Prečo používame recyklované zlato, striebro a platinu
Premýšľali ste niekedy o tom, že ťažba drahých kovov, hlavne zlata, patrí k najdevastujúcejším typom ťažby v prírode?
Aj my môžeme negatívne dopady ťažby obmedziť používaním recyklovaných kovov.
Nasledujúca tabuľka reflektuje rozdiely medzi percentuálnym množstvom vyťaženého a recyklovaného zlata, striebra a platiny v rokoch 2018 - 2019.
U drahých kovov je recyklácia ešte dôležitejšia než u bežných materiálov. Prečo? Sú v zásade nenahraditeľné, extrémne vzácne a majú vysoké nároky na životné prostredie.
- Ako môžem prispieť k recyklácii drahých kovov ja? Úplne jednoducho. Budete prekvapení, koľko vecí u vás doma sa dá recyklovať na striebro, zlato alebo platinu. Napríklad elektronika, riady, šperky, notebooky, telefóny a fotky. Stačí ich odniesť do zberného centra. Klenoty sa dajú po dohovore predať do vybraných zlatníctiev, kde ich roztavia a premenia na nové kúsky.
- Ktoré značky používajú recyklované kovy? Každá značka, ktorá sa snaží o udržateľnosť, sa tým určite rada pochváli na svojich stránkach.
Recyklačný cyklus
Zlato, striebro a platina pri procese recyklácie nestrácajú svoje chemické alebo fyzikálne vlastnosti a sú rovnako kvalitné ako ich nerecyklované varianty. Navyše to znamená, že ich môžeme recyklovať nekonečne veľakrát.
- Zber: kovy sa zbierajú a predávajú do zberných dvorov alebo klenotníctiev.
- Triedenie: kovy sa triedia buď pomocou magnetov, senzorov alebo manuálne.
- Spracovanie: kovy sú rozdrvené kvôli uľahčeniu tavenia a ušetreniu vynaloženej energie.
- Tavenie: kovy sa tavia vo veľkých peciach.
- Čistenie: kovy sa čistia, aby bolo isté, že obsahujú len požadované prímesi a majú najvyššiu kvalitu.
- Tuhnutie: kovy sú schladené a vytvarované.
- Transport: kovy sa privezú na miesto, kde sa z nich vyrábajú nové produkty.
Recyklované kovy sa distribuujú do rôznych odvetví. Vďaka tabuľke nižšie si môžete vytvoriť lepšiu predstavu o tom, aké veľké množstvo materiálov mieri do šperkárskeho priemyslu.
Zachráni recyklované striebro životné prostredie?
Recyklácia striebra produkuje len približne 14 % emisií, ktoré vznikajú jeho ťažbou.
Ťažba striebra výrazne ovplyvňuje životné prostredie. Spôsobuje eróziu a kontaminuje spodné vody vysokou hladinou ortuti a kyanidu. Striebro je relatívne lacné na výrobu, preto býva ťažké presvedčiť baníkov, aby využívali udržateľné procesy.
- Odkiaľ získať striebro na recykláciu? Z použitých výrobkov. Keď sa kov zbaví prímesí, roztaví sa a znovu sa použije na výrobu nových predmetov.
- Je recyklované striebro rovnako kvalitné ako vyťažené? 100%. Pri opätovnom spracovaní kov nestráca na čistote. Stále má rovnakú kvalitu.
- Ako sa striebro recykluje? Podľa odborníkov existujú dva spôsoby:
- V malom: robotníci získajú z výrobkov striebro tradičnou cestou. Proces je náročný na čas a starostlivosť, vykonáva sa manuálne.
- Vo veľkom: recyklácia prebieha na komerčnej úrovni a striebro sa extrahuje predovšetkým z priemyselných výrobkov a následne sa vracia do obehu.
- Ako recyklácia striebra ušetrí energiu a zníži emisie skleníkových plynov? Pri ťažbe kovov sa používa neuveriteľné množstvo elektriny a energie, nehovoriac o prebiehajúcich taviacich a spracovateľských operáciách, ktoré emitujú skleníkové plyny. Recyklácia kovu môže znížiť škodlivé emisie od 300 až do 500 miliónov ton.
Znamená recyklované zlato zelenú budúcnosť šperkov?
Recyklované zlato produkuje až o 99,8% menej emisií skleníkových plynov než vyťažené zlato.
Normálna ťažba zlata znamená, že musíme stále objavovať jeho nové zdroje. A všetci vieme, že tie zďaleka nie sú neobmedzené.
- Odkiaľ pochádza recyklované zlato? Primárne z výrobkov a šperkov, ktoré sa už nepoužívajú. Môže ale pochádzať z mnohých zdrojov, vrátane spotrebného tovaru, odpadu alebo nepoužitého kovu.
- Je recyklované zlato rovnako kvalitné ako nerecyklované? Zlato je prirodzene obnoviteľný zdroj, čo znamená, že ho môžeme znovu a znovu roztaviť a recyklovať bez toho, aby v priebehu času stratilo svoju čistotu a hodnotu.
- Ako sa zlato recykluje? V rámci recyklácií sa kov roztaví a rafinuje, kým nedosiahne svoju najčistejšiu podobu. V porovnaní s pravidelnou ťažbou zlata znižuje recyklácia zlata negatívne dopady na životné prostredie a môže byť nákladovo efektívnejšia pre všetkých zúčastnených.
- Je recyklované zlato etickejšie? Všeobecne môžeme recyklované zlato opísať ako etickejšie než to bežné. Je to preto, že bežné zlato sa často získava ťažobnými praktikami, ktoré poškodzujú miestne prostredie, komunity a niekedy aj miestnych obyvateľov. Menej dôveryhodní maloobchodníci so zlatom môžu získavať lacné zlato z neetických baní, ktoré využívajú detskú prácu a nebezpečné pracovné postupy.
Pomôže recyklovaná platina znížiť množstvo emisií?
Priemerný obsah platiny v hornine je asi len 4,4 gramu na tonu, čo extrémne zvyšuje produkciu odpadovej horniny a hlušiny. Proces recyklácie platiny produkuje asi len dvadsatinu emisií, ktoré produkuje jej ťažba.
- Dá sa platina recyklovať? Áno, ale je to náročný a komplikovaný proces. Už len nájsť účinné rozpúšťadlo je zložité. Napriek tomu to stojí za to a vedci hľadajú efektívne spôsoby recyklácie platiny.
- Je recyklovaná platina rovnako kvalitná ako nerecyklovaná? Samozrejme. Vyrába sa z existujúcich šperkov a kovového šrotu a počas recyklácie sa z nej odstránia prípadné nečistoty.
- Odkiaľ získať platinu na recykláciu? Asi najväčším zdrojom sú dnes katalytické konvertory. Nasledujú termočlánky z klimatizácií, turbín, lekárskych monitorovacích systémov a pod. Nesmieme zabudnúť ani na šperky.
- Ako sa platina recykluje? K oddeleniu platiny od priemyselného šrotu sa používa elektrochemická reakcia vyvolaná zriedenou kyselinou. O niečo menej šetrná k prírodnému prostrediu je metóda pyrometalurgie, kedy sa kovy oddeľujú pomocou vysokých teplôt.
Čo potrebujete vedieť o recyklovaných drahých kovoch
- Podľa Svetovej rady pre zlato recyklované zlato v roku 2020 predstavovalo 28 % z celkovej globálnej dodávky zlata vo výške 4 633 metrických ton.
- Dell sa v roku 2018 stal prvým výrobcom počítačov, ktorý vo svojich produktoch používa recyklované zlato z elektronického odpadu.
- Približne 90 % recyklovaného zlata pochádza zo šperkov a zostávajúcich 10 % recyklovaného zlata sa získava z technologického odpadu ako sú notebooky a telefóny.
- V roku 2017 tvorila len Európa 38 % celkovej celosvetovej ponuky strieborného šrotu.
- Klenotnícky priemysel už viac ako 10 rokov podporuje používanie recyklovaného zlata.
- Zlato môžeme zo všetkých materiálov recyklovať najdôslednejšie. Kov je dostatočne cenný na to, aby sa recykloval už od svojho objavu v starovekej Trácii.