Tvar diamantu oval (oválny)
Diamant – najlepší priateľ ženy. Diamanty sú tak ako aj ženy rôznorodé. Každý diamant v sebe ukrýva svoj príbeh. Diamanty sa neukážu v celej svojej kráse v neopracovanom stave, musia byť vybrúsené a vyleštené, aby odhalili všetky svoje pôvaby, vďaka ktorým sú tak preslávené a cenené. Brúsia sa do niekoľkých základných tvarov, ktoré sú odlišné, unikátne a charakteristické pre každý brus. Tvar poukazuje na hlavnú líniu diamantu a umocňuje tak krásu hotového diamantového šperku.
Klasické a univerzálne guľaté brilianty predstavujú viac než polovicu všetkých predaných diamantov na svete. V súčasnosti ale nadobúdajú popularitu tiež neobvyklé a výstredné tvary ako markíza (marquise) a princezná (princess). Výber diamantového tvaru by mal byť úzko spojený s osobou, ktorej bude diamant patriť. Okrem skutočnosti, že každý tvar nadchne iný typ osobnosti, je každý kameň tiež vyrezaný veľmi starostlivo a s matematickou presnosťou. To pomáha vyniknúť tým najlepším vlastnostiam diamantu.
Každý diamantový tvar a brus má svoje miesto v dielni klenotníka. Oválny tvar sa brilanciou a ohňom podobá guľatému briliantu (round brilliant), ale jeho pretiahnutý tvar vytvára zdanie, že kameň je väčší, než tomu tak v skutočnosti je. Užší ovál vyzerá lepšie v šperkoch, kde ho obklopujú ďalšie diamanty. Klasikou sú samozrejme prstene, náušnice, prívesky a náhrdelníky, avšak zaujímavo a neobvykle oválne diamanty pôsobia v eternity prsteňoch osadených v rade vedľa seba.
Oval (oválny)
Základné informácie
Unikátne vlastnosti | Fazety | Pomer (výška- šírka) | Pôvod | Názor odborníka |
---|---|---|---|---|
Symetrický, pretiahnuto zaoblený tvar. | obvykle 58 | typický je 1,33 – 1,66 | 19. storočie | Optimalizuje karátovú váhu a opticky predlžuje prsty. |
Vlastnosti
Oválny tvar je zaoblený, obvykle sa skladá z 58 faziet a typický pomer výšky a šírky sa pochybuje v rozmedzí medzi 1,33 až 1,66. Tento tvar optimalizuje karátovú váhu, čo znamená, že jeho pretiahnutý a symetrický tvar sa môže zdať väčší než pri okrúhlych diamantoch s podobnou karátovou váhou. Oválny tvar tiež dokáže opticky predĺžiť kratšie prsty, vďaka čomu sa stal veľmi obľúbeným na použitie ako centrálny kameň v zásnubných prsteňoch. Pri tomto tvare sa môže objaviť tzv. „motýľkový efekt“ (angl. bow tie effect), ktorý nastáva, keď svetlo prechádza diamantom a vrhá tieň cez centrálne fazety kameňa. Tento tieň sa môže znížiť tým, že sa zmení hĺbka pavilónu a nastavenie uhlov tabule a faziet, čo prispeje k lepšiemu rozptýleniu svetla v centrálnej oblasti. Tento jav sa vyskytuje aj pri tvaroch srdca (heart), markízy (marquise) a slzy (pear).
História
Hoci oválne tvarované diamanty boli po prvý raz uvedené na trhu pred 200 rokmi, moderný oválny rez bol vynájdený na začiatku 60. rokoch popredným ruským brusičom Lazarom Kaplanom. Oválny tvar si nakoniec vyslúžil miesto v klenotníckej Medzinárodnej sieni slávy. Kaplan zanechal nezmazateľné stopy v diamantovom priemysle vďaka svojej jedinečnej schopnosti rozdeliť hrubý diamant na menšie kamene jediným úderom. Tento proces je známy ako štiepanie. Pokiaľ má hrubý materiál zlé tvarovanie alebo obsahuje chyby, ktoré mu bránia vo výbruse do jedného kameňa, musí byť rozdelený pozdĺž zrna. Kaplan sa preslávil vďaka svojím odborným znalostiam v oblasti posudzovania kameňov bežne považovaných za bezcenné, ktoré však dokázal transformovať do krásne brúsených diamantov.
Pomer strán je veľmi dôležitým aspektom pri posudzovaní kvality oválneho tvaru a môže mať významný vplyv na rozptýlenie svetla v kameni. Pri výbere oválneho tvaru je dôležité zladiť relatívne výhody dlhšieho tvaru (vyšší pomer strán) a zaoblenejšieho tvaru (nižší pomer strán). Dlhší tvar dokáže opticky predĺžiť prsty, zatiaľ čo zaoblenejší tvar lepšie zabráni motýľkovému efektu.