Český granát
Český granát alebo pyropový druh granátu je jednou odrodou zo širokej rodiny granátov, kam okrem iného patrí zelený tsavorit, oranžový spessartin, žltý tapazolit a fialkastý amaldin. Cenený je pre svoju červenú farbu a vnútornú žiaru spôsobenú schopnosťou lámať svetlo. Drahokam vznikol pôsobením obrovskej teploty a tlaku hlboko pod zemskou kôrou, odkiaľ ho na povrch vyniesla sopečná činnosť. Vďaka erózii sa potom ukladali do pyroponosných štrkov.
Názov „pyrop“ je odvodený z gréckych slov „pyr“ (oheň) a „ops“ (oko), čo presne popisuje ohnivo červenú farbu a podmanivý jas, ktorý kameň charakterizuje.
V českých dejinách sa prvé písomné zmienky o českom granáte (nazývanom aj ako carbunculus) objavujú v diele lekára Rudolfa II. Anselmus Boetius de Boodt popisuje prácu zberačov a brusičov drahokamov. Prichádza s označením granatus bohemicus a vyzdvihuje aj napriek menšej veľkosti červenú farbu a čistotu. Hoci je niekedy označovaný za objaviteľa českých granátov, skôr len zachytil známe informácie o drahokamoch písomne. Pojem český granát najviac preslávil profesor prírodných vied František Xaver Maxmilián Zippe.
K najbohatším miestam ťažby českých granátov patria České stredohorie, Kutnohorsko, Kolínsko, Železné hory, Lužické hory, Južné Čechy a Podkrkonošie.
Základné informácie
- Drahokamová rodinaMinerál
- Drahokam znameniaBaran
- Tvrdosť (Mohsova stupnica)
- NáleziskáČeská republika
- Drahokam mesiacaJanuár
- FarbaTmavá ohnivo až krvavo červená
Gemologické parametre českého granátu
- Chemické zloženieMg(Ca, Fe, Mg)3Al(Cr, Fe)2(SiO4)3
- Relatívna hustota3,70 až 3,79
- Kryštalografická sústavaKlenutá (hexagonálna)
- Index lomu1,748 až 1,755
- Dvojlomnebol zistený
- VrypBiely s červenkastým nádychom
Kupujeme český granát
Farba (color)
Český granát vyniká svojim typickým tmavo ohnivo až krvavo červeným sfarbením. Jeho charakteristický odtieň vzniká vďaka optimálnej percentuálnej prímesi chrómu. Ak ho je viac, získava hnedastý až fialkastý tón, ak je ho menej, býva svetlejší.
Čistota (clarity)
V českých granátoch z Českého stredohoria sú akékoľvek inklúzie veľmi vzácne, kdežto u tých z Kolínska zaujmú početné rutilové ihličky v charakteristickej mriežke. Podkrkonošské drahokamy je možné odlíšiť vďaka drobným ihlanovitým výbežkom na povrchu. Všeobecne sa dá povedať, že české granáty patria medzi drahé kamene bez inklúzií a nečistôt viditeľných voľným okom.
Brus (cut) a tvar (shape)
V minulosti sa české granáty brúsili do kabošonov, postupne však na popularite získavali routy a rozety, ktoré stále stretávame v historických šperkoch. Dnes sa drahokamy najčastejšie brúsia do klasického briliantu a zasadzujú sa tak, aby sa dotýkali kovu len svojou rundistou. Osadenie dáva vyniknúť ich brilancii.
K obľúbeným tvarom patria guľatý briliant a ovál. U českých granátov sa najčastejšie využíva osadenie typu strapec a pavé, pretože sú bežne pomerne malé.
Opracovanie českého granátu
Český granát sa štandardne ťaží v dobrej kvalite, preto nie sú známe žiadne spôsoby úpravy farby alebo čistoty. Existujú však imitácie, a to najčastejšie z vlastnej granátovej rodiny (napr. amaldiny, ktoré sa vyskytujú vo väčších rozmeroch) alebo skla.
Cena
Drahokam sa nachádza zhruba vo veľkosti do 3,5 mm. Veľmi vzácne sú zrnká do 6 mm, raritné do 7 mm. Nad 7 mm sa české granáty v podstate neobjavujú. Podľa veľkosti sa cena českých granátov pohybuje rádovo v desiatkach eur za gram.
Prečo milujeme český granát?
Unikátna farba
Český granát máva typickú sýtu tmavočervenú farbu, ktorá nestráca na intenzite ani pri malých zrnkách do 5 mm. Jeho odtieň sa často prirovnáva k farbe holubičej krvi.
Národná identita
Ťažba a spracovanie drahokamov má v Českom stredohorí bohatú históriu siahajúcu až do 16. storočia. Z českej krajiny sa stalo klenotnícke centrum a český granát aj dnes zostáva symbolom národnej identity.
Všestrannosť
Drahokamy sa používajú do širokej škály českých granátových šperkov, od prsteňov a náhrdelníkov po náušnice, náhrdelníky a brošne. Ich farba sa jednoducho kombinuje so zlatom i striebrom a tvrdosť ich predurčuje na každodenné nosenie.
Mýty a legendy
Český granát je opradený mnohými legendami a povesťami od 1.1 storočia, dôkazom čoho sú nálezy bronzových šperkov pri obci Třebětice. Zber a brúsenie týchto červených drahokamov podporoval cisár Rudolf II. Práve z obdobia jeho vlády pochádzajú aj zvesti o českom granáte veľkosti holubičieho vajca. Rudolfa II. kameň fascinoval kvôli údajnej schopnosti komunikovať so záhrobím a nahliadať do budúcnosti.
Podľa povesti bol granát zasadený do sťažňa Noemovej archy a dňom i nocou mu svietil na cestu. Odvtedy sa považuje za ochranný kameň cestovateľov, pútnikov a turistov. Tvrdí sa, že ak darujete český granát blízkej osobe, potvrdíte tým svoje priateľstvo a znovu sa s ňou stretnete. Šperky s českým granátom preto lákajú zahraničných turistov.
Drahokam sa pokladá za kameň poctivosti. V talianskych legendách sa traduje, že keď ukradli granátový náhrdelník, stratil svoju farbu a lesk. Tie sa mu vrátili zase v rukách právoplatného majiteľa.
Český granát a jeho účinky
Traduje sa, že české granáty svojim nositeľom pomáhajú obnoviť životnú silu a energiu a dodať sebadôveru a odvahu. Ako symbol ohňa, krvi a čistého srdca sa hodia ako darček k druhému a šiestemu výročiu svadby, pretože prebúdza lásku a vášeň.
České granáty vlievajú do žíl život a posilňujú túžbu. Ochraňujú priateľstvá a uľahčujú vyrovnávanie sa so smútkom. Majú mať aj ochranné účinky a ochraňovať svojich nositeľov pred negatívnymi vplyvmi a energiou. Drahokam spája človeka so zemou. Pomáha prekonať bolesť a dodáva pocit šťastia. Dokáže prebudiť kreativitu.
Pozitívny vplyv má na činnosti srdca, krvný obeh a tvorbu červených krviniek. Kedysi sa český granát používal aj na úľavu pri reumatických bolestiach a hojenie zápalov kože.
Astrologický český granát najviac ovplyvňuje znamenia Barana, Leva a Škorpióna. Baranom pomáha upokojiť hádavosť, u Škorpiónov vyrovnáva emočnú precitlivenosť a Levi vďaka nemu ľahšie zvládajú prijať kritiku.
Najslávnejší šperk s českými granátmi
Súprava šperkov Ulriky von Levetzow
K najcennejším klenotom z českých granátov – sadu tvorí päťradový náhrdelník, dva náramky, pracka opasku, prsteň a náušnice, spolu zo 469 nezvyčajne veľkých kameňov – patrí súprava šperkov Ulriky von Levetzow. Traduje sa, že v 17 rokoch sa v roku 1821 stretla v Mariánských Lázních so 72-ročným Johannom Wolfgangom Goethom, ktorý sa do nej zamiloval a šperkami ju obdaroval. Je to však len legenda z konca 2. svetovej vojny, pretože šperky patrili už Ulrikinej matke. Všetky drahokamy pochádzajú z oblasti Třebívlic, ktoré spadali do majetku rodu Klebelsbergu, z ktorého pochádzal tretí manžel Ulrikinej matky.
Souprava je uložena v Oblastním muzeu a galerii v Mostě.
Zaujímavosti
- Mária Terézia zakázala vývoz neopracovaného českého granátu a dala základy monopolu na jeho spracovanie českým klenotníkom.
- Najväčšou zbierkou českých granátov popisujúcu celú ich históriu sa môže pochváliť pražské Národné múzeum.
- Svoj boom zažil drahokam v ére Rudolfa II. a v 19. a prvej polovici 20. storočia, kedy klenotnícke dielne produkovali veľké množstvo náušníc, prsteňov a náhrdelníkov s českými granátmi.
- Český granát sa využíva aj v priemysle. Odoláva vysokým teplotám a je tvrdý, preto sa granátový piesok používa pri brúsení. Objaviť sa dá vo filtračných zariadeniach, pretože účinne zachytáva ťažké kovy z vody.
- Drahokam je odolný voči zmenám teploty i chemikáliám, ale aj pomerne krehký.
Zdroje obrázkov: ceske-diamanty.cz, aukro.cz, cesky.radio.cz