Alexandrit
Jeden z najvzácnejších a najdrahších drahokamov, známy svojimi fenomenálnymi farebnými tónmi. Je výnimočný najmä pre jeho dramatické zmeny farby zo zelenej za denného svetla na čerešňovo červenú pri osvetlení umelým svetlom (sviečkou, lampou a pod.). Tento zvláštne kúzelný drahokam sa v prírode vyskytuje len veľmi zriedka a za jeho farebnosťou stoja stopové prvky chrómu. Pomenovanie získal podľa ruského cára Alexandra II.
Smaragdom vo dne, rubínom v noci.
Základné informácie
- Drahokamová rodina chrysoberyl
- Drahokam znamení Blíženci a Lev
- Tvrdosť (Mohsova stupnice)
- Náleziská Rusko, Brazília, Srí Lanka, Tanzánia
- Drahokam mesiacaJún
- Farbazelená, modrá, fialová, červená (pod umelým svetlom)
Gemologické parametre alexandritu
- Chemické zloženie beal2O4, hlinitan berylnatý
- Relatívna hustota 3,70 – 3,78
- Kryštalografická sústava kosoštvorcová, husto prerastaná
- Index lomu 1,746 – 1,763
- Dvoj lom +0,007 až +0,011
- Vryp bielý
- Absorpčné spektrum 504, 495, 485, 445
- Fluorescencia zvyčajne žiadna, zelené odtiene – slabá až tmavočervená
Kupujeme alexandrit
Color (Farba)
Hodnota alexandritu sa, tak ako pri väčšine kameňov, mení v závislosti na farebnom nasýtení. Najvzácnejšia odroda alexandritu je zelená za denného svetla, pričom v umelom osvetlení sa mení jeho farba na tmavočervenú. Tiež sa objavuje v žltohnedých, alebo sivozelených odtieňoch za denného svetla a pri umelom osvetlení vykazuje oranžové alebo hnedočervené odtiene.
Clarity (Čistota)
Vo väčšine prípadov sa pýši vynikajúcim leskom a brilanciou. Okom čisté kamene, by mali byť ľahko dostupné a cenovo výhodné. Špeciálne odrody môžu obsahovať inklúzie dlhých, dutých tyčí a ochranných známok z berylovej odrody. Usporiadané stopy cudzích minerálov sú vzácnym rysom nazývaným mačacie oko. Alexandrity s označením „mačacie oko“ patria k najdrahším a najluxusnejším druhom.
Cut (Brus)
Najtypickejšími sú postupné rezy a okrúhly tvar. Veľmi obľúbené sú rôzne fancy tvary a alexandrity – mačacie oko najlepšie vynikajú v cabochových rezoch.
Opracovanie alexandritu
Alexandrity nie sú vo väčšine prípadov umelo upravované, keďže to nezvyšuje ich parametrovú hodnotu a kvalitu drahokamu.
Cena
Zatiaľ čo takmer všetky alexandrity sú krásne kamene, ich hodnota úzko súvisí so zmenou ich farby. Rovnako ako u väčšiny drahokamov, hodnotu určuje farba, jej stupeň nasýtenia, jej jasnosť a najmä dostupnosť vzácnych farebných odtieňov. Ďalším faktorom sú aj zaujímavé inklúzie, ktoré sú pre tento typ drahokamov prínosom.
Mýty a legendy
Alexandrit bol pomenovaný na počesť ruského cára Alexandra II. S cárom ho spojila povesť, ktorá opisuje jeho objavenie na jeho narodeniny v roku 1834. Je otázne, či tomu naozaj bolo tak, alexandrit vôbec nemusel byť objavený v deň narodenín cára, no keďže bol objavený v Rusku a je charakteristický farebným odtieňom od zelenej do sýto červenej pripomína národné farby cárskeho Ruska, preto je alexandrit spájaný s osobou cára Alexandra.
Alexandrit a jeho účinky
Podporuje kreativitu a podnecuje predstavivosť. Zvyšuje tok pozitívnej energie v nositeľovi a pomáha mu nájsť vnútornú rovnováhu. Vďaka jeho výrazným zmenám farieb, ktorými je preslávený, odbúrava smútok a žiaľ a prináša vyrovnanosť, pocit ochrany, bezpečia.
Alexandrit, ktorý mení farby podľa dopadajúceho svetla, stojí po boku Blížencom, keď hľadajú vnútornú rovnováhu. Na druhej strane Levom zvyšuje sebadôveru a schopnosť zažívať radosť a šťastie. Drahokam premenlivosti dokonale odráža Škorpiónov niekedy až chameleónsky charakter, zatiaľ čo keď ho nosí Vodnár, tak zlepšuje jeho schopnosť prežívať radostné chvíle.
Najznámejší alexandrit
Najväčší alexandrit, s hmotnosťou 1876ct, bol nájdený na Srí Lanke. V roku 1967 v Bahii v Brazílii bol nájdený alexandrit, ktorý vážil 122,40ct. Z tohto kameňa bolo vypracovaných veľa kvalitných a veľmi honosných klenotov. V Smithsonianskom inštitúte vo Washingtone sa nachádza najväčší opracovaný alexandrit, nazývaný ruská krása, ktorý má 66ct.