Ako sa slávia Vianoce v iných krajinách

Vianoce sa oslavujú takmer po celom svete, každá krajina má ale svoje typické zvyky, darčeky v nich nenosí len Ježiško a aj dni, kedy sa darčeky rozdávajú, sa môžu líšiť. Pozrite sa s nami, ako môžu vyzerať vianočné oslavy v iných krajinách!

Darčekový sprievodca

Austrália a Nový Zéland

V decembri v týchto krajinách vrcholí leto a preto v nich nenájdete živé stromčeky. Oslavy nie sú na snehu, ale na pláži. Santa Clausa tu nesprevádzajú soby, ale vianočné klokany. Darčeky pod stromčekom deti nájdu počas vianočného rána a potom nasleduje slávnostný obed. U našich protinožcov je typické morčacie a kuracie mäso, takisto aj plody mora. Ich sviatočné stolovanie sa podobá pikniku a nesmie chýbať tradičný dezert, typický anglický- horúci slivkový nákyp s hrozienkami, orechmi a likérom.

Belgicko

Vianoce nie sú v Belgicku až takým dôležitým sviatkom ako inde v Európe, pretože Štedrý deň je pre nich pracovným dňom. Vianočnú večeru trávia zvyčajne v reštauráciách, alebo doma s priateľmi. Darčeky, ktoré sú väčšinou drobnosti, rozbaľujú až na druhý deň ráno. Skutočným sviatkom je tam 25. december, počas ktorého sa rodiny schádzajú pri slávnostnej večeri. Na stole nesmie chýbať typický vianočný zákusok a torta plnená krémom s figúrkami.

Brazília

Vianoce v Brazílii sú podobné ako v USA alebo vo Veľkej Británii. V každom dome väčšinou býva vianočný stromček, ktorý obyvatelia ozdobia už koncom novembra a zostáva v domácnostiach až do začiatku januára. Väčšinou oslavujú 24. decembra, kedy sa všetci stretnú na veľkej rodinnej večeri. Je sa tradične veľa čerstvého ovocia a zeleniny, v niektorých častiach krajiny sa pripravuje pečená morka, inde dávajú prednosť rybám. Pred večerou idú ľudia väčšinou von, navštevujú priateľov a navzájom si všetci želajú všetko dobré.

Cyprus

Oslavuje sa až 25. decembra. Ráno idú všetci spoločne do kostola, potom nasleduje sviatočný obed, na ktorom nesmie chýbať tradičná anglická morka a typický grécky šalát. Z domu do domu chodia skupiny mladých ľudí, spievajú koledy a nosia loďku, ktorá symbolizuje dominantné postavenie starovekých Grékov na mori.

Dánsko

V tejto krajine začínajú Vianoce adventným vencom. Štyri sviečky symbolizujú 4 obdobia života: detstvo, mladosť, dospelosť a starobu. Pre Dánov majú veľký význam vianočné darčeky, s ktorými robia veľké tajnosti a veľmi im záleží na ich peknom zabalení. Na večeru sa u nich podáva hus, kačka, šunka, pšeničný chlieb a sladký ryžový nákyp, ktorý ukrýva zapečenú mandľu. Kto ju nájde, dostáva špeciálny darček.

  • Srdiečkový medailón zo striebra s diamantom Lolie
    Srdiečkový medailón zo striebra s diamantom Lolie
  • Minimalistický náhrdelník s drahokamami podľa vášho výberu Mina
    Minimalistický náhrdelník s drahokamami podľa vášho výberu Mina
  • Eternity prsteň s lab-grown diamantmi Melech
    Eternity prsteň s lab-grown diamantmi Melech
  • Jedinečný prsteň s mesačným kameňom a moissanitmi Carlie
    Jedinečný prsteň s mesačným kameňom a moissanitmi Carlie
  • Strieborné visiace náušnice s perlami Vega
    Strieborné visiace náušnice s perlami Vega

Fínsko

K Vianociam vo Fínsku a v ostatných severských krajinách neodmysliteľne patrí tuhá zima, veľa snehu a nekonečný ľad. Štedrý večer začínajú Fíni tradičnou saunou a po osviežení sa rodina zasadne k slávnostnému stolu. Vianočná večera sa pripravuje 24. decembra a na stole nesmie chýbať šunka a šalát z repy. Obľúbené sú tiež jedlá z rýb. Vianočné darčeky rozdávajú trpaslíci, ktorí spolupracujú zo Santa Clausom.

Francúzsko

Vo Francúzsku sa Vianoce nazývajú „Noël“. Rodiny slávia Štedrý večer spoločne, deti si položia topánky pod stromček, alebo si na krb zavesia ponožku, do ktorej im sú pridelené darčeky. Darčeky rozdáva Otec Vianoc (Père Noël), ktorý je francúzskou obdobou Santa Clausa. Večera trvá skoro 4 hodiny a slávnostné menu má niekoľko chodov. Obsahuje aj plody mora a tradičný dezert, ktorým je čokoládová roláda.

Maďarsko

Vianoce v Maďarsku sú veľkým nielen cirkevným, ale aj štátnym sviatkom. Typickým jedlom sú halásle, kapustnica a kapor. Darčeky sa väčšinou rozbaľujú pred večerou a po večeri takmer každá rodina spoločne navštevuje kostol. Druhý sviatok vianočný je v Maďarsku veľkým dňom, dňom svätého Štefana, ktorý sa považuje za zakladateľa Maďarska.

Nemecko

V Nemecku ľudia milujú ozdobovanie svojich príbytkov. Zbožňujú betlehemy a adventné vence. Naprieč celým Nemeckom sa stretávame s rôznymi druhmi večere, od ryby cez morku až po pečené kura. Nesmie chýbať tradičný mandľový dezert a darčeky nosí buď Ježiško alebo dobrý vianočný duch.

Lotyšsko

Vianočná večera v Lotyšsku má 12 chodov. Začína sa oblátkou s medom a nesmú chýbať typické vianočné jedlá ako kapustnica, klobása a sladkosti. Darčeky si rozdávajú po večeri a potom spoločne trávia čas v rodinnom kruhu. Práve z Lotyšska pochádza tradícia zdobenia vianočného stromčeka, odtiaľ sa tento zvyk rozšíril do Nemecka a ďalších krajín. Nevie sa presne kedy a kde bol prvý stromček ozdobený, ale prvé písomné zmienky sú z roku 1510. Podľa nich bol strom ozdobený papierovými a sušenými kvetmi, stužkami a tiež ovocím.

Portugalsko

Väčšina Portugalcov je veriaca a dodržujú tradičné zvyky. Rodina sa schádza na slávnostnej večeri 24. decembra. Súčasťou menu sú ryby doplnené zemiakmi a zeleninou. Obľúbeným zákuskom je vianočný koláč (Bolo Rei), ktorý je naplnený sušeným ovocím. Darčeky sa rozdávajú takisto večer a nosí ich Otec Vianoc (Pai Natal), alebo Ježiško. Deti si nájdu darčeky buď pod vianočným stromčekom, alebo pri krbe. Potom sa chodí do kostola na takzvané kohútie omše (Misa do Galo).

  • Minimalistický náhrdelník so zeleným zafírom Vieny
    Minimalistický náhrdelník so zeleným zafírom Vieny
  • Zlatý prsteň s kite salt and pepper diamantom Mays
    Zlatý prsteň s kite salt and pepper diamantom Mays
  • Strieborná cluster kolekcia šperkov s moissanitmi a lab-grown diamantmi Halli
    Strieborná cluster kolekcia šperkov s moissanitmi a lab-grown diamantmi Halli
  • Strieborný prívesok Malý princ s líškou a gravírom
    Strieborný prívesok Malý princ s líškou a gravírom
  • Strieborný náramok s diamantom a gravírom písmena Jonah
    Strieborný náramok s diamantom a gravírom písmena Jonah

Rusko

V tejto krajine sa oslavujú sviatky dvoma spôsobmi: buď pravoslávne, na sviatok Troch kráľov; alebo po starom na Nový rok. Typickým znakom je vyzdobená jedlička, darčeky rozdáva na Nový rok Dedo Mráz a sprevádza ho Snehulienka. Okolo stromčeka sa stretáva rodina, ktorá tancuje a spieva. Tradičným jedlom je pšeničný nákyp s mandľami, hrozienkami, slivkami a cukrom. Na novoročnom stole nesmie chýbať pečené bravčové mäso s chrenom a perníkom.

Veľká Británia

Najdôležitejším dňom je 25. december, kedy sa ráno rozbaľujú darčeky a rodina sa stretáva pri veľkom obede alebo skorej večeri. Hlavným jedlom je pečený moriak so zemiakmi a zeleninou. Tradičným dezertom je vianočný puding, malý koláč zo sušeným ovocím, orieškami a hrozienkami. Darčeky pre deti nosí Otec Vianoc (Father Christmas) a ukladá ich do ponožiek zavesených na kozube.

USA

Vianoce sa oslavujú podobne ako vo Veľkej Británii, ľudia zdobia domy zvonku, vešajú vetvičky a na večeru podávajú pečeného moriaka s plnkou. Nechýba tradičný puding a tekvicový koláč. Darčeky nosí Santa Claus a deti ich nachádzajú až na druhý deň ráno. V období Vianoc si ľudia navzájom pomáhajú a posielajú peňažné aj materiálne dary chudobnejším rodinám, nemocniciam a detským domovom.

Španielsko

Rovnako ako Portugalsko i Španielsko je tradičnou katolíckou krajinou a dodržuje sa tu veľké množstvo zvykov. Vianočná večera sa podáva večer 24. decembra, najčastejšie je hlavným chodom plnený moriak. Po večeri sa chodí na takzvané polnočné kohútie omše (Misa del Gallo). Potom prebiehajú v uliciach oslavy, ľudia chodia s pochodňami, hrajú na gitarách, tamburínach a bubnoch. Dňa 28. decembra je takzvaný Deň svätých nevinných (Día de los Santos Inocentes), ktorý je takým španielskym prvým aprílom, kedy si ľudia robia žarty jeden z druhého. Na darčeky si tu musia deti počkať. Nejaké drobnosti dostanú na Vianoce, ale hlavné nadelenie im prinášajú až 6. januára Traja králi.

Taliansko

Ľudia v Taliansku sa väčšinou držia tradícií. Slávnostné posedenie sa začína popoludní a končí o polnoci 24. decembra. Slávnostná večera pozostáva najmä z rýb, morských plodov a cestovín. Nesmie chýbať typický vianočný koláč panettone s ovocím a šampanským. Darčeky rozdáva čarodejnica Befana.

Darčekový sprievodca

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky