Tvar diamantu marquise (markíza)
Diamant – najlepší priateľ ženy. Diamanty sú tak ako aj ženy rôznorodé. Každý diamant v sebe ukrýva svoj príbeh. Diamanty sa neukážu v celej svojej kráse v neopracovanom stave, musia byť vybrúsené a vyleštené, aby odhalili všetky svoje pôvaby, vďaka ktorým sú tak preslávené a cenené. Brúsia sa do niekoľkých základných tvarov, ktoré sú odlišné, unikátne a charakteristické pre každý brus. Tvar poukazuje na hlavnú líniu diamantu a umocňuje tak krásu hotového diamantového šperku.
Klasické a univerzálne guľaté brilianty predstavujú viac než polovicu všetkých predaných diamantov na svete. V súčasnosti ale nadobúdajú popularitu tiež neobvyklé a výstredné tvary ako markíza (marquise) a princezná (princess). Výber diamantového tvaru by mal byť úzko spojený s osobou, ktorej bude diamant patriť. Okrem skutočnosti, že každý tvar nadchne iný typ osobnosti, je každý kameň tiež vyrezaný veľmi starostlivo a s matematickou presnosťou. To pomáha vyniknúť tým najlepším vlastnostiam diamantu.
Každý diamantový brus má svoje miesto v dielni klenotníka. Hoci sa na markízu nahliada ako na tvar pripomínajúce ústa alebo loptu na americký futbal, je isté, že v tomto tvare vyzerá kameň byť väčší. Priamka vedená medzi vrcholmi tvaru by mala byť zároveň jeho osou súmernosti, pretože akákoľvek nepresnosť sa pri tomto osadení prejaví. Markíza sa do krapničiek prichytí špičkami, preto drobné inklúzie v týchto bodoch nepredstavujú veľkú pohromu. Obľúbený tvar zvýrazňuje stred prsteňov a často zdobí aj náušnice a prívesky.
Marquise (markíza)
1. Základné informácie
Unikátne vlastnosti | Fazety | Pomer (výška- šírka) | Pôvod | Názor odborníka |
---|---|---|---|---|
Predĺžená hlavná klenba oválneho tvaru. | obvykle 56 až 58 | ideálne je 1,85 – 2,10 | 1745 - francúzska kráľovská rodina | Optimalizuje karátovú váhu a opticky predlžuje prsty. |
Vlastnosti
Tvar markízy je známej aj pod názvom „Navette“ alebo „malý čln“, pretože tvar diamantu pripomína trup lode. Najčastejšie sa skladá z 58 faziet, z ktorých 33 tvorí korunu a 25 sa nachádza na pavilóne. Počet faziet pavilónu sa však môže pohybovať medzi 4 až 8. Okrem toho sú tvary markíza niekedy rezané ako tzv. „francúzska špička“. Hlavná fazeta koruny sa nahradí hviezdou a väčším počtom menších faziet, čím sa podstatne zvyšuje lesk diamantu. Francúzske špičky sa tiež používajú pri tvaroch srdca (heart) a slzy (pear). Hoci je optimálny pomer medzi výškou a šírkou pri tvare markízy 2:1, tvar je väčšinou rezaný na pomer v rozmedzí medzi 1,85 až 2,10. Pomer sa väčšinou prispôsobuje osobným preferenciám. Pri tvare markíza sa môže objaviť tzv. „motýľkový efekt“ (angl. bow tie effect), ktorý nastáva, keď svetlo prechádza diamantom a vrhá tieň cez centrálne fazety kameňa. Tento tieň sa môže znížiť tým, že sa zmení hĺbka pavilónu, nastavenie uhlov tabule a faziet, čo prispeje k lepšiemu rozptýleniu svetla v centrálnej oblasti. Tento jav sa vyskytuje tiež pri tvaroch srdca (heart), oválu (oval) a slzy (pear).
História
Tvar markíza sa prvý raz objavil v Paríži okolo roku 1745 a jeho fascinujúca história je úzko spojená s francúzskou monarchiou. Kráľ Ľudovít XV. poprosil svojho dvorného zlatníka, aby vytvoril diamant, ktorý by pripomínal úsmev krásnej markízy Madame de Pompadour. Vzdelaná a intelektuálna žena, ktorá bola známa svojimi silnými politickými názormi na francúzskom dvore, bola oficiálnou milenkou kráľa Ľudovíta XV. v rokoch 1745 a 1750. Tvar bol ďalej rozvíjaný a upravovaný v priebehu 20. storočia a vyvinul sa do briliantového brusu markízy tak, ako ho poznáme dnes. Vzostup popularity tohto tvaru bol najvýraznejší medzi rokmi 1960 a 1980.
Rada odborníka
Tvar markízy môže maximalizovať karátovú hmotnosť, takže sa zdá voľným okom väčší než ostatné kamene v rovnakej veľkosti. Býva často osadený do šperku spoločne s okrúhlym tvarom (round brilliant) a tvarom slzy (pear). Tak ako aj iné pretiahnuté tvary opticky predlžuje a zoštíhľuje prsty. Pri tvare markíza je dôležité, aby nebol príliš plytký, tým sa zabráni prechodu svetla cez zadnú stranu diamantu, čo spôsobuje zníženie lesku a jasu kameňa.