Zapínanie náhrdelníkov a náramkov pod lupou
Pri výbere šperku pre vás určite hrá veľkú rolu jeho dizajn. Potom sa zameriavate na cenu, kov a zdobenie. Aby vám zakúpený kúsok dlho prinášal radosť, venujte pozornosť aj typu zapínania. Táto drobnosť vám uľahčí život pri nosení šperkov, ušetrí čas a dodá istotu, že o obľúbený model neprídete. V niektorých prípadoch je zapínanie skoro neviditeľné, v iných zas tvorí výrazný dizajnový prvok.
Ale dosť už úvodu a poďme sa pozrieť, aké typy zapínania sa nám ponúkajú u náhrdelníkov a náramkov.
Najbežnejšie typy zapínania
Väčšina retiazok, náhrdelníkov a náramkov, ktoré objavíte v ponuke klenotníctva, sa zapína pomocou karabínky alebo pérového krúžku. Zoznámte sa bližšie s klasickými uzávermi a spoznajte ich klady a zápory.
Karabínka (lobster clasp)
Názov uzáveru vystihuje jeho karabínový vzhľad. Zapínanie využíva pohyblivú páčku, ktorá karabínku otvorí, uchytí v nej koncovku náhrdelníka alebo náramku a zase uzavrie. Karabínka môže byť ako pevne spojená s časťou šperku, a tak otočná o 360°.
Výhody:
- Bezpečnosť
- Perfektné pre väčšie šperky a detské šperky
- Pohyblivé a otočné karabínky sú ideálne pre náramky na zápästie aj členky
- Ideálne pre nastaviteľné zapínanie
Nevýhody:
- Pre niekoho môže byť náročnejšie si zapnúť náramok s karabínkovým uzáverom
- Pri neopatrnom zaobchádzaní môže dôjsť k poškodeniu mechanizmu
- Masívnejší ako pérový krúžok
Pérový krúžok (spring ring)
Zapínanie pochádza zo začiatku 20. storočia. Tvorí ho dutý kruhový kovový uzáver s pohyblivou časťou ovládanou malou páčkou na pružinu. Stlačením páčky sa pružina stlačí, krúžok otvorí a zahákne sa do neho koncový krúžok.
Výhody:
- Malý a účinný uzáver
- Vysoko bezpečný typ zapínania
- Veľmi obľúbený a univerzálny
- Ideálne pre nastaviteľné zapínanie
Nevýhody:
- Pri neopatrnom zaobchádzaní môže dôjsť k poškodeniu mechanizmu
- V menších veľkostiach je náročnejší na manipuláciu
Americké zapínanie (toggle clasp)
Tento uzáver tvorí z jednej strany náhrdelníka alebo náramku krúžok a z druhej dekoratívna tyčinka v tvare T, ktorá sa pootočením na bok krúžkom prevlečie a šperk zaistí a spojí. Uzáver drží klenot pohromade, pretože tyčinka je dlhšia, než je priemer krúžku. Už aj na slovenskom trhu môžete naraziť na retiazky s americkým zapínaním.
Výhody:
- Zapínanie je samo o sebe ozdobné
- Univerzálny typ
Nevýhody:
- Pre niekoho môže ísť o náročnejší typ zapínania
- Tyčinka musí byť dlhšia, než je priemer krúžku, inak by vykĺzla
Magnetické zapínanie (magnetic clasp)
Ako už napovedá názov, uzáver využíva vlastnosti magnetu, ktorý drží oba konce šperku pri sebe. Hodí sa pre ľahšie a lacnejšie šperky.
Výhody:
- Jednoduché a rýchle zapínanie aj rozopínanie
Nevýhody:
- Aj keď sú magnety silné, môžu slabnúť a nejde o najbezpečnejší typ zapínania
- Nevhodný uzáver pre ľudí s kardiostimulátorom
Menej časté typy zapínania
Okrem vyššie uvedených štyroch druhov uzáveru môžete vo svete šperkov naraziť na ďalšie spôsoby, ktoré náhrdelník alebo náramok spoja a udržia zapnutý.
- Guľôčkové zapínanie (ball clasp, bead clasp): uzáver v podobe guličky niekedy zdobia drahokamy, niekedy textúra a predstavuje dekoratívne zapínanie, ktoré ladí s dizajnom šperku. Do guličky sa zacvakne háčik, ktorý kúsok drží pohromade.
- Barelové zapínanie (barrel clasp): drobný uzáver v tvare valčeka tvoria dva diely, ktoré sa spájajú pomocou skrutkovania, zacvaknutia alebo zaháknutia malým háčikom ukrytým vo vnútri. Je vhodné pre ľahké až stredne ťažké kúsky. Kvôli náročnejšiemu uzavretiu sa nehodí na náramky.
- Sponové zapínanie (box clasp): bezpečný uzáver sa skladá z pútka, ktoré sa vloží a zaklapne do ozdobnej spony. Zapínanie je obľúbené pri tenisových a kĺbových náramkoch.
- Zapínanie na háčik (fishhook clasp): jednoduché, ale elegantné zatváranie funguje na princípe háčika, ktorý sa vkladá a zasúva do oválneho puzdra s lištou. Háčik sa za lištu zachytí a zostane na mieste. Hodí sa skôr pre ľahké náhrdelníky, pretože nie je tak bezpečné ako iné typy.
- Esovitý háčik (hook clasp): veľmi jednoduché zapínanie využíva esovitý tvar, kedy jedna časť je pevnou súčasťou šperku, kým druhý zahnutý koniec sa zahákne do ukončovacieho očka alebo krúžku. Uzáver nie je tak spoľahlivý ako iné typy, ale veľmi ľahko sa s ním manipuluje.
- Zacvakávacie zapínanie (push button clasp): jedna časť zapínania sa zacvakne do druhej, pričom mechanizmus uzáveru spolieha na páčku alebo tlačidlo, ktoré sa musí stlačiť, aby sa náramok alebo náhrdelník rozopol. Ide o veľmi bezpečný typ zapínania. Uzáver býva zdobený.
- Sponové zapínanie (buckle clasp): pri kožených alebo textilných náramkoch nájde uplatnenie zmenšená variácia na klasickú opaskovú sponu. Dierovaná časť šperku sa pretiahne sponou a zaistí sklopným zobáčikom, ktorý sa zasunie do dierky.
- Posuvné zapínanie (slide clasp): uzáver funguje na princípe dvoch tyčiek, ktoré sa zaklesnutím do seba a posunutím uzamykajú.
- Gombíkové zapínanie (button clasp): na jednom konci šperku sa vyskytuje gombík, na druhom očko, do ktorého gombík pasuje. Uzáver sa ľahko zapína aj jednou rukou a je pomerne bezpečný.
- Posuvný uzlík (sliding knot): najčastejšie sa náramok ľahko navlečie na zápästie a pomocou posuvných uzlíkov sa utiahne na požadovanú veľkosť, ktorá bráni skĺznutiu šperku. Ide o klasické posuvné zapínanie náramkov.
Náhrdelníky a náramky bez zapínania
Sme si istí, že pre vás nie je prekvapením, že existujú aj šperky, ktoré zapínanie nepotrebujú. A zaujíma vás, o aké ide?
- Nekonečný šperk (endless): náhrdelník alebo náramok najčastejšie z korálok alebo perál tvorí jednoliata šnúra, ktorú možno okolo krku alebo zápästia ľubovoľne omotať. Získate nevšedný vrstvený šperk a nemusíte sa báť zlyhania zapínania.
- Navliekací šperk (slip-on): náramok má spravidla vzhľad otvorenej manžety. Stačí skrčiť palec a schovať ho dlane, náramok navliecť a palec zase uvoľniť. Šperk zostane bezpečne na zápästí.
- Pružný šperk (stretch): základ náramku tvorí pružná šnúrka, ktorú ľahko navlečiete aj stiahnete zo zápästia.