Chalcedón
Najčistejšie chalcedóny majú mliečne bielu farbu. Väčšina chalcedónov ovšem obsahuje mikroskopické, alebo väčšie inklúzie rôznych materiálov, ktoré im dodávajú jedinečné farby a textúry. Málokedy nájdeme dva rovnaké chalcedóny, pričom niektoré obľúbené farebné typy dostali svoj vlastný názov, ako napríklad achát, červený karneol, chryzopras, jaspis, čierný ónyx, temné červený heliotrop, alebo sardonyx.
Jeden z najstarších vzácnych kameňov, ktorý bol používaný v prvých šperkoch a úžitkových nástrojoch.
Achát
Acháty sa vyznačujú rozmanitým farebným spektrom a charakteristickými pruhmi. Ich farbu tvorí rôzne rozloženie inklúzií v podobe kovov a materiálov. Acháty môžu mať v podstate akúkoľvek farbu, pričom zelené, alebo čierne acháty bývajú umelo dofarbované. Najvzácnejším typom achátu je tzv. ohnivý achát, na ktorom sa striedajú odtiene červenej, žltej, alebo purpurovej.
Najväčším náleziskom achátu je nemecký Ider-Oberstein, kde sa acháty spracovávajú už od 16.storočia. Obrovské náleziská sú tiež v Uruguayi a Brazílii. Ďalšie typy achátu sa vyskytujú prakticky po celom svete, aj v Slovenskej republike, predovšetkým v lokalite Brezink a Byšta, Kuzmice a Slivník.
Ónyx
Unikátnym, čierne sfarbeným chalcedónom je ónyx, ktorý sa často vyskytuje aj s jedinečnými inkúziami v podobe bielych pruhov. Ónyx sa v stredovekom Ríme používal napríklad aj na výrobu retiazok. Ďalšie zaujímavosti sa dozviete v tomto článku.
Karneol
Tento červene sfarbený druh chalcedónu obsahuje vysoké množstvo železa, ktoré mu dodáva práve túto jedinečnú farbu. Najkvalitnejšie druhy karneolov pochádzajú z oblasti Indie a pri vystavení priamemu horúcemu slnku sa ich jemne hnedasté sfarbenie premení do sýtej červenej.
Chryzopras
Za výraznou farbou zeleného jablka vďačí chryzopras stopovému množstvu niklu. Na priamom slnku môže však zelená farba jemne vyblednúť. Tento chalcedón používali na výrobu šperkov už v starovekom Grécku a Ríme. V minulosti sa kvalitné odrody chyzoprasu ťažili aj v Česku a Poľsku, dnes sú významné náleziská predovšetkým v Austrálii.
Sardonyx
Hnedočervený sardonyx je zvláštnou zmesou čierneho a červeného karneolu. Je obľúbený predovšetkým v umeleckých oboroch na zhotovenie okrasných sošiek.
Jaspis
Ľudia v dávyých dobách verili, že jaspis dokáže liečiť problémy zo zrakom. Vyskytuje sa v odtieňoch hnedej, sivej, červenej, ale aj žltej a zelenej a má veľmi jemnozrnú textúru, ktorá je pre neho charakteristická.
Heliotrop
V umeleckom rezbárstve a kameňo-sochárstve sa používa heliotrop, ktorý ma vďaka vysokému množstvu zoxidovaného železa temne červenú farbu pripominajúcu krv. Preto sa mu v anglicky hovoriacich krajinách hovorí bloodstone, alebo krvavý kameň. V stredoveku ľudia dokonca verili, že sa ide o zbytky krvi Ježiša Krista a preto heliotropu pripisovali nadpozemské účinky.
Základné informácie
- Drahokamová rodina Chalcedón
- Drahokam znamenia Blíženci a Rak
- Tvrdosť (Mohsova stupnica)
- Náleziská Rakúsko, Taliansko, USA + takmer po celom svete
- FarbaNeupravované chalcedóny sú čierne, sivé, mliečne biele, jablkovo zelené, farebné chalcedóny sú modré, žlté, oranžové, alebo sýto červené.
Gemologické parametre Chalcedónu
- Chemické zloženie SiO2, oxid křemičitý
- Relatívna hustota 2,55 až 2,7
- Kryštalografická sústava hexagonálna
- Index lomu 1,535 až 1,539
- Dvoj lom 0,009
Kupujeme Chalcedón
Color (Farba)
Chalcedón môže mať rôzne sfarbenie od odtieňov čiernej, sivej, modrej, zelenej, až po žltú, oranžovú, alebo sýto červenú. Acháty, najznámejšie chalcedóny v sebe môžu kombinovať rôzne farebné tóny súčasne. Obľúbený je tiež červený karneol. Jeho tóny prechádzajú od tehlovej červenej až po temne červenú. Najobľúbenejší chalcedón, chryzopras, má farbu zeleného jablka, zatiaľčo jaspis a sardonyx sa vyskytujú v hnedočervených odtieňoch. Podmanivý ónyx má výnimočnú čiernu farbu, ktorá môže byť doplnená kontrastnými bielymi pruhovanými inkúziami, ktoré zvyšujú jeho hodnotu. Pri väčšine chalcedónov platí, že čím sýtejšia a intenzívnejšia farba, tým žiadanejší drahokam.
Clarity (Čistota)
Chalcedón sa nevyskytuje v čírych farbách, naopak obsahuje radu inklúzií rôznych materiálov, ktoré dotvárajú farebný a dymový nádych tohoto drahokamu a preto sú žiadúce. Za najčistejší chalcedón je považovaný drahokam mliečnej bielej farby.
Cut (Brus)
Chalcedón je najčastejšie brúsený do jednoduchého tvaru cabochon, prípadne býva tvar prispôsobený jedinečnosi každého kúsku drahokamu. Ďalšie obľúbené tvary sú ovál, round (kruh) a cushion (vankúšik). K módnym účelom bývajú používané aj tvary ako fancy, trillion, alebo srdcovitý tvar. Obľúbené sú trmlované (pieskom a sklom leštené) korálky, ktoré sa používajú ako prívesky k náhrdelníkom, alebo chalcedón je vďaka svojej vysokej tvrdosti pre také účely veľmi vhodný. Vďaka tomu sú chalcedóny ideálnym materiálom pre rezbárske a iné umelecké výtvarné práce.
Opracovanie Chalcedónu
Farba chalcedónu je občas zvýraznená procesom farbenia. Ani ožarovanie nie je v takom prípade vylúčené, avšak používa sa veľmi málo. Stretnúť sa môžeme aj s ohrevom chalcedónov, ktorým sa docieli červených odtieňov drahokamu. Pre bežné chalcedóny sa tieto úpravy nepoužívajú, ale pre niektoré odrody sú tieto úpravy vhodné. Chalcedón je totiž zároveň vysoko porézny a úpravami sa môže docieliť vierohodná imitácia iných žiadaných odrôd chalcedónu, akými sú napríklad acháty, alebo karneoly. Väčšina chalcedónov je však ponechaná v neupravovanom stave tak, ako sú vyťažené z hĺbin zeme.
Cena
Najcennejším a najvýznamnejším typom chalcedónu je tzv. chryzopras, ktorý sa vyskytuje v ojedinelých farbách zeleného jablka, pre ktoré je práve takým cenným. Cena takého chalcedónu sa môže vyšplhať naozaj vysoko a tento kameň sa často stáva súčasťou tých najdrahších designových šperkov. Ďalšie druhy chalcedónov patria cenovo skôr do druhej kategórie.
Mýty a legendy
Grécky názov Chalcedón pochádza z latinského slova Chalcedonius. Chalcedón bol staroveký prístav v oblasti blízkeho východu. Medzi starovekými národmi bol kameň chalcedón veľmi obľúbený, ako o tom svedčí rada archeologickým nálezov z oblastí stredomoria. Chalcedón bol používaný predovšetkým na rôzne rituálne účely a bol obľúbený aj medzi starovekými vládcami. Pôvodne bol chalcedón znalcami považovaný za jeden z Quartz krištáľov. Po dôkladnom preskúmaní však bolo zistené, že chalcedón na rozdiel od quartz krištáľu obsahuje aj ďalšie zmesi minerálov, ktoré mu práve dodávajú jeho unikátny vzhľad aj vlastnosti. Líši sa tiež kryštaľografickou mriežkou. Preto bola vytvorená nová skupina, ktorá dostala meno chalcedón. Niektoré chalcedóny sú natoľko podmanivé, že získali významné miesto aj vo svete astrológie. Temný ónyx je oficiálny kameň mesiaca december.
Chalcedón a jeho účinky
Účinky chalcedónu sa líšia podľa odrody tohoto vzácneho kameňa. Obecne chalcedón podporuje rozvoj a prúdenie energie v tele a navodzuje emočnú rovnováhu. Pomáha posilovať schopnosť empatie a láskavosti. Vytvára jednotu energie tela, duše a mysle. Z fyzických účinkov na ľudské telo stojí za zmienku predovšetkým schopnosť znižovať horúčku a chalcedón údajne pôsobí aj pri liečbe očných potiaží.
Decentný chalcedon vnáša do života vášnivých Baranovcitovú stabilitu. Dvojakým Blížencomdodáva schopnosť naslúchať ich vnútornému hlasu a jasne a zrozumiteľne predávať poznatky. U Rakovudržujúcich si odstup podnecuje čistotu srdca. Strelcovupokojuje, preto môžu pracovať na získavaní nových vedomostí. V rukách Kozorožcovvyniknú vlastnosti drahokamu ako kameňa lásky a láskavosti.
Najznámejší Chalcedón
Chalcedóny majú mnoho využití a používajú sa aj v umeleckých profesiách, alebo na skrášľovanie interiérov. Na také účely bol použitý aj krásne zelený chryzopras, ktorý zdobí radu historických budov v centre Prahy, okrem iného aj Chrám sv. Víta.