Ako zabaliť vianočné darčeky trendy aj udržateľne? S našimi tipmi to hravo zvládnete
Balenie darčekov. Niektorí si ho užívajú, iní vôbec. Či už patríte k nadšeným „baličom“, alebo sa tejto každoročnej aktivity skôr desíte, máme pre vás osvedčené tipy a triky, ako zabaliť vianočné darčeky ako profesionál. V závere článku sa potom dozviete, kde sa balenie darčekov vzalo a prečo je pre nás také dôležité.
Ako zabaliť darčeky jednoducho, krásne a udržateľne?
Tipy na darčeky (nielen) na Vianoce vám ponúkame stále. Ale ako také darčeky zabaliť, to je iná otázka! Našťastie sme si pre vás pripravili desať tipov, vďaka ktorým vytvoríte originálne balíčky, ktoré zožnú zaslúžený obdiv.
1. Luxusný minimalizmus
Jednoducho zabalené darčeky sú rovnako luxusné ako minimalistické šperky. Na minimalistické balenie budete potrebovať jednofarebný baliaci papier, ktorý môže byť ozdobený čiernymi, bielymi alebo kovovými prvkami. Ideálne sú obojstranné typy papierov, kedy druhú stranu využijete na ďalší darček, a vytvoríte tak dokonale zladené duo. Precízne zabalený balíček ozdobte jednoduchým čiernym, bielym, strieborným či zlatým lykom (alebo stuhou) a to je všetko, pretože ako hovorí známe príslovie: „V jednoduchosti je krása.“
2. Vyskúšajte techniku furoshiki
Ide o japonskú tradíciu balenia darčekov do látky, ktorá vznikla už v 17. storočí. Je jednoduchá, ekologická a obdarovaný dostane okrem darčeka vo vnútri aj krásnu šatku na ozdobu. Predmet jednoducho položte do stredu šatky tak, aby jeho rovné strany ležali proti cípom. Dvoma protiľahlými cípmi predmet obaľte, druhú dvojicu cípov zaviažte na uzol a máte hotovo.
3. Zalepte to
Ďalší veľmi jednoduchý nápad, ako originálne zabaliť darček, je použiť washi pásky. Opäť sa jedná o japonský vynález – samolepiace dekoratívne pásky, ktoré sa vyrábajú z ryžového papiera alebo bambusového, pšeničného či konopného vlákna. Na trhu nájdete naozaj veľké množstvo jednofarebných aj vzorovaných washi pások, s ktorými sa dá vykúzliť takmer čokoľvek. Nastrihajte a nalepte zelenú a hnedú washi pásku na balíček tak, aby vyzerala ako stromček, zo žltej vytvorte hviezdu alebo ju nalepte do tvaru mašle. Záleží len na vás, čo s touto šikovnou páskou urobíte.
4. Vyrobte si DIY baliaci papier
Vianočný baliaci papier, ktorý nikto iný nemá - taký, ktorý si sami vyrobíte. A ak sa do toho pustíte s deťmi cez víkend, máte postarané o zábavné popoludnie. Budete potrebovať obyčajný hnedý alebo svetlošedý baliaci papier, ktorý stojí pár korún, a pečiatku s vianočným motívom. Aj tú je možné veľmi jednoducho vyrobiť! Postačí vám atrament a veľký zemiak, ktorý rozkrojíte, a vtlačíte do neho vykrajovač na pečivo či perníčky s požadovaným motívom. Potom už môžete veselo tlačiť vlastný baliaci papier.
5. Namiesto menovky fotka z polaroidu
Milovníci retro fotiek v štýle polaroidiek toto balenie obzvlášť ocenia, ale veríme, že pohľad na darček so svojou (alebo vašou spoločnou) fotkou namiesto mena urobí radosť úplne každému. A pokiaľ doma žiadne polaroidky nemáte, stačí vám akákoľvek fotka z mobilu či počítača, ktorú vám na špecializovanom mieste vytlačia. Obrázok potom zasuniete za povrázok alebo mašľu na konkrétnom darčeku.
6. V štýle vintage alebo použite, čo už máte
Vintage štýl býva spájaný s módou z 20. - 90. rokov minulého storočia. Mnohí si pod ním predstavujú perlové šperky, čipky, mašličky a prvky štýlu art deco. Prvou možnosťou je teda zaobstarať si baliaci papier s nejakým vintage motívom. K prírode šetrnejším variantom je poobzerať sa po vlastnej domácnosti, ktorá určite skrýva nejeden „prirodzene vintage“ baliaci papier v podobe starých novín, dávno zabudnutých nôt, kníh alebo zvyškov tapiet. K tomu sa skvele hodí atlasová, zamatová alebo čipková stuha.
7. Vyšperkujte darček vianočnou dekoráciou
Vďaka nasledujúcemu triku získate v okamihu veľký efekt s minimálnym úsilím. A to sa v hektickom predvianočnom období hodí, nemyslíte? Na mašľu pri zabalenom darčeku pripevnite vianočnú ozdobu. Môžete ju zladiť s baliacim papierom alebo vybrať takú, ktorá určitým spôsobom harmonizuje s obdarovanou osobou. Univerzálnou a krásnou ozdôbkou je napríklad rolnička, vďaka ktorej bude darček ľúbezne zvoniť, obľúbené vianočné lízatko v tvare červeno-bielej paličky alebo napríklad ozdobný perníček.
8. Využite dary prírody
K ekologickejším štýlom balenia patrí aj ten, ktorý využíva najrôznejšie ozdôb z prírody. Ako základ budete potrebovať obyčajný hnedý papier (kľudne aj ten na balenie balíkov) a špagát či iné prírodné lyko, pomocou ktorého k darčeku pripevníte prírodnú dekoráciu. A čo všetko môžete použiť? Vetvičku z ihličnatého stromu, cezmíny, sušený bavlník či eukalyptus (ten je tento rok obzvlášť v kurze), šišku, ruličku škorice alebo napríklad kolieska sušeného pomaranča.
9. Očarujúci glamour darček
Predposledný, nemenej krásny, štýl balenia je glamour, ktorý uvítajú milovníci všetkého trblietavého. Zožeňte lesklý baliaci papier v bronzovej, zlatej, striebornej, rosegold alebo medenej farbe a doplňte ho metalickou alebo trblietavou stuhou tón v tóne. V tomto prípade už nie je potrebné pridávať nič navyše, pretože držíte v ruke neprehliadnuteľne žiarivý darček.
10. Čo s neforemným alebo extrémne veľkým predmetom?
Najjednoduchším riešením je bezpochyby darčeková taška. Ďalej môžete skúsiť nájsť nepotrebnú škatuľu s vhodnými rozmermi (napríklad od topánok), ktorú následne zabalíte. Pokiaľ ale chcete na nejakom darčeku ušetriť baliaci papier, práve ten neforemný môžete bez obáv len obviazať stuhou a zdôrazniť jeho jedinečnosť tým, že ho necháte tak, ako je.
Ak nechcete kaziť obdarovanému tajomstvo, môžete zabaliť nejakú malú vec, ktorá s konkrétnym darčekom súvisí. V prípade tenisovej rakety zabaľte tenisovú loptičku, namiesto lyží pásky na lyže a tak podobne. Obdarovaný bude možno chvíľu prekvapene pozerať, prečo mu nadeľujete tak zvláštnu vec. Lenže vy potom slávnostne vytiahnete „z rukáva“ skutočný darček. No neznie to ako zábava?
História baliaceho papiera a balenia darčekov
- Tá siaha až do starovekej Číny, kde ako prví vyrobili papier a darčeky do neho balili približne od roku 105 nášho letopočtu. V roku 800 sa papier dostal do Egypta, ale v Európe bola prvá továreň na výrobu papiera otvorená až roku 1085.
- Balenie darčekov značne ovplyvnili Briti, veľkí milovníci papiera a najmä tapiet. Do luxusných tapiet sa darčeky balili počas viktoriánskej éry a darujúci tým dávali na obdiv svoje bohatstvo.
- Najzásadnejšiu úlohu v balení darčekov však zohrali USA, pretože práve tu bol v roku 1917 vynájdený baliaci papier. Za objavom stoja bratia Joyce Clyde a Rollie Hallovci. Počas vianočnej sezóny im v papiernictve došli pevné farebné papiere, ktoré sa vtedy používali. Bratia však pohotovo zaimprovizovali s francúzskym dekoratívnym papierom, ktorý sa používal na vložkovanie obálok. Dekoratívny papier si získal takú obľubu, že ho bratia začali tlačiť v rôznych farbách či so vzorom vianočnej cezmíny.
- Ďalší prelom nastal o cca 20 rokov neskôr, kedy bola vynájdená izolepa, ktorá balenie darčekov veľmi uľahčila. S izolepou sa však neoplatí plytvať, pretože nie je príliš estetická a hlavne – darčeky sa dajú pri troche cviku zabaliť aj bez nej. Naše Eppi balíčky sú toho dôkazom.
Psychológia darčekového balenia
Dostali ste niekedy nezabalený darček? A ako ste sa pri tom cítili? Z rôznych psychologických výskumov vyplýva, že väčšina ľudí má pozitívnejší vzťah k darčekom, ktoré sú zabalené. Keď dostaneme darček v ozdobnom nepriehľadnom obale, okrem radosti cítime aj príjemné napätie, ktoré vedie k momentu prekvapenia, kedy balíček rozbalíme a konečne vidíme, čo ukrýva. A množstvo vianočných darčekov pod stromčekom nám pocity vzrušenia, radosti a uspokojenia dopraje ešte vo väčšej miere. Takže ak práve premýšľate nad otázkou „Baliť, či nebaliť vianočné darčeky?“, naša odpoveď je jednoznačne „Baliť!“.
Rozhodli ste sa nadeliť pod stromček šperk od Eppi? S darčekovým balením si nemusíte lámať hlavu. Všetky šperky vám úplne zadarmo zabalíme my. Stačí si len vybrať baliaci papier, ktorý sa vám páči najviac (psst, máme aj jeden s pôvabným vianočným motívom) a počkať, až k vám balíček dorazí. :)