Svadobné obrúčky pod lupou
Plánujete svadbu a podľa harmonogramu nastal ten správny okamih na pátranie po ideálnych svadobných obrúčkach? Veríte, že vás v tejto oblasti nemôže nič prekvapiť? Veď predsa každé malé dieťa vie, že ide o prstene, ktoré si snúbenci vymenia počas svadobného obradu a následne ich nosia po celú dobu trvania manželstva. Lenže vo chvíli, keď si máte obrúčky vybrať, zistíte, že ide o pomerne komplikovaný a komplexný proces. Inšpirujte sa naším ultimátnym sprievodcom svadobnými obrúčkami, nech vás pri ich hľadaní nič nezaskočí. Svadobným krúžkom sa pozrieme na zúbok z hľadiska voľby vhodného materiálu a zdobenia a zoznámime vás s tým, na ktorom prste sa prstienky nosia a kde ich je najlepšie zaobstarať.
Zásnubný prsteň vs. svadobná obrúčka
Zdá sa vám naša otázka jednoduchá? Zásnubný prsteň a svadobná obrúčka – rozdiel tkvie v niekoľkých základných oblastiach. Líšia sa primárne vzhľadom a symbolikou, pozrite sa ale do našej tabuľky, ktorá vám v krátkosti hlavné odlišnosti priblíži.
Zásnubný prsteň | Svadobná obrúčka | |
---|---|---|
Odkedy sa nosí? | Zásnubný prsteň je trblietavý kúsok, ktorý sa používa pri žiadosti o ruku. Symbolizuje zasľúbenie ženy mužovi a predzvesť zväzku. | K nasadeniu svadobných obrúčok dochádza počas svadobného obradu vo chvíli, keď k tomu vyzve oddávajúci, či už v kostole alebo na radnici. Následne sa nosia až do konca života alebo manželstva. |
Kto ho nosí? | Spravidla ho uvidíte na ľavom dámskom prstenníku, na ktorý ho muži nasadzujú, aby vyjadrili svoj úmysel oženiť sa s dotyčnou. V niektorých kultúrach zásnubný prsteň nosia aj muži. V našich krajoch však ide o výnimku. Tento trend oslovuje skôr páry, ktoré hľadajú niečo unikátne. | Obrúčku uvidíte na ruke oboch partnerov. Ženích s nevestou si týmito prstienkami sľubujú lásku, vernosť a spojenie svojich životov. |
Aký má design? | Vzhľad zásnubných prstienkov vždy závisí od vkusu budúcej snúbenice a rozpočtu ženícha. Obecne sa však dá povedať, že ide o kúsok výraznejší a prepracovaný. Obvykle sa vyrába zo zlata alebo platiny, výnimočne aj zo striebra. Prstene sú najčastejšie zdobené jedným, tromi alebo viacerými kameňmi. Podľa základnej predstavy ide o diamanty alebo drahokamy. | Najčastejšie ide o zladené hladké krúžky s profilom a designom, ktorý vyhovuje obom snúbencom. Obrúčky by mali byť z kvalitného materiálu, ktorý odolá každodennému noseniu počas mnohých rokov. Ideálny materiál tak predstavuje zlato alebo platina, prípadne kombinácia kovov. |
Ako je zdobený? | Klasikou všetkých klasík je hladký krúžok so solitérnym diamantom uchytený v 4–6 krapničkách. Postupne sa však presadzujú aj originálne modely zdobené ďalšími drahými kameňmi, a to v rôznom počte i osadení. | Charakteristické je decentné zdobenie dámskej obrúčky diamantmi alebo drahokamami, páni uprednostňujú jednoduchosť. Originálne pôsobia moderné výrezy alebo gravírovanie. Za obľúbený prvok môžeme považovať vyrytie dátumu svadby na vnútornej strane prstienkov. |
Koľko stojí? | Čiastka, ktorú muž vydá za zásnubný prstienok, sa odvíja od jeho rozpočtu. V mnohých prípadoch však býva drahší než obrúčka, a to predovšetkým kvôli svojmu zdobeniu. | Vzhľadom na jednoduchší design môžeme povedať, že svadobné obrúčky vás budú stáť menej než prsteň zásnubný. Nie je to však pravidlo a vždy záleží na zvolenom materiáli a ozdobných prvkoch. |
Ako vidíte, každý prsteň má svoj vlastný význam a určenie.
Rozdelenie svadobných obrúčok podľa typu
Predstavujete si svadobné obrúčky ako vyhladené krúžky zo žltého zlata bez akéhokoľvek zdobenia? Potom vedzte, že klenotníci ponúkajú oveľa širšiu a zaujímavejšiu škálu týchto výnimočných šperkov. Každý si určite príde na svoje, pozrime sa však na základné delenie, ktoré vám uľahčí orientáciu.
Klasické svadobné obrúčky
Milovníci minimalizmu a tradície určite neodolajú klasickým obrúčkam. Ich jednoduchý a nezdobený design sa dobre prispôsobí každodennému životu. Niekto by si pomyslel, že takéto prstienky budú nudné, opak je však pravdou. Kvalitný kov a symbolický kruh označujúci nekonečno a večnosť dokáže ozvláštniť aj niečo tak obyčajné ako profil šperku.
- Jemne zakrivený komfortný typ sa jednoducho preťahuje cez kĺb prstu a nezarezáva sa, preto je veľmi pohodlný a elegantný.
- Plochá variácia pri pohľade na prierez krúžku pripomína zrkadlovo obrátené písmeno D a na ruke pekne sedí. Jej štruktúrovaný vzhľad si zamilujú predovšetkým tí, ktorí sa našli v minimalizme.
- Tradičný pologuľatý design vo svojom profile odkazuje na písmeno D, skvele priľne k prstu a dokonale splynie so zásnubným prstienkom. Plochá vnútorná plôška však môže sťažiť sťahovanie obrúčky.
- Najmenej obvyklý guľatý typ je zaoblený zo spodnej i hornej strany, z estetických dôvodov sa však vyrába len veľmi úzky (1,5–2 mm). Opäť padne do oka všetkým, ktorí neobľubujú opulentné a výrazné šperky.
Zdobené svadobné obrúčky
Ako už názov napovedá, pozrieme sa na zúbok kúskom, ktoré zvýrazňuje niektorý z ozdobných detailov. Aj v tomto prípade hrá určitú rolu profil krúžku, pozornosť ale priťahujú iné prvky. Zoznámme sa teda s tými najobvyklejšími, ku ktorým patrí osadzovanie diamantmi alebo drahokamami, rozličné úpravy povrchu prsteňa vrátane ich kombinovania, rytia, vyrezávania, gravírovania a miešania ušľachtilých materiálov. Jednotlivé možnosti vám približujeme tu. Všimnite si, že aj zdobené prstienky môžu pôsobiť minimalisticky.
Netradičné svadobné obrúčky
Hlavným znakom týchto prstienkov je originalita. Ide o svadobné obrúčky „inak“. Už na prvý pohľad evokujú odvahu, výnimočnosť a snahu vymaniť sa z tradícií a konvencií. Pri netradičných obrúčkach vás môže osloviť nezvyčajná úprava povrchu, a to nielen na dotyk, ale aj farebne. Ako často ste už zazreli hnedú alebo čiernu svadobnú obrúčku s ruténiom? A obrúčky z kombinovaného rôznofarebného zlata? Unikátne na vás istotne pôsobí aj gravírovanie alebo výrez, pri ktorom spolu dva kúsky tvoria romantický vzor alebo len pri bližšom pohľade a skúmaní odhalíte tajomstvo v nich ukryté. Dámske modely v tomto prípade bývajú odvážnejšie, pánske sa držia skôr klasiky, aj keď aj tu existujú výnimky.
Klenotníci svoju ponuku pravidelne rozširujú o nové atypické designy, ktoré uspokoja vkus aj tých najnáročnejších zákazníkov.
Eternity svadobné obrúčky
Tradičné svadobné obrúčky môžu prísť niektorým dámam trochu obyčajné a nudné, preto mnohé klenotníctva obohatili svoju ponuku o zaujímavý pár prsteňov. Súpravu tvorí obyčajná pánska obrúčka vo vybranom profile, avšak novomanželky na prstenníček navliekajú omnoho zaujímavejší prsteň osadený kamienkami po celom obvode.Eternity svadobné sety zdobia diamanty v obľúbených odtieňoch – od tradičnej čírej až po modrú alebo čiernu. Nevšednosť vás pri týchto prstienkoch čaká v prípade, že sa skombinujú diamanty s farebnými drahokamami.
Ak teda novomanželia nepovažujú za nevyhnutné nosiť totožné prstienky, potom ich tieto eternity svadobné krúžky určite oslovia. Eternity predsa znamená večný – tak ako symbolickejšie začať novú životnú etapu?
Set svadobnej obrúčky a zásnubného prsteňa
Pre tých, ktorí túžia po absolútnej dokonalosti, existujú zásnubné sety, ktoré tvoria zásnubný prsteň a obrúčka. Zdobenejší zásnubný prstienok najčastejšie charakterizuje výraznejší solitérny kameň a svadobná obrúčka ho perfektne dopĺňa. Často sa potom nedá rozoznať, kde jeden z nich začína a druhý končí. Tak dobre k sebe pasujú, že je možné nosiť zásnubný prsteň a obrúčku dohromady bez akýchkoľvek komplikácií. Kúpou oboch krúžkov sa muži zároveň vyvarujú budúcim problémom, keďže im bude zadovážený zásnubný prsteň a svadobná obrúčka automaticky ladiť. Set neznamená len jedinú návštevu obchodu, ale často aj finančnú úsporu. Drobnú nevýhodu môžu páni vidieť v tom, že si potom musia uloviť alebo nechať vyrobiť obrúčku pre seba. Tú však môžu kúpiť hneď so zásnubnou súpravou pre svoju vyvolenú.
Uľahčite si predsvadobné prípravy a nezabudnite bližšie preskúmať stále obľúbenejší trend svadobných setov.
Vintage svadobné obrúčky
Korene svadobného obradu sa musia hľadať hlboko v minulosti, v dobách, keď si ľudia začali uvedomovať, že byť dvaja je lepšie než byť sám. Tým, ktorým je spätosť s históriou blízka, učarujú svadobné obrúčky vo vintage designe. Podľahnúť prepracovaným modelom, ktoré vkusne doplňujú drahokamy či decentné ornamentálne rytiny, nie je vôbec ťažké. Svoj pôvab majú ako prstienky, kde pánska variácia je hladká a dámska zdobená, tak aj tie, ktoré vyzerajú ako dvojičky, hoci rôzne veľké a široké. Gravírované motívy mnohokrát odkazujú na rastlinnú ríšu a neustále fascinujú secesiu.
Ak sa nebojíte prepojiť svoju budúcnosť s minulosťou, potom si užijete výber vintage svadobných obrúčok, ktoré svojím vzhľadom dokážu vždy prekvapiť a potešiť.
Rozdelenie svadobných obrúčok podľa materiálu
Všetci snúbenci dúfajú, že ich čaká veľa spoločne prežitých rokov a že spolu vydržia až do smrti. Preto predpokladajú, že prstene, ktorými symbolicky spájajú svoje životy, sa stanú ich trvalými spoločníkmi. Prvým kritériom pri kupovaní obrúčok sa teda stáva odolnosť a kvalita materiálu, z ktorého sú vytvorené. V nasledujúcich riadkoch sa bližšie pozrieme na jednotlivé kovy a ich výhody a nevýhody.
Zlato
Najobľúbenejší materiál na výrobu svadobných prsteňov oslovuje svojím jednoduchým spracovaním (tvrdosť na Mohsovej škále: 2,5–3) a farebnými možnosťami. Rýdze zlato sa kvôli svojim vlastnostiam v šperkárstve nevyužíva, najčastejšie je, čo sa rýdzosti týka, 14kt (585/1000) a 18kt (750/1000). Nevyhnutnou povinnosťou sú puncové značky. K obľúbeným variantom patrí zlato žlté, ktoré obsahuje striebro a meď, ružové, ktoré zafarbuje primárne meď, a biele s prímesou striebra a paládia.
- Svadobné obrúčky zo žltého zlata milovali už naše babičky a dodnes ich uvidíte na mnohých prstenníkoch.
- Svadobné obrúčky z ružového zlata sa na svadobnom trhu presadzujú ešte len niekoľko posledných rokov a podmaňujú si srdcia romantických neviest.
- Svadobné obrúčky z bieleho zlata si získali obľubu svojím nevtieravým odtieňom, ktorý decentne ladí s oblečením a aj inými klenotmi.
Obvykle zdobia prstenníčky manželského páru obrúčky z bieleho zlata s jedným alebo viacerými diamantmi. V posledných rokoch však rastie popularita mixovania jednotlivých odtieňov, čo obrúčkam dodáva originalitu a nezvyčajnosť. Ak hľadáte výnimočné svadobné obrúčky, biele zlato doplnené žltým alebo ružovým je stávkou na istotu.
Plusy
- Chemická odolnosť
- Farebná stálosť
- Je možné ľahko upraviť veľkosť prsteňa
- Umožňuje úpravu povrchu podľa vkusu snúbencov
Mínusy
- Alergie (na prímesi)
- Možné poškrabanie
Platina
Zaujímavý kov striebristosivej farby sa hmotnosťou blíži zlatu, ale tvrdosťou ho trošku prekonáva (Mohsova stupnica: 4–4,5). Napriek tomu mu pri bežnom používaní nehrozí poškrabanie. Platina sa horšie leští, preto je rozumné zvážiť iný typ povrchu než leštený. Tento vzácny materiál podlieha kontrole štátneho puncového úradu a zo zákona musí obsahovať dve puncové značky, ktoré potvrdia jeho rýdzosť a kvalitu. Platinové svadobné obrúčky evokujú luxus a kvalitu.
Plusy
- Chemická odolnosť
- Hypoalergénnosť
- Veľká odolnosť voči mechanickému poškodeniu
- Vysoká rýdzosť
- Farebná stálosť
Mínusy
- Kvôli tvrdosti nevhodná na gravírovanie
- Cena
Striebro
Mäkký kov (Mohsova stupnica: 2) vyniká bielosivou farbou, ktorá sa viac než dobre kombinuje s ďalšími šperkmi a outfitmi. Ide o pomerne lacný materiál, s ktorým si vďaka jeho vlastnostiam klenotníci dobre poradia; napriek tomu však nepatrí k najbežnejším kovom na výrobu svadobných obrúčok a zlatníci odporúčajú zvoliť radšej iný ušľachtilý materiál s vyššou odolnosťou. Pri výbere svadobných krúžkov zo striebra sa musí dbať na to, aby boli opatrené puncovou značkou (za tradičnú sa považuje rýdzosť 925/1000). A uistite sa, že zvolené kúsky prešli ródiovaním, ktoré spevní ich povrch a zamedzí sčerneniu materiálu.
Plusy
- Ideálny na gravírovanie a osadzovanie diamantmi
- Cena
Mínusy
- Černanie
- Mäkkosť – ľahko sa poškrabú
Ďalšie materiály
Existuje celá škála materiálov, z ktorých je možné vyrobiť svadobné obrúčky. Striebro, zlato a platina sa síce radia k tradičným a obľúbeným ušľachtilým kovom, nie však jediným. Zoznámte sa s ďalšími látkami, ktoré majú rôznorodé vlastnosti, a nie vždy sa ľahko zháňajú. Aj tak však predstavujú neobvyklú alternatívu, ktorá padne do oka párom bažiacim po výnimočnosti.
- Titán: veľmi ľahký, farebne stály, tvrdý a odolný kov, ktorý pôsobí futuristicky.
- Nerezová oceľ: lacný, odolný, hypoalergénny kov odolný voči poškrabaniu; z tohto kovu zoženiete svadobné obrúčky aj do 200 eur.
- Keramika: odolný materiál najčastejšie s prímesou titánu.
- Drevo: zaujímavý trend, častejšie sú drevené intarzie v kovovom tele.
- Paládium: veľmi tvrdý, hypoalergénny a ľahučký kov, využíva sa však skôr ako prímes, pretože práca s ním je komplikovaná.
- Volfrám: netradičný materiál, ktorý vyniká tvrdosťou a hustotou, vydrží dlho lesklý a nepoškrabaný.
Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou
Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.
Rozdelenie svadobných obrúčok podľa zdobenia
Ako ste si určite všimli, býva to skôr dámska obrúčka, ktorú ozvláštňuje zdobenie. Pri voľbe prvkov, ktoré obrúčku zvýraznia, sa ale fantázii žiadne hranice nekladú. Jednoduché zlaté svadobné obrúčky nájdete v každom zlatníctve. Hľadanie zaujímavejších a originálnych kúskov už vyžaduje viac úsilia a osobitého vkusu.
Diamanty
Najtvrdšie nerasty na Zemi spravidla zdobia zásnubné prstene, ale stále častejšie ich objavíte aj na svadobných obrúčkach. Veď sa predsa hovorí, že diamanty sú najlepším priateľom všetkých žien, že. Tieto kamene už po tisícročia oslovujú svojím úchvatným ligotom a nadčasovou eleganciou.
Svadobné obrúčky s diamantom symbolizujú pevný základ manželstva. Očakáva sa od nich, že vydržia naveky, dbajte preto aj na kvalitu drahých kameňov. Tú vám zaručia tradičné hodnotiace parametre (farba, brus, čistota a karátová hmotnosť), rovnako ako certifikát z renomovaného laboratória. Spravidla malé diamanty osadzujú klenotníci v pavé štýle, ktorý vhodne doladí zásnubný prstienok.
Na moderné páry, ktoré túžia po diamantoch, ale zároveň aj po niečom netradičnom, čakajú fascinujúce fancy farebné varianty. Jemne i sýtejšie sfarbené ružové, modré, zelené alebo žlté kamienky dodajú svadobným obrúčkam odvážny i romantický rozmer. Čierne diamanty nadchnú nielen vyznávačov špecifických subkultúr, ale aj milovníkov minimalizmu.
Drahokamy
Do sveta klasických svadobných obrúčok preniká stále viac farieb, a to napríklad aj v podobe drahokamov. Príbeh svojej lásky a spojenia svojich životov môžete oživiť drahými kameňmi opradenými tajuplnými legendami. Prikloniť sa dá k významu, ktorý jednotlivým kamienkom prisúdili astrológovia a hviezdy. K pôvabným a obľúbeným drahokamom patria modré tanzanity zrodené v blízkosti najvyššej hory Afriky. Nežné ružové morganity sa nachádzajú aj vo väčších veľkostiach a sú symbolom romantiky. Upokojujúce tóny prírody objavíte v machovo zelených smaragdoch, oheň zase v červených kráľovských rubínoch.
Voľba drahokamov by mala zodpovedať vkusu snúbencov a ich životnému štýlu.
Úpravy povrchu
Existuje celá škála techník na opracovanie povrchu prsteňa. Textúra jednoducho premení vzhľad a pocit zo šperku. Estetickému vnímaniu sa medze nekladú, treba však zvážiť aj nároky na údržbu šperku.
Lesklý povrch sa vyznačuje klasickým vzhľadom, ktorý využíva možnosť vyhladiť ušľachtilé kovy do zrkadlového lesku.
- Leštenie (polishing): postupným jemným brúsením sa z povrchu prsteňa odstránia všetky nepravidelnosti a škrabance a následne sa vyleští. Nosením šperk získava patinu. Ak po nej netúžite, musíte nechávať obrúčku u klenotníka pravidelne preleštiť.
Matný povrch predstavuje populárne zakončenie u tých, ktorí dávajú prednosť decentnému vzhľadu. Existuje mnoho spôsobov, ako zmatniť povrch klenotu, líšia sa len trvanlivosťou.
- Pieskovanie (sandblasting): hodvábny, rovnomerný a tlmený design sa radí medzi najjemnejšie matné úpravy kovu. Prsteňu dodá neopozeraný rozmer. Vzhľadom na to, že ide o povrchový zásah do materiálu, pomerne rýchlo začnete pozorovať známky opotrebovania. Nezabúdajte preto na pravidelnú profesionálnu údržbu.
- Kefovanie/brúsenie (brushing): výraznejšia úprava, ktorá už pripomína vzor. Povrch je hrubší než pieskovaný, preto má aj dlhšiu životnosť. Na udržanie matného vzhľadu je však čas od času nutná návšteva šperkára.
- Driapanie (stippling): matný design odkazuje svojím vzhľadom na kameň. Pomocou pravidelného obíjania vzniká rovnomerná štruktúra. Úprava preniká hlbšie do kovu, preto dlho vydrží a dobre skryje drobné opotrebovanie.
- Kovanie (hammering, icing): na prvý pohľad výrazne pôsobiaceho a rustikálneho povrchu sa dosahuje pomocou klenotníckeho kladivka. Hrubosť designu sa odvíja od sily úderu vynaloženej remeselníkom. Ide o veľmi odolnú úpravu. Kovanie môžeme rozdeliť na klasické (najbežnejšie, kladivkom so zaoblenou stranou sa vytvárajú prekrývajúce sa jamky), vertikálne (použitím úzkeho dlhého kladivka vzniká vzor pripomínajúci stromovú kôru) a ryté (pomocou rôznych nástrojov sa rodia rôznorodé vzory).
Gravírovanie
Mnohí snúbenci si želajú zvečniť svoj veľký deň nielen svadobnými fotografiami alebo videom, ale aj niečím, čo budú mať stále pri sebe. Najjednoduchší spôsob, ako si uchovať vzácne chvíľky zo svojej svadby jegravírovanie svadobných obrúčok. Zlatníci pomocou jemnej techniky vtlačia, najčastejšie na vnútornú stranu obrúčok, zvolený odkaz. Perfektným kovom, ktorý zlatníkom uľahčuje prácu, je zlato vo všetkých svojich podobách.
A čo si nechať vyryť? Okrem dátumu svadby, mien novomanželov, prezývok, symbolických sŕdc alebo znakov nekonečna sa svadobné obrúčky dajú ozdobiť napríklad aj GPS lokáciou miesta, kde ste sa zoznámili či vzali. Originálne pôsobia obrúčky s odtlačkom prstov alebo vygravírovanými symbolmi, ktoré pri priložení dámskej a pánskej obrúčky k sebe vytvoria finálny obraz.
Gravírovanie laserom alebo ručné rytie na svadobnú obrúčku poskytujú veľa možností, a preto je len a len na novomanželoch, čím si budú pripomínať svoje spojenie.
Vykrojenie
Aktuálne sa presadzuje zaujímavý trend, pri ktorom zručný zlatník do svadobných obrúčok vyrezáva obľúbené a žiadané motívy. Symboly vytvorené niekoľkými jednoduchými ťahmi sa objavujú ako na dámskych, tak i pánskych obrúčkach. Prepracovanejšie vzory nájdete hlavne na modeloch, ktoré ozdobia novomanželkin prstenník. Okrem nesmrteľných sŕdc na minimalistických kúskoch je vyrezávanie typické pre netradičné a vintage obrúčky. Klenotníci sa inšpirujú nielen v prírode, ale vedľa rastlinných a orientálnych detailov si nenechávajú ujsť ani geometrické prvky.
Vykrojenie zvládne ozvláštniť hladké svadobné obrúčky, no aj tie s kamienkami. Ideálnym materiálom, s ktorým sa remeselníkom a umelcom najlepšie pracuje, je opäť zlato.
Na akom prste nosiť svadobnú obrúčku
Kde sa nosí svadobná obrúčka, to je to, o čo tu ide. Voľbu prsta, na ktorý sa obrúčky nasadzujú, ovplyvňujú kultúrne zvyky danej zeme. Na Slovensku hraje prim prstenníček ľavej ruky. Tradícia vychádza zo zvykov starých Rimanov a Egypťanov, ktorí verili, že práve týmto prstom prechádza vena amoris (žila lásky), ktorá je spojená priamo so srdcom. Kresťanská viera zase hľadá odôvodnenie v náboženskom obrade, pri ktorom sa kňaz prsteňom dotkne prvých troch prstov na znamenie Svätej trojice a následne dovolí umiestniť šperk na štvrtý prst. Vydatú ženu a ženatého muža podľa prsteňa na ľavej ruke rozpoznáte nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike, vo Veľkej Británii, Spojených štátoch a Francúzsku. Až 70 % žien nosí prsteň na tomto prste práve po rímskom vzore.
Niektoré národy zdobia svadobnou obrúčkou pravú ruku, čo vyplýva zo starovekej predstavy, že ľavá ruka prináša nešťastie. Aj Indovia ju považujú za nečistú. A zaujíma vás, v ktorých krajinách uvidíte obrúčky na pravom prstenníku? Ide napríklad o Indiu, Španielsko, Nórsko, Nemecko, Grécko a Rusko.
Zaujímavé je, že páni si svadobné obrúčky nasadili až počas druhej svetovej vojny. Jednoduchý krúžok bez začiatku a konca im pripomínal manželky čakajúce na nich verne doma.
Premýšľate, kam po svadbe so svadobnou obrúčkou? Potom vedzte, že ju je možné nosiť na rovnakom prste ako zásnubný prstienok: prvú a bližšie k srdcu nasaďte obrúčku, následne zásnubný krúžok. Ak do seba prstene esteticky nezapadnú, je možné presunúť zásnubný prsteň na ľavý alebo pravý prostredník.
Pre zaujímavosť: Niektoré indické tradície vyžadujú, aby novomanželky nosili obrúčku tak trochu nezvyčajne. Ruka pre nich nie je prvou voľbou, uprednostňujú prstenníček na nohe.
Kde kúpiť svadobné obrúčky
Trblietavý svet svadobných obrúčok predstavuje obrovský biznis, a preto majú snúbenci nekonečnú škálu možností, kde si ich zaobstarať. Pozrime sa na tie základné, vrátane dôvodov pre a proti.
Kamenný obchod
Tradícia je tradícia a mnohé páry si užívajú spoločné chvíľky pri hľadaní tých pravých prstienkov. Obchádzajú jednotlivé klenotníctva a obzerajú ponuku. Spoločne skúšajú minimalistické i neobvyklé designy a hneď vidia, ako ktorá obrúčka sedí. Mnohé zlatníctva pripravujú každoročne špeciálne kolekcie, do ktorých premietajú aktuálne trendy a ponúkajú tak unikátne svadobné obrúčky. Bratislava patrí k miestam s najširšou a najkoncentrovanejšou paletou špecializovaných obchodov, ale klenotníctva nechýbajú ani v krajských či okresných mestách.
Výhody
- Možnosť vyskúšať si prstene
- Možnosť prstene ihneď kúpiť a odniesť si ich
- Možnosť nechať si prstene ihneď upraviť
Nevýhody
- Obmedzená ponuka
- Cena
- Nedostatok súkromia i času a z toho vyplývajúca „nervozita“ z prítomnosti predavačov v obchode
Internetové obchody
Stále sa zrýchľujúca doba, nedostatok času a dospievajúce počítačové generácie podporujú rozvoj internetových zlatníctiev, ktoré sa neboja experimentovať s materiálmi a designmi. Pri nakupovaní online je potrebné dbať na pár základných pravidiel: prečítať si recenzie obchodu, skúsiť predajcu kontaktovať (či zverejnil funkčné kontakty), u neznámych e-shopov neplatiť vopred a skontrolovať obchodné podmienky a potrebné certifikácie (pri klenotníctve je to registrácia na puncovom úrade).
Ideálny prípad predstavuje možnosť internetové šperkárstvo navštíviť a osobne si tovar prezrieť a vyskúšať, čo často umožňujú predajcovia obrúčok v Bratislave. Poctiví obchodníci sa vám budú venovať a predovšetkým pri drahších obrúčkach vás oboznámia so všetkými detailmi ohľadom materiálu a zdobenia.
Výhody
- Široká ponuka
- Cena
- Pohodlie pri nákupe kedykoľvek a odkiaľkoľvek
Nevýhody
- Možnosť naraziť na nedôveryhodný obchod
- Doba doručenia je väčšinou min. 24 hod.
- Nie každý obchod ponúka poštovné a balné zadarmo
Výroba na mieru
Roky v hlave nosíte predstavu toho, ako by mali vaše svadobné obrúčky vyzerať? Dnes nie je nič jednoduchšie, než osloviť dôveryhodného zlatníka a zoznámiť ho so svojím prianím. Na základe nastavených parametrov vám umelec vytvorí 3D model a následne vyrobí svadobné obrúčky na mieru.
Výhody
- Osobitý a neopakovateľný šperk
- Možnosť zvoliť materiál, zdobenie a celkový design
- Cena
Nevýhody
- Dlhšia doba výroby
Zaujímavosti o svadobných obrúčkach
- 73 % všetkých predaných svadobných obrúčok je z bieleho zlata.
- V najstarších dobách sa obrúčky splietali z trstiny alebo konope, následne sa využívali odolnejšie materiály ako slonovina, bronz alebo železo.
- Podľa symbolického jazyka šperkárov prináša manželské šťastie zafír vo svadobnej obrúčke.
- Len v Spojených štátoch sa na výrobu obrúčok spotrebuje 17 ton zlata.
- Najčastejším gravírovaním na svadobných obrúčkach sú mená novomanželov.
- Verí sa, že ak ženíchovi počas svadobného obradu svadobná obrúčka spadne, prinesie to do manželstva šťastie.
- Vytetované obrúčky sú veľmi originálne a hodia sa pre páry s alergiou na kovy. Partneri môžu zvoliť rovnaké alebo zladené tetovanie, rôznorodé zdobenie i design. Nezabudnite však na to, že tieto krúžky sú skutočne nastálo a len tak ich z prsta nestiahnete.
Dôležitosť správnej voľby svadobných obrúčok
Ako už bolo povedané, svadobné obrúčky symbolizujú spojenie života dvoch ľudí, potvrdenie ich partnerstva a zdôraznenie vzájomnej lásky a oddanosti. Voľbe prsteňov by preto mala byť venovaná dostatočná pozornosť, veď prstenníky manželov budú zdobiť až do smrti. Vyberte si obrúčky pohodlné a zodpovedajúce vášmu životnému štýlu, nezložíte ich potom z ruky a do krabičky na svadobné obrúčky ich uložíte len pri športe a záhradných prácach.