Prečo v Eppi milujeme lab-grown diamanty
Môžu sa pochváliť rovnakou krásou a vlastnosťami ako v prírode vyťažené diamanty, sú ale oveľa dostupnejšie. Čo je však hlavné?
- Nefinancujú vojnové konflikty.
- Ochraňujú ľudské práva.
- Minimalizujú poškodenie životného prostredia.
- Dodržiavajú bezpečnosť práce a ochranu zdravia zamestnancov.
Zoznámte sa so lab-grown diamantmi. Pestujú sa v kontrolovanom laboratórnom prostredí pod dohľadom vedcov a technológií, ktoré suplujú podmienky, v ktorých diamanty rastú v prírode. Chemické, optické a fyzikálne vlastnosti a kryštálovú štruktúru majú preto rovnaké. Môžu sa teda pochváliť identickou krásou a vlastnosťami ako vyťažené diamanty, ale sú pre prírodu oveľa príjemnejšie a pre svojho zákazníka značne dostupnejšie.
Ako spoznáte lab-grown diamanty?
Na prvý pohľad vyzerajú lab-grown diamanty rovnako ako tie prírodné. Potvrdiť ich pôvod preto vie prakticky len gemologické laboratórium. Ich špecializované nástroje vedia detekovať minimálne rozdiely v raste kryštálu a určiť, či sú, alebo nie sú prírodné.
Porovnanie lab-grown a prírodných diamantov
Oba typy diamantov sa odlišujú hlavne spôsobom vzniku, cenou, vzácnosťou a tým, ako veľmi sú žiadané. Pre lepšiu predstavu sme pre vás pripravili prehľadnú tabuľku.
Lab-grown diamanty | Prírodné diamanty |
---|---|
Vypestované v laboratóriu počas niekoľkých týždňov | Formované pod zemským povrchom miliardy rokov |
Kryštalická mriežka zložená z atómov uhlíka | Kryštalická mriežka zložená z atómov uhlíka |
Masová produkcia | Vzácnosť |
Nižšia cena, ktorá sa časom nezvyšuje | Vyššia cena, ktorá časom rastie |
Dostupné v širokom množstve tvarov a karátových hmotností | Dostupné v širokom množstve tvarov a karátových hmotností |
Pomerne obľúbené do zásnubných prsteňov | Veľmi obľúbené do zásnubných prsteňov |
Ako si vybrať najlepšie lab-grown diamanty
Pri nákupe venujte pozornosť rovnakým faktorom, ako keby ste vyberali prírodný diamant, to znamená 4C. Neprehliadnite ani pár odporúčaní, ktoré sme pre vás pripravili.
Cena
Lab-grown diamanty sú lacnejšie než prírodné. Rozdiel v hodnote u totožných kameňov je približne dvoj- až trojnásobný.
Farba
Rovnako ako v prípade prírodných diamantov sa cení, pokiaľ je kameň už pri pohľade voľným okom bezfarebný. U lab-grown diamantov si ľahko môžete dovoliť vyššiu kvalitu farby. Cenový rozdiel medzi jednotlivými stupňami nie je tak veľký.
Certifikát
Od predajcu si určite vyžiadajte certifikát. Mal by byť z renomovaného laboratória, ako je napríklad GIA, IGI atď. Dokument potvrdzuje kvalitu a vlastnosti lab-grown diamantu a uľahčí vám porovnanie s podobnými alebo prírodnými kameňmi. Budete mať istotu, že za svoje peniaze dostávate maximum.
Čistota
Určite sa zamerajte na úplne čisté diamanty, u ktorých voľným okom nevidíte inklúzie alebo kazy. Odpovedajúcim stupňom čistoty je VS2, ktorý síce nepredstavuje najvyšší stupeň čistoty, ale nekazí každodennú krásu vášho kameňa.
V laboratóriu prechádzajú lab-grown diamanty rovnakým hodnotiacim procesom ako tie prírodné. Najskôr vedci testujú identitu kameňa a to, či prešiel nejakou úpravou. Analytické metódy okrem iného zahŕňajú skúmanie inklúzií, fluorescencie a fotoforencie. Súčasťou hodnotenia syntetického diamantu je skúmanie jeho farby a čistoty, ako aj meranie tvaru a karátovej hmotnosti.
6 zaujímavých faktov o lab-grown diamantoch
- V roku 2018 presiahlo množstvo v laboratóriu vypestovaných diamantov hodnotu 2 miliónov ct a v roku 2026 sa očakáva, že prevýši hranicu 20 miliónov ct.
- 70 % mileniálov uvažuje skôr o kúpe lab-grown diamantov než tých prírodných.
- Na rozdiel od moissanitov alebo kubických zirkónov sa lab-grown diamanty od tých prírodných nelíšia inak ako pôvodom.
- V januári 2019 vyrazila do londýnskych ulíc na stretnutie Meghan Markle a mala na sebe náušnice so lab-grown diamantmi.
- Pozor na angličtinu, tam sa lab-grown diamanty označujú ako man-made, laboratory-grown, laboratory-created, engineered. Pod označením "synthetic" sa skrývajú náhrady diamantov, ktoré sa od originálu líšia zložením a vlastnosťami.
- Väčšina lab-grown diamantov sa pestuje v Číne, na Ukrajine, v Rusku, Japonsku a Spojených štátoch.