Základné štýly zásnubných prsteňov podľa počtu kameňov a typu osadenia

Zásnubný prsteň patrí medzi prvé veci, ktoré vám prídu na myseľ, keď sa rozhodnete otvoriť novú kapitolu spoločného života. Výber krúžku sa dá označiť za vzrušujúci a unikátny okamih, je však nutné porozumieť aspoň tým najdôležitejším pojmom zo sveta ligotajúcich sa šperkov. Pri skúmaní ponuky prsteňov neuškodí, keď budete vedieť, čo si predstaviť pod slovíčkami ako telo či hlava prsteňa, poprípade vám nebudú cudzie termíny ako luneta, krapničky alebo pavé. V nasledujúcom článku vás zoznámime so základnými typmi zásnubných prsteňov, a to na základe ich osadenia, ktorému sa vo všeobecnej rovine podrobnejšie venujeme v našom článku o osadení šperkov. V tomto texte sa ale podrobnejšie zameriame na rozdelenie krúžkov tiež podľa umiestnenia a počtu kamienkov, ktoré pri zásnubných prstienkoch zostávajú kľúčovým prvkom.

Rozhodnutie, ktorý krúžok vám pri žiadosti o ruku zaručí z úst vašej partnerky sladké áno, závisí prevažne od osobného vkusu a preferencií, rovnako ako aj od životného štýlu vašej vyvolenej. Niektoré dizajny sa hodia pre ženy, ktoré často pracujú rukami, iné pre dámy, ktoré holdujú skôr iným činnostiam. Chápeme, že hľadanie toho pravého prstienka sa javí ako úloha, ktorú treba náležite premyslieť, preto sme si pre vás pripravili aj podrobný návod, ako zásnubný krúžok vybrať, kde tiež nájdete mnoho ďalších užitočných tipov.

Keď sa zameriame priamo na zásnubný prsteň, uvedomíme si, že jeho najvýznamnejšou časťou je centrálny kameň, ktorý celý šperk charakterizuje. Ten sa na tele krúžku môže vynímať sám, a to pokiaľ vyniká farbou, brusom, čistotou aj dostatočnou karátovou hmotnosťou. Pokiaľ túžite po výraznejšom kameni, avšak perfektný kúsok nezodpovedá vašej predstave o cene, pomôže vám model krúžka s viacerými kameňmi. Od prípadných nedokonalostí hlavného kameňa (central stone) dokážu odviesť pozornosť postranné kamienky (side stones) osadené okolo centrálneho diamantu či drahokamu, zdôrazňujúce kamienky (accent stones) zdobiace iba telo prstienka, alebo kamienky umiestnené do tvaru svätožiary (halo). Aj takto jednoducho sa dá vylepšiť vzhľad zásnubného šperku. Ich pridaná hodnota tkvie predovšetkým v tom, že aj oni odrážajú svetelné lúče, hrajú vlastným ohňom a nechýba im brilancia ba ani iskra. Znásobia tieto vlastnosti centrálneho kameňa, poprípade mu ich dodajú.

Anatómia prsteňa
Anatómia prsteňa

V nasledujúcich riadkoch vás najskôr zoznámime s tromi základnými typmi zásnubných prsteňov podľa počtu kameňov: ukážeme vám výhody a nástrahy krúžkov s jediným solitérom, prstienky s tromi kameňmi, ktoré môžu byť rovnako veľké či sa v rozmeroch líšiť, a krúžkov s postrannými kamienkami, ktoré akcentujú a zväčšujú centrálny diamant aj drahokam. Vo všetkých troch dizajnoch sa rôzne variujú a prelamujú základné typy osadenia, na ktoré sa zameriavame v špeciálnom článku, a ktoré dokážu ovplyvniť celkový vzhľad šperku. Na záver sa budeme venovať špeciálnym variáciám osadení, ktorými sa pýšia prstene v štýle svätožiary, strapca alebo katedrály.

Zásnubné prstene v štýle solitér (solitaire)

Keď sa povie zásnubný prsteň, pravdepodobne vám ako prvé napadne krúžok práve v tomto dizajne. Solitér definuje jeho názov, ktorý znamená jediný a označuje tak jeden kameň, ktorý dopĺňa telo z ušľachtilého kovu. Ide o klasiku všetkých klasík, ktorá sa vyznačuje jemným osadením. Dôvod je celkom jasný, však neexistuje iný dizajn, ktorý by takto dokázal zvýrazniť ústredný kameň. Od pôvabu centrálneho diamantu či drahokamu nič neodvádza pozornosť. Spolu s jednoduchosťou to z neho robí veľmi lákavý typ zásnubného prsteňa.

Najčastejšie sú ako solitér pre okrúhly briliant (round brilliant) a princeznú (princess, relatívne nový tvar vyznačujúci sa veľkým počtom faziet a vysokou žiarivosťou), ale svojich priaznivcov si nachádza aj hruška (pear) a srdce (heart). Veľkú pozornosť teda venujte kvalite kameňa, pretože od jeho prípadných nedokonalostí neodvedú pozornosť žiadne iné diamanty alebo drahokamy.

Ak pokladáte zásnubný prsteň s jedným kameňom za ideál, ale príde vám trošku nudný, skúste elegantnú variáciu s pôvabne zvlneným telom krúžku. Jeho jednoduchosť a nápaditosť zaujmú do tej správnej miery. Prsteň ozvláštnia tiež varianty osadenia v štýle katedrály, vďaka ktorému bude centrálny kameň vyzdvihnutý nad telo krúžku a pri pohľade zo strany ho budú zdobiť nosné „stĺpy“ v podobe rôzne prepletených ramien kovovej časti.

Možnosti osadenia

Krapničkovité osadenie (prongs setting)

Drobné kovové úchytky prichycujú kameň tak, aby držal na mieste, a napriek tomu mohla vyniknúť jeho elegancia, tvar a brus. V tomto osadení diamantom prechádza čo najväčšie množstvo svetla, ktoré sa odráža späť. Počet krapničiek a ich dizajn sa líši, a to podľa veľkosti kameňa a jeho tvaru. Podľa vlastného uváženia sa tak môžete rozhodnúť pre dva až dvanásť kovových úchytov, ktoré sa vyznačujú zaobleným či špicatým zakončením. Široké pole voľby sa vám otvára aj v prípade výberu hlavíc, ktoré lákajú zákazníkov svojím často vskutku prepracovaným tvarom, a ktoré môžu byť vsadené priamo do tela prsteňa, poprípade ešte o kúsok vyvýšené pomocou kolíka.

Špecifickým typom, ktorý spadá pod krapničkovité osadenie, je tzv. Tiffanyho osadenie (Tiffany setting). Už od roku 1886 ho charakterizuje hladký krúžok a diamant pridržiavaný šiestimi krapničkami, ktoré maximalizujú odraz svetla. Definuje ich aj ostrejší okraj tela krúžku a špecifický vzhľad krapničiek. Preslávený klenotník navrhol uchytenie diamantu v kove tak, aby maximalizoval odraz svetla, a aby lesk kameňa čo najlepšie odpovedal rôzne tvarovaným a veľkým drahokamom a zachovával nadčasový vzhľad. Podobne ako pri všetkých krapničkovitých osadeniach však hrozí, že sa krapničky o niečo zaseknú, a že sa pri neopatrnom zachádzaní kameň uvoľní.

Pre štyri krapničky sa rozhodnete v prípade, že si zaobstarávate kameň s nižšou hmotnosťou než je 1 ct. Nechcete predsa, aby sa vám diamant utopil v množstve kovu, ktorý by ho opticky ešte zmenšil. Zaujímavé je rovnako aj to, ako umiestnenie krapničiek dokáže ovplyvniť vzhľad prsteňa. Pokiaľ sú úchytky umiestnené štandardne a tvoria vrcholy pomyselného štvorca, získate hranatejší dizajn šperku. Pokiaľ šperkár preferuje polohu diagonálnych krapničiek v štýle „sever, východ, juh, západ“, na prvý pohľad pripomína osadenie svojím vzhľadom draka.

  • Zásnubný prsteň s diamantom Janice
    Zásnubný prsteň s diamantom Janice
  • Zásnubný prsteň s diamantom Syllis
    Zásnubný prsteň s diamantom Syllis

Lunetové osadenie (bezel setting)

Dlhé roky sa na výslní vyhrieva aj lunetové osadenie, ktoré moderným vzhľadom a ideálnym dizajnom odpovedajúcim aktívnemu životného štýlu vsádza na bezpečnosť uchytenia. Centrálny kameň je celkom alebo z veľkej časti obklopený kovovým lemom, ktorý ho chráni pred vypadnutím, poškodením či stratou.

Bezpečne umiestnený diamant sa nikde nezachytáva a ľahko sa udržuje. Bohužiaľ toto množstvo zaujímavých výhod získava na úkor množstva svetelných lúčov, ktorým je vystavený. Plocha, na ktorú svetlo dopadá, je menšia než pri iných solitérových osadeniach, preto sa kameň nemôže pochváliť plným odrazom a takou veľkou brilanciou ako napr. pri krapničkovitom alebo tlakovom osadení.

  • Prsteň s trillion diamantom Eloisa
    Prsteň s trillion diamantom Eloisa

Tlakové osadenie (tension setting)

Veľmi moderné osadenie sa vyznačuje vyvolávajúcim dojmom, že diamant nie je vôbec uchytený, ale že sa medzi kovovými okrajmi tela krúžku vznáša. Kameň drží na mieste tlakom, ako naznačuje už samotný názov. V skutočnosti je drahokam vsadený do jemných drážok. Aj keď by ste sa mohli obávať, že ho ľahko stratíte, opak je pravdou. Osadenie zviera kameň oveľa pevnejšie, než by to dokázali krapničky. Patrí tak medzi najbezpečnejšie typy uchytenia vôbec, hlavne pokiaľ zvolíte menší kamienok.

Ocenia ho všetci, ktorí chcú ukázať čo najväčšiu časť diamantu (v tomto prípade takmer celých 100 %) a využiť tak optické možnosti dopadu a lomu svetla. Veľkú rolu preto hrá tvar a brus kameňa, najčastejšie teda pri tlakovom osadení spozorujete okrúhly briliant (round brilliant) – klasiku všetkých klasík, princeznú (princess) – veľmi pôvabný a moderný dizajn, smaragd (emerald) – neopozeraný a originálny tvar.

Pokiaľ sa rozhodnete pre tento typ osadenia, vyberajte veľmi starostlivo veľkosť zásnubného prstienka. Zmena veľkosti by cenu krúžka dokázala predražiť.

Na prvý pohľad si klasické tlakové osadenie spletiete s à la tlakovým osadením (tension style setting), pri ktorom si však počas dôkladného pozorovania všimnete kovový krúžok, ktorý kameň po celom obvode objíma. Nie je také náročné a drahé ho vyrobiť, preto pri jeho kúpe ušetríte. À la tlakové osadenie je naozaj veľmi bezpečné, ešte bezpečnejšie než tradičné tlakové osadenie.

  • Zásnubný prsteň s lab-grown diamantom Hane
    Zásnubný prsteň s lab-grown diamantom Hane

Pre koho sa hodí

Svoju popularitu si zásnubné prstienky so solitérom získali medzi mužmi, ktorí sa radi vyjadrujú jednoducho a priamo. Tento kultivovaný dizajn symbolizuje už na prvý pohľad silný záväzok a oslňuje jednoduchosťou a dych berúcou krásou. Ideálnou voľbou je pre ženy, ktoré túžia po klasickom vzhľade. Zásnubný krúžok s jedným diamantom vám zabráni investovať do zlého kúska, pretože predstavuje bezpečný výber pre všetkých mužov, ktorí si nie sú úplne istí tým, čo by si ich budúca žena priala.

Solitér v krapničkáchocenia tradicionalistky aj romantické duše, ktorým učarujete klasickým osadením v Tiffanyho štýle. Pre konzervatívne dámy snáď nehľadajte ani nič iné. Elegantný dizajn príjemne doplní ich šatník aj životný štýl.

Solitér v lunete sa hodí pre zdravotné sestry či učiteľky, ale aj pre vášnivé turistky a ďalšie aktívne žijúce dámy. Kovový lem okolo drahého kameňa ich zbaví obáv zo straty drahocenného šperku, nebudú sa preto musieť nijako obmedzovať.

Solitér v tlakovom osadenípredstavuje veľmi unikátnu a modernú voľbu, ktorú ocenia ženy, ktoré sa neboja farieb a vyčnievania z davu. Dievčatá, ktorým je blízka extravagancia a vlastné okolie si ich stavia do roly módnych ikon – ktoré obdivujú a nechávajú sa nimi inšpirovať, si ho zamilujú na prvý pohľad. Nezaujmete ním krehkú princeznú či zasnenú vílu, ale minimalistky a milovníčky jedinečnosti.

Tipy na záver:

Čím tenší bude krúžok, tým bude osadený kameň vyzerať väčší. Optimálna šírka tela prsteňa sa pohybuje medzi 1,8 a 2,2 mm. Využite tento hravý optický jav.

Čím nižší bude počet krapničiek, tým väčší sa bude kameň zdať. Keď zvolíte klasický počet šiestich krapničiek, bude diamant vyzerať menší, než keď ho budú objímať štyri krapničky. Na druhú stranu predstavuje vyšší počet krapaničiek bezpečnejšie osadenie.

Pokiaľ si zaobstarávate zásnubný prsteň s kameňom uchyteným v 4 krapničkách, potom sa pri jeho orientácii v podobe draka bude diamant zdať väčší. Za nevýhodu môžeme pokladať to, že sa bude horšie kombinovať s obrúčkou.

Pri uchytení kameňa do 6 krapničiek bývajú kovové úchytky ľahšie a tenšie, aby minimalizovali časť kameňa, ktorú zakrývajú. Pri okrúhlom briliante (round brilliant) sa umiestňujú do tvaru šesťuholníka, preto sa diamant pri pohľade z diaľky zdá väčší.

Zásnubné prstene s tromi kameňmi (three-stone)

Ako už samotný názov napovedá, ide o zásnubný prsteň, ktorý je zdobený tromi drahými kameňmi, umiestnenými tesne vedľa seba. Univerzálny dizajn vraj symbolizuje minulosť, prítomnosť a budúcnosť páru, preto sa hodí nie len ako zásnubný krúžok, ale tiež ako darček k výročiu či k akejkoľvek inej významnej príležitosti v živote partnerov. Niektorí v prsteni môžu zbadať symbol priateľstva, vernosť a lásku. Občas objavíte kúsok z rovnako veľkými diamantmi, oveľa častejšie ale narazíte na model s jedným väčším kameňom a dvomi menšími. Práve mnohoznačnosť a esteticky príjemný dizajn, ktorý sa dá variovať, vydobyl tomuto štýlu prstienka jeho popularitu.

K obľúbeným tvarom, ktorým klenotníci prstienky zdobia, patria okrúhly briliant (round brilliant) a princezná (princess). Unikátny dizajn získate, keď si zaobstaráte krúžok s kameňmi v žiarivom (radiant) alebo smaragdovom (emerald) tvare. Krúžky sa ponúkajú aj s hruškami (pear) a bočnými bagetami (baguette). Zásnubný prsteň s tromi kameňmi ponúka výnimočný vzhľad a mnoho diamantov navzájom podporuje svoj ligot a lesk. Pôvabnú kombináciu tvorí ľadový diamant podporený ohnivým rubínom, hlbokomyseľným zafírom či mechovo zelenýmsmaragdom, poprípade kameňom podľa dátumu narodenia či znamenia zverokruhu.

Máloktorý dizajn dokáže podobným spôsobom maximalizovať iskru a brilanciu osadených kameňov ako prsteň s tromi kameňmi. Zaujať môže niekoľkými drahokamami, dokonca aj v rôznych farbách, rovnako vie vyzdvihnúť krásu ústredného kameňa, pokiaľ ho doplnia správne postranné kúsky. Zákazník ocení príležitosť zvoliť si osobitnú kombináciu a trebárs kontrastné odtiene. Vyžaduje však starostlivosť a častejšiu údržbu než modely so solitérom. Pri nevhodne vybraných kameňoch môžu tie postranné koncentrovať pozornosť na seba a zastierať tak ten centrálny. Prstene s tromi kameňmi sa často chvália osadením v štýle katedrály, kde sú jednotlivé kamene vyzdvihnuté pomocou galérie nad kovové telo. Skvostnú architektúru zásnubného krúžku môžete obdivovať hlavne pri pohľade z boku.

  • Zásnubný prsteň s emerald diamantom Talena
    Zásnubný prsteň s emerald diamantom Talena

Možnosti osadenia

Krapničkovité osadenia (prong setting)

Pravdepodobne najčastejšie narazíte na zásnubné prstene s tromi kameňmi uchytenými do krapničiek. Ich počet sa pohybuje od troch po šesť. Obľúbenú variáciu predstavuje dizajn v štýle trellis, ktorého kamene dramaticky vyzdvihnú nad telo obrúčky a neukryje ich v prílišnom množstve kovu. Hranaté tvary kameňov zvyčajne uchycujú krapničky pripomínajúce V, ktoré dokážu ochrániť ich krehké hrany. Klenotníci sa sústredia skôr na jednoduché hlavice, ako je košík či Martini, ktoré splnia svoj účel, a pri tom nebránia svetelným lúčom efektívne rozohrať krásu osadených kameňov.

Lunetové osadenie (bezel setting)

Tri kamene sa osadzujú aj do lunet, ktoré drahocenné diamanty skvele ochránia. Ak hľadáte niečo neobyčajné, skúste neúplné lunety. Ponúkajú dostatočné bezpečie, a napriek tomu neutopia kameň v ušľachtilom kove.

Tlakové osadenie (tension setting)

Aj v tlakovom osadení ponúkajú klenotníci zásnubné prstene s tromi kameňmi. Tento dizajn nie je taký bežný, preto zaujme na prvý pohľad. Diamanty umiestnené v neviditeľnej drážke sa v kovovom tele krúžku vznášajú a lesknú. Nechýba ani variácia à la tlakové osadenie, ktorá je cenovo dostupnejšia.

Pre koho sa hodí

Zásnubný prsteň s tromi kameňmi je tým pravým pre romantické ženy. Tie stopercentne podľahnú nie len jeho kráse, ale aj symbolizmu. Dizajn otvára priestor fantázii a kreativite, čím pôsobivo potvrdzuje záväzný sľub manželstva. Páni zas ocenia, že pri jeho kúpe nie sú viazaní nutnosťou objaviť čo najväčší kameň za najnižšiu cenu.

Dizajnový kúsok uchytený v krapničkách si zamilujú tradičné aj konzervatívne dámy. Jednoduchosť a decentný pôvab štýlu trellis si ich získa svojím krehkým prepletením. Minimálny počet krapničiek je priamo určený pre minimalistky. Elegantný vzhľad a čisté línie presne odpovedajú ich náture, preto ocenia aj zásnubný krúžok, ktorý zdobia tri kamene v prepracovanom tvare. Veľké kamene alebo originálne farebné kombinácie oslnia dievčatá so zmyslom pre extravaganciu.

Chic hipsterky s radosťou príjmu krúžok v Iunetovom osadení. Jeho vzhľad nie je obyčajný, takže naplní ich túžbu po výnimočnosti, zároveň ich nebude trápiť strach, že by krúžok prišiel k úrazu, keď vyrazí na festival alebo do prírody.

Extravagancia tlakového osadenia pritiahne nielen extravagantné ženy, ale aj minimalistky, ktoré ocenia jeho jednoduchosť a striedmosť.

Zaujímavosť na záver:

Toto osadenie definuje centrálny kameň po stranách strážený ďalšími dvomi diamantmi či drahokamami. Pokiaľ sa pre tento dizajn rozhodnete, musíte počítať s tým, že ústredný kameň bude vyzerať opticky menší.

Zásnubné prstene s postrannými kameňmi (side/accent stones)

Zásnubný prsteň s postrannými kameňmi charakterizuje už jeho názov – ústredný diamant či drahokam dopĺňajú menšie kamienky, ktoré ten hlavný zdôrazňujú. Celý šperk vykazuje väčšiu iskru a brilanciu než jednoduchý solitér. Postranné kamienky uberajú pozornosť tomu centrálnemu, čo by niektorých zákazníkov mohlo odradiť, ale toľko lesku za takú výhodnú cenu pri inom type prsteňa nezískate. Ústredný diamant býva spravidla v tvare okrúhleho briliantu (round brilliant) a princeznej (princess), ale klenotníci s obľubou vymýšľajú krúžky aj s inými dizajnami. Tradične sa pri centrálnom kameni stretnete ako s jednoduchším, tak aj s trochu masívnejším typom osadenia.

Postranné kamene salíšia počtom – môžu byť dva či tri z každej strany centrálneho diamantu, môžu byť osadené po celom tele prsteňa, dokonca môžu byť aj v niekoľkých radoch. Všetko záleží iba na vás a na tom, ako veľmi opulentný a masívny model hľadáte. Zdobenie môžu prsteňu dodať nielen kamienky, ale tiež jeho kovová časť. Pokiaľ zvolíte osadenie v štýle katedrály, získate naozaj jedinečný skvost. Pri pohľade zhora bude oslňovať leskom kamienkov, zatiaľ čo pri pohľade z boku budete môcť obdivovať jeho rafinované prepletené ramená a nosné „stĺpy“.

  • Zásnubný zlatý prsteň s diamantmi Wyza
    Zásnubný zlatý prsteň s diamantmi Wyza
  • Zásnubný prsteň s diamantmi Nabyne
    Zásnubný prsteň s diamantmi Nabyne

Možnosti osadenia

Drážkové osadenia (channel setting)

Drážkové osadenia tvoria menšie kamene v rade v kovovom tuneli tela prsteňa, ktorý rozjasňujú. Diamanty sedia tesne vedľa seba v drážke po časti či celom obvode prsteňa. Drážky upevňujú kamienky v rovine a umožňujú svetlu do nich dobre vstupovať. Veľmi bezpečný typ uchytenia drahokamov odpovedá aktívnemu životnému štýlu, keďže diamant, ktorý je celkom ponorený do kovu je chránený chráni pred zachytením do oblečenia či do vlasov. Nemusíte sa báť nosiť taký šperk každý deň.

Kamienky si poväčšine odpovedajú veľkosťou a svojím leskom perfektne zdôrazňujú ústredný kameň zásnubného prsteňa.

Špeciálnym typom drážkového osadenia je lištové osadenie (bar setting), kedy sú kamienky usadené medzi vertikálnymi kovovými predelmi. Od tradičného drážkového osadenia sa líšia tým, že diamanty nechránia ušľachtilý kov zo všetkých strán, ale iba z boku.

Vedľa klasického drážkového osadenia a jeho tradičnej lištovej variácie prichádzajú šperkári s novými nápadmi, ako jednotlivé kamienky vedľa seba posadiť, vyzdvihnúť ich pôvab, podporiť brilanciu a ochrániť ich pred poškodením

  • Osadenie s viditeľnými korálkami (bead bright setting) predstavuje populárny a univerzálny štýl, ktorý kombinuje zdieľané krapničky a spravidla ľahko skosené steny drážky.
  • Osadenia s povrchovými krapničkami (surface prong setting) rozpoznáte podľa toho, že zdieľané krapničky vystupujú nad povrch drážky, do ktorej sú vyrezané oblúčiky určené pre rundisty kamienkov.
  • Zúbkové osadenie (scallop setting) sa vyznačuje decentnými zdieľanými krapničkami, ktoré pri pohľade zboku pripomínajú zuby hrebeňa.
  • Elegantné osadenie à la rybí chvost (fishtail setting) charakterizujú kovové lôžka, do ktorých sú jednotlivé kamienky zasadené. Na prvý pohľad vďaka svojim okrajom v trojuholníkovom dizajne doplnenom ryhou pripomínajú práve rybí chvost.
  • Zapustené alebo cigánske osadenie (flush/gypsy setting) spoznáte ľahko, keďže malé kamene sú zapustené priamo do kovového tela prsteňa bez akéhokoľvek viditeľného uchytenia a kov aj kamene sú v jednej rovine.

Pavé osadenie (pave setting)

V tomto prípade kamienky, zapustené do tela krúžku, ležia tesne pri sebe a oddeľujú ich iba malé kovové koráliky, ktoré ich za rundistou fixujú na ich mieste. Svojím leskom a minimom materiálu, ktorý by ich zakrýval, perfektne akcentujú ústredný kameň. Najčastejšie sú posadené tak, že pripomínajú včelí plást a zdá sa, že šperk je vydláždený drobnými diamantami. Veľmi elegantné osadenie nie je úplne vhodné pre ženy žijúce aktívne, keďže im hrozí väčšie riziko poškodenia a strata kamienka.

Osadenie býva masívnejšie a širšie. Množstvo kamienkov následne dokáže rozžiariť aj centrálny kameň s nižšou brilanciou.

Neviditeľné osadenie (invisible setting)

Veľké množstvo kamienkov je štvorcového tvaru, ktoré pri tomto type osadenia ležia vedľa seba bez akéhokoľvek zaručenia. Kov ich upevňuje iba v spodnej časti, na povrch vôbec nevystupuje. Výsledný dojem neohraničenej diamantovej plochy nič nenarúša a dizajn tak skvele zvýrazňuje hlavný kameň. Prípadne je možné kamienky zasadiť tak, že simulujú jeden veľký centrálny diamant. Krásne osadenie sa vyznačuje krehkosťou, preto by ste mali naozaj dôkladne zvážiť všetky aktivity, ktorými sa vaša vyvolená venuje.

Krapničkovité osadenie (prong setting)

Aj pri zásnubných krúžkoch s postrannými kamienkami sa dá využiť osadenie, však v jeho špecifickej variácii. Krapničky patria k populárnym a obľúbeným spôsobom, ako udržať kameň na jeho mieste, keďže spravidla umožňujú využiť maximálne účinky dopadajúcich svetelných lúčov.

  • Osadenie tvorené zdieľanými krapničkami (shared prong setting) patrí k univerzálnym štýlom, ktoré sa hodí aj pre väčšie kamene. Medzi najčastejšie používanými hlavicami sa dá zmieniť Martini (Martini) a košík (basket), ktoré sú dostatočne jednoduché, aby diamantom neuberali svetlo.
  • Decentné francúzske osadenie v tvare V (French V-split setting) tvorí drobné skosené krapničky uchycujúce kamienky po stranách, medzi ktorými vznikajú medzery svojím tvarom pripomínajúce písmeno V. Pri pohľade z boku vás zaujme zúbkovaný dizajn.

Lunetové osadenie (bezel setting)

V prípade zásnubných prsteňov s postrannými kameňmi v lunetovom osadení objíma každý z nich kovový lem, ktorý ho chráni pred poškodením (ulomením rundisty). Ide o jednoduchý čistý štýl, v svojej podstate pomerne minimalistický.

Pre koho sa hodí

Dizajn tvorený množstvom menších kamienkov a jedným centrálnym sa podľa spracovania hodí pre rôzne typy žien. Tradičné a konzervatívne ženy zaujmete kúskom v lunetovom osadení aj jednoduchými zdieľanými krapničkami. Elegancia a decentný dizajn bude zodpovedať ich vkusu aj obsahu šatníka, rovnako splní aj ich nároky na sofistikovaný uhladený vzhľad. Rovnaký spôsob uchytenia učaruje aj neortodoxným minimalistkám, len pozor, aby celkový vzhľad vybraného prstienka bol naozaj čo najjednoduchší a najčistejší.

Obyčajné drážkové osadenia, najlepšie iba s čírymi či čiernymi diamantmi a drahokamami sú tým pravým orechovým pre šik hipsterky. Tie si totiž zamilujú uchvacujúci monochromatizmus a to, že aj keď ide o krúžok, ktorý by mohol byť opulentný, zostáva zvolený model ľahký a jemný.

Romantické princezné neodolajú kúskom s neviditeľným osadením, ktoré aj z malých kamienkov dokážu vytvoriť dojem veľkého a dramaticky hviezdneho zásnubného prsteňa. Podobný dojem dokáže vyvolať aj kvalitne spracované pavé osadenie. Krúžky s takto uchytenými kameňmi, avšak v oveľa výraznejších farebných kombináciách, uspokojí extravagantné ženy, ktoré bažia po výnimočnosti, unikátnosti a nezvyčajnosti. Skúste sa preto pozrieť trebárs aj po prsteňoch s originálne pojatým drážkovým osadením.

Vintage a glamour dáma je fascinovaná krúžkami, ktoré sa odvolávajú na art deco, edvardiánsky, viktoriánsky či antický štýl. Páčiť sa im budú kúsky v pavé osadení, nepohrdnú však ani tými v drážkovom či krapničkovom. Veľký význam má aj jemná práca s ušľachtilým kovom, ktorá ústi v komplikovaný a prepracovaný dizajn. Takýto zásnubný prsteň vyniká šarmom a jedinečnosťou, originálne zvýrazneným ústredným kameňom a kvalitnou remeselníckou prácou. Aj keď vyžaduje zvýšené nároky na údržbu, vaša vyvolená uprednostňujúca výraznú módu bude obdivovať každý deň, čo sa jej bude lesknúť na prste.

Zaujímavosti na záver

  • Postranné kamienky sa hodia predovšetkým v prípade, keď zaobstarávate zásnubný prsteň s menším ústredným kameňom. Dokážu ho opticky zväčšiť tým, ako podporia jeho iskru a brilanciu.
  • Originálny typ prsteňa s postrannými kamienkami môžeme vidieť aj v modeloch s rozdeleným telom. Telo krúžku sa dá rôzne tvarovať, nemusí byť jednoduché a hladké. Taký kúsok dokáže upútať pozornosť predovšetkým pokiaľ je osadený v štýle pavé či drážok. Delené telo krúžku priťahuje pohľad k centrálnemu drahokamu, ktorý premieňa v nezabudnuteľný kameň, čo na prvý pohľad pôsobí väčší.

Zaujímavé variácie osadenia

Zásnubné prstene s halo osadením (halo setting)

Názov, ktorý v preklade znamená „svätožiara“, odkazuje na umiestnenie diamantov či drahokamov do sústredených kruhov či štvorcov okolo centrálneho kameňa. Ústredný prvok sa tak zdá väčší, aj preto sa vyplatí po halo dizajne siahnuť pri nižšom rozpočte. Malé kamienky navyše dokážu podtrhnúť iskru celého zásnubného krúžku. Farebný kontrast osadených drahokamov posúva celý model do novej hladiny vnímania.

Sústredené krúžky či štvorce najčastejšie zdobia kamienky v pavé osadení, ale môže ísť aj o drážky, krapničky i neviditeľné osadenia. Na ozdobenie svätožiary sa spravidla využívajú tzv. melé diamanty.

Štýl zásnubného prsteňa uvidelo svetlo sveta v 20. rokoch 20. storočia, do hľadáčika ženíchov sa znova dostal o takmer 40 rokov neskôr, a dosiaľ z neho nezmizol. Halo efekt klenotníci rozšíria nie len okolo klasických okrúhlych briliantov (round brilliant) a princezien (princess), ale aj ďalších tvarov –vankúšik (cushion), ovál (oval), hruška (pear). Niekedy kamienky zdobí iba svätožiara okolo ústredného diamantu, v bohatších dizajnoch však žiari aj na tele prsteňa.

  • Zlatý prsteň s topasovým srdcom a diamantmi Cecile
    Zlatý prsteň s topasovým srdcom a diamantmi Cecile

Výhody

  • Optické zväčšenie centrálneho kameňa s nižšou karátovou hmotnosťou.
  • Zdôraznenie iskry centrálneho kameňa prostredníctvom kamienkov, ktoré ju obklopujú.
  • Bezpečné osadenie a ochrana centrálneho kameňa.
  • Možnosť využiť centrálne kamene rôzneho tvaru.
  • Pôsobivý kontrast vychádzajúci z rôzne sfarbených kamienkov či ušľachtilého kovu, v ktorom sú uchytené.

Nevýhody

  • Malinké postranné kamienky sa môžu uvoľniť a stratiť.
  • Zvýšené nároky môžu byť kladené na zmenu veľkosti prsteňa, a to v súvislosti s počtom postranných kamienkov na tele.

Pre koho sa hodí

KOkrem mužov s nižším rozpočtom osloví predovšetkým dámy, ktoré milujú vzácnosť, výnimočnosť a nadčasovosť. Jemné aj výrazne opulentné kúsky si nájdu svoje fanúšičky a obdivovateľky naprieč celou ženskou populáciou. Snáď len striktné minimalistky sa mu radšej vyhnú, pretože je na nich príliš zdobený.

Zásnubné prstene s katedrálovým osadením (cathedral setting)

Zaujímavou variáciou na krapničkovité, lunetové aj tlakové osadenie je tzv. katedrálové osadenie, ktoré patrí k najelegantnejším a najklasickejším prsteňovým uchyteniam. Podobá sa vznešeným klenbám gotických katedrál, ktoré šplhajú vysoko do neba. Kovové krúžky v tomto prípade vyzdvihujú diamant či drahokam, a práve ony toto osadenie charakterizujú. Kameň je na tele prstienka vyvýšený tak, že solitér vyzerá opticky väčší, rovnako ako drahokamy v trojkmennej variácii či v prípade krúžkov s postrannými kameňmi, takže pokiaľ vám ide o veľkosť diamantu, môžete takto trochu ušetriť.

Máloktorý iný dizajn dokáže tak zvýrazniť ústredný kameň a pritiahnuť k nemu toľko pozornosti, a pritom mu poskytnúť dostatočne bezpečné ukotvenie na mieste. S minimálnymi nákladmi získate vyššie položený drahokam, ktorý oslní osobitnou charakteristikou.

Na druhú stranu sa práve preto ľahšie zachytí do oblečenia či za nábytok. Rovnako vyžaduje zvýšenú starostlivosť a údržbu. A pokiaľ si prstienok nezaobstaráte v kvalitnom spracovaní, môže preliačené kovové lôžko odlákať zrak od ústredného kameňa.

  • Zásnubný vintage prsteň s diamantom Daniew
    Zásnubný vintage prsteň s diamantom Daniew
  • Diamantový zásnubný prsteň Paloma
    Diamantový zásnubný prsteň Paloma

Zásnubné prstene so strapcovitým osadením (cluster setting)

Strapcovito zoskupené diamanty alebo iné drahokamy pridržované na mieste krapničkami či lunetami pôsobia dojmom veľkého kameňa. Tento štýl zásnubného prsteňa osloví predovšetkým pánov s menším rozpočtom, ktorí chcú oslniť svoju vyvolenú výrazným drahokamom. Tento dizajn vyniká unikátnym vzhľadom s mnohými zaujímavými detailmi v podobe veľkosti kamienkov a textúry. Ocenia ho hlavne ženy s menšími rukami a kratšími štíhlymi prstami, ktorým lichotí.

Rýchla rada na záver

Pri hľadaní ideálneho zásnubného prsteňa sa okrem kameňa zamerajte aj na jeho osadenie. Jednoduchá optika dokáže zázraky a pomôže vám s rozhodovaním. Jednotlivé typy osadenia a dizajny predstavujú diamant väčší, než v skutočnosti je vylepšia jeho vzhľad či farbu, zároveň dodajú lepšiu iskru a brilanciu. Každej žene sadne niečo iné, ale medzi krúžkami so solitérom, tromi kameňmi či postrannými kamienkami objavíte pre každú aspoň jeden vhodný model. Len si pamätajte, že minimalistky hľadajú čo najväčšiu jednoduchosť, šik hipsterky monochromatizmus, konzervatívne dámy sa vyhýbajú módnym výstrelkom a páči sa im klasika, glamour ženy obdivujú vintage dizajn, romantičky osloví krehkosť a princeznovský vzhľad, kdežto srdce svojej extravagantnej vyvolenej si získate opulentným prsteňom s veľkým či farebným kameňom, poprípade neopozeraným a originálnym kúskom, ktorý nevie ostať nepovšimnutý.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky