Juhomorské perly

Veľkosť, obmedzená oblasť vhodná ku kultivácií a dlhá doba rastu robí z juhomorských perál naozaj vzácny typ. Ich bielu až medovo zlatú farbu a mäkký lesk si obľúbili zberatelia aj módny návrhári z celého sveta, preto neváhajú za retiazku perfektne ladiacich juhomorských perál zaplatiť poriadny balík peňazí.

Rolls Royce medzi kultivovanými perlami.

Odkiaľ juhomorské perly pochádzajú

Najväčší typ perál sa rodí v najväčších perlotvorkách, ktoré dorastajú do veľkosti taniera. Ústrice Pinctada maxima môžu mať biely/strieborný lem a produkovať biele až bledo modré perly alebo zlatavý lem a rodiť perly v odtieňoch od žltej po sýto medovú.

Potápači lovia perlotvorky vo voľnej prírode v 80 metrových hĺbkach, odkiaľ ich prevážajú do izolovaných zátok, kde im nehrozí poškodenie znečistenou priemyselnou vodou. Zhruba dvojročné ústrice sú už schopné tvoriť perleť a farmári začínajú so zasadzovaním cudzorodých teliesok, ktoré sa postupne obaľujú perleťou. Po dvoch až troch mesiacoch prichádza na rad röntgenová kontrola, či ústrica vložené jadierko neodmietla a nevypudila. Nasledujúce dva až tri roky sa nechávajú juhomorské perly v pokoji rásť. Samozrejme platí, že čím dlhšie zostane perla v ústrici, tým väčšia bude. Vzhľadom k dobe rastu mávajú juhomorské perly zo všetkých morských perál najhrubšiu vrstvu perlete. Zdravá Pinctada maxima dokáže krásne a kvalitné perly plodiť až po štyroch pestovateľských cykloch.

Väčšina bielych kultivovaných juhomorských perál sa pestuje pozdĺž severozápadného pobrežia Austrálie. Juhomorské perly s nádychom zlatej farby sa kultivujú na Filipínach a v Indonézií, kde sa ústrice vylovené v mori miešajú s tými z umelých liahní - chov sa tak udržuje zdravý a hojný.

  • Prívesok s juhomorskou perlou a diamantmi Dania
    Prívesok s juhomorskou perlou a diamantmi Dania

Ako sa juhomorské perly hodnotia

Juhomorské perly bývajú väčšie než iné typy kultivovaných perál a vynikajú krásnym hodvábnym leskom. Pretože však rastú pomerne dlhú dobu, objavuje sa viac príležitostí k vzniku nedokonalostí. Veľké, guľaté juhomorské perly bez kazu sú naozaj raritou.

Podľa GIA sa perly hodnotia pomocou siedmich základných kritérií: lesk, povrch, tvar, farba, veľkosť, perleť a celkový dojem.

Mäkký hodvábny lesk juhomorských perál

Lesk perly vypovedá o tom, ako ich povrch odráža a láme svetlo. Vzhľadom k silnej vrstve perlete mávajú juhomorské perly mäkký a bohatý lesk, ktorý je skôr hodvábny než zrkadlový. Rovnako vynikajú nádhernou menivosťou, ktorú perly s tenšiou vrstvou perlete nikdy nemôžu dosiahnuť.

Lesk jihomořských perál
Lesk juhomorských perál podľa škály A-D

Hladký povrch?

Juhomorské perly rastú dva až tri roky, takže bývajú náchylnejšie k rôznym typom narušenia povrchu, ako sú:

  • Hrboľky (bumps)
  • Prasklinky (cracks)
  • Ryhy (circles)
  • Škvrny (spots)
  • Jamky (pits)
  • Vrásky (wrinkles)

Pokiaľ na povrchu perly prevládajú nedostatky, označuje sa za “silno poškodenú”. Ak je však inklúzií a iných kazov minimum, alebo sú relatívne neviditeľné, považujú odborníci tieto juhomorské perly za čisté. Vrásky, hrboľky alebo škvrny nemusia odvádzať pozornosť od dokonalosti perly a nenarušujú jej celkový vzhľad. Bezchybné juhomorské perly sú veľmi vzácne.

Guľaté ako rarita

Juhomorské perly sa vzhľadom k dĺžke svojho rastu rodia v rozličných tvaroch. Guľaté (round) a takmer guľaté (semi round) zrovna trh nezaplavujú (tvoria 10-30% produkcie), oveľa viac sa vyskytujú tvary barokových (baroque), takmer barokových (semi baroque), kvapkovitých (drop), gombíkových (button), oválnych (oval), krúžkových (circle) a diskutabilných ryhovaných (ringed). Barokové a kvapkovité perly milujú šperkári, ktorí s nimi navrhujú unikátne šperky, kde nechajú vyniknúť ich farbu a lesk.

Tvary juhomorských perál
Klasické tvary juhomorskýchperál

Guľaté juhomorské perly majú priemer, ktorý sa nelíši o viac než 2%. Napr. ak dokonale guľatá juhomorská perla má najmenší priemer 12 mm a najväčší priemer 12,1 mm, tak priemer variuje o 1% (12 : 12,1 = 0,99). Táto perla je tak z 99% guľatá - a ako taká aj veľmi cenená.

Takmer guľaté juhomorské perly majú rozdiel v priemere nad 2 %. K videniu sú veľmi často náhrdelníky z kombinácie guľatých a takmer guľatých juhomorských perál - nie je totiž vôbec ľahké zozbierať dostatok perál, ktoré by perfektne ladili v základných farbách, tvare, podtexte, kvalite a lesku.

Tvar gombíku sa udáva od momentu, kde rozdiel v priemere presahuje 20% (napr. 12 a 12,5 mm). Gombíkové juhomorské perly sa najčastejšie používajú na výrobu náušnic - predovšetkým tie, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako guľaté.

Krása a pôvab bielej a zlatej

Perlotvorky najčastejšie vytvárajú juhomorské perly v bielej, striebornej, ružovej a zlatej farbe. Odtieň determinuje predovšetkým oblasť, z ktorej perla pochádza. Ústrice so strieborným okrajom primárne produkujú perly v bielej, striebornej, vodovo sfarbené a aj tie v rôznych odtieňoch modrej. Krémové, šampanské, žlté a zlatavé až medové juhomorské perly zas pochádzajú z ústric so zlatým lemom. Prirodzené farby juhomorských perál sú sami o sebe bohaté a výrazné, po zbere sa perly spravidla iba umyjú a vyleštia, aby vynikla ich prirodzená žiara.

Farby juhomorských perál
Najčastejšie farby juhomorských perál

Opäť tá veľkosť

Juhomorské perly sa – čo sa veľkosti týka – pohybujú na škále od 8 do 22 mm, priemerne však mávajú biele perly okolo 12-15 mm, zlatavé okolo 10-13 mm. Hrúbka perleťovej vrstvy odpovedá 2-6 mm (čo je mnohonásobne viac, než majú v priemere perly akoya). Zriedka sa objavia aj menšie perličky (2-8 mm), ale to najčastejšie bývajú tzv. keshi perly, pre ktoré je typický barokový tvar a chýbajúce jadro – tvorí ich iba perleť.

Na akej škále ohodnotiť juhomorské perly?

Pre juhomorské perly sa rovnako ako pre tahitské používají dva hodnotiace systémy. Škála A-D a škála AAA-A. Aj keď farba výrazne ovplyvňuje výslednú cenu juhomorských perál, nie vždy nutne ovplyvňuje aj jej zaradenie podľa klasifikácie. Napríklad šnúra svetlo žltých juhomorských perál stupňa AAA sa môže cenovo výrazne líšiť od rovnakej šnúry sýto zlatých juhomorských perál stupňa AAA.

Hodnotenie A-DHodnotenie AAA-APopis a kritériá
Dokonalá perlaDokonalá perlaBezchybná perla s excelentným (excellent) leskom.
Pred zasadením či vŕtaním perla nevykazuje žiadne inklúzie alebo nedostatky.
AAAAAspoň 90 % povrchu perly je bezchybných.
Najviac 10 % povrchu perly vykazuje drobné, koncentrované nedokonalosti.
Dovolena iba jedna hlboká inklúzia.
Perla by se mala zasadiť či vŕtať bez ďalších úprav.
Veľmi dobrý lesk (very good).
A/BAA+Aspoň 80 % povrchu perly je bezchybných.
Najviac 20 % povrchu perly vykazuje drobné, koncentrované nedokonalosti.
Dovolená iba jedna či dve hlboké inklúzie.
Perla by sa mala zasadiť či vŕtať bez ďalších úprav.
Dobrý (good) až veľmi dobrý (very good) lesk.
BAAAspoň 70 % povrchu perly je bezchybných.
Najviac 30 % povrchu perly vykazuje drobné, koncentrované nedokonalosti.
Perla by sa mala zasadiť či vŕtať bez ďalších úprav.
Dobrý (good) až veľmi dobrý (very good) lesk.
CA+Aspoň 40 % povrchu perly je bezchybných.
Až 60 % povrchu perly môže vykazovať drobné, koncentrované nedokonalosti.
Hlboké inklúzie nesmie presiahnuť 10 % povrchu perly.
Uspokojivý (fair) až veľmi dobrý (very good) lesk.
DAPrinajmenšom 60 % povrchu perly vykazuje nedostatky.
Hlboké inklúzie a/alebo biele škvrny vnútri inklúzíi zasahujú až 20 % povrchu perly.
Slabý (poor) až veľmi dobrý (very good) lesk.

Cena

Juhomorské perly patria medzi najvzácnejšie a najcennejšie kultivované perly súčastnosti. Tie guľaté sa primárne využívajú na náhrdelníky, takže pokiaľ zatúžite po náušniciach z guľatých a nie gombíkových kúskov, poriadne si priplatíte. Veľké biele pravidelne guľaté juhomorské perly sú na trhu jednoducho tým najdrahším.

Zaujímavosti

  • Juhomorské perly sa vo vodách Austrálie a priľahlých oblastí nachádzajú už tisíce rokov. Pôvodní austrálski domorodci verili v ich nadprirodzené schopnosti a používali ich k interpretácií významu snov. Navyše perly nepoužívali iba k zdobeniu, ale tiež ako platidlo pri obchodovaní.
  • V 16. a 17. storočí, v dobách veľkých oceánskych výprav, sa Európania zoznámili s perlovým bohatstvom Južného Pacifiku a po juhomorských perlách sa objavil obrovský dopyt. Chtíč západného sveta viedol v 18. a 19. storočí k takmer úplnej likvidácií ústric, v ktorých sa perly rodia.
  • Pestovanie juhomorských perál začalo až v 50. rokoch 20. storočia. Dnes tvorí zhruba 10 % celkovej produkcie morských perál.
  • Australské mesto Broome už od polovice 19. storočia dominuje produkciou bielych juhomorských perál.
  • Na výrobu jediného náhrdelníku kde je 33 perál, sa spravidla vyberajú jednotlivé perličky z minimálne 10 000 juhomorských perál.

Známe perly

Perla Paspaley

Najdokonalejšia kultivovaná juhomorská perla bola vypestovaná na farme na severnom pobreží Austrálie v roku 2002. Oslňuje svojim výnimočným guľatým tvarom a strieborne bielym sfarbením s mäkkým ružovým podtextom a hodvábnym leskom. V priemere meria 20,40 mm a váži 12,188 g (teda takmer 61 karátov), čo ju radí k najväčším kultivovaným perlám sveta.

Perla Paspaley

Kvapkovité perly Palaspey

Pri brehu severoaustralského Darwinu boli vypestované dve takmer rovnaké juhomorské perly o váhe 18,75 karátov. Jedna je skôr kvapkovitá, druhá zas hruškovitá, ale obe vynikajú dokonalou symetriou. Nechýba im čistý povrch bez kazov a hodvábny lesk. Obe sú biele a prechádzajú do striebornej, krémovej, žltej a zlatej.

Kvapkovité perly Palaspey

Perla Arco Valley

Perla o váhe 575 karátov, ktorej história siaha až do 11. storočia pr. n. l. patrila čínskym, perským a mongolským vládcom, bola v 13. storočí darována známemu cestovateľovi Marcu Polovi. Do dĺžky 7,9 cm vyrástla táto baroková perla medzi plášťom a škrupinou ústrice. Jej bielu farbu ozvláštňujú modré, ružové a krémové postranné podtexty.

Perla Arco Valley

Zdroj: gia.edu, pearlsofjoy.com, en.wikipedia.org, pearl-guide.com, americanpearl.com, pearlparadise.com, internetstones.com

Zdroj obrázkov: dawnrosepearls.co.uk, americanpearl.com, internetstones.com

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky