Tahitské perly
Prirodzené kúzlo tmavých tahitských perál spôsobuje to, ako zachytávajú svetlo a ako ho v žhavých odleskoch odrážajú späť. Avšak vzhľadom k tomu, že čierna je synonymom absencie svetla, pokladá sa tu otázka, prečo sa lesknú aj čierne perly. Okraj ústric, v ktorých sa tahitské perly rodia, zdobí úzky prúžok hrajúci všetkými farbami dúhy. Každá perla si behom svojho rastu požičia jeden či viac odtieňov, ktoré sa potom premenia v základnú farbu a podtext vyžarujúci spomínaný fascinujúci jas.
Temná krása a exotičnosť.
Odkiaľ tahitské perly pochádzajú
Tieto exotické perly vznikajú v čiernoústych perlotvorkách Pinctada margaritifera a vo svete perál sú relatívnymi nováčikmi. Spopularizoval ich až v polovici 19. storočia Robert Wan so svojimi newyorskými kolegami. Na rozdiel od ostatných perál majú tie tahitské prirodzenú tmavú základnú farbu, kvôli ktorej bývajú veľmi vyhľadávané. Vzhľadom k širokej škále odtieňov a odleskov nie je ľahké vybrať kúsky, z ktorých by šiel ľahko navliecť náhrdelník alebo náramok, čomu zodpovedá aj ich cena.
Perleť sa najčastejšie vrství okolo organickej korálky vloženej do úst ústrice minimálne dva roky a tahitské perly typicky vynikajú veľmi silnou vrstvou perlete. Vyvážať sa podľa zákona môžu až v prípade, že ich hrúbka perlete presiahne 0,8 mm, čo by sa napríklad u perál akoya dalo považovať už za veľmi veľké množstvo.
Aj keď nosia meno po ostrove Tahiti, priamo odtiaľ nepochádzajú. Na Tahiti sa však s týmito perlami vždy obchodovalo. Čiernoúste perlotvorky sa pestujú vo Francúzskej Polynézií, na Cookových ostrovoch, v Mikronézií, v Japonsku, Thajsku, Austrálií a na Filipínach, Fidži a Novom Zélande. Avšak iba perly z Francúzskej Polynézie môžu niesť označenie tahitské.
Ako sa tahitské perly hodnotia
Podľa GIA sa perly hodnotia pomocou siedmych kritérií: farba, tvar, veľkosť, perleť, lesk, povrch a celkový dojem.
Mytická čierna
Tahitské perly sa preslávili živými, meniacimi, takmer kovovými farbami, vďaka ktorým, medzi ostatnými typmi kultivovaných perál vynikajú. Aj keď sa univerzálne nazývajú čiernymi tahitskými perlami, v skutočnosti je pre nich typická celá škála šedých odtieňov a vyskytujú sa aj v tónoch od bielej po čiernu. Tieto perly však majú jedinečnú schopnosť lesknúť sa v rôznych farbách - od sýto modrej po zelenú. Najvyššie sa cenia práve čierne perly s pávími a zelenými odleskami, tesne za nimi nasledujú tmavo čierne, šedé a fialové. Za extrémne vzácne sa považujú perly v pávovo modrej, zelenej a ďalších odtieňoch modrej. Za najbežnejšie a finančne najdostupnejšie sú naopak čiernozelené sfarbenia.
Guľaté, hruškovité, barokové…
Tahitské perly vznikajú v rôznych tvaroch. Samozrejme, dokonalo guľaté bývajú najcennejšie pretože sú vzácne.
- Guľatý (round) – perla sa tvarom blíži dokonalej guľke a jej priemer se nemení o viacej než 2 %. Mávajú veľmi vysokú cenu.
- Takmer guľaté (semi round) – perly vyzerajú ako ľahko nedokonalé guľky a rozdiel v ich priemere kolíše medzi 2-5 %.
- Takmer barokové (semi baroque) – perly mávajú tvar gombíku (button), kvapky (drop), hrušky (pear) a oválu (oval). Vykazujú aspoň jednu osminu súmernosti a kvôli svojmu nepravidelnému designu sa používajú do špecifických náhrdelníkov, brošní, príveskov a prsteňov.
- Barokové (baroque) – týmto perlám úplne chýba os súmernosti.
- Ryhované (circle/ringed) – perly zvýrazňujú pravidelné prúžky alebo krúžky, ktoré sú kolmo na os súmernosti. Spravidla pokrývajú viac než 1/3 povrchu perly.
Opäť tá veľkosť
Veľkosť tahitských perál sa pohybuje od 8 do 18 mm, priemerne však mávajú 13 mm. Najbežnejšie sa pestujú perly od 8 do 12 mm, tie od 13 do 15 mm sú vzácne a naraziť na 16 - 18 mm perly je naozaj rarita. Farmári, ktorý trávia svoj život starostlivosťou o perlotvorné ústrice, si spravidla veľké kusy predávajú z generácie na generáciu ako dôkaz svojej práce a motiváci k ďalšiemu úsiliu.
Na akej škále ohodnotiť povrch perly?
Farmári a obchodníci často obchodujú medzi sebou a preto zaviedli jednotný systém, na základe neho hodnotia kvalitu povrchu perly. Pre tahitské perly sa používa škála A-D, ktorá v hrubých obrysoch odpovedá populárnemu evaluačnému systému AAA-A zavedenému Mikimotem k popísaniu lesku perly.
Hodnotenie A-D | Hodnotenie AAA-A | Popis a kritériá |
---|---|---|
Dokonalá perla | Dokonalá perla | Bezchybná perla s excelentným (excellent) leskom. Pred zasadením či vŕtaním perla nevykazuje žiadne inklúzie alebo nedostatky. |
A | AAA | Aspoň 90 % povrchu perly je bezchybných. Najviac 10 % povrchu perly vykazuje drobné, koncentrované nedokonalosti. Dovolena pouze jedna hluboká inkluze. Perla by se mala zasadiť či vŕtať bez ďalších úprav. Veľmi dobrý lesk (very good). |
A/B | AA+ | Aspoň 80 % povrchu perly je bezchybných. Najviac 20 % povrchu perly vykazuje drobné, koncentrované nedokonalosti. Dovolená iba jedna či dve hlboké inklúzie. Perla by se mala zasadiť či vŕtať bez ďalších úprav. Dobrý (good) až veľmi dobrý (very good) lesk. |
B | AA | Aspoň 70 % povrchu perly je bezchybných. Najviac 30 % povrchu perly vykazuje drobné, koncentrované nedokonalosti. Perla by se mala zasadiť či vŕtať bez ďalších úprav. Dobrý (good) až veľmi dobrý (very good) lesk. |
C | A+ | Aspoň 40 % povrchu perly je bezchybných. Až 60 % povrchu perly môže vykazovať drobné, koncentrované nedokonalosti. Hlboké inklúzie nesmie presiahnuť 10 % povrchu perly. Uspokojivý (fair) až veľmi dobrý (very good) lesk. |
D | A | Prinajmenšom 60 % povrchu perly vykazuje nedostatky. Hlboké inklúzie a/alebo biele škvrnky vnútri inkluzíí zasahujú až 20 % povrchu perly. Slabý (poor) až veľmi dobrý (very good) lesk. |
Cena
Tahitské perly bývali najvzácnejšími a najcennejšími perlami na svete. Avšak od tých časov, kedy sa ich pestovanie rozmohlo na viac miest než iba na pár atoloch, ich cena klesla a tahitské perly sú teraz dostupné širšej verejnosti.
Zaujímavosti
- Dokonale guľatá veľká čierna perla rastie zhruba šesť rokov a nachádza sa v jednej zo sto ústric, ktoré sa naštepili, vypestovali a vyčistili. Tahitské perly sú dostupné aj v medenej, pistáciovo zelenej alebo šedohnedej farbe. Zaujímavými ich robia predovšetkým dúhové odlesky a orient v purpurovej, zelenej, tyrkysovej a ružovej farbe.
- Za čokoládové perly sa označujú sýto hnedé kúsky. Pretože sú však relatívne vzácne, dofarbujú sa a bielia tak kultivované perly v podobných odtieňoch. Aj to však býva pomerne cenovo náročne, preto sa firmy uchýlili priamo k farbeniu perál na čokoládovo hnedú.
- Tahitské perly sa ako jediné vyskytujú v úplnej farebnej škále – od bielej po čiernu.
- Populárne neboli iba tmavé perly, ale i sama vnútorná časť čiernoústej perlotvorky. Od začiatku 20. storočia do 60. rokov takmer vyhynula.
- Prvé tahitské perly boli vypestované na začiatku 60. rokov 20. storočia. 7. Z Tahít pochádza príbeh boha Ora, ktorý pred dávnymi rokmi na dúhe navštívil Zem a dal perlotvorkám a perlám ich menivosť a lesk.
Slavné perly
Perly vikomtesy Cowdrayovej
Na jedinej šnúre je navlečených 42 perál o veľkosti 6,8 - 11,4 mm v šedo hnedej farbe, ktoré hrajú podtextom v odtieňoch od ružovej po purpurovú a zelenú. Náhrdelník pochádza z Cartierovej dielne a patril vikomtese Cowdrayovej.
Drexelova perla
Dokonale symetrická perla v tvare kvapky o váhe 33,8 karátov má šedú farbu s ružovým podtextom a striebornými odleskami. Od začiatku 20. storočia je pripojená ako prívesok ku guľatej platinovej brošni posiatej diamantmi.
Perla Čierna kráska (Black Beauty)
Veľká, dokonale symetrická čierna perla s dúhovými odleskami je vzácnou perfektnou kombináciou farieb, orientu, podtextu, veľkosti a tvaru. Váži 6,53 karátov.
Zdroj: pearlparadise.com, americanpearl.com, gia.edu, pearlsofjoy.com, pearl-guide.com
Zdroj obrázkov: americanpearl.com, sothebys.com, internetstones.com, dawnrosepearls.co.uk