Gravírovanie šperkov
Premýšľate, ako personalizovať šperk, ktorý ste si vybrali z našej ponuky alebo ktorý ste si u nás nechali vyrobiť na mieru? Krásny a veľmi originálny spôsob ponúka gravírovanie. V tomto článku vám vysvetlíme, čo presne gravírovanie znamená, aké sú jeho možnosti a ktoré šperky sa pre rytinu hodia najviac.
Čo je to gravírovanie
Ide o unikátnu technológiu, ktorá vo všeobecnom poňatí umožňuje zdobiť rôzne výrobky, zaznamenávať do nich nezmazateľné stopy a inak ich označovať. Technológia je založená na princípe odoberania jednotlivých vrstiev materiálu z výrobku.
Trocha histórie
Gravírovanie patrí medzi starodávne remeslo, ktoré je dodnes stále populárne v mnohých oblastiach, vrátane sveta šperkov. Keď sa pozrieme do minulosti, zistíme, že sa primitívne rytie do kameňa, kostí alebo dreva objavuje už v dobe praveku. Rytinou sa opatrovali posvätné predmety, šperky, zbrane a neskôr taktiež výrobky zo skla. Rytie do kovu sa potom začalo dosť využívať v 15. storočí pre grafiku a tvorbu knižných či novinových ilustrácií.
V dnešnej dobe sa gravírovanie využíva pri výrobe tlačiarenských štočkov pre tlač známok, kolkov, bankoviek a grafických listov, razníc na razenie mincí či medailí, pečiatok, menoviek alebo taktiež kovových firemných tabúľ. Gravírom sú rovnako opatrené aj psie známky alebo šperky.
Gravírovanie šperkov alebo čo všetko je možné v Eppi vygravírovať
Celkom najčastejšia požiadavka je gravír písmenný alebo číselný pri zlatých alebo strieborných šperkoch.
Čo sa týka materiálov, zlaté šperky sú pre gravírovanie najvhodnejšie, lebo zlato je tvrdé, odolné, ale napriek tomu sa do neho dobre gravíruje. Strieborné šperky je taktiež možné opatriť gravírom, ale vzhľadom na to, že ide o mäkší materiál, gravír nemusí vydržať v čitateľnej podobe po rovnaký čas ako pri zlate.
Najnáročnejším materiálom na gravírovanie je platina, lebo je zo všetkých šperkárskych kovov najtvrdšia a zlatník s ňou má najväčšiu prácu. Rytec sa nedostane tak hlboko pod povrch a niektoré šperky sú kvôli svojej povahe ku gravírovaniu skutočne náročné. Z týchto dôvodov všetko konzultujeme s našou zlatníckou dielňou, než vám potvrdíme, či váš šperk dokážeme opatriť gravírom.
Keď to zhrnieme, nie je možné povedať, že niektorý materiál by bol pre gravírovanie nevhodný. Všetko záleží na celkovej stavbe konkrétneho šperku. Predovšetkým na tom, či je na šperku dostatok miesta, kam by sa dala rytina umiestniť, a či sa do tohto miesta dostane sám rytec.
Gravírovanie snubných a iných prsteňov
Typicky sa gravírujú vnútorné strany svadobných obrúček, kam si klienti nechávajú vyryť dátum svadby, svoje mená, prezývky alebo iné symbolické heslá, ktoré spájajú ich životy. V nedávnej dobe sme do prsteňov ryli napríklad aj číselné GPS miesta, kde sa snúbenci po prvýkrát stretli. Ďalej je do prsteňov možné vyryť rôzne minimalistické symboly – najčastejšie ide o srdce, krúžky, trojuholníky atď.
Väčšina klientov uprednostňuje gravírovanie do vnútorných strán prsteňov, keďže táto strana býva hladká. Pokiaľ ale máte záujem o vonkajší gravír, taktiež ho radi spravíme. Tento typ gravíru sa hodí pre jednoduché obrúčky s hladkým povrchom bez kameňov a iných ryteckých zásahov. Je však potrebné myslieť na to, že gravír po vonkajšom obvode bude náchylnejší na vonkajšie vplyvy a časom by sa mohol opotrebovať, z tohto dôvodu vždy odporúčame vnútorný gravír, ktorý je lepšie chránený. Navyše o ňom viete iba vy alebo vaša drahá polovička.
Stále viac klientov zaujímajú aj netradičné formy gravírovania – konkrétne možnosť rytiny otlačkov prstov. Áno, aj túto variantu máme vyskúšanú a vyzerá veľmi originálne. V poslednej dobe sme na snubné prstene nechávali vyryť aj svetadiely, kde severná pologuľa bola na dámskom snubnom prsteni a južná na pánskom.
Po snubných prsteňoch sú hneď druhými najčastejšie gravírovanými šperkami zásnubné prstene. Prečo? Odpoveď je jednoduchá. Zásnubný prsteň v sebe nesie veľké oznámenie. Spolu so slovami „Vezmeš si ma“ sa podieľa na tak magickom akte, akým je vstup do ďalšej fázy vzťahu. Zásnubný prsteň je teda sám o sebe veľkým symbolom. Pokiaľ ale tento symbol ozvláštnite ešte informáciou navyše, originál je hneď na svete. Do zásnubných prsteňov najčastejšie ryjeme mená, prezývky, srdce, dáta alebo niečo, čo má pre klientov hlboký význam.
Ďalšie typy šperkov
Gravírovanie sa netýka iba prsteňov. De facto každý šperk, ktorý má na sebe dostatočný priestor, môže byť ogravírovaný. Niektoré zlaté prívesky sú hneď pozdvihnuté na originál, pokiaľ ich na zadnej strane opatríme rytinou v podobe dát či iniciálov.
Na strieborné šperky ryjeme najčastejšie text do zadnej strany medailónov, ktoré sú už samy o sebe veľmi symbolickým artiklom.
Gravírovanie nemusí byť iba v podobe textu alebo čísel. Mnohé šperky z našej výroby alebo priamo na mieru môžeme opatriť ornamentálnym gravírom vo vintage štýle. Ide o rozsiahlejší a nákladnejší krok, ale vďaka tomuto estetickému zásahu váš šperk povýšite na naozajstný originál.
Veľmi obľúbené je aj gravírovanie súradníc oblasti, ktorú chcete nosiť neustále pri sebe. Miesto zásnub, svadby alebo zoznámenia, je to len na vás.
Ako súradnice vyhľadať?
- Choďte na adresu https://www.google.com/maps.
- Do hornej kolónky vľavo zadajte adresu alebo miesto, ktorého súradnice chcete zistiť.
- Akonáhle Google nájde presnú polohu, označí ju červenou. Na červeno označené miesto následne kliknite pravým tlačidlom myši a zvoľte možnosť „Čo je tu?“, ako vidíte na obrázku tu.
- V dolnej časti sa vám zobrazí rámček so základnými údajmi vrátane súradníc.
- Po kliknutí na tieto súradnice sa vám vľavo vygeneruje presné znenie súradníc vo formáte 48°08'28.2"N 17°06'27.7"E (ako príklad sme použili súradnice našej bratislavskej pobočky Eppi).
Ako postupovať pri žiadosti o gravírovanie
V prípade písmenného alebo číselného gravírovania si stačí vybrať font z našej ponuky a dať nám vedieť, aký text si budete na svojom šperku priať. Vybrali sme pre vás štyri fonty, ktoré patria medzi najoblúbenejšie a ktoré sa hodia pre rôzne typy šperkov aj rôzne príležitosti. Pokiaľ však máte svojho vlastného favorita medzi rozsiahlou škálou písiem, neváhajte nám zaslať svoju predstavu. Všetky kroky výroby vždy konzultujeme s našimi zlatníkmi, vrátane schválenia písma. Určite sa vám radi vyjadríme, či je vaša predstava realizovateľná. Pokiaľ nie je, snažíme sa nájsť čo najpodobnejšie písmo, ktoré by vyhovovalo vášmu vkusu.
Pokiaľ by ste mali záujem o vygravírovanie nejakého symbolu, môžete nám zaslať jeho predlohu, čo nám dá jasnú predstavu o tom, ako by mal výsledok vyzerať.
Podľa potreby a v závislosti na zložitosti gravírovania vám najprv vytvoríme návrh jeho výslednej podoby, ktorý vám zašleme ku schváleniu. Pokiaľ všetko odsúhlasíte, návrh predáme nášmu zlatníkovi.
Technológia spracovania
V Eppi gravírujeme dvojakým spôsobom – za pomoci laseru, alebo ručne. Obe metódy majú svoje výhody a určité obmedzenia.
Gravírovanie laserom
V tomto prípade sa pri gravírovaní využíva laserový prístroj FireScan, ktorý má takmer neobmedzené možnosti. Jeho otočná hlavica umožňuje zlatníkovi gravírovanie vonku aj vnútri prsteňa. Vďaka automaticky ovládanému hrotu je rytina úplne presná a odpovedá vám zadanej požiadavke.
Po konzultácií vašej predstavy predáme návrh gravíra zlatníkovi, ktorý si text alebo symbol prevedie do vektorovej podoby a potom nahrá do počítača, ktorý je napojený na laserový prístroj. Potom už prístroj pracuje plne automaticky a sám.
Je nutné dodať, že nie všetky šperky je vhodné gravírovať laserom, lebo nástroj je trochu väčší a nie je možné sa s ním dostať do všetkých miest tak pohodlne ako pri ručnej rytine. Konkrétne zásnubné prstene s centrálnym kameňom je vždy lepšie gravírovať ručne.
Ručné (mechanické) rytie
V prípade ručného rytia rytec vytvára nápisy alebo rôzne ornamenty za pomoci ostrého nástroja, tzv. rydla, ktorý je opatrený drevenou rukoväťou. Najčastejšie využívame šikovné ruky našich zlatníkov a rytcov v jednom, ktorí majú skutočný cit pre detail. S našimi rytcami máme už dlhodobú skúsenosť, preto dokážeme úplne presne odhadnúť, aký šperk je ideálny pre zverenie do ich starostlivosti a aký šperk bude lepší pre laserovu rytinu. Ručné rytie vyžaduje nie len dlhodobú prax, zmysel pre detail, ale aj fyzickú zdatnosť. Čím tvrdší materiál, tým je gravírovanie náročnejšie.
V dávnych dobách, kedy sa ešte dedilo remeslo z otca na syna, boli rydlá veľmi významnými dedičnými artiklami. Oceľové rydlá majú rôzne tvary – najčastejšie sa používajú špicaté rydlá, ktorých drážkou sa docieli trojuholníkový profil; iné majú profil štvorcový, kosoštvorcový s rôznymi uhlami alebo oválny. Existujú aj rydlá ploché, nožovité s bočným ostrím, matovacie a ďalšie. Na rytie šperkov sa využívajú rydlá s najmenším profilom, aby výsledná línia bola čo najtenšia.
Za pomoci ostrých prítlakov a jemných vibrácií ruky rytec vytvára línie gravírovania podľa predlohy na papiere alebo v počítači. Ruka šikovného rytca dokáže touto technikou docieliť mäkkých kontúr aj oblých línií. Vzniká tak krásna podívaná, kde sa miešajú ostré línie s jemnými, hra tieňovania a šrafovania.
Doba gravírovania
Pokiaľ si prajete svoj šperk opatriť jednoduchým gravírom, počítajte s tým, že celková doba výroby vášho šperku sa predĺži väčšinou o 1-3 dni. Záleží opäť na vašom prianí, ako veľmi bude gravír rozsiahly a náročný. Pokiaľ si na svoje zásnubné prstene prajete vygravírovať iba dátum či mená, určite to výrobu príliš neomešká. Pokiaľ však vyrábame snubné prstene s rozsiahlou povrchovou úpravou, kde je vintage gravír po celej vonkajšej ploche, môže sa doba výroby predĺžiť aj o týždeň. Každý šperk má inú povahu a každý gravír si vyžaduje iný čas. Avšak všetci si vždy prajeme, aby šperk vyzeral presne podľa vašich predstáv, preto pre vás urobíme maximum.
Pokiaľ na nás máte akúkoľvek otázku, určite sa na nás obráťte na e-mail otazky@eppi.sk alebo na telefónnom čísle 0902 930 879. Veľmi radi s vami prekonzultujeme všetky možnosti.