Svadobní svedkovia
Svadobný deň je nepochybne jedným z najdôležitejších v našich životoch, keďže si s našou milovanou polovičkou sľubujeme večnú lásku pred najbližšou rodinou a priateľmi. Svadba však nie je len o sladkých slovách, kvetoch, dobrom jedle, víne a krásnych šatách. Jej úspech závisí aj od ďalších ľudí, ktorí sa jej zúčastnia. Tými najdôležitejšími okrem budúcich novomanželov sú bezpochyby svedkovia, ktorí platnosť zväzku potvrdzujú svojimi podpismi. Preto sme sa na tieto dve osoby, ktoré na žiadnej svadbe nesmú chýbať, rozhodli zamerať v nasledujúcom článku a popísať vám všetko, čo o tejto svadobnej tradícii potrebujete vedieť.
História
Nevesty vraj mali svedkyne (družičky) už v antickom Ríme. Vtedy ľudia verili na zlých duchov a báli sa, že môžu snúbencom ublížiť. Preto sa vybrala jedna žena a jeden muž, ktorí sa obliekli rovnako ako budúci novomanželia, aby nepriateľské sily zmiatli. „Dvojníčka“ nevesty však mala ešte jeden význam, konkrétne zmiasť takzvaných „smrtonosných agresorov“, čo boli muži z „obce“, ktorí na ženícha žiarlili a mohli sa pokúsiť o únos nevesty. Svedkyňa mala byť takisto počas celého obradu, podobne ako dnes, neveste nablízku. Ešte pred samotným dňom D jej pomáhala s obliekaním a spoločne plietli venček z aromatických kvetín, ktorý mal tiež nevestu chrániť pred negatívnymi silami.
K tradícii svedka (družbu) sa viaže trochu iný príbeh. Podľa niektorých zdrojov vznikla táto svadobná úloha v 16. storočí v Škótsku. Vtedy si muži väčšinou brali ženy so svojich rodných miest. Ak ich ale v danej obci nebol dostatok, potenciálny ženích sa vydal na „lov“ do susedstva, aby niektorú zo žien uniesol. To bol, samozrejme, značne riskantný počin, takže si so sebou často brával spoľahlivého komplica (budúceho svedka), aby mu s únosom pomohol. Na svadbe mal potom tento muž za úlohu ženícha chrániť pred rozhnevanou rodinou nevesty, ktorá sa mohla snažiť prekaziť obrad napríklad zoslaním kliatby či fyzickým útokom na ženícha.
Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou
Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.
Význam svedkov a ich povinnosti
Ak ste boli požiadaní o svedčenie na svadbe, verte, že je to ponuka, ktorá sa odmieta len zo skutočne vážnych dôvodov. Zároveň ide o jednu z najdôležitejších svadobných rolí, veď bez svedkov by obrad vôbec nemohol prebehnúť. Ak teda dochvíľnosť nepatrí medzi vaše silné stránky, urobte v tomto prípade výnimky. Nechcete predsa, aby desiatky svadobčanov čakali len na vás.
Pred svadbou
Úlohy svedka a svedkyne na svadbe začínajú už niekoľko týždňov pred samotnou udalosťou. Je na nich, aby zorganizovali pre nevestu i ženícha (dohromady alebo pre každého zvlášť) rozlúčku so slobodou a pomáhali im podľa potreby so svadobnými prípravami, napríklad s výberom svadobných šiat/obleku, dekorácií, darčekov pre svadobčanov a podobne.
V deň svadby
Vo svadobný deň sa predovšetkým od svedkyne nevesty očakáva, že jej bude po boku už od skorých ranných hodín a pomôže jej s obliekaním, prípadne aj líčením a svadobným účesom. Na svadbe sa potom, hlavne behom formálnejších častí, zdržuje svedok nevesty v jej blízkosti a dohliada na to, aby vyzerala pekne a upravene, prípadne ju aj psychicky podporuje. Svedok ženícha má zase na starosti svadobné obrúčky, ktoré stráži ako oko v hlave až do slávnostného sľubu.
Čo sa týka samotného obradu, svedkovia sú tí, ktorí by mali slávnostné „áno“ z úst novomanželov počuť ako prví, preto celú dobu stoja priamo za nimi. Nevestin svedok za nevestou, ženíchov za ženíchom. Po skončení obradu podpíšu novomanželia zápisnicu, potom spravia to isté aj svedkovia.
Ak pri hlavnom stole neobsadia miesta vedľa ženícha a nevesty ich rodičia, je to miesto určené práve pre svedkov. Tí majú väčšinou, spoločne so starejším, na starosti aj svadobný prípitok či príhovor (ak si s jeho písaním neviete dať rady, množstvo inšpirácie nájdete na internete). Počas svadobnej hostiny sa starajú o hladký priebeh osláv a aj o to, aby sa všetci hostia príjemne bavili.
Výber svedka
Svadobnými svedkami sa najčastejšie stávajú blízki priatelia či súrodenci novomanželov. Do tejto úlohy však môžete menovať aj akúkoľvek inú osobu, napríklad strýka či tetu a v prípade tajnej svadby aj náhodného okoloidúceho. Podľa zaužívaného stereotypu máva nevesta svedkyňu a ženích svedka, môže to však byť aj opačne alebo môžu byť obaja svedkovia rovnakého pohlavia. Keďže práve svedkovia sú osoby, ktoré spoločne s vami podpíšu zápisnicu o uzatvorení manželstva, je dôležité hlavne to, aby váš zväzok schvaľovali.
A kto môže byť svadobným svedkom podľa práva?
Na Slovensku musíte pri výbere svadobných svedkov (vrátane cirkevných sobášov) dodržať tieto zásady:
- každý z novomanželov môže mať len jedného svedka
- svedok na svadbe môže byť cudzinec, musí si však so sebou priniesť platný cestovný pas
- svedok nevesty i ženícha musí byť starší ako 18 rokov a jeho povinnosťou je priniesť si na svadbu občiansky preukaz
Svedkovia na svadbe v zahraničí
Ak ste sa rozhodli uzavrieť manželstvo v zahraničí, máte na výber dve možnosti. Buď si priveziete svedkov zo svojej zeme alebo vám zahraničná matrika náhodne nejakých pridelí. V prípade, že zvolíte druhú možnosť, nezabudnite si od týchto ľudí vyžiadať osobné údaje. Je totiž viac než pravdepodobné, že ich doma budete potrebovať.
Svadobné oblečenie svedkyne a svedka
Lámete si hlavy s tým, čo si na seba vziať ako svedkyňa? Existuje niekoľko zásad, ktoré by ste mali pri voľbe šiat dodržať, pričom tou prvou je nutnosť zvoliť taký model, ktorý nezatieni šaty samotnej nevesty. Ďalej je dôležité vyhnúť sa prehnane extravagantným a vyzývavým modelom. Vhodné nie sú ani výrazné farby či vzory. Na svadbu sa najviac hodia pastelové jednofarebné šaty akejkoľvek dĺžky (vhodné nie sú len ultrakrátke mini šaty, hlavne ak sa sobáš odohráva v kostole). Nepísaným pravidlom je, že by mali ladiť s nevestinou kyticou alebo svadobnou farbou. Ak má nevesta o oblečení svedkyne určitú predstavu a trvá na nej, je vhodné, aby za šaty zaplatila alebo sa aspoň na zaobstaraní finančne podieľala.
Pre oblečenie svedka platia podobné pravidlá ako pre svedkyňu. Samozrejmosťou je slávnostný oblek, ktorý by takisto nemal zatieniť outfit samotného ženícha. Ak chcete svojím oblečením pekne sedieť ku svedkyni, najjednoduchšie je zladiť kravatu a vreckovku s farbou jej šiat.
Darčeky pre svedkov
Darčeky pre svedkov určite nie sú povinné, ak ale chcú nevesta so ženíchom preukázať svedkom vďačnosť za to, že im pred i počas svadby tak obetavo pomáhali, môžu sa nechať inšpirovať niektorým z nižšie uvedených tipov.
Pre svědkyňu
- hrnček s nápisom
- voňavá sviečka
- personalizovaný šperk
- butylka (ploskačka) na alkohol
- zrkadielko
- kozmetika
- náramok či iný módny doplnok, ktorý sa bude hodiť k šatám svedkyne
- zážitok, napríklad masáž
Pre svedka
- kravata
- butylka (ploskačka) na alkohol
- pánsky šperk, napríklad manžetové gombíky alebo kravatová spona
- hrnček s nápisom
- parfum
- zážitok, napríklad poukážku na večeru
Darčeky môžu byť svedkom odovzdané kedykoľvek počas svadobného dňa alebo po ňom.
Ďalšou možnosťou, ako sa svedkom odvďačiť za ich pomoc, je prispieť im na svadobný outfit, a to hlavne v prípade, že mala nevesta so ženíchom pri jeho výbere zvláštne požiadavky. Ak vás žiadna z vyššie uvedených možností neoslovila, ďalšie tipy na darčeky nájdete v našom článku o darčekoch pre svadobčanov.
Nech už ste budúca nevesta, ženích či práve svedok sám, dúfame, že vám vyššie uvedené riadky pomohli, prípadne vás inšpirovali. Želáme krásne prežitie svadobného dňa.