Brúsenia a leštenia diamantov

Brúsenie diamantov predstavuje starobylý a vysoko špecializovaný proces, ktorý tvoria presne stanovené postupy, ktoré sa dajú vykonávať pomocou mechanických strojov alebo ručne. Podľa zvolenej metódy celé brúsenie od plánovania cez štiepanie, leštenie a finálnu kontrolu trvá od pár hodín po niekoľko mesiacov. Jednému z posledných skutočných remesiel sa venujú skutoční odborníci, ktorí sa rokmi štúdia a praxe stávajú majstrami svojho odboru.

Centrá brúsenia diamantov

Číslom jeden vo svete brúsičov je India. Takmer 90 % surových kameňov putuje do indického Suratu, ktorý leží len pár hodín cesty od Bombaja. Ostávajúcich 10 % končí predovšetkým v dielňach remeselníkov v belgických Antverpách, New Yorku alebo Izraeli.

Trochu histórie

Prvé zmienky o brúsení diamantov nás vracajú do 14. storočia, do ktorého sa datuje aj tvar zvaný špicatý (point). Ten bol oveľa menej komplikovaný než súčasné dizajny a išlo pri ňom predovšetkým o minimalizáciu odpadu. Väčšina tvarov, ktoré sa dnes objavujú na trhu, pochádza zo 40. a 50. rokov 20. storočia.

  • GIA 0.75ct VVS2 E Round diamant 1439843873
    GIA 0.75ct VVS2 E Round diamant 1439843873
  • GIA 0.30ct SI1 K diamant
    GIA 0.30ct SI1 K diamant
  • IGI 0.20ct VVS2 H diamant
    IGI 0.20ct VVS2 H diamant
  • Lab-grown IGI 0.70ct VS1 G Shield diamant LG502156850
    Lab-grown IGI 0.70ct VS1 G Shield diamant LG502156850
  • Lab-grown IGI 0.55ct VS1 E Cushion diamant LG578351915
    Lab-grown IGI 0.55ct VS1 E Cushion diamant LG578351915

Proces brúsenia

Brúsenie diamantov predstavuje komplikovaný a vysoko špecializovaný proces, ktorý zahŕňa plánovanie, štiepenie alebo rezanie, leštenie a finálnu kontrolu.

Plánovanie

Proces brúsenia začína starostlivou ekonomickou analýzou surového kameňa. O jeho výslednom vzhľade rozhodujú hlavne dve hľadiská: 1) maximálna návratnosť investície a 2) rýchly predaj hotového diamantu.

Plánovanie začína tvorbou 3D modelu, pre ktorý sa používa skenovacie zariadenie. Počítačová simulácia je doplnená o inklúzie a kazy surového kameňa. Na základe modelu sa brúsič sústredí na nájdenie optimálneho spôsobu brúsenia diamantu.

Maximalizácia hodnoty kameňa

Proces maximalizácie ceny výsledného diamantu je umením aj vedou. Výber brusu ovplyvňuje celý rad okolností. Tržné faktory zahŕňajú exponenciálny nárast hodnoty kameňa s jeho rastúcou veľkosťou rovnako ako maximalizáciu hmotnosti (zachovanie váhy) a popularitu určitých dizajnov medzi zákazníkmi. Medzi fyzikálne faktory sa počíta pôvodný tvar surového kameňa a umiestnenie inklúzií a kazov, ktoré sa musia minimalizovať.

Zachovanie hmotnosti kameňa

Analýza zachovania váhy skúma surový kameň tak, aby objavila najlepšiu kombináciu čo najvyššej karátovej hmotnosti a finálnej podoby diamantu. Napríklad osemstenný kameň s 2,20 ct (440 mg) sa dá použiť na vybrúsenie dvoch kusov s 0,50 ct (100 mg), ktorých finálna cena môže byť pomerne vysoká, alebo diamantov s 0,80 ct (160 mg) a 0,30 ct (60 mg). Z osemstenného kryštálu sa dajú najčastejšie vybrúsiť dva kamene, a to buď okrúhle brilianty, alebo štvorcové tvary. Nepravidelne tvarované nerasty remeselníci premenujú na fancy dizajny, ku ktorým ich kryštály svojim vzhľadom sami nabádajú.

Dokonca aj moderné techniky brúsenia a leštenia vedú k dramatickej strate hmotnosti, a to asi vo výške 50 %. Niekedy sa brúsiči v rámci hľadania zlatej strednej cesty rozhodnú pre horšie proporcie a symetrie preto, aby zlikvidovali inklúzie a uchovali váhu. Cena za karát sa určuje ako celá hodnota, čo vedie k tomu, že mnoho jedno-karátových kameňov je výsledkom kompromisu medzi kvalitou brusu a výškou karátovej hmotnosti. Cieľom brúsiča je spravidla vybrúsenie diamantu s čo najvyššou váhou, a to aj na úkor prevedenia brusu.

Zachovanie farby

Pri farebných diamantoch dokáže brus ovplyvniť farbu kameňa a tým zvýšiť jeho hodnotu. Určité dizajny sa používajú na zosilnenie odtieňa – skvelým príkladom je tvar radiant (žiarivý).

Návratnosť investície

Pri plánovaní brúsenia kameňa hrá veľkú rolu aj povedomie o tom, ako rýchlo sa diamant predá. Niektoré tvary prinášajú vyššie ocenenie, iné pomôžu rýchlejšie vrátiť investíciu.

Štiepanie a rezanie

Po preskúmaní surového diamantu je kameň označený a treba sa rozhodnúť ako daný diamant vybrúsiť tak, aby získal čo najvyššiu hodnotu. V tejto fáze sa berie do úvahy tvar diamantu, rozmiestnenie a počet nedokonalostí a inklúzií. Plánovač musí určiť smer štiepenia v diamante. Vzhľadom na atómovú štruktúru je možné štiepenie v štyroch smeroch rovnobežne s osemstennou štruktúrou kryštálu. Pri štiepení ide o opracovanie diamantu jednotlivým seknutím a prevádza sa vždy v smere kryštálu, kde je kameň najslabší. Na diamant sa nakreslí čiara, ktorá označí miesto odštiepenia, a pred nevhodným pohybom ho ochráni vosková alebo cementová forma. Následne brúsič vytvorí drobný zárez, na ktorý použije štiepiaci nástroj so zaobleným oceľovým ostrým. Silným úderom potom oddelí vybranú časť diamantu. Pre tie, ktoré sú značne veľké a hodnotné, býva proces štiepenia kritický, keďže pri chybe v plánovaní alebo sekaní sa môžu rozbiť, a tým celkom znehodnotiť.

Rezanie sa využíva v prípadoch, kedy štiepenie pre chýbajúce slabé oblasti nie je možné. Brúsič používa pálku s fosforovo-bronzovým ostrým s 15 000 ot. / min. V prípade uplatnenia iného diamantu ako rezného nástroja treba dodržať nasledujúci postup: do dreveného držiaka sa upevní diamant, oproti nemu sa uchytí druhý ostrý diamant rovnakým spôsobom, a ním sa urobí rez do opracovaného kameňa. Ďalšie možnosti predstavuje rezanie laserom, ale to trvá hodiny. Už v priebehu procesu remeselník rozhodne, ktoré časti kameňa sa stanú tabuľkami a ktoré rundistami.

Ručné / mechanické brúsenie (bruiting x cutting)

Táto technika dáva kameňom ich výsledný tvar. Pri ručnom opracovávaní sa remeselník spolieha na tvrdosť diamantu, ktorý k úpravám nevybrúseného kameňa používa. Jeho nástroj svojím vzhľadom pripomína malé pero s miskou naplnenou cementom a s diamantom na špičke. Kameň je uchytený iba jedným rohom. Brúsič v každej ruke drží jeden tento nástroj a opracováva ním zvolaný diamant. V priebehu mechanického procesu sa kameň pripevní do sústruhu a ďalší sústruh ho brúsi tak, aby vznikla drsná rundista.

Leštenie

V priebehu leštenia získava diamant svojej fazety. Kameň sa upevní v nastaviteľnom ramene a pritlačí sa na leštiace koliesko. Disk sa dá charakterizovať ako vodorovná rotujúca doska ošetrená zmesou diamantového prachu a oleja. Odpadkový prach z každého brúsenia sa používa na ďalšie leštenie. Tomuto kroku sa musí venovať skutočne skúsený remeselník, keďže ide o veľmi kvalifikovaný proces. Chyba vo výpočte v desatinnom mieste môže spôsobiť zmenu karátovej hmotnosti aj stupňa brusu dokončeného kameňa. Zruční brilantéri sú vysoko žiadaní.

Záverečná kontrola

Posledná fáza brúsenia diamantu zahŕňa dôkladnejšie čistenie v kyselinách a preskúmanie kameňa, či zodpovedá vysokým štandardom kvality výrobku.

Zaujímavosti:

  • Dnes sa najčastejšie používa kombinácia ručného a mechanického brúsenia. Výsledkom je minimalizácia odpadu.
  • Aby sa z vyučeného brúsiča stal skutočný majster, musí zbierať skúsenosti 5–20 rokov. Dnes patrí ručné brúsenie diamantov k posledným skutočným umeleckým remeslám.
  • Spôsob ručného brúsenia kameňov sa po stáročia mení iba minimálne.
  • Prístroj dokáže diamant vybrúsiť v priebehu 24 hodín, kdežto brúsičovi to trvá od jedného týždňa po šesť mesiacov.
  • Ručne brúsené diamanty majú vyššiu hodnotu než tie upravované prístrojom. Mechanika dosiaľ nedosiahla profesionality a intuície majstra brúsiča.

AKO A ČÍM BRÚSIME A MERIAME DIAMANTY?

Brúsenie a meranie diamantov predstavuje komplikovanú disciplínu. K lídrom na trhu vo vývoji nástrojov na brúsenie kameňov a aplikácií, ktoré slúžia na hodnotenie a oceňovanie hotových skvostov, patria spoločnosti Sarine a Ogi. Produkujú brúsené nástroje, ktoré si na obsluhu žiadajú skúsených pracovníkov. Prvým faktorom, na ktorý pri brúsení treba brať zreteľ je, aby všetko príslušenstvo bolo v dobrom stave. Pri mechanickom brúsení musí brúsna doska Skyf (čítaj skajf) a nástroj pre pridržanie diamantu na mieste tang (obrázok B pod textom) merať skutočné hodnoty a musia byť v takom vzájomnom pomere, aby na výslednom kameni vznikali čo najmenšie odchýlky. Čím väčší kameň sa brúsi, tým lepšie jednotlivé nedokonalosti vyniknú.

Na obrázku A vidíte, že remeselník si môže pri nasadzovaní diamantu do prístroja prispôsobiť uhol pavilónu aj koruny. Všimnite si, že tieto uhly nezávisia tak úplne od brúsičov, ale čiastočnej aj od odborníkov, ktorí sa starajú o údržbu použitých nástrojov.

Presnosť brúsiča sa skutočne ukáže pri brilianteringu (brúsenie posledných faziet) kameňa. V zakončení hornej a spodnej rundisty a (polovíc) tabuľkových faziet spočíva skutočné remeslo dnešného brúsenia diamantov. Tu sa už musíme úplne spoľahnúť na starostlivosť brúsiča.

Zmeranie presnosti jednotlivých uhlov pavilónu a koruny odhaľuje kvalitu brúsiča. Overiť správnosť a dôkladnosť brusu so vzorom sŕdc a šípov sa dá pomocou špeciálneho prehliadača tohto vzoru (Hearts and Arrows scope / viewer).

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky