Prečo investovať do diamantov a drahokamov
Peniaze je možné ukladať rôznymi spôsobmi, nielen do akcií alebo nehnuteľností. Zaujímavú alternatívu predstavujú diamanty, ale aj menej tradičné drahokamy. Zoznámte sa spolu s nami so zaujímavosťami zo sveta investícií do týchto komodít a zistite, že brilianty sa nehodia len do zásnubných prsteňov.
Ako investovať do diamantov
Využitie diamantov, ako investičného a finančného zabezpečovacieho nástroja v posledných rokoch rýchlo rastie. A dôvod?
Jednoduché skladovanie a prenosnosť
Vysoká odolnosť
Možnosť využitia v šperku
Investície do diamantov vychádzajú zo skutočnosti, že ich ľahko kúpite všade, aj online. Držte sa ale niekoľkých základných krokov, aby ste sa vyvarovali rizikám.
Naučte sa základy (aspoň): zoznámte sa so 4C (farba, čistota, brus a karátová hmotnosť), aby ste vedeli, na čo sa zamerať.
Nastavte si rozpočet: počiatočná investícia býva vyššia než do akcií, ale to nie je dôvod k prekročeniu rozpočtu.
Diverzifikujte svoje portfólio: neobstarávajte si viac diamantov rovnakého typu, peniaze pripravené na investíciu nevkladajte do jediného kameňa; diamanty sa vám potom budú lepšie predávať.
Porovnajte si ceny: porovnajte si niekoľko distribútorov, nech získate za svoje peniaze to najlepšie.
Nakupujte vzácne, ale predajné: využite zdravý rozum a zamerajte sa na nezvyčajné kúsky, ktoré v prípade potreby dobre zlikvidujete.
Stavte na istotu: zakúpte si iba certifikované diamanty. Každá drobná zmena v klasifikácii kameňa môže stáť desiatky tisíc. Optimálne sú diamantové certifikáty od GIA, IGI, ČGL alebo HRD.
Voľný, alebo osadený: správne zasadenie kameňa ho niekedy pomôže lepšie predať. Skúsení kupci však žiadajú diamanty voľné.
Nakupujte rozumne: vyhnite sa dílerom, skúste ísť priamo k zdroju.
Neostýchajte sa opýtať na všetko, čo vás zaujíma a čím si nie ste istí. Investujete väčšie sumy peňazí, tak nech za ne získate riadnu protihodnotu.
Čoho sa vyvarovať?
Vkladanie peňazí do diamantov so sebou nesie aj niekoľko rizík.
Transparentnosť cien: neexistuje cenový index, ktorý by určoval hodnotu diamantov tak, ako nájdete u zlata. Väčšina predajcov sa spolieha na Rapaport cenník, ktorý vychádza z klasifikácie 4C. Finálnu cenu, ale určuje ponuka a dopyt. Pozor, fancy farebné diamanty žiadny obdobný cenník nemajú.
Limitovaná obchodovateľnosť: kameň zaobstaráte ľahko. Ťažšie však pre neho zoženiete kupca. Existujú spoločnosti, ktoré diamanty nakupujú podobne ako investičné zlato, ale tie o cene tvrdo vyjednávajú. Rovnako je to s maloobchodníkmi. Na tie najlepšie kúsky čakajú aukčnej siene, u nich ale dajte pozor na vysoké poplatky.
Trpezlivosť je cnosť:certifikované diamanty predstavujú synonymum dlhodobých investícií, nejde o rýchloobrátkový artikel. Pamätajte, že dobré veci prichádzajú k tým, ktorí si počkajú.
Kde diamanty nakupovať?
V Českej, aj Slovenskej republike sa nachádza mnoho predajcov investičných diamantov. Nakupovať môžete u mnohých sprostredkovateľov, klenotníkov alebo veľkoobchodníkov. Starostlivo si zvoľte, kde miniete svoje peniaze. Obchodník by mal byť dôveryhodný a preverený. Dnes sa nemusíte báť ani obstarať si kamene online. Napríklad naše klenotníctvo Eppi umožňuje výber zo širokej palety diamantov v rôznych cenových hladinách.
Kto investičné diamanty ocení?
Diamanty sa radia medzi dlhodobé investície. K vygenerovaniu zisku je potrebné nakúpiť včas v čase, keď sa očakáva rastúci dopyt. Možno potom predpokladať, že porastie cena komodity a vklad sa oplatí. Kamene ocenia konzervatívni investori hľadajúci pravidelný rast a istoty.
Zaujímavosti
Fancy farebné diamanty vynikajú svojimi odtieňmi a veľkou vzácnosťou. Platí jednoduché pravidlo, že sýtosťou a kvalitou farby stúpa ich hodnota. Vzhľadom na ich jedinečnosť dopyt neustále rastie. Obmedzené množstvo a zvesti o uzatváraní najvýznamnejších baní v Austrálii významne zvyšujú ich cenu.
Diamanty označené CanadaMark sú 100% etické. Môžete si u nich byť istí, že predajom surových kameňov neboli financované vojny a krviprelievania. Spĺňajú definíciu Kimberleyského procesu.
Krvavé diamanty pochádzajú z oblastí, ktoré podliehajú kontrole nelegitímnych vlád, vojnových zón a miest ovládaných vzbúrencami. Zisky z ich predaja sa využívajú na nákup zbraní a podporu nepokojov a bojov.
Tip: ceny diamantov sa udávajú v dolároch, investujte teda vo chvíli, kedy má euro priaznivý kurz.
Ako investovať do drahokamov
Investície do drahých kameňov, nie sú tak známe, ako do diamantov. Obľúbenosť a cena drahokamov v posledných rokoch však rapídne rastie. Príkladom je napríklad predaj tepelne neupravovaného barmského rubínu o 8,62 ct za 3,62 milióna dolárov (Christie's, 2006).
Parametre ovplyvňujúce cenu drahokamov
Podobne, ako u diamantov existujú u drahých kameňov veličiny, ktoré hrajú úlohu pri určovaní ich ceny a kvality.
Veľkosť
Inklúzie / čistota
Sýtosť farby
Nuancia farby
Pôvod
Čo je potrebné vedieť o investovaní do drahokamov?
Drahokam musí vážiť minimálne 2 ct a mať trhovú hodnotu nad 3 000 dolárov. Významnú úlohu zohráva aj jeho vzácnosť. Kupec by mal byť vždy prezieravý a opatrný. Skúste teda pred nákupom dodržať nasledujúce rady:
Dôveryhodnosť predajcu: obchodníka si vždy preverte, čo sa jeho dôveryhodnosti a histórie týka. Tradičnejšie kamenné prevádzkarne nahrádzajú online ponuky.
Znalosť: ak si o zvolenom kameni zistíte čo najviac, znížite riziko zlej kúpy.
Certifikát nezávislých laboratórií: potvrdenie prijímajte iba od renomovaných gemologických pracovísk.
Vzácnosť: voľte kamene, ktoré sú unikátne a vzácne. Top desiatku aktuálne zahŕňa barmský rubín, kašmírsky modrý zafír, kolumbijský smaragd, červený spinel, tsavorit granát, mandarínsky granát, alexandrit, jadeit, cisársky topás a paraíba turmalín.
Čoho sa vyvarovať?
Kdekoľvek sa skrývajú veľké zisky, je potrebné sa vyhnúť podvodníkom. K investíciám sa hodia iba prírodné a neupravované kamene.
Kto ocení investičné drahokamy?
Drahé kamene oslovia znalca a tých, ktorí sa zaujímajú o netradičné investície. Výhodné je do nich vkladať peniaze v čase, keď sa prejavuje nestabilita trhu s nehnuteľnosťami, dlhopismi, podielovými fondmi a drahými kovmi, alebo keď kolíše hodnota dolára. Drahokam je na rozdiel od nich produkt prírody a nevzniká na vyžiadanie. Navyše v sebe nesie krásu a pomyselný zisk.
Prečo investovať do týchto komodít?
Výhody
Koncentrovaná forma bohatstva
Uchovanie hodnoty
Skladovateľnosť
Prenositeľnosť
Nadčasová investícia
Nevýhody
Náklady pri nákupe
Špekulácia na rast ceny
Nižšia likvidita
Investovanie sa môže na prvý pohľad zdať ako veda, ale nie je potrebné sa obávať. Ak si stanovíte rozumné ciele, diverzifikujete svoje portfólio a ak budete spolupracovať s dôveryhodnými obchodníkmi, výnosy môžu tešiť nielen vás, ale aj vašich potomkov.