné myslieť na to, že značku prsteňa (napríklad na rozdiel od oblečenia alebo auta) nikto neuvidí. Ako vo všetkých odvetviach i v klenotníctve si u známych predajcoch za značku pekne priplatíte. Mnoho párov tak upúšťa i od nákupu prsteňa v kamenných obchodoch a vyberajú si šperk na internete. Internetové klenotníctva majú často nižšie ceny a neporovnateľne väčší výber. Iní snúbenci zase výber kombinujú - prsteň si vyberajú v kamennom obchode a potom ho kúpia na internete, niekedy i za polovičnú cenu.