Ako si vybrať správnu šperkovnicu
Pýtate sa, prečo toľko milujeme šperky? Prečo nám tie malé kúsky z kovu a kameňov učarovali? Veď ide o doplnky, len o niečo „naviac“. Lenže sa zamyslite: väčšina vašich klenotov k sebe viaže príbeh či spomienku. Pripomína osobu darcu alebo príležitosť, pri ktorej sa cennosť dostala do vášho vlastníctva. Šperk tiež môže vyjadriť, kým ste, poodhaliť vašu hravosť alebo kreatívnu stránku. Nech už pre nás majú klenoty akýkoľvek význam, nepopierateľne hrajú v našich životoch významnú rolu. A pretože je dôležité ich správne skladovať, nahliadneme dnes pod pokrievku tomu, ako pre ne najlepšie vybrať šperkovnicu.
Čo je to šperkovnica
Keď väčšina ľudí premýšľa o šperkovniciach, predstavuje si niečo roztomilé a pôvabné, čo elegantne doladí interiér ich domova alebo čím poteší svojich blízkych. Voliť si ale box na klenoty len podľa vzhľadu nie je vždy najšťastnejším rozhodnutím. Vaše drahocennosti do nevhodne vybranej šperkovnice nemusia pasovať, môžu sa v nej zamotať alebo dokonca poškodiť.
Naše trblietavé ozdoby by sme pritom mali chrániť a starať sa o ne, ako najlepšie vieme. Nájsť pre ne ideálne miesto, kde našim základným šperkom na každý deň alebo výnimočným kúskom na špeciálne udalosti nič nehrozí. A práve takým priestorom sa často stáva šperkovnica, organizér či puzdro, v ktorom bezpečne ukryjete všetky svoje poklady.
Na čo sa šperkovnica hodí
Premýšľate, či má cenu zháňať šperkovnicu, keď rovnako dobre poslúži mištička na nočnom stolíku alebo pôvodná škatuľka? Verte-neverte, starostlivosť o šperky je oveľa komplexnejšou záležitosťou, než sa na prvý pohľad zdá. Význam šperkovnice preto tkvie v niekoľkých jej základných rolách.
Ochrana pred poškodením a stratou
Šperkovnica má za úlohu chrániť klenoty pred nepriaznivými vplyvmi okolia a stratou. Správne zaobchádzanie a uloženie pomáha spomaliť pôsobenie vzduchu a slnečného svitu na drahé kovy, takže napríklad nemusíte tak často riešiť čistenie striebra. Mäkká priehradka v kvalitnej klenotnici znižuje riziko oxidácie a korózie. Navyše ak má každý pár náušníc alebo manžetové gombíky svoje miesto, bez problémov vždy nájdete oba kúsky.
Organizér na šperky
Známy český herec Jan Tříska povedal: „Mám rád poriadok a dobrú organizáciu – to je moje životné krédo.“ Ak patríte medzi vyznávačov rovnakej filozofie, potom vám usporiadanosť klasickej šperkovnice učaruje. Veď keď každému kúsku náleží vlastná priehradka alebo vešiačik, ľahko si ráno vyberiete a nakombinujete šperky, ktoré perfektne doladia váš outfit na celý deň.
Darček
Elegantný a vkusný darček, ktorý poteší každého milovníka klenotov – aj tak sa dá charakterizovať šperkovnica. Roztomilá malá škatuľka sa hodí pre mladé dievča, luxusná kožená klenotnica pre pravú dámu a decentné puzdro v zemitých tónoch ocení každý elegán. Ponuka trhu je široká, preto po chvíľke objavovania ešte aj vy narazíte na to pravé orechové.
Interiérový doplnok
Ten, kto si hovie v sklenených materiáloch, ocení futuristickú alebo minimalistickú šperkovnicu. Vyznávači módnych trendov a luxusu sa zamerajú na rafinované modely, najlepšie ručne vyrobené. Podobne sa hodí brať ohľad aj na farbu klenotnice. Tá môže ladiť aj kontrastovať s výmaľbou stien a ostatným nábytkom v spálni či šatni. Všetko sa odvíja len od osobného vkusu.
Typy šperkovníc
Áno, primárnym dôvodom na kúpu šperkovnice je získanie priestoru na ukladanie doplnkov. Lenže práve pri výbere nastáva ten kľúčový okamih, kedy je treba zvážiť, čo vlastne potrebujeme alebo po čom túžime. Ponuka trhu je neskutočne široká a pestrá, preto sa vás pokúsime zoznámiť so základnými typmi a možnostiami, s ktorými sa najčastejšie stretávate.
Škatuľky alebo truhličky
Spravidla ide o škatuľky, ktoré sú širšie než vyššie. Najčastejšie na ne narazíte v tvare obdĺžnika alebo oválu. Charakterizuje ich odklápacie sa veko, pod ktorým sa ukrýva buď jeden veľký priestor, alebo jednotlivé priehradky. Zaujať vás môžu aj modely pripomínajúce komodu so zásuvkami. V každom šuplíku na vás čaká jednoliaty alebo delený oddiel. Vrelo odporúčame šperkovnice obsahujúce priehradky, ktoré uľahčia organizáciu vašich klenotov a tiež zabránia ich zmiešaniu a zapleteniu. Ideálne sú tak na náušnice, manžetové gombíky a prstienky, podľa riešenia svojho vnútrajška potom aj na náhrdelníky a náramky.
V tejto kategórií sa dajú typicky voliť škatuľky podľa tvaru, veľkosti, materiálu a farby.
Cestovné puzdra
Tí, ktorí veľa cestujú, ocenia praktické puzdra na zips, do ktorých sa vojde ideálne množstvo nevyhnutných kúskov. Tomuto ľahko uzatvárateľnému typu šperkovníc, samozrejme, nechýba logické vnútorné usporiadanie. Oddelené priehradky sú určené na rôzne klenoty a dokážu ich spoľahlivo ochrániť pred všetkými nástrahami pozemnej či leteckej dopravy. Veľkosť cestovného puzdra na šperky sa hodí voliť podľa množstva ozdôb, ktoré sa počas výletu nosia, a podľa doby strávenej na cestách.
Existujú aj špecifické klenotnice, do ktorých sa dajú puzdra na šperky vkladať, a podľa potreby si vždy vybrať to, ktoré zrovna odpovedá typu a účelu cesty.
Stojany na šperky
Z rôznych materiálov sa vyrábajú aj populárne stojany na šperky. K najúspešnejším patria tie v tvare stromu, ktoré sú ideálne hlavne na visiace náušnice a náhrdelníky, prípadne kužeľovité, ktoré skvelo poslúžia vašej zbierke prstienkov. Mnohé z nich v spodnej časti dopĺňa odkladacia mištička, niektoré vnútri skrývajú aj menší úložný priestor. Za veľkú výhodu sa dá považovať možnosť mať šperky stále na očiach. Menej výhodné už však je vystavenie okolitým vplyvom, ktoré môžu narušiť štruktúru povrchu klenotu, a vás tak čaká hľadanie najlepšieho spôsobu, ako vyčistiť napríklad milovaný zlatý šperk.
Ako si vybrať správnu šperkovnicu
Výber šperkovnice môže byť rovnako mätúci ako kúpa perfektného klenotu. Vieme, aké to je, keď sa okolo vás nachádza nekonečne veľa možností. Nákupnú dilemu uľahčí dobré plánovanie a nastavenie si hlavných kritérií. Keď budete vedieť, po čom túžite, počet vhodných kúskov sa vám zúži. Pri hľadaní ideálnej šperkovnice sa preto zamerajte na niekoľko základných faktorov, ktoré vám pomôžu získať presne to, čo potrebujete.
Hľadajte ideálny materiál
Medzi perfektné materiály, ktoré šperkovniciam pristanú, sa radia koža a koženka. Rôznorodé farebné variácie oslovia všetkých, ktorí hľadajú ako užitočný, tak ozdobný predmet, ktorý prežiari novodobý aj klasický interiér. Kúsky z tabakovej hnedej kože poslúžia moderným džentlmenom na uloženie zbierky hodiniek, manžetových gombíkov, prípadne aj prsteňov. Koženkové klenotnice v nežných pastelových odtieňoch potešia každú dámu, sýto a žiarivo sfarbené modely zase rozradostnia všetky malé parádnice.
Existuje tiež mnoho nádherných smaltovaných alebo kovových klenotníc, tie však nie sú úplne ideálne. Pri nich totiž vzhľad prevažuje nad účelnosťou. K zaujímavým materiálom na výrobu boxov na šperky ale patrí aj drevo. To, ak je dobre ošetrené, dokáže ochrániť pred vznikom vlhkosti. Milovníčky starožitností nadchnú lakované, vyrezávané či maľované kúsky.
Plastové boxy budú vždy vyzerať trochu lacno, skúste sa im preto radšej vyhnúť. Ak ale túžite po priehľadnom materiáli, ktorý vám uľahčí ranné hľadanie správneho páru náušníc, nebojte sa skla. Luxusné spracovanie osloví na prvý pohľad a pri správnom zaobchádzaní vydrží večnosť.
Preskúmajte svoju zbierku šperkov
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko klenotov vlastníte? Pri výbere šperkovnice nastáva ideálny čas na rýchlu inventúru. Ste skôr na náhrdelníky, náušnice alebo náramky? Pokiaľ zbožňujete prstienky, zamerajte sa na škatuľky s jasne vyznačenými priehradkami, do ktorých sa dajú jednotlivé kúsky vložiť. Retiazky a náhrdelníky si zaslúžia klenotnicu v podobe skrinky či stojančeka, na ktorý sa dajú jednoducho zavesiť. Hlavným cieľom je zvoliť šperkovnicu, ktorá zabráni zamotaniu a pomiešaniu obľúbených kúskov.
Množstvo vašich šperkov určite ovplyvní aj veľkosť boxu, pre ktorý sa rozhodnete. Trh ponúka všetko. Od malých puzdier na pár základných kúskov po stredné a veľké šperkovnice, ktoré dokážu ochrániť a starostlivo zorganizovať všetky rodinné klenoty. Väčšie šperkovnice často vynikajú originálnym riešením priehradok na náušnice, prstene, náramky, retiazky aj medailóny.
Omakajte si výstelku šperkovnice
Ak vyrazíte za dobrodružstvom a skúsite kúpiť škatuľku na šperky v kamennom obchode alebo antikvariáte, najskôr si ju ohmatajte. Otvorte box a uistite sa, že výstelka sa nežmolí a je na dotyk mäkká. Hrubý materiál by mohol vaše klenoty poškriabať a vyzerali by tak staršie oveľa skôr, než nastane ich čas. Rovnako postupujte pri objednávke cez e-shop. Keď balík dorazí, ihneď preskúmajte látku vnútri škatuľky.
Ak sa zdá, že interiér šperkovnice je jedinou prekážkou, ktorá vás odrádza od kúpy, hoci inak by všetko bolo perfektné, vložte napr. citlivé perly a opály najskôr do saténového vrecúška.
Zamykať či nezamykať?
Šperky za desaťtisíce si zaslúžia skutočný sejf. Ak si prajete však uchrániť svoje obľúbené kúsky pred zvedavými detskými ručičkami, postačí model so zámkom alebo detskou poistkou. Uzatvárací mechanizmus by ste mali ľahko odomknúť, aby ste si ráno rýchlo vybrali vhodný šperk.
Riaďte sa dizajnom
Pamätajte si, šperkovnica môže nielen dobre slúžiť, ale aj skvelo vyzerať. Podľahnite teda pôvabu kúskov, ktoré perfektne doladia váš domov. Byt plný starožitností podčiarkne škatuľka ozvláštnená nežnými detailami a efektnými ozdobami. Na druhej strane moderný interiér si bude dokonale rozumieť s jednoduchým hladkým boxom na šperky z lešteného dreva alebo decentne sfarbenej koženky.
Rovnako ako sa staráte o svoj domov a šatník, nezabúdajte sa starať aj o vaše šperky. Aby ste vždy všetko mali pekne poruke a pokope, stačí si zadovážiť praktickú a estetickú šperkovnicu. V riadkoch vyššie sme sa vám pokúsili poskytnúť sprievodcu, ktorý vás bezpečne prevedie všetkými úskaliami. Aj klenoty si totiž zaslúžia svoje jedinečné miesto.