15 zaujímavostí o diamantoch

Trblietavé diamanty sú kameňom mesiaca apríl, takže dámy narodené v tomto kalendárnom mesiaci majú o jeden dôvod navyše, prečo si majú ako darček priať úchvatné diamantové šperky. Aby sme to s diamantom v apríly pekne oslávili, pripravili sme si 15 zaujímavostí o tomto drahokame, ktoré sa týkajú nie len jeho pôvodu, ale napríklad aj histórie.

  1. V antickom Ríme a Grécku ľudia verili, že diamanty sú slzy bohov a úlomky padajúcich hviezd. Rimania sa tiež domnievali, že hroty šípov boha Amora sú zhotovené práve z trblietavých diamantov, čo zrejme položilo základ pre spojenie diamantov s témou romantickej lásky.
  2. Niektoré diamanty sú staré dokonca viac ako 3 miliardy rokov.
  3. Diamanty sa sformovali viac než 150 kilometrov pod zemským povrchom a do vrchných vrstiev zeme sa dostali vďaka podpovrchovým vulkanickým erupciám.
  4. Diamanty sú tvorené iba jedným chemickým prvkom a to uhlíkom. Utvárali sa pod povrchom zeme za veľmi vysokých teplôt a vysokého tlaku, čo dokázalo čierny uhlík pretvoriť na jedinečnú a vzácnu diamantovú štruktúru.
  5. Slovo diamant je odvodené od gréckeho slova “adamas”, čo znamená neporaziteľný a nezničiteľný.
  6. Diamanty sú najtvrdším prírodným nerastom. Jediné, čo ich dokáže poškriabať je iný diamant.
  7. Diamanty boli človekom žiadané po celú ľudskú históriu. S týmto trblietavým drahokamom sa intenzívne obchodovalo už v starovekej Indii v 4. storočí pred naším letopočtom a rímsky prírodovedec Plinius sa o diamantoch v 1. storočí nášho letopočtu vyjadril takto: “Diamant je nie len najcennejším drahým kameňom, ale i najhodnotnejšou vecou na tomto svete.”
  8. V starovekej Indii používali diamanty i umeleckí sochári, ktorí kúsky tohto drahokamu vkladali do očí vytesaných sôch. Starí Indovia tiež verili, že diamant chráni svojho nositeľa pred nebezpečenstvom.
  9. Mnoho starovekých kultúr verilo, že diamanty prinášajú svojmu nositeľovi silu a odvahu, čo oceňovali predovšetkým bojovníci v bitkách. Niektorí králi dokonca mali diamantmi pokrytú svoju zbroj, s ktorou vyrážali do bitiek.
  10. V stredoveku boli diamantom prisudzované široké liečiteľské schopnosti a to cez liečbu únavy a nevoľnosti až po pozitívny vplyv na psychické choroby.
  11. Miesta ťažby diamantov sa v priebehu histórie výrazne zmenili. Pôvodne najvýznamnejšou krajinou, ktorá ťažila diamanty, bola India a to zhruba od 15. storočia. S diamanty sa v tejto dobe intenzívne obchodovalo i v Európe, napríklad v obchodníckom meste, v Benátkach. V 18. storočí vystriedala Indiu v dominantnom postavení Brazília, kde boli nájdené veľké zdroje vzácnych diamantov. V 19. storočí sa na svetovej scéne presadila Južná Afrika a dnes sa diamanty ťažia na mnohých ďalších miestach sveta, napríklad i v Kanade, Botswane, Namíbii a v Rusku.
  12. Najväčší dosiaľ objavený diamant sa nazýva Cullinan a váži neuveriteľných 3 106 karátov, čo zodpovedá zhruba 0,6 kilogramu. Tento gigantický diamant bol objavený v Južnej Afrike a majiteľ bane, ktorý bol v tej dobe zároveň predstaviteľom krajiny, daroval tento diamant anglickému kráľovi Edwardovi VII.. Cullinan bol nakoniec rozrezaný na 9 veľkých diamantov a ďalších 100 menších diamantov. Tri najväčšie diamanty sú vystavené v londýnskom Towere ako súčasť zbierky kráľovských korunovačných klenotov.
  13. Prvá zmienka o diamantovom zásnubnom prsteni pochádza z roku 1477, kedy arcivojvoda Maximilián Habsburský daroval svojej nastávajúcej žene Márii Burgundskej zlatý prsteň s písmenom M vyskladaný diamantmi.
  14. Laboratórne vytvorené diamanty majú rovnakú chemickú štruktúru a fyzikálne vlastnosti ako diamanty vyťažené z lona prírody. Ani profesionálni geológovia nemôžu niekedy rozpoznať rozdiel medzi prírodnými a laboratórne vytvorenými diamantmi, bez toho aby použili rozsiahle množstvo špeciálnych testovacích metód.
  15. Na záver najúžasnejší fakt zo sveta diamantov: Vedci objavili v roku 2004 planétu, ktorá je zhruba z jednej tretiny tvorená uhlíkom premeneným na diamant. Planéta obieha okolo neďalekej hviezdy vo vnútri Mliečnej dráhy a bola pomenovaná “55 Cancri e” (čo podľa nášho názoru nie je najvhodnejší názov pre tak výnimočnú planétu). Možno ešte zaujímavejší objav urobili iní vedci, ktorí našli hviezdu, ktorá je v podstate veľkým diamantom o karátovej váhe zhruba 10 miliárd biliónov biliónov ct.. Hviezdu pomenovali Lucy podľa pesničky skupiny Beatles “Lucy in the Sky with Diamonds” (čo je určite oveľa lepší názov).

Zdroj: brilliantearth.com

  • Diamantový prsteň s výberom písmen a drahokamu Zorion
    Diamantový prsteň s výberom písmen a drahokamu Zorion
  • Prepletený eternity prsteň s diamantmi Joanne
    Prepletený eternity prsteň s diamantmi Joanne
  • Zásnubný prsteň s diamantmi Willa
    Zásnubný prsteň s diamantmi Willa
  • Atypický cluster zásnubný prsteň s diamantmi Loreine
    Atypický cluster zásnubný prsteň s diamantmi Loreine
  • Zlatý zásnubný prsteň s emerald diamantom Unna
    Zlatý zásnubný prsteň s emerald diamantom Unna

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky