Tvar diamantu heart (srdce)
Diamant – najlepší priateľ ženy. Diamanty sú tak ako aj ženy rôznorodé. Každý diamant v sebe ukrýva svoj príbeh. Diamanty sa neukážu v celej svojej kráse v neopracovanom stave, musia byť vybrúsené a vyleštené, aby odhalili všetky svoje pôvaby, vďaka ktorým sú tak preslávené a cenené. Brúsia sa do niekoľkých základných tvarov, ktoré sú odlišné, unikátne a charakteristické pre každý brus. Tvar poukazuje na hlavnú líniu diamantu a umocňuje tak krásu hotového diamantového šperku.
Klasické a univerzálne guľaté brilianty predstavujú viac než polovicu všetkých predaných diamantov na svete. V súčasnosti ale nadobúdajú popularitu tiež neobvyklé a výstredné tvary ako markíza (marquise) a princezná (princess). Výber diamantového tvaru by mal byť úzko spojený s osobou, ktorej bude diamant patriť. Okrem skutočnosti, že každý tvar nadchne iný typ osobnosti, je každý kameň tiež vyrezaný veľmi starostlivo a s matematickou presnosťou. To pomáha vyniknúť tým najlepším vlastnostiam diamantu.
Každý diamantový brus má svoje miesto v dielni klenotníka. Klasický symbol lásky – srdce – vyniká nutnosťou symetrie a ostrou špičkou i rozsadlinou medzi srdcovými oblúkmi. Do tohto tvaru je vhodné brúsiť diamanty nad 0,50 ct, pri menších totiž tento zložitý tvar môže zaniknúť. Srdce sa osadzuje do troch krapničiek – jedna na každom oblúku a jedna na špičke, ktoré dovolia tvaru zachovať si svoje obrysy a zostať samým sebou aj po spojení so šperkom. V prsteňoch obľúbený solitér využívajú klenotníci aj k vytváraniu symbolov, ako je napríklad štvorlístok, nie len v náušniciach, ale aj príveskoch.
Hearth (srdce)
Základné informácie
Unikátne vlastnosti | Fazety | Pomer (výška- šírka) | Pôvod | Názor odborníka |
---|---|---|---|---|
Exkluzívny tvar s romantickým dizajnom. | 56 až 58 | typický je 0,90 – 1,10 | 16. storočie | Dobrá symetria je nevyhnutná. |
Vlastnosti
Tvar srdce sa obvykle skladá z 56 až 58 faziet, pri čom počet hlavných faziet pavilónu sa môže pohybovať medzi 6 až 8. Okrem toho sú srdiečkové tvary niekedy rezané ako tzv. „francúzska špička“. Tá vznikne nahradením veľkej hlavnej fazety na špičke hviezdou a menšími fazetami, čím sa podstatne zvyšuje lesk diamantu. Francúzske špičky sa tiež používajú v tvaroch markíza (marquise) a slza (pear). Srdcovité tvary sa môžu mierne líšiť v závislosti na ich vypracovaní a konštrukcii. Tradičný tvar srdca by mal mať pomer výšky a šírky medzi 0,90 a 1,10 a musí mať absolútne symetrické lalôčiky (horné oblúky). Lalôčiky by mali mať vyrovnaný pomer výšky a šírky, hoci tieto špecifikácie môžu byť zmenené podľa osobných preferencií. Pri stanovení dĺžky a šírky pri tomto tvare sa šírka meria v najširšom mieste, od okraja jedného laloka k druhému. Okrem toho môže tvar srdca vykazovať tzv. „motýľkový efekt“ (angl. bow tie effect), ktorý nastáva, keď svetlo prechádza diamantom a vrhá tieň cez centrálne fazety kameňa.
História
Presný pôvod geniálneho tvaru srdca je neznámy, hoci briliantový brus upravený do podobného tvaru sa objavil už v 16. storočí. Avšak drahokamy, ktoré by dnes boli klasifikované ako trojuholníkové so zaoblenými rohmi alebo kvapky, boli kedysi označované ako tvar srdca. Vychádzame z mnohých francúzskych popisov, ktoré sa datujú do obdobia od polovice 17. storočia. Prvý zaznamenaný diamant v tvare srdca sa objavil na portréte s názvom „Princezná Gonzaga“ namaľovanom približne v roku 1605 Franzom Pourbusom mladším. Veľký šperk na ľavej ruke princeznej obsahuje veľa rôznych tvarov kameňov, z ktorých niektoré sú považované za predchodcov tvaru srdca. Ide o modifikovaný tvar „kvapky“, veľmi populárnej vo Francúzsku v tomto storočí. Tvar srdca je tiež zmienený v knihe z roku 1655, ktorú napísal Jean Baptiste Tavernier, francúzsky obchodník a cestovateľ a tiež vášnivý obdivovateľ drahých kameňov, ktorý priniesol diamant “Hope” (“Nádej”) do Francúzska. V texte spomína skvostný 36ct diamant v tvare srdca z pokladov z Aurangzébov, v Indii.
Rada odborníka
Medzi najdôležitejšie prvky, ktoré je potrebné vnímať pri tvare srdca, patrí kvalita rezu a zakrivenie konca, ktoré určujú iskru drahokamu. Tieň spôsobený motýľkovým efektom môže byť znížený tým, že sa zmení hĺbka pavilónu, nastavenie uhlov tabule a faziet. Výrazne to prispeje k lepšiemu rozptýleniu svetla v centrálnej oblasti.