Tvar diamantu emerald (smaragd)
Diamant – najlepší priateľ ženy. Diamanty sú tak ako aj ženy rôznorodé. Každý diamant v sebe ukrýva svoj príbeh. Diamanty sa neukážu v celej svojej kráse v neopracovanom stave, musia byť vybrúsené a vyleštené, aby odhalili všetky svoje pôvaby, vďaka ktorým sú tak preslávené a cenené. Brúsia sa do niekoľkých základných tvarov, ktoré sú odlišné, unikátne a charakteristické pre každý brus. Tvar poukazuje na hlavnú líniu diamantu a umocňuje tak krásu hotového diamantového šperku.
Klasické a univerzálne guľaté brilianty predstavujú viac než polovicu všetkých predaných diamantov na svete. V súčasnosti ale nadobúdajú popularitu tiež neobvyklé a výstredné tvary ako markíza (marquise) a princezná (princess). Výber diamantového tvaru by mal byť úzko spojený s osobou, ktorej bude diamant patriť. Okrem skutočnosti, že každý tvar nadchne iný typ osobnosti, je každý kameň tiež vyrezaný veľmi starostlivo a s matematickou presnosťou. To pomáha vyniknúť tým najlepším vlastnostiam diamantu.
Každý diamantový tvar a brus má svoje miesto v dielni klenotníka. Originálny vzhľad smaragdového tvaru spôsobuje stupňovitý brus pavilónu a veľká otvorená tabuľka. Nevyniká leskom briliantového brusu, zato zaujme dokonalou súhrou svetlých a tmavých plôšok, ktoré spôsobujú až zrkadlenie diamantu. Hoci v ňom vrie menej ohňa, dlhé línie a dramatické odlesky mu dodávajú nádych elegancie. Meno tvaru sa odvodzuje od názvu kameňa, pre ktorý bol vytvorený. Klasický solitér zdobí zásnubné prstene, náhrdelníky, náramky a aj náušnice.
Emerald (smaragd)
1. Základné informácie
Unikátne vlastnosti | Fazety | Pomer (výška- šírka) | Pôvod | Názor odborníka |
---|---|---|---|---|
Široká plochá tabuľa s tupými rohmi a s postupnými rezmi. | Obvykle 57, líši sa to podľa počtu riadkov na korune a pavilóne. | Väčšinou 1,30 - 1,50 (záleží na vkuse). | Vyvinul sa z tabuľového tvaru v 20. storočí. | Tento tvar diamantu je ideálny pri čistote VS1/VS2 alebo vyššej. |
Vlastnosti
Jedná sa o jeden z prvých tvarov, ktoré boli použité v klenotníctve. Smaragdový tvar je obdĺžnikový a má skrátené rohy a širokú plochú rovinu, ktorá sa z vrchu podobá schodisku. Tento štýl patrí medzi tzv. stupňovité brusy, medzi ktoré sa zaraďuje aj Asscherov tvar a žiarivý (radiant) tvar. Smaragdový tvar sa obvykle skladá z 57 faziet (25 na korune a 32 na pavilóne). Počet riadkov na korune a pavilóne sa môže líšiť, avšak potom prichádza ku zmenám v počte faziet. Keďže má obvykle menší lesk než briliantové brusy (okrúhly briliant alebo princezná), široké ploché roviny tohto tvaru zdôrazňujú jas diamantu a jeho prírodný kryštalický obdĺžnikový rast. Ploché roviny okrajov tiež umožňujú rôznorodosť osadenia vedľajších kameňov. Diamanty smaragdového tvaru sú často lemované dlhými tenkými tvarmi ako napr. bagetový (baguette) tvar. Väčšina smaragdových tvarov má dĺžku a šírku v pomere medzi 1,30 a 1,50. Pomer 1,40 sa považuje za priam ideálny a najobľúbenejší. Pomery mimo tento rozsah sú považované za atypické a obecne i menej žiaduce.
História
Presný pôvod prvého smaragdového tvaru zostává doposiaľ nejasný, hoci jeho štylistické a technické údaje môžu byť spájané s jednoduchými tabuľovými tvarmi z obdobia Art deca na začiatku 20. storočia. Termín „smaragdový tvar“ sa začal používať až v období Art deca aj napriek skutočnosti, že brúsiči diamantov už poznali rovnaký tvar, ale pod rôznymi menami. Pôvodne bol tento tvar vyvinutý špeciálne pre smaragdové drahokamy s cieľom znížiť množstvo tlaku pri rezaní, a ochrániť tak drahokam pred prasknutím. Čoskoro si však brusiči uvedomili význam tohto rezu a začali ho aplikovať aj na diamanty.
Rada odborníka
Kvôli jeho veľkým a otvoreným fazetám sa odporúča vyššia čistota než VS2, aby bolo zaistené, že kameň bude úplne čistý pri pohľade voľným okom. Najlepšie sú väčšie pomery strán (teda skôr obdĺžniky) s perfektnou symetriou. Tento tvar opticky predlžuje menšie ruky a kratšie prsty.