Apatit
Apatitom sa označuje druh fosfátového minerálu, ktorý sa v prírode vyskytuje v širokej škále farieb v závislosti od chemickej prímesi. V súčasnosti sa pod týmto názvom rozumie celá skupina nerastov, ktoré spája podobné chemické zloženie. Menujme najznámejšie hydroxylapatit, fluorapatit a chlorapatit. Apatit patrí k najčastejším typom fosfátov na svete a zostáva hlavným zdrojom fosforu, látky nevyhnutnej v bioenergetike a pre fotosyntézu.
Názov drahokamu pochádza z gréckeho slova "apatein", ktoré znamená "oklamať". Mineralógovia si totiž často zamieňali apatit s inými kameňmi.
Základné informácie
- Drahokamová rodina Minerál
- Drahokam znamenia Blíženci a Vodnár
- Tvrdosť (Mohsova stupnica)
- Náleziská Rusko, Nemecko (modré až ružové), Rakúsko a Portugalsko (bezfarebné), Brazília (modré), Mexiko (žlté), USA (ružové a zelené), Madagaskar (modrozelené)
- Drahokam mesiaca Jún
- FarbaBezfarebná, odtiene modrej, zelenej, žltej, červenej, fialovej, hnedej a šedej
Gemologické parametre apatitu
- Chemické zloženie CA5(PO4)3(F,OH,CL)3, Fosforečnan vápenatý s prímesou fluóru, chlóru alebo vody; vápník často nahrádza stroncium (Sr) a mangán (Mn)
- Relatívna hustota 3,16-3,22
- Kryštalografická sústava hexagonálna
- Index lomu 1,634 až 1,638
- Dvoj lom 0,002 až 0,008
- Vryp biely
- Absorpčné spektrum 5 200, 5 800 (žlté apatity), 5 120, 41´910 A 4 640 (modré apatity)
- Fluorescencia Žltý apatit: purpurovo růžová; zelený apatit: inertná až zelenožltá; modrý apatit: modrá.
Kupujeme apatit
Apatit vzniká v podobe kryštálov v žulových pegmatitoch, metamorfovaných horninách a sopečných vyvrelinách. Kryštál sa môže líšiť zložením v závislosti od množstva hydroxidu, fluóru alebo chlóru a ďalších prvkov.
Farba (color)
Apatit sa vyskytuje od bezfarebnej po ružovú, žltú, zelenú, modrú a fialovú. Jednotlivé odtiene spôsobujú chemické prímesi ako mangán, stroncium, ytrium, cerium, lantán, sodík alebo horčík. Pre zberateľov a klenotníkov k najzaujímavejšie zafarbeným patria:
- Modré apatity z Brazílie
- Neónové modrozelené apatity z Madagaskaru, ktoré sa podobajú paraíba turmalínom
- Sýto purpurové apatity z Maine, USA
- „Špargľové“ drahokamy, ktoré vynikajú špecifickým žltozeleným odtieňom
- Apatity, ktoré zaujmú javom nazývaným chatoyancy (vzhľadom pripomínajúcim mačacie oko)
Čistota (clarity)
Brúsené a leštené kamene oslovia skleneným leskom. Apatity v drahokamovej kvalite sa javia priehľadné, vyskytujú sa však aj priesvitné kúsky. Takmer vo všetkých apatitoch je možné vidieť inklúzie. Okom čisté kamene sú vo väčších veľkostiach veľmi vzácne. Medzi tradičné kazy patria uzavreté fraktúry a rastové trubičkové dutinky. Často ale bývajú inklúzie maskované výrazným sfarbením.
Brus (cut) a tvar (shape)
Tento drahokam môžete kúpiť v rôznych tvaroch a brusoch. Priehľadné kamene sa brúsia do typických dizajnov, zatiaľ čo fancy tvary bývajú vzácnejšie, hlavne vo väčších veľkostiach. Niektoré modré a žlté apatity zaujmú javom chatoyancy a leštia sa do kabošon. Spomínaný brus sa hodí aj pre drahokamy s rovnobežne umiestnenými kryštalickými vláknami.
Opracovanie apatitu
Apatit málokedy prechádza ďalšími úpravami. Občas sa vylepšuje odtieň pri modrých kameňoch (tzv. Moroxioch) zahrievaním, zelených sa to ale spravidla netýka.
Cena
K najvyhľadávanejším a najcennejším drahokamom patria tie vo vzácnych sýtych odtieňoch, napríklad ako je modrozelená. Vysoké čiastky takisto zaplatíte za neupravené brazílske modré apatity alebo ich purpurovú variáciu z Maine. Hodnotu drahokamu, samozrejme, ovplyvňuje aj karátová hmotnosť: ak rastie, rastie aj cena. Vzhľadom na krehkosť a mäkkosť kameňa si priplatíte už za kúsky nad 1 ct.
Prečo milujeme apatit?
Drahokam tvorivosti a intelektu
Apatit bol vždy označovaný ako kameň kreativity a rozumu. Tieto vlastnosti dokáže podporovať a ďalej rozvíjať.
Dostupnosť
Apatit patrí k prirodzene sa vyskytujúcim drahokamom. Hoci širokej verejnosti nie je doteraz dobre známy, svojimi rozličnými odtieňmi a formami je oveľa dostupnejší ako kamene, s ktorými býva zamieňaný.
Krásne farby
Nachádza sa najčastejšie v špargľovozelenej farbe, ale objavuje sa aj v ďalších tónoch od bezfarebnej po ružovú, žltú, modrú a fialkovú. Sýte odtiene sú cennejšie.
Mýty a legendy
Podľa gréckych bájí bola medzi duchmi, ktorí unikli z preslávenej Pandorinej skrinky, aj Apaté, bohyňa klamu a podvodov. Modrá variácia drahokamu pre zaujímavosť uctieva grécku bohyňu krajiny Gaiu. Hoci je apatit rozšíreným a starým minerálom, nespájajú sa s ním takmer žiadne mýty a ani legendy.
Apatit a jeho účinky
Drahokam všeobecne zlepšuje schopnosť učenia, zvyšuje sebavedomie a podporuje kreativitu. Rovnako pomáha k dosiahnutiu hlbšieho stavu meditácie a bystrí mozog. Ďalej mierni vysoký tlak a znižuje chuť do jedla čiže apetít. Vraj dokáže odblokovať akúkoľvek z čakier. Verí sa tiež, že v mentálnej oblasti prejasňuje myseľ.
Apatit sa ako kameň elementu ohňa využíva pri prekonávaní strachu a pre premenu myšlienky v čin. Uzdravuje kosti, chrupavky, zuby a napomáha absorpcii vápnika. Uľavuje od bolestí spojených s artritídou a kĺbovými ochoreniami.
Modrý apatit: kameň korešponduje s krčnou čakrou, uľahčuje teda rozprávanie pri verejných prejavoch a všetko spojené s komunikáciou. Podporuje nezávislosť a ambície.
Zelený apatit: drahokam predovšetkým lieči, čistí energetické pole a otvára srdce. Zlepšuje tak bytie a pohybovanie sa v ľudskej spoločnosti. Zároveň prispieva k regulácii stravovacích návykov a udržanie si ideálnej hmotnosti.
Žltý apatit:minerál aktivuje čakru solar plexu, sídlo osobnej sily. Povznáša ducha a zlepšuje sústredenosť. Zbavuje nepotrebnej energie a prináša vitalitu.
Apatit sa spája v rámci zverokruhu so živlom vzduchu, a preto je blízky hlavne Blížencom a Vodnárom. Pre Blížencov predstavuje kameň, ktorý podporuje ich rečnícke nadanie, tlmí nepokoj a úzkosť. Dodáva im energiu potrebnú nielen k ich tvorivej práci, ale aj k udržaniu pozornosti. Vodnári si cenia jeho schopnosť otvoriť srdce a nadviazať kontakt s ďalšími ľuďmi. Prináša im aj jednoduchšie vyjadrovanie a formuláciu myšlienok a odstraňuje uzavretosť a emočný chlad.
Najznámejši apatit
Roeblingov purpurový apatit
Drahokam sa nazýva po newyorskom zberateľovi minerálov, ktorý zakúpil najkrajší purpurový apatit z mainského lomu Pulsifer. Kryštál s rozmermi 3 x 3,8 x 4,3 cm o karátovej váhe 500 ct sa dnes nachádza v Prírodovedeckom múzeu Smithsonian.
Ďalšie slávne apatity
Modrý apatit v Prírodovedeckom múzeu Smithsonian
V jednom z najslávnejších múzeí Spojených štátov nesmie chýbať ani modrý apatit. Najväčší brúsený apatit z Madagaskaru (karátová váha je 23,25 ct) v Smithsonian má sýtomodrú farbu docielenú zahrievaním prírodného zeleného kameňa. Pri detailnom pohľade možno uvidieť rad obvyklých inklúzií.
Zelený apatit od Opalic
V roku 1983 bol pri Opaliciach na Českokrumlovsku nájdený ojedinelý kryštál apatitu (čo sa týka veľkosti aj zafarbenia) v rámci Českej republiky. Zaujme hmotnosťou cez 700 gramov i množstvom kryštalických plôch. Z horniny sa ho navyše podarilo vybrať bez poškodenia. Kryštál má farbu podobnú tráve a presvitá na hranách.
Modrý apatit s javom nazývaným mačacie oko
V súkromnej zbierke sa nachádza krásny drahokam o váhe 56,5 ct. Pochádza z Brazílie, je vybrúsený do kabošon a vyniká pôsobivým prechodom modrých odtieňov, od svetlejších po tmavšie. Kameň ozvláštňuje aj mačacie oko.
Zaujímavosti o apatite
- Striktne mineralogicky sa termín apatit vzťahuje iba na minerálnu skupinu. V nej nájdete mnoho drahokamov, ktoré sa bežne označujú ako apatit bez ďalšej klasifikácie.
- Apatit sa nachádza okrem iného aj v Českej republike: na Písecku (modré stĺpčeky v pegmatite), Dolné Bory, Krupka, Horní Slavkov a Bobrůvky.
- Apatit je dôležitým zdrojom fosforu, ktorý sa bežne používa v hnojivách, výbušninách, ohňostrojoch, pesticídoch, zubných pastách, detergentoch a farmaceutických výrobkoch.
- Kryštáliky apatitu (fosforečnanu vápenatého) patria medzi zložky zubov a kostí všetkých stavovcov, teda aj človeka.
- Apatit sa zvyčajne zamieňal s berylom, olivínom a turmalínom.
- Väčšina drahokamov označovaných ako apatit patrí k najbežnejšiemu druhu - fluorapatit. K ďalším patrí hydroxylapatit, mimenit, moroxit, vanadinit, wilkeit a vzácnejšie chlorapatit.
- Na Sibíri sa nachádza lazurapatit, zaujímavá zmes lapis lazuli a apatitu.
- Pred nálezom madagaskarských neónových modrozelených apatitov sa málokedy objavili tieto minerály v kolekciách šperkov. Avšak odvtedy sa cenia ako pre ich krásne farby, tak pre úchvatnú fluorescenciu.
- Najväčším nájdeným zlatozeleným apatitom je kameň o 147 ct z Kene.
- Verí sa, že apatit pomáha nadviazať spojenie s mimozemskými civilizáciami.
Zdroje obrázkov: mineralogicalrecord.com, ids.si.edu, mineraly.org, images.squarespace-cdn.com, ebay.it, jaipurgem.com, drahekameny.cz, gemadventurer.com